Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

AirPods Pro


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2542 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#391   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 16/11/2019 - 18:43

Ησουν to the point. Aν (λέμε αν τυχόν) σου απαντήσουν ενημέρωσέ μας. Αν μη τι άλλο σε αυτές τις περιπτώσεις -οι σωστές επιχειρήσεις, δίνουν ένα εκπτωτικό κουπόνι σε τόσο μεγάλες καθυστερήσεις παραγγελίας, ή σε σφάλμα που έχει γίνει σε προπαραγγελία -ενώ υπήρχε διαθέσιμο σε walk in πελάτες.


Αυτά τα κάνουν οι σωστές επιχείρησεις οπως λες από το wannabe Amazon της Ελλάδας μην περιμένεις τέτοια αντιμετώπιση.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#392   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 16/11/2019 - 18:48

Καλά έκανες και έγραψες το mail αλλά η εταιρείες κοιτάνε κέρδη.. Κάποιες προπαραγγελίες εκτελέστηκαν κάποιες όχι και ο πωλητής ίσως ανέλαβε πρωτοβουλία να το πασάρει στον πρώτο που θα το έπαιρνε ντούκου στην επίσκεψη στο μαγαζί. Κέρδος για την εταιρεία.. Αν υπάρχουν λίγες φωνές θα δείξει αν είναι σταγόνα στον ωκεανό η όχι σε σχέση με τα άμεσα κέρδη..

Ps. Για να είμαστε και όμως δίκαιοι κακώς πολλοί προβαίνουν σε πολλαπλές προπαραγγελίες δεσμεύοντας έτσι προϊόν η προταιρεοτητα από κάποιον άλλο


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#393   megaloupaixtou

megaloupaixtou

    iPH Addict

  • 651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2019 - 19:38

Παρακολουθόντας και το νήμα του iPhone 11 Pro, κατάλαβα ότι φέτος σχεδόν όλες οι μεγάλες εταιρίες ακολούθησαν μια περίεργη τακτική με τις προπαραγγελίες, ζητώντας προκαταβολές ή και ολική εξόφληση από πελάτες που έκαναν προπαραγγελίες και οι οποίοι παρέλαβαν στην πλειοψηφία τους αργότερα από αρκετούς άλλους που έτυχε να τα παραγγείλουν λίγο αργότερα (χωρίς προκαταβολή) ή τα βρήκαν διαθέσιμα σε καταστήματα.

Δηλ σαν να ήθελαν να καβαντζώσουν τους σίγουρους «τρελαμένους για day 1» πελάτες με τις προκαταβολές και να πουλήσουν τα πρώτα διαθέσιμα σε νέους πελάτες (αφού οι πρώτοι θα έπρεπε να περιμένουν έτσι και αλλιώς έχοντας πληρώσει κάποιο ποσό).

Τακτική για να μεγιστοποιήσουν τις πωλήσεις τους, αλλά έχασαν σχεδόν όλες την ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ τους.

Κάτι ανάλογο φαίνεται να συμβαίνει και στα AirPods Pro τώρα, πρόβλημα που επιτείνεται καθότι η αγαπημένη μας Apple είναι και εδώ (δυστυχώς) συνεπής στη δημιουργία τεχνητής ζήτησης, με την αποστολή κομματιών με το σταγονόμετρο κατά τους πρώτους 1-2 μήνες διάθεσης νέων προϊόντων.

Τελευταία επεξεργασία από: megaloupaixtou, 16/11/2019 - 19:39


#394   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/11/2019 - 19:58

Πραγματικά τόσο διχασμένες απόψεις δε θυμάμαι να έχω ξαναδεί για προϊόν, για κάθε έναν που είναι ικανοποιημένος, υπάρχει ενας άλλος που δεν είναι!

Τελικά δε το βλέπω να αποφεύγω την αγορά, νομίζω ότι για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα θα πρέπει να τα δοκιμάσω όχι απλά για λίγο που θα τα δανειστώ από κάποιον, αλλά σε πραγματικές συνθήκες στη χρήση που κάνω στην καθημερινότητά μου...

Κι αν τελικά δε μου αρέσουν, να τα βάλω αγγελία.

Είναι κάτι που προτιμώ να αποφεύγω, αλλά στην προκειμένη περίπτωση δε νομίζω ότι γίνεται αλλιώς...

#395   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/11/2019 - 20:08

Έστειλα ένα email στα Public πριν από λίγο, όχι ότι θα αλλάξει κάτι αλλά έτσι για το γαμώτο της υπόθεσης... Περιμένω να δω τι θα απαντήσουν και πως θα δικαιολογηθούν... Παραθέτω το email για όποιον ενδιαφέρεται να κάνει κάτι αντίστοιχο σε αυτό ή σε άλλο κατάστημα που θεωρεί ότι δεν τον σεβάστηκε.



« Έχω κάνει παραγγελία το προϊόν Bluetooth Handsfree Apple AirPods Pro με Θήκη Φόρτισης - Λευκό από την 1/11/2019 και ώρα 15:40 και ακόμα δεν έχω παραλάβει καν ενημέρωση για το πότε θα έρθει παρά μόνο ανακρίβειες! Δεν θα αρκεστώ μόνο στο πόσο απαράδεκτη ήταν η συμπεριφορά σας αλλά και στο ότι το προϊόν ήταν άμεσα διαθέσιμο στης 7/11/2019 σύμφωνα με την ηλεκτρονική σας σελίδα (παραθέτω και τα αποδεικτικά στοιχεία).

Αναρωτιέμαι λοιπόν πως γίνεται μια τόσο σοβαρή αλυσίδα καταστημάτων όπως θέλετε να λέγεστε να μην έχει εξυπηρετήσει μια παραγγελία εδώ και 15 μέρες με την δικαιολογία του ότι δεν έχετε απόθεμα και περιμένετε παραλαβή από τον προμηθευτή σας ενώ πριν από 8 μέρες ήταν άμεσα διαθέσιμα για καινούργια παραγγελία για όποιον επιθυμούσε! Για να μην σχολιάσω το γεγονός του ότι υπήρχαν κομμάτια σε καταστήματα της Αθήνας (συγκεκριμένα στο Σύνταγμα) αλλά και σε αλλά που δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω, όπου έμπαινε ο καθένας μέσα που δεν είχε κάνει καν παραγγελία και τα έβρισκε σε στοκ! Προφανώς έχετε μια δικιά σας λογική γύρω από την λέξη «προπαραγγελία»-«παραγγελία» κατά την οποία εξυπηρετούνται τελευταίοι ή και καθόλου όσοι την έχουν επιλέξει άκρως αντίθετα με το πως θα έπρεπε να συμβαίνει με βάση την λογική της λέξεως.

Υ.Γ. Περιμένω μια σοβαρή και τεκμηριωμένη απάντηση που να δικαιολογεί την συμπεριφορά σας χωρίς ανακρίβειες και τεχνάσματα παραπλάνησης μου είτε ηλεκτρονικά είτε τηλεφωνικά. Βέβαια, πλέον μετά από όλα αυτά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο (ειδικά από εσάς)!

Υ.Γ.2 Εάν ψάχνετε τρόπους και τεχνικές ούτως ώστε να χάνετε πελάτες που συμβάλουν σημαντικά με τις αγορές τους την επιχείρηση σας μπορώ να πω ότι είστε σε πολύ καλό δρόμο!

Έκανες ακριβώς αυτό που είχα σκεφτεί να κάνω, αλλά δεν έκατσα ποτέ να ασχοληθώ! Πολύ καλά τα είπες!

Παρακολουθόντας και το νήμα του iPhone 11 Pro, κατάλαβα ότι φέτος σχεδόν όλες οι μεγάλες εταιρίες ακολούθησαν μια περίεργη τακτική με τις προπαραγγελίες, ζητώντας προκαταβολές ή και ολική εξόφληση από πελάτες που έκαναν προπαραγγελίες και οι οποίοι παρέλαβαν στην πλειοψηφία τους αργότερα από αρκετούς άλλους που έτυχε να τα παραγγείλουν λίγο αργότερα (χωρίς προκαταβολή) ή τα βρήκαν διαθέσιμα σε καταστήματα.

Δηλ σαν να ήθελαν να καβαντζώσουν τους σίγουρους «τρελαμένους για day 1» πελάτες με τις προκαταβολές και να πουλήσουν τα πρώτα διαθέσιμα σε νέους πελάτες (αφού οι πρώτοι θα έπρεπε να περιμένουν έτσι και αλλιώς έχοντας πληρώσει κάποιο ποσό).

Τακτική για να μεγιστοποιήσουν τις πωλήσεις τους, αλλά έχασαν σχεδόν όλες την ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ τους.

Κάτι ανάλογο φαίνεται να συμβαίνει και στα AirPods Pro τώρα, πρόβλημα που επιτείνεται καθότι η αγαπημένη μας Apple είναι και εδώ (δυστυχώς) συνεπής στη δημιουργία τεχνητής ζήτησης, με την αποστολή κομματιών με το σταγονόμετρο κατά τους πρώτους 1-2 μήνες διάθεσης νέων προϊόντων.


Εγώ πάντως τις επόμενες φορές που θα θέλω κάτι, θα πηγαίνω σε κάποιο μαγαζί τη μέρα της κυκλοφορίας, 9 το πρωί και θα το ζητάω. Απ´ότι είχα δει, πχ στο Πλαίσιο, τη μέρα της κυκλοφορίας του 11, έδειχνε διαθέσιμα κομμάτια σε αρκετά καταστήματα το πρώτο μισάωρο. Μετά το μισάωρο εξαφανίστηκαν.

Δεν την ξαναπατάω με προπαραγγελίες.

Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 16/11/2019 - 20:11


#396   xsiv74

xsiv74

    iPH Addict

  • 658 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 16/11/2019 - 20:56

Είχα στείλει την Πέμπτη παρόμοιο email στο Γερμανό. Καμία απάντηση. Και φυσικά ακόμα περιμένω τον αντιλογισμό στην κάρτα μιας και πληρώθηκαν αφού υποτίθεται πως ήταν διαθέσιμα...
Από istorm πάντως το Xs max και το pro max τα πήρα day 1 ( με προπαραγγελίες). Αρχές Οκτωβρίου με μια μέρα αναμονή πήρα και το 2ο pro max. Για τα AirPods pro θα σας ενημερώσω. Τα έβαλα χθες μετά το φιάσκο με τον Γερμανό.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: xsiv74, 16/11/2019 - 20:57


#397   parex

parex

    iPH Elite Poster

  • 3.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 16/11/2019 - 21:47

Είχα στείλει την Πέμπτη παρόμοιο email στο Γερμανό. Καμία απάντηση. Και φυσικά ακόμα περιμένω τον αντιλογισμό στην κάρτα μιας και πληρώθηκαν αφού υποτίθεται πως ήταν διαθέσιμα...
Από istorm πάντως το Xs max και το pro max τα πήρα day 1 ( με προπαραγγελίες). Αρχές Οκτωβρίου με μια μέρα αναμονή πήρα και το 2ο pro max. Για τα AirPods pro θα σας ενημερώσω. Τα έβαλα χθες μετά το φιάσκο με τον Γερμανό.

Εγώ περιμένω από 30/10 σε προπαραγγελία από iStorm
Sent from my iPad using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: parex, 16/11/2019 - 21:48


#398   xsiv74

xsiv74

    iPH Addict

  • 658 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 16/11/2019 - 22:04

Εγώ περιμένω από 30/10 σε προπαραγγελία από iStorm
Sent from my iPad using Tapatalk


Πιστεύω ότι τις επόμενες μέρες θα ομαλοποιηθεί η αγορά. Θα έρθουν κομμάτια και λόγω Black Friday. Όχι ότι θα βγουν πιο φθηνά αλλά θα εκμεταλλευτούν την αυξημένη ζήτηση που θεωρητικά θα υπάρχει εκείνες τις μέρες,για να δώσουν κάτι παραπάνω σε τεμάχια. Βέβαια οι 15 μέρες που ήδη περιμένεις είναι σεβαστές. Είμαστε όλοι οι καταναλωτές προϊόντων apple (λίγο) κλινικές περιπτώσεις μαζοχισμού !!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#399   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/11/2019 - 22:35

Είμαι σχεδόν βέβαιος πως τις 2 πρώτες μέρες που τα είχα, το noise cancellation ενεργοποιούταν φορώντας ακόμα και ένα ακουστικό.

Μετά έσκασε το firmware update και φορώντας το ένα, οι επιλογές είναι το όχι και το transparency. Πατώντας το cancellation βγάζει μήνυμα ότι πρέπει να φορεθούν και τα 2 ακουστικά.

Το παρατήρησε αυτό κάποιος άλλος ; Ήταν όντως αλλαγή που έγινε με το firmware update ;

#400   xsiv74

xsiv74

    iPH Addict

  • 658 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 16/11/2019 - 23:09

Είμαι σχεδόν βέβαιος πως τις 2 πρώτες μέρες που τα είχα, το noise cancellation ενεργοποιούταν φορώντας ακόμα και ένα ακουστικό.

Μετά έσκασε το firmware update και φορώντας το ένα, οι επιλογές είναι το όχι και το transparency. Πατώντας το cancellation βγάζει μήνυμα ότι πρέπει να φορεθούν και τα 2 ακουστικά.

Το παρατήρησε αυτό κάποιος άλλος ; Ήταν όντως αλλαγή που έγινε με το firmware update ;


Αυτό που λες ισχύει και το είδα σε review (για το ένα). Θα είναι κρίμα να το άλλαξαν. Νομίζω ότι όσοι τα χρησιμοποιούμε για ομιλία δε βάζουμε πάντα και τα δυο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#401   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2019 - 23:40

Είμαι σχεδόν βέβαιος πως τις 2 πρώτες μέρες που τα είχα, το noise cancellation ενεργοποιούταν φορώντας ακόμα και ένα ακουστικό.

Μετά έσκασε το firmware update και φορώντας το ένα, οι επιλογές είναι το όχι και το transparency. Πατώντας το cancellation βγάζει μήνυμα ότι πρέπει να φορεθούν και τα 2 ακουστικά.

Το παρατήρησε αυτό κάποιος άλλος ; Ήταν όντως αλλαγή που έγινε με το firmware update ;

[2B588]
στο δικό μου λειτουργεί κανονικά

δοκίμασε να τα κάνεις unpair μήπως έχουν φάει κόλλημα


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#402   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/11/2019 - 00:03

8a9088c04f0b660b2e662eb7f535f668.png

Έχουν ήδη διορθώσει και το site. Το cancellation είναι μόνο όταν χρησιμοποιούνται και τα 2.

Οκ, cancellation και off δεν έχουν και σημαντική διαφορά φορώντας το ένα ακουστικό, αλλά γιατί να το βγάλουν ;

a462abc2b142eab2d6c71ef78c9a7207.png

Δεν έχει «κολλήσει» κάτι για να στρώσει με unpair. Είναι feature.

#403   NASA

NASA

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2019 - 03:00

Ερώτηση.
Με την θήκη κλειστή αν πιάσετε με το ένα χέρι το κάτω μέρος και με το άλλο χέρι το πάνω μέρος αν τα κουνήσατε ελαφρώς αντίθετα κάνει ένα μικρό κλικ; Σαν έχει ένα τζόγο δηλαδή το καπάκι. Μόνο πλαγιά και όχι μπρος πίσω. Μιλάμε για κίνηση αόρατη αλλά αν βγάζει έναν ήχο κλικ.

#404   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 17/11/2019 - 04:11

Ερώτηση.
Με την θήκη κλειστή αν πιάσετε με το ένα χέρι το κάτω μέρος και με το άλλο χέρι το πάνω μέρος αν τα κουνήσατε ελαφρώς αντίθετα κάνει ένα μικρό κλικ; Σαν έχει ένα τζόγο δηλαδή το καπάκι. Μόνο πλαγιά και όχι μπρος πίσω. Μιλάμε για κίνηση αόρατη αλλά αν βγάζει έναν ήχο κλικ.

Είναι κληρονομικό από τα 1st gen.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#405   NASA

NASA

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2019 - 05:04

Αυτό που λες ισχύει και το είδα σε review (για το ένα). Θα είναι κρίμα να το άλλαξαν. Νομίζω ότι όσοι τα χρησιμοποιούμε για ομιλία δε βάζουμε πάντα και τα δυο.
Sent from my iPhone using Tapatalk


Προσβασιμότητα > AirPods > ακύρωση θορύβου με ένα AirPods
Και είναι feature

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες