Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 2 ψήφοι

Παραγγελία ΑW από amazon.com


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 17/11/2019 - 22:38

Παιδιά καλησπέρα,

 

Θέλω να κάνω μια παραγγελία από το amazon.com. ένα apple watch.

Για πιο λόγο έχει πολύ πιο χαμηλές τιμές από το amazon.co.uk ή από το amazon.de?

 

Θα πληρώσω και τελωνείο από το το amazon.com?

 

ευχαριστώ



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/11/2019 - 00:11

Στελνει Ελλαδα το .com ρολογια της apple? Δωσε λινκ αν μπορεις



#3   SaFiS

SaFiS

    iPH Enthousiast

  • 452 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 18/11/2019 - 00:56

Δεν στέλνουν Ελλάδα από το .com...



#4   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 18/11/2019 - 00:56

Στελνει Ελλαδα το .com ρολογια της apple? Δωσε λινκ αν μπορεις

Δεν το γνωρίζω αυτό .

Δεν στέλνει?



#5   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 18/11/2019 - 00:58

Από το .com έρχονται απο Αμερική οπότε το τελωνείο ειναι δεδομένο. Απο το .uk και .de δεν έχει τελωνείο λόγω Ε.Ε. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.  



#6   SaFiS

SaFiS

    iPH Enthousiast

  • 452 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 18/11/2019 - 01:00

Από το .com είναι δεδομένο το τελωνείο (το οποίο προπληρώνεις κατά το checkout) αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση, κανένα από τα μοντέλα Apple Watch (3, 4, 5) που έχουν για πούλημα δεν στέλνονται στην Ελλάδα...



#7   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 18/11/2019 - 01:04

Από το .com είναι δεδομένο το τελωνείο (το οποίο προπληρώνεις κατά το checkout) αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση, κανένα από τα μοντέλα Apple Watch (3, 4, 5) που έχουν για πούλημα δεν στέλνονται στην Ελλάδα...

Δεν το γνώριζα αυτό και σε ευχαριστώ φίλε μου.

Γενικά στο amazon.com  σου δείχνει την τιμή μαζί με το τελωνείο και δεν πληρώνεις τίποτα άλλο extra?



#8   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 18/11/2019 - 01:08

Δεν το γνώριζα αυτό και σε ευχαριστώ φίλε μου.

Γενικά στο amazon.com  σου δείχνει την τιμή μαζί με το τελωνείο και δεν πληρώνεις τίποτα άλλο extra?

Όχι φίλε. Το τελωνείο δεν περιλαμβάνεται στην τιμή που γράφει το amazon.com. Σε αυτό να υπολoγίσεις και Φ.Π.Α. που πρέπει να πληρωθεί. Η προσωπική μου γνώμη ειναι να αγοράσεις απο ευρωπαϊκο amazon γιατι πιστεύω ότι δεν συμφέρει απο Αμερική. Αν συνέφερε όλοι απο εκει θα αγοράζαμε. 



#9   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 18/11/2019 - 01:09

Δεν στέλνουν Ελλάδα από το .com...

Μέσω Ship&Shop aramex?



#10   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/11/2019 - 05:59

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο η διεύθυνση για να βάλεις aramex.

Το πρόβλημα είναι ότι μόλις μπει στη Ελλάδα θα δουν ότι προέρχεται από Αμερική ή ότι δεν έχει σήμανση ΕΕ και επειδή κοστίζει πάνω από 25€ θα το κρατήσει ο τελώνης.
Θα εκτιμήσει ότι θέλει σαν τιμή εκτελωνισμού. Συνήθως τα 2/3 της τιμής , αλλιώς δεν βγαίνει από το τελωνείο.

Εσυ θα έχεις πληρώσει στο Amazon μια φορά και θα πρέπει να ξανά πληρώσεις όσα εκτιμήσει ο τελώνης για δεύτερη φορά.

Δεν συμφέρει με την καμμία.
Άκου τα παιδιά που σου λένε παρτο αν θες από Amazon της ΕΕ που δεν έχει τελωνείο. Ότι πληρώσεις θα είναι μόνο στο Amazon (αξία ρολογιού + μεταφορικά) .


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#11   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/11/2019 - 10:03

To Amazon.it (το ιταλικό amazon), σχεδόν πάντα το πιο φτηνό της Ευρώπης (ειδικά αν αγοράζεις και με invoice). 

Ακουλουθεί το Amazon.es (Ισπανίας) και το Amazon.fr (Γαλλίας). Το Amazon Γερμανίας και το Amazon Αγγλίας συγκριτικά είναι λίιιγο πιο τσιμπημένα. 

Γενικά όλα τα Amazon εξαιρετικό customer service. Το χρησιμοποιώ χρόνια. Αγόρασα το καλοκαίρι από εκεί το Apple Watch 4 Stainless Steel 499 ευρώ σε flash deal και τα Airpods 2 (wireless case) με 120 ευρώ καθώς και ένα monitor υπολογιστή (το HP 27fw -27inch, IPS) με 90 ευρώ.  

 

Όπως λένε και οι φίλοι παραπάνω το Amazon.com στέλνει από Αμερική -το έξτρα κόστος του τελωνείου δεν συμπεριλαμβάνεται στην τιμή. Σε πολλά προϊόντα όμως στο checkout -λίγο πριν πληρώσεις, σου γράφει 'import and taxes' και δίπλα το ποσό που πληρώνεις ανάλογα το είδος (τα πληρώνεις μαζί δηλαδή). Τότε όταν έρθει Ελλάδα, το μόνο που κάνεις είναι να δώσεις μια ηλεκτρονική εξουσιοδότηση την εταιρεία courier που έχει αναλάβει να στο παραδώσει (πχ UPS). Στη στέλνουν στο email σου και στο εκτελωνίζουν αυτοί (σε 2-3 μέρες) και στη συνέχεια στο παραδίδουν. Αν όμως κάτι από αυτά που ζητάς υπάρχει διαθέσιμο στα Ευρωπαϊκά Amazon δεν το χρειάζεσαι το Amazon.com. Καλές αγορές.   


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 18/11/2019 - 10:08


#12   montzOlee

montzOlee

    iPH Member

  • 338 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:montzOlee

Δημοσίευση 18/11/2019 - 11:00

καλημέρα , το Amazon.com στέλνει κανονικότατα Ελλάδα έαν και εφόσον θέλει ο πωλητής. έχω προσωπική αποψη για Casio Mudmaster αξιας 200+ ευρω.

Επίσης το τελωνείο συνυπολογίζεται στο τέλος πριν το check out στα βγαζει όλα κομπλε.

Με Amazon.com ποτέ δεν έχω πληρώσει κατι επιπλέον, με επιφύλαξη βεβαια μην πάρω κανεναν στο λαιμό μου.



#13   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/11/2019 - 11:51

To Αmazon.com στέλνει και Ελλάδα αλλά και Ευρώπη γενικά, απλώς όχι στα πάντα. Εξαρτάται από τον πωλητή αλλά και άλλους παράγοντες. Μου έχει τύχει στον ίδιο πωλητή να αγοράσω δυο φορές ανα διαστήματα το ίδιο προϊόν και την τρίτη φορά που το ξαναχρειάστηκα να το αγοράσω δεν το έστελνε πια (μιλάω για μεγάλη εταιρεία).



#14   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 18/11/2019 - 15:33

Δεν έχω προσωπική εμπειρία παρά μόνο από μεγάλες εταιρείες ρούχων στην Αμερική, αλλά σκέφτομαι αν η εταιρεία που παραγγέλνεις έχει αποθήκη σε ευρωπαϊκή χώρα δεν γλυτώνεις έτσι το τελωνείο;


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες