Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * - - - 5 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 11 Pro/Pro Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
337 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#181   sofiawinny

sofiawinny

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 11/12/2019 - 12:47

Ισως να ειναι και θεμα συνηθειας τοσα χρονια.
Παρολο που το εχω στο αυτοματο και γυρναει σε σκουρο το βραδυ δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαζομαι με αυτο που βλεπω.


Sent from my iPad using Tapatalk

εμένα δεν μου αρέσει καθόλου το μαύρο...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#182   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/12/2019 - 13:01

Εμένα πάντως μου αρέσει η ασπρίλα, ίσως από συνήθεια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Με βρίσκεις πολύ σύμφωνη!

Σε όλη τη διάρκεια της beta περιόδου του iOS 13, έδωσα μια ευκαιρία στο dark mode να με κερδίσει, για διάστημα μηνών δηλαδή - δε το λες και λίγο!

Παρ´όλα αυτά, στο αισθητικό κομμάτι, κάτι μου φαινόταν off, ένιωθα ότι το iOS είχε χάσει την ταυτότητα του, την clean αισθητική, μου φαινόταν σα να έχω Android συσκευή.

Στο πρακτικό κομμάτι, δεν αισθανόμουν καθόλου ότι βοηθάει τα μάτια μου το λευκό κείμενο σε μαύρο φόντο, το αντίθετο μάλιστα. Ειδικά σε μεγάλα κείμενα, ένιωθα τα μάτια μου να κάνουν πουλάκια μετά από κάποια ώρα.

Επέμενα να το χρησιμοποιώ, μόνο και μόνο λόγω της εξοικονόμησης μπαταρίας στις oled οθόνες, αλλά εντέλει, μόλις κυκλοφόρησε επίσημα το iOS 13, γύρισα ξανά στο light mode και απλά για μένα πλέον dark mode δεν υφίσταται!

Μου είχε λείψει τόσο πολύ το white theme και ζοριζόμουν να χρησιμοποιώ το μαύρο theme, μήπως και το συνηθίσω κάποτε, αλλά μπα...

Απλά όταν βραδιάσει, βάζω τη φωτεινότητα της οθόνης πολύ χαμηλά και είμαι ok, όπως ήμουν και τόσα χρόνια, άλλωστε.

Πάντα θα υπάρχουν αυτοί που το dark theme δεν τους αρέσει/δεν βοηθάει τα μάτια τους και ελπίζω ότι δε θα γίνει ποτέ η μοναδική option.

Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 11/12/2019 - 13:02


#183   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 11/12/2019 - 13:02

Εγώ νόμιζα πως ήταν ( όπως νομίζω στα προηγούμενα iOS ) αυτόματη επιλογή φωτεινότητας της οθόνης και όχι αυτόματη αλλαγή από άσπρη σε μαύρη. Δεν το είχα καταλάβει ίσως γιατί δεν είχα δώσει σημασία.
Εμένα πάντως μου αρέσει η ασπρίλα, ίσως από συνήθεια.
Ευχαριστώ πολύ Νίκο.

Once you go Dark, you never go back. :P


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#184   sofiawinny

sofiawinny

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 11/12/2019 - 13:08

Once you go Dark, you never go back. :P




Sent from my iPhone using Tapatalk

#185   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 11/12/2019 - 13:21

εμένα δεν μου αρέσει καθόλου το μαύρο...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Περαν του υποκειμενικου γουστου δεν ενοιωσα να με βοηθα σε τιποτα σε σκοτεινο η ημιφωτισμενο περιβαλλον στην αναγνωση κειμενου.
Αντιθετα μπορω να πω πως το σκουρο φοντο τα εκανε πιο δυσδιακριτα και με δυσκολευε περισσοτερο.

Καλο θα ειναι νομιζω οι φαν του ενος η του αλλου, να δηλωνουν μαζι με το σχολιο τους και την ηλικια τους, για να βγαλουμε και καποιο χρησιμο συμπερασμα βρε αδερφε ......



Sent from my iPad using Tapatalk

#186   sofiawinny

sofiawinny

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 11/12/2019 - 13:25

Περαν του υποκειμενικου γουστου δεν ενοιωσα να με βοηθα σε τιποτα σε σκοτεινο η ημιφωτισμενο περιβαλλον στην αναγνωση κειμενου.
Αντιθετα μπορω να πω πως το σκουρο φοντο τα εκανε πιο δυσδιακριτα και με δυσκολευε περισσοτερο.

Καλο θα ειναι νομιζω οι φαν του ενος η του αλλου, να δηλωνουν μαζι με το σχολιο τους και την ηλικια τους, για να βγαλουμε και καποιο χρησιμο συμπερασμα βρε αδερφε ......



Sent from my iPad using Tapatalk




Sent from my iPhone using Tapatalk

#187   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 11/12/2019 - 13:25

Η αυτόματη προσωπικά με έχει βολέψει παρά πολύ, που όσο να πεις το βράδυ χρειάζεσαι κάτι πιο ξεκούραστο. Το έχω πιο πολύ γιατί ούτε θέλω να χάσω το λευκό που όπως ειπώθηκε πιο πριν το οποίο θεωρώ βασικό στοιχείο του iOS από εποχής iOS 7, αλλά και το dark πέραν του ξεκούραστου έχει και αυτό τη χάρη του δίνοντας μια διαφορετική φρέσκια αίσθηση στο λειτουργικό. Στο iPad ειδικά που σε τέρμα σκοτάδι είχες μια λευκή οθόνη να σου σκάει στα μούτρα (ακόμη κ με χαμηλή φωτεινότητα ζοριζόμουν) ήταν αυτό που έλειπε.

Ετών 28 @skiace


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: giolnts, 11/12/2019 - 13:26


#188   GiannisSot

GiannisSot

    iPH Enthousiast

  • 534 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 11/12/2019 - 13:31

Once you go Dark, you never go back. :P

Once πήγα dark και γύρισα σε 45 δευτερόλεπτα. 



#189   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 11/12/2019 - 13:56

Η αυτόματη προσωπικά με έχει βολέψει παρά πολύ, που όσο να πεις το βράδυ χρειάζεσαι κάτι πιο ξεκούραστο. Το έχω πιο πολύ γιατί ούτε θέλω να χάσω το λευκό που όπως ειπώθηκε πιο πριν το οποίο θεωρώ βασικό στοιχείο του iOS από εποχής iOS 7, αλλά και το dark πέραν του ξεκούραστου έχει και αυτό τη χάρη του δίνοντας μια διαφορετική φρέσκια αίσθηση στο λειτουργικό. Στο iPad ειδικά που σε τέρμα σκοτάδι είχες μια λευκή οθόνη να σου σκάει στα μούτρα (ακόμη κ με χαμηλή φωτεινότητα ζοριζόμουν) ήταν αυτό που έλειπε.

Ετών 28 @skiace


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Οχι ρε γμτ!
Τετοια διαφορα .....
Και να σκεφτεις οτι μικροδειχνω κιολας .....



Sent from my iPad using Tapatalk

#190   soki7

soki7

    iPH Contributor

  • 1.539 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:sokhetfield

Δημοσίευση 11/12/2019 - 14:32

Στο 11 Pro Max έχω δει σχεδόν παντού ότι έχει πολύ καλή μπαταρία. Στο 11 pro μπορεί κάποιος να μου πει μια ολοκληρωμένη άποψη σχετικά με την μπαταρία;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#191   aliask

aliask

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/12/2019 - 16:31

Στο 11 Pro Max έχω δει σχεδόν παντού ότι έχει πολύ καλή μπαταρία. Στο 11 pro μπορεί κάποιος να μου πει μια ολοκληρωμένη άποψη σχετικά με την μπαταρία;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μιας και ειχα και εγω αναλογη απορια πριν το αγορασω...και μιας και τελικα το εχω στην κατοχη μου 15 μερες πλεον...εχω να σου πω οτι εχει εξαιρετικη μπαταρια. Οχι σαν του μεγαλου αδελφου βεβαια (απο οσα κι εγω εχω ακουσει) αλλα αρκει να σου πω οτι γενικα κανω χρηση σε ενεργοβορες εφαρμογες (υπ. τοποθεσιας κτλ) , με ολα ανοιχτα...και με αρκετα εως πολυ για να μην πω παρα πολυ ομηλια καθημερινα (δεν ξερω τι ειναι πολυ για τον καθενα...αλλα εγω μιλαω τουλαχιστον 2-3 ωρες σιγουρα) ...με αυτα τα δεδομενα λοιπον..επιστερφω σπιτι με περιπου 50-55% μπαταρια ...

Τωρα εγω αυτο το θεωρω καλο.

Βεβαια ειναι ολα θεμα χρησης...αλλα ετσι να εχεις μια εικονα.

Δεν πιστευω οτι εγω προσωπικα θα εβγαζα δυο μερες αλλα σιγουρα μια μερα με πολυ χρηση και εντονη δραστηριοτητα δεν θα με προδιδε...ή θα μπορουσα να μεταφρασω αλλιως την αποδοση της μπαταριας του λεγοντας πως βγαζει ας πουμε 1,5 μερες...συνεχους χρησης


Τελευταία επεξεργασία από: aliask, 11/12/2019 - 16:34


#192   soki7

soki7

    iPH Contributor

  • 1.539 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:sokhetfield

Δημοσίευση 11/12/2019 - 16:35

Μιας και ειχα και εγω αναλογη απορια πριν το αγορασω...και μιας και τελικα το εχω στην κατοχη μου 15 μερες πλεον...εχω να σου πω οτι εχει εξαιρετικη μπαταρια. Οχι σαν του μεγαλου αδελφου βεβαια (απο οσα κι εγω εχω ακουσει) αλλα αρκει να σου πω οτι γενικα κανω χρηση σε ενεργοβορες εφαρμογες (υπ. τοποθεσιας κτλ) , με ολα ανοιχτα...και με αρκετα εως πολυ για να μην πω παρα πολυ ομηλια καθημερινα (δεν ξερω τι ειναι πολυ για τον καθενα...αλλα εγω μιλαω τουλαχιστον 2-3 ωρες σιγουρα) ...με αυτα τα δεδομενα λοιπον..επιστερφω σπιτι με περιπου 50-55% μπαταρια ...
Τωρα εγω αυτο το θεωρω καλο.
Βεβαια ειναι ολα θεμα χρησης...αλλα ετσι να εχεις μια εικονα.
Δεν πιστευω οτι εγω προσωπικα θα εβγαζα δυο μερες αλλα σιγουρα μια μερα με πολυ χρηση και εντονη δραστηριοτητα δεν θα με προδιδε...ή θα μπορουσα να μεταφρασω αλλιως την αποδοση της μπαταριας του λεγοντας πως βγαζει ας πουμε 1,5 μερες...συνεχους χρησης


Ευχαριστώ για την απάντηση. Μπορείς να μου πεις πόσες ώρες χρήσης βγάζεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#193   aliask

aliask

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/12/2019 - 16:43

Περιπου 5 ωρες...μεχρι την στιγμη που θα μπει για φορτιση...και μπαινει για φορτιση με περιπου 35-50% μπαταρια



#194   soki7

soki7

    iPH Contributor

  • 1.539 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:sokhetfield

Δημοσίευση 14/12/2019 - 12:11

Περιπου 5 ωρες...μεχρι την στιγμη που θα μπει για φορτιση...και μπαινει για φορτιση με περιπου 35-50% μπαταρια


Σκέφτομαι να πάω σε iPhone 11 Pro και όχι στο Max. Με φοβίζει η μπαταρία του όμως, γιατί πέρσι με το Xs ήμουν συνέχεια με ένα power bank στο χέρι και τελικά πήρα το Xs Max.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#195   dgeorge4

dgeorge4

    iPH Enthousiast

  • 489 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 14/12/2019 - 12:14

Σκέφτομαι να πάω σε iPhone 11 Pro και όχι στο Max. Με φοβίζει η μπαταρία του όμως, γιατί πέρσι με το Xs ήμουν συνέχεια με ένα power bank στο χέρι και τελικά πήρα το Xs Max.


Sent from my iPhone using Tapatalk

το Pro έτσι κι αλλιώς έχει καλύτερη μπαταρία από το Xsmax


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες