Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 6 ψήφοι

Apple Watch Series 6: Πρώτες εντυπώσεις/πληροφορίες


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1521 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1036   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 06/01/2021 - 13:22

Ξέρετε αν η κατανάλωση μπαταρίας επιδεινώνεται με την παράλληλη χρήσης παρά πλησίον εφαρμογών; Πχ υγεία και heart analyser. Pedometer, μαμα εφαρμογή κτλ.. εφαρμογή μαμα ύπνου και sleepwatch
Θέλω να πω καταγράφουν δίπλα άρα διπλή κατανάλωση;
Αν είναι να τις βγάλω όλες και να κρατήσω τις default μόνο

Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: ikaros13, 06/01/2021 - 13:24


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1037   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 06/01/2021 - 13:34

Από ότι είδα σε μένα, όχι. Για το Autosleep λέω.



#1038   soki7

soki7

    iPH Contributor

  • 1.539 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:sokhetfield

Δημοσίευση 06/01/2021 - 13:49

Εγώ είδα μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση της μπαταρίας αφού απεγκατέστησα το HeartWatch. 

 

Με 25% μπαταρία ήμουν συνήθως με 30 ώρες αναμονή και 5 με 6 ώρες χρήση και αφού αφαίρεσα το HeartWatch...Πλέον με 25% μπαταρία είμαι 42 ώρες αναμονή και 6,5 ώρες χρήση.



#1039   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 06/01/2021 - 13:52

Μου φαίνεται θα τις σβήσω όλες και θα κρατήσω τις μαμα για κάθε ένα είδος. Κάτι δεν μου κάθεται καλά και μένα...


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#1040   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 06/01/2021 - 14:39

Έχω την εντύπωση ότι τις μετρήσεις τις αποφασίζει το ρολόι - iphone. Τα άλλα apps απλά λαμβάνουν δεδομένα και κάνουν επεξεργασία.



#1041   STERGIOS16

STERGIOS16

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/01/2021 - 15:38

Εγώ είδα μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση της μπαταρίας αφού απεγκατέστησα το HeartWatch. 

 

Με 25% μπαταρία ήμουν συνήθως με 30 ώρες αναμονή και 5 με 6 ώρες χρήση και αφού αφαίρεσα το HeartWatch...Πλέον με 25% μπαταρία είμαι 42 ώρες αναμονή και 6,5 ώρες χρήση.

Το πόσο μπαταρία καταναλώνει τελικά, είναι ένα θέμα.

Δείχνει πάντως πως είναι ένα σημαντικό εργαλείο [βάσει του πρωτοκόλλου που είναι στημένο] ώστε κάποιος να παρακολουθεί τους ρυθμούς υγείας του και τις προπονήσεις και  μεταβολισμό του.

Για τους παλμούς ηρεμίας (sedentary bpm) πάντως, δεν είμαι σίγουρος αν τους καταγράφει μόνο όταν έχει μεσολαβήσει 5λεπτο ηρεμίας.   



#1042   soki7

soki7

    iPH Contributor

  • 1.539 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:sokhetfield

Δημοσίευση 06/01/2021 - 15:40

Το πόσο μπαταρία καταναλώνει τελικά, είναι ένα θέμα.
Δείχνει πάντως πως είναι ένα σημαντικό εργαλείο [βάσει του πρωτοκόλλου που είναι στημένο] ώστε κάποιος να παρακολουθεί τους ρυθμούς υγείας του και τις προπονήσεις και μεταβολισμό του.
Για τους παλμούς ηρεμίας (sedentary bpm) πάντως, δεν είμαι σίγουρος αν τους καταγράφει μόνο όταν έχει μεσολαβήσει 5λεπτο ηρεμίας.


Είναι από τις αγαπημένες μου εφαρμογές η συγκεκριμένη και σίγουρα θα την περάσω ξανα στο watch, κι ας μειωθεί η διάρκεια της μπαταρίας.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1043   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 06/01/2021 - 16:06

Έχω δοκιμάσει τα εξής. aod με default faces, default faces χωρίς aod, clockology faces (με aod κλειστό αναγκαστικά) οι διαφορες στην κατανάλωση πάνω κάτω δεν έχουν τρελή διαφορά
Εκεί που είδα αισθητή διαφορά είναι όταν εγκατέστησα heart analyser και sleepwatch από Apple store δωρεάν και τα δυο..
Από ότι κατάλαβα πρέπει να μετράνε 2 εφαρμογές σε διαφορετικούς ίσως χρόνους με αποτέλεσμα μεγαλύτερη κατανάλωση


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#1044   STERGIOS16

STERGIOS16

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/01/2021 - 22:49

Το πόσο μπαταρία καταναλώνει τελικά, είναι ένα θέμα.

Δείχνει πάντως πως είναι ένα σημαντικό εργαλείο [βάσει του πρωτοκόλλου που είναι στημένο] ώστε κάποιος να παρακολουθεί τους ρυθμούς υγείας του και τις προπονήσεις και  μεταβολισμό του.

Για τους παλμούς ηρεμίας (sedentary bpm) πάντως, δεν είμαι σίγουρος αν τους καταγράφει μόνο όταν έχει μεσολαβήσει 5λεπτο ηρεμίας.   

Δε ξέρω αν κάποιος έχει ασχοληθεί εκτενέστερα, πάντως παρακολουθώντας το μέσο όρο των καρδιακών παλμών ηρεμίας (που είναι μια πολύ σημαντική παράμετρος βιορυθμού γενικά) διαπιστώνω πως υπάρχει μια διαφορά 10 παλμών μεταξύ των ενδείξεων του "heart-watch" και των ενδείξεων της "υγείας", παρά το γεγονός του ότι και οι δύο λαμβάνουν δεδομένα από την ίδια πηγή (το apple watch).

Δε ξέρω αν κάποιος έχει ασχοληθεί ή μπορεί να το εξηγήσει... 



#1045   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 10/01/2021 - 18:03

Το είχα γράψει εκ παραδρομής στο θέμα με τα faces, αν μπορεί κάποιος συντονιστής να το βγάλει από εκεί. Συγνώμη
Τώρα για να το προχωρήσω λίγο παραπάνω όντως πρακτικά η μπαταρία κρατάει 1 μέρα για αυτό άρχισα πειραματισμούς να δω πως θα πάει
1. Γνωστοποιήσεις. Μόνο οι απαραίτητες. Πχ γιατί να έχω γνωστοποίηση από tapatalk την στιγμή που δεν μπορώ να απαντήσω. Αναπνοές off δεν βλέπω που βοηθάει κάθε μια ώρα με ζαλίζει
2. Ανανέωση στο υπόβαθρο. Πάλι μόνο οι απαραίτητες δηλαδή της υγείας. Καιρός ούτε για αστείο
3. Φωτεινότητα οθόνης στο ελάχιστο. Δεν ξέρω για άλλα μοντέλα, στο 6ρι κάθομαι μπαλκόνι κάτω από ήλιο φαίνονται τα πάντα
4. Μετρήσεις O2 off. Όταν θέλω το χρησιμοποιώ. Διαπιστώνω από την άλλη ότι ίσως δεν είναι και πολύ αξιόπιστο. Δεν μπορεί να σηκώνομαι με ψιλό δύσπνοια (γενικά το έχω) και να λέει 100%

Ερώτηση. Πέραν από τους καρδιακούς παλμούς η καταγραφή ύπνου που βοηθάει; Το να γνωρίζω πόσες ώρες κοιμήθηκα το γνωρίζω από μόνος μου. Το να πρέπει να κοιμηθώ ένα 8ωρο καλό είναι αλλά λόγο δουλειάς και τρόπου ζωής 6 ώρες max κοιμάμαι. Που αλλου με βοηθάει;


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: ikaros13, 10/01/2021 - 18:04


#1046   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 11/01/2021 - 13:30

Ερώτηση δεύτερη. Πως μπορώ να μετρήσω vo2 Max;
Δεν βλέπω μάτι που να μην έχω αφήσει ενεργοποιημένο από την άλλη έχω αυτήν την καρτέλα. Κάνω κάτι λάθος;
6fc689dd460c1e2b92a61c6d9e15b591.jpg


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#1047   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/01/2021 - 17:41

Πρέπει να ξεκινήσεις κάποιου είδους προπόνηση, βαδισματος η τρεξίματος για να πάρεις τιμές.

Πχ κάνε ένα 30λεπτο περπάτημα και θα σου δείξει την εκτιμώμενη τιμή

Με κάθε προπόνηση αυτό θα αναπροσαρμόζεται, στην αρχή θα πάρεις πολύ πιο υψηλές εκτιμήσεις σε σχέση με πχ την 20η φορά που θα κάνεις την ίδια προπονηση

Οι γνωστοποιήσεις καρδιαγγειακής κααστασης είναι θεμιτό να είναι κενες!

Αυτό που σε ενδιαφέρει για το vo2 Max ειναι η ΄΄Καρδιαγγειακη Κατασταση''


Τελευταία επεξεργασία από: YiorgosA, 11/01/2021 - 17:43


#1048   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 15/01/2021 - 13:18

Θα αρχίσει να στο μετράει αν κάνεις Outdoor Walk ή Outdoor Run. Όπως είπε και ο YiorgosA από πάνω, όσο πιο συχνά το κάνεις τόσο πιο ακριβή θα είναι τα αποτελέσματα.

 

Γνώμη μου: μπορεί να στο μετράει και με το περπάτημα, αλλά θα πάρεις πιο ακριβή μέτρηση αν κάνεις τρέξιμο. Επίσης, θα πρέπει να κάνεις πάνω από 20 λεπτά άσκησης για να βγάλει καλό συμπέρασμα.

 

Έχε υπόψιν σου ότι οι μετρήσεις αυτές είναι με αλγόριθμο και άρα στο περίπου. Η κανονική μέτρηση VO2max που κάνουν οι αθλητές γίνεται με ειδική μάσκα που φοράνε στο πρόσωπο την ώρα που τρέχουν σε διάδρομο, και μόνο έτσι μπορείς να πάρεις ακριβή αποτελέσματα.

 

 

Ερώτηση δεύτερη. Πως μπορώ να μετρήσω vo2 Max;
Δεν βλέπω μάτι που να μην έχω αφήσει ενεργοποιημένο από την άλλη έχω αυτήν την καρτέλα. Κάνω κάτι λάθος;
6fc689dd460c1e2b92a61c6d9e15b591.jpg


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk


Τελευταία επεξεργασία από: marian, 15/01/2021 - 13:18


#1049   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 16/01/2021 - 21:26

Σήμερα έφαγα μια φλασια μήπως έκανα ζημιά. Προσπαθώντας να καθαρίσω το αμάξι από χιόνια διαπίστωσα ότι είχα μεν γίνει μούσκεμα, φορούσα και το ρολόι δε. Υπάρχει κάποιο θέμα η οδηγία από Apple για πολύ χαμηλές θερμοκρασίες; (θεωρώ ότι το νερό από μόνο του δεν είναι πρόβλημα). Να ξέρω αν πρέπει να το φοράω σε αντίστοιχες καταστάσεις και λόγω δουλειάς κυρίως
Υπάρχει εφαρμογή που θα μπορούσε να μετράει την πίεση; (ξέρω απίθανο μοιάζει)


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#1050   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 17/01/2021 - 00:51

Την πίεση μόνο η powerfarm

https://lifespot.gr/...-palmoi-oxigono

Για την θερμοκρασία -20 έως 45. Βέλτιστη λειτουργία όχι κάτω από 0 και πάνω από 35.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)