Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 4 ψήφοι

iPhone 11 Pro/Max: Επίσημη παρουσίαση - Τιμές στην Ελλάδα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1736 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1651   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 09/11/2020 - 19:25

Αυτό είτε θέλεις να πληρώσεις το ΦΠΑ, και να το βάλεις στα έξοδα σου μετά, είτε όχι;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1652   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/11/2020 - 19:27

Στα μεγάλα οκ, στα Σκρουτζ ο μαγαζιά έχω απορία τι γινεται

Οι 9/10 θα σου τα κάνουν πλανήτες και θα καταλήξεις να περιμένεις κανα μήνα γιατί, "πρέπει να τσεκάρουμε αν υπάγεστε".

 

Κοινώς μακακίες.

 

Παρτο απο κάποιο γνωστό/μεγάλο να ξεμπερδεύεις.
 


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1653   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/11/2020 - 19:31

Αυτό είτε θέλεις να πληρώσεις το ΦΠΑ, και να το βάλεις στα έξοδα σου μετά, είτε όχι;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δυστυχώς ναι. Όσες φορές πήγαινα να τους πω ότι δε θέλω αφαίρεση ΦΠΑ, κανονικό τιμολόγιο με ΦΠΑ μου τα μασούσαν. Σταμάτησα να ψωνίζω κινητά από Skroutz για αυτό το λόγο...

#1654   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 09/11/2020 - 21:03

Δυστυχώς ναι. Όσες φορές πήγαινα να τους πω ότι δε θέλω αφαίρεση ΦΠΑ, κανονικό τιμολόγιο με ΦΠΑ μου τα μασούσαν. Σταμάτησα να ψωνίζω κινητά από Skroutz για αυτό το λόγο...

Δεν ειναι επιλογη σου να παρεις τιμολογιο με φπα η οχι για τα είδη που εμπίπτουν στο άρθρο 39α.
Ειναι παράτυπο δε σε τετοια είδη που εχουν αγοραστεί με φπα, αυτο στη συνεχεια να αφαιρείται (χρεωπιστωση).
Καλυτερα να μιλήσεις με τον λογιστή σου.


Sent from my iPad using Tapatalk

#1655   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 09/11/2020 - 21:08

Δεν ειναι επιλογη σου να παρεις τιμολογιο με φπα η οχι για τα είδη που εμπίπτουν στο άρθρο 39α.
Ειναι παράτυπο δε σε τετοια είδη που εχουν αγοραστεί με φπα, αυτο στη συνεχεια να αφαιρείται (χρεωπιστωση).
Καλυτερα να μιλήσεις με τον λογιστή σου.


Sent from my iPad using Tapatalk


Θα συμφωνήσω με τον skiace.Είναι υποχρεωτική η αφαίρεση του ΦΠΑ σε περίπτωση αγοράς με τιμολόγιο εφοσον η επιχείρηση είναι υπόχρεη.

#1656   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/11/2020 - 21:16

Δεν ειναι επιλογη σου να παρεις τιμολογιο με φπα η οχι για τα είδη που εμπίπτουν στο άρθρο 39α.
Ειναι παράτυπο δε σε τετοια είδη που εχουν αγοραστεί με φπα, αυτο στη συνεχεια να αφαιρείται (χρεωπιστωση).
Καλυτερα να μιλήσεις με τον λογιστή σου.


Sent from my iPad using Tapatalk


Θα συμφωνήσω με τον skiace.Είναι υποχρεωτική η αφαίρεση του ΦΠΑ σε περίπτωση αγοράς με τιμολόγιο εφοσον η επιχείρηση είναι υπόχρεη.

Να σας πω την αλήθεια, ο λογιστής μου είχε πει τότε που είχα ρωτήσει πως δεν υπάρχει πρόβλημα και μου περνάει κανονικά τα τιμολόγια μέχρι και σήμερα
Θα πρέπει να τον ξαναρωτήσω...

#1657   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 09/11/2020 - 21:20

Να σας πω την αλήθεια, ο λογιστής μου είχε πει τότε που είχα ρωτήσει πως δεν υπάρχει πρόβλημα και μου περνάει κανονικά τα τιμολόγια μέχρι και σήμερα
Θα πρέπει να τον ξαναρωτήσω...


Θεωρητικά πρόβλημα δεν υπαρχει.Σε ενδεχόμενο έλεγχο είναι το πρόβλημα που δεν θα αναγνωριστεί το ΦΠΑ.

#1658   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 09/11/2020 - 22:22

Θεωρητικά πρόβλημα δεν υπαρχει.Σε ενδεχόμενο έλεγχο είναι το πρόβλημα που δεν θα αναγνωριστεί το ΦΠΑ.

Αυτό ακριβώς.
Τα οποία τυχόν προβλήματα θα τα αντιμετωπίσεις όταν σε έλεγχο θα αρχίσουν να πετάνε τα τιμολόγια έξω.
Θα είχε ενδιαφέρον να ρωτούσες τον λογιστή σου αν αναλαμβάνει την ευθύνη για τέτοια θέματα, αφού λες ότι τον είχες συμβουλευτεί.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1659   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/11/2020 - 22:28

Αυτό ακριβώς.
Τα οποία τυχόν προβλήματα θα τα αντιμετωπίσεις όταν σε έλεγχο θα αρχίσουν να πετάνε τα τιμολόγια έξω.
Θα είχε ενδιαφέρον να ρωτούσες τον λογιστή σου αν αναλαμβάνει την ευθύνη για τέτοια θέματα, αφού λες ότι τον είχες συμβουλευτεί.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν δεν κάνω λάθος, μου είχε πει ότι έχει να κάνει με τον εκάστοτε κωδικό επαγγέλματος... Πάει καιρός, οπότε δε θυμάμαι ακριβώς. Θα τον ξαναρωτήσω λίαν συντόμως, σας ευχαριστώ πολύ!

#1660   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 09/11/2020 - 22:45

Συμφωνώ κι εγώ με τα παιδιά.Είναι υποχρεωτική η απαλλαγή του ΦΠΑ σε αγορά κινητού.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1661   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 19/11/2020 - 09:26

Για όποιον ενδιαφέρεται έχει μια "κουλή" προσφορά Black Friday στο istorm.IPhone 11 pro 1099€ και 11 pro max 999€!

#1662   Franjelisco

Franjelisco

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 19/11/2020 - 10:32

Για όποιον ενδιαφέρεται έχει μια "κουλή" προσφορά Black Friday στο istorm.IPhone 11 pro 1099€ και 11 pro max 999€!


Βασικα αποτι καταλαβαινω βγαλανε μονο το pro max σε προσφορα , το προ απλα διατηρησε την αρχικη του εκπτωτικη τιμη. Δεν ξερω βεβαια ποιος θα το παρει 😂😂 αν και κινηταρα με ανεπαναληπτη μπαταρια

#1663   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 19/11/2020 - 10:40

Βασικα αποτι καταλαβαινω βγαλανε μονο το pro max σε προσφορα , το προ απλα διατηρησε την αρχικη του εκπτωτικη τιμη. Δεν ξερω βεβαια ποιος θα το παρει αν και κινηταρα με ανεπαναληπτη μπαταρια


Η αλήθεια είναι ότι μιας και αγοράζω με τιμολόγιο και θα μου βγει στα 800€, μου πέρασε (περνάει και λίγο ακόμα και τώρα)να πάω στο 11pro max από xs max.Από την άλλη σκέφτομαι στα ίδια λεφτά πάω στο 12 128gb ή με 160€ παραπάνω στο 12 pro.γενικά επικρατεί ένα χάος στο μυαλό μου ,αλλά νομίζω ότι αν το αγοράσεις με τιμολόγιο αποτελεί καλη επιλογή!

#1664   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 19/11/2020 - 16:09

Η αλήθεια είναι ότι μιας και αγοράζω με τιμολόγιο και θα μου βγει στα 800€, μου πέρασε (περνάει και λίγο ακόμα και τώρα)να πάω στο 11pro max από xs max.Από την άλλη σκέφτομαι στα ίδια λεφτά πάω στο 12 128gb ή με 160€ παραπάνω στο 12 pro.γενικά επικρατεί ένα χάος στο μυαλό μου ,αλλά νομίζω ότι αν το αγοράσεις με τιμολόγιο αποτελεί καλη επιλογή!


Και εγώ πάντα με τιμολόγιο αγοράζω και οι επιλογές που έθεσες είναι πράγματι σπαζοκεφαλιά
Προσωπικά έχοντας το xs Max θα κοιτούσα τι θα ήταν αυτό που θα με έκανε να πιάνουν τόπο τα λεφτά μου. Έτσι λοιπόν, προσωπικά πάντα, το 90% της χρήσης που κάνω θέλω να έχω μια καλή και μεγάλη οθόνη.. Αυτομάτως απορρίπτω όλες τις επιλογές εκτός από τα max. Το 10% που θα ήθελα απλά μια καλύτερη κάμερα έρχεται πίσω από την αρχική προτίμηση. (Θέματα ταχυτητας νομίζω στην καθημερινότητα δεν έχουν καμία διαφορά). Επίσης βλέπω ότι τα 64gb είναι αρκετά οριακά..
Κλείνοντας και μέχρι να αλλάξω 180 γνώμη κοιτάζω μόνο Max μοντέλα αλλά φέτος όχι


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#1665   gesvts

gesvts

    iPH Contributor

  • 1.046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 19/11/2020 - 18:07

Να κάνω μια χαζή ερώτηση; 999€ χωρίς ΦΠΑ γιατί βγαίνει 800 συν κάτι ψηλά;
Δεν είναι 24% ο ΦΠΑ στα κινητά;
Πάντως από οικονομική άποψη, χρόνια τώρα τελικά συμφέρει να είσαι έναν χρόνο πίσω στα μοντέλα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: gesvts, 19/11/2020 - 18:07


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες