Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 8 ψήφοι

iOS 14


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4263 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3661   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/05/2021 - 10:09

Δε μας απασχολεί τι λέει η Apple, αλλά ο νόμος.

 

Σε περίπτωση αντ/στασης, η εγγύηση ανανεώνεται.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3662   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 09/05/2021 - 10:28

Πραγματικά δεν ξέρω. Υποτίθεται η κάθε χώρα έχει δικό της πλαίσιο, μετά έχεις άλλη εγγύηση εμπόρου και κατασκευαστή. Ο νόμος λέει αυτό:

 
2.6. Το προϊόν που αντικαθίσταται ή επισκευάζεται φέρει νέα εγγύηση; Σε περίπτωση αντικατάστασης του προϊόντος ή ανταλλακτικού του εντός του χρόνου της εμπορικής εγγύησης, η εγγύηση ανανεώνεται αυτόματα για όλη της τη διάρκεια ως προς το νέο προϊόν ή ανταλλακτικό, εκτός αν στο περιεχόμενο της εμπορικής εγγύησης ορίζεται κάτι διαφορετικό.

 

Εμπορική σημαίνει (διετία) πέραν του 1ου χρόνου κατασκευαστή, άρα αν ο νόμος λέει αμέσως μετά "εγγύηση" εννοεί διετία και αν πάρεις το νόμο σημαίνει ότι την ανανεώνεις πλήρως και όχι για 1 χρόνο που λέτε. Με την τελευταία φράση δίνει περιθώριο στον έμπορο να δώσει ότι θέλει. Αν αγοράσεις από Apple ή ανακατασκευασμένο εντός εγγύησης πρώτου χρόνου η Apple θα σου δώσει αυτό που θέλει. Μετά όμως η διετία πως καλύπτεται από τον έμπορο που έχεις άλλη συσκευή στα χέρια σου;

 

 

Στη σελίδα της ΕΕ βρήκα αυτό Συχνές ερωτήσεις - Εγγυήσεις και επιστροφές - Your Europe (europa.eu)

Το τηλέφωνο που αγόρασα μόλις πριν από έναν χρόνο σταμάτησε να λειτουργεί. Ο έμπορος όμως αρνείται να το επισκευάσει δωρεάν. Έχω διετή νομική εγγύηση;
Η νομική εγγύηση ισχύει για δύο χρόνια σε όλη την ΕΕ. υπό ορισμένες όμως προϋποθέσεις.
 
Η νομική εγγύηση καλύπτει ελαττώματα που θεωρείται ότι υπήρχαν κατά τη στιγμή της παράδοσης και έγιναν εμφανή μέσα στην επόμενη διετία. Ωστόσο, η επίμαχη περίοδος είναι οι 6 μήνες μετά την αγορά του προϊόντος:
κάθε ελάττωμα που εμφανίζεται εντός εξαμήνου θεωρείται ότι υπήρχε κατά τη στιγμή της παράδοσης. Στην περίπτωση αυτή, ο πωλητής οφείλει να επισκευάσει ή να αντικαταστήσει το τηλέφωνό σας δωρεάν ή να σας επιστρέψει τα χρήματα εάν είναι αδύνατη η επισκευή ή η αντικατάστασή του.
Μετά την πάροδο έξι μηνών, μπορείτε ακόμη να θεωρήσετε υπεύθυνο τον πωλητή για κάθε ελάττωμα που θα εμφανιστεί μέχρι το τέλος της διετούς περιόδου της εγγύησης. Ωστόσο, ο πωλητής μπορεί να σας ζητήσει να αποδείξετε ότι το ελάττωμα υπήρχε κατά την παράδοση του προϊόντος. Κάτι τέτοιο είναι συχνά δύσκολο και θα πρέπει μάλλον να απευθυνθείτε σε τεχνικό εμπειρογνώμονα.

Τελευταία επεξεργασία από: conili, 09/05/2021 - 10:36


#3663   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 09/05/2021 - 11:01

Πραγματικά δεν ξέρω. Υποτίθεται η κάθε χώρα έχει δικό της πλαίσιο, μετά έχεις άλλη εγγύηση εμπόρου και κατασκευαστή. Ο νόμος λέει αυτό:

2.6. Το προϊόν που αντικαθίσταται ή επισκευάζεται φέρει νέα εγγύηση; Σε περίπτωση αντικατάστασης του προϊόντος ή ανταλλακτικού του εντός του χρόνου της εμπορικής εγγύησης, η εγγύηση ανανεώνεται αυτόματα για όλη της τη διάρκεια ως προς το νέο προϊόν ή ανταλλακτικό, εκτός αν στο περιεχόμενο της εμπορικής εγγύησης ορίζεται κάτι διαφορετικό.

Εμπορική σημαίνει (διετία) πέραν του 1ου χρόνου κατασκευαστή, άρα αν ο νόμος λέει αμέσως μετά "εγγύηση" εννοεί διετία και αν πάρεις το νόμο σημαίνει ότι την ανανεώνεις πλήρως και όχι για 1 χρόνο που λέτε. Με την τελευταία φράση δίνει περιθώριο στον έμπορο να δώσει ότι θέλει. Αν αγοράσεις από Apple ή ανακατασκευασμένο εντός εγγύησης πρώτου χρόνου η Apple θα σου δώσει αυτό που θέλει. Μετά όμως η διετία πως καλύπτεται από τον έμπορο που έχεις άλλη συσκευή στα χέρια σου;


Στη σελίδα της ΕΕ βρήκα αυτό Συχνές ερωτήσεις - Εγγυήσεις και επιστροφές - Your Europe (europa.eu)
Το τηλέφωνο που αγόρασα μόλις πριν από έναν χρόνο σταμάτησε να λειτουργεί. Ο έμπορος όμως αρνείται να το επισκευάσει δωρεάν. Έχω διετή νομική εγγύηση;
Η νομική εγγύηση ισχύει για δύο χρόνια σε όλη την ΕΕ. υπό ορισμένες όμως προϋποθέσεις.

Η νομική εγγύηση καλύπτει ελαττώματα που θεωρείται ότι υπήρχαν κατά τη στιγμή της παράδοσης και έγιναν εμφανή μέσα στην επόμενη διετία. Ωστόσο, η επίμαχη περίοδος είναι οι 6 μήνες μετά την αγορά του προϊόντος:
κάθε ελάττωμα που εμφανίζεται εντός εξαμήνου θεωρείται ότι υπήρχε κατά τη στιγμή της παράδοσης. Στην περίπτωση αυτή, ο πωλητής οφείλει να επισκευάσει ή να αντικαταστήσει το τηλέφωνό σας δωρεάν ή να σας επιστρέψει τα χρήματα εάν είναι αδύνατη η επισκευή ή η αντικατάστασή του.
Μετά την πάροδο έξι μηνών, μπορείτε ακόμη να θεωρήσετε υπεύθυνο τον πωλητή για κάθε ελάττωμα που θα εμφανιστεί μέχρι το τέλος της διετούς περιόδου της εγγύησης. Ωστόσο, ο πωλητής μπορεί να σας ζητήσει να αποδείξετε ότι το ελάττωμα υπήρχε κατά την παράδοση του προϊόντος. Κάτι τέτοιο είναι συχνά δύσκολο και θα πρέπει μάλλον να απευθυνθείτε σε τεχνικό εμπειρογνώμονα.


Το κάθε κατάστημα το οποίο πωλεί προϊόντα είναι υποχρεωμένο να εφαρμόζει τους νόμους του κάθε τόπου. Για αυτό και στο επίσημο site της Apple της κάθε Ευρωπαϊκής. Ώρας μπορείς να δεις ότι η εγγύηση είναι 2 χρόνια, αν αγοράσεις κάποια συσκευή από το αντίστοιχο Apple Store, διότι εκεί είναι και η κατασκευάστρια εταιρία αλλά και ο πωλητής, όποτε βγάζεις γρήγορα άκρη.

Εννοείται πως κατά καιρούς έχουμε γράψει για πολλά περιστατικά όπου υπήρχαν άρνηση εγγύησης από κάποια επίσημα καταστήματα τα οποία πατούσαν πάνω στην Apple και όχι στον Ευρωπαϊκό νόμο, και φτάσαμε στο σημείο να αναγνωρίζουν κανονικά την εγγύηση των 2 ετών. Μετά από αυτό κάναμε αγώνες και για τα τιμολόγια, όπου και με αυτά κανονικά πρέπει να έχεις εγγύηση 2 ετών και αν δεν κάνω λάθος 2 καταστήματα το αναγνωρίζουν κανονικά χωρίς να γράφουν το εμετικό «η εγγύηση ισχύει με απόδειξη λιανικής».

Είδαμε πως αναγκαστικά σε χώρες που έχουν ξεχωριστό νομικό πλαίσιο να το ακολουθεί η Apple γιατί έτσι πρέπει. Βλέπε στη Γαλλία όπου απαγορεύεται να πωλείται συσκευή χωρίς ακουστικά όποτε εκεί τα iPhone 12 έρχονται μέσα στη συσκευασία με ακουστικά.

Στη δίκη μου περίπτωση όπως έγραψα η αντικατάσταση είχε γίνει Μάιο, όποτε όταν επικοινώνησα μαζί τους 8 μήνες μετά τον Ιανουάριο, απευθείας στο hotline της Apple, με ενημερώσαν πως η εγγύηση για τη συσκευή ήταν 1 χρόνος από τη στιγμή που μου είχαν δώσει ανακατασκευασμένη συσκευή. Αυτό με κάνει να πιστεύω πως κανονικά ναι, όταν αλλάζει η συσκευή ανανεώνεται και όλη η εγγύηση λόγω Ευρωπαϊκής Ένωσης που είναι τα 2 χρόνια, αλλά έστω και έτσι ο 1 χρόνος μου ήταν αρκετός.

Επίσης εγώ προσωπικά επειδή δεν μένω Αθήνα για να μπορώ να επισκεφτώ μαγαζιά σοβαρά, προτιμάω να μπαίνω είτε στο chat με Apple Αμερικής, είτε να παίρνω τηλέφωνο στο hotline Ελλάδος και να δηλώνω τα προβλήματα για να ανοίξει case number από αυτούς, διότι έχουν ακουστεί περιπτώσεις να το πας σε επισήμους και να βγάλουν ότι φταις εσυ, και να το καταχωρήσουν έτσι στο σύστημα και μετά να σου λένε πως δε μπορούν να κάνουν τίποτα.

#3664   nickhellas04

nickhellas04

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/05/2021 - 12:04

Αυτή την καινούρια συσκευή από που περιμένω να μου την φέρουν αν επιτρέπεται; Από Ολλανδία; Διότι μου είπαν ότι θα πρέπει να περιμένω λίγες μέρες δηλαδή από Δευτέρα και πιθανότατα Τρίτη να την έχω



#3665   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/05/2021 - 13:03

Εφόσον αποφασιστεί να σταλεί εκτός για να πάρεις ανακα/σμένο, Ολλανδία πάει.

 

Αυτό βέβαια δε πρέπει να σε απασχολεί.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#3666   nickhellas04

nickhellas04

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/05/2021 - 13:28

Εφόσον αποφασιστεί να σταλεί εκτός για να πάρεις ανακα/σμένο, Ολλανδία πάει.

 

Αυτό βέβαια δε πρέπει να σε απασχολεί.

Ελπίζω να είναι καλό και άλλη ατυχία να μη με βρει. 



#3667   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 09/05/2021 - 16:39

http://www.opengov.gr/ypoian/?p=8170

Αρθρο 5α παράγραφος 4

 

4. Σε περίπτωση αντικατάστασης του αγαθού ή ανταλλακτικού του, η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια ως προς το νέο αγαθό ή ανταλλακτικό, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά. Εάν κατά τη διάρκεια ισχύος της εμπορικής εγγύησης, η οποία παρέχει επισκευή καταναλωτικού αγαθού, εμφανισθεί στο αγαθό ελάττωμα και ο απαιτούμενος χρόνος επισκευής του αγαθού υπερβαίνει τις δεκαπέντε (15) εργάσιμες ημέρες, ο καταναλωτής δικαιούται να ζητήσει την προσωρινή αντικατάσταση του προϊόντος για όσο χρόνο διαρκεί η επισκευή.»



#3668   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 09/05/2021 - 23:35

Το θέμα δεν ήταν ποτέ τι λέει η apple αλλά τι λέει ο νόμος.Έχει πάρει κανένας που έχει πάρει refurbished και νέο παραστατικό από το κατάστημα αγοράς;Απαντώ εγώ,όχι και ακριβώς γι‘αυτό το λόγο δεν ανανεώνεται η εγγύηση..

Το ότι κάποιος έκανε αντικατάσταση εκτός εγγύησης και κατ’εξαίρεση δεν σημαίνει οτιδήποτε για τη διάρκεια της εγγύησης.

Το ότι practically το refurbished είναι καινούριο τηλέφωνο το ξέρουμε,αλλά δεν είναι όπως το εργοστασιακό και όσοι από εμάς έχουν πάρει αρκετά από δαύτα το γνωρίζει καλύτερα.

#3669   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 09/05/2021 - 23:56

Το θέμα δεν ήταν ποτέ τι λέει η apple αλλά τι λέει ο νόμος.Έχει πάρει κανένας που έχει πάρει refurbished και νέο παραστατικό από το κατάστημα αγοράς;Απαντώ εγώ,όχι και ακριβώς γι‘αυτό το λόγο δεν ανανεώνεται η εγγύηση..

Το ότι κάποιος έκανε αντικατάσταση εκτός εγγύησης και κατ’εξαίρεση δεν σημαίνει οτιδήποτε για τη διάρκεια της εγγύησης.

Το ότι practically το refurbished είναι καινούριο τηλέφωνο το ξέρουμε,αλλά δεν είναι όπως το εργοστασιακό και όσοι από εμάς έχουν πάρει αρκετά από δαύτα το γνωρίζει καλύτερα.


Και ποιος σου είπε εσένα ότι δεν παίρνεις παραστατικό όταν σου αλλάζουν το τηλέφωνο;

#3670   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 10/05/2021 - 00:05

Από το εκάστοτε service που έχει πάει το τηλέφωνο όχι από τον πωλητή,ελπίζω να κατανοείς τη διαφορά.

#3671   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 10/05/2021 - 00:10

Από το εκάστοτε service που έχει πάει το τηλέφωνο όχι από τον πωλητή,ελπίζω να κατανοείς τη διαφορά.


Δεν καταλαβαίνω τι λες. Όταν μου έκανε την αντικατάσταση ο Γερμανός ο οποίος ήταν ο πωλητής μια χαρά παραστατικό πήρα.
Δεν υπάρχει κατάστημα που να μη σου δώσει παραστατικό.

#3672   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 10/05/2021 - 00:13

Ρε φίλε μου μάλλον μιλάμε άλλη γλώσσα γραπτά δεν εξηγείται..
Όταν εγώ αγοράσω κινητό από το istorm και πάω infoquest για αντικατάσταση θα πάρω χαρτί αντικατάστασης από την info και όχι από το istorm.
Προφανώς όταν αγοράσεις από Γερμανό που έχει δικό του επισκευαστικό κέντρο θα πάρεις χαρτί αντικατάστασης από το Γερμανό..

#3673   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 10/05/2021 - 00:31

Ρε φίλε μου μάλλον μιλάμε άλλη γλώσσα γραπτά δεν εξηγείται..
Όταν εγώ αγοράσω κινητό από το istorm και πάω infoquest για αντικατάσταση θα πάρω χαρτί αντικατάστασης από την info και όχι από το istorm.
Προφανώς όταν αγοράσεις από Γερμανό που έχει δικό του επισκευαστικό κέντρο θα πάρεις χαρτί αντικατάστασης από το Γερμανό..


Ναι, και; Αυτό τι σημαίνει, ότι δεν ισχύουν οι υποχρεώσεις των νόμων;

Για να το τελειώνω το θέμα, με βάση όλων αυτών που γίνεται πολύ απλά αποδεικνύεται ότι η Apple έχει αποδεχτεί εδώ και χρόνια πως στην Ευρώπη πρέπει να παρέχει 2 χρόνια εγγύηση. Το γεγονός πως όταν καλείς και στο τηλεφωνικό κέντρο τους σου υποδεικνύει μετά από έλεγχο της πόλης που βρίσκεσαι το να επισκεφτείς τους επισήμους retailers το αποδεικνύει.
Τώρα, το γεγονός πως οι πωλητές σε αυτή τη χώρα θέλουν περάσουν το δικό τους και είναι αντί-επαγγελματίες δε σημαίνει πως είναι και νόμιμο.
Από τη στιγμή λοιπόν που ακόμα και στην περίπτωση που αγοράσεις από ενα κατάστημα και πας μετά σε έναν επίσημο και σου το αλλάζει, αυτομάτως ανανεώνεται και η εγγύηση. Στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι για 1 χρόνο, διότι η Apple είναι η κατασκευάστρια εταιρία και αυτή είναι η εμπορική της εγγύηση. Και εδώ να μη ξεχνάμε, ο λόγος που πηγαίνουμε στα εξουσιοδοτημένα είναι επειδή μας το λέει η Apple σαν κατασκευάστρια εταιρία. Δεν απαιτώ από τη νομική μορφή πχ της istorm, της isystem ή της document επιδιόρθωση της συσκευής, αλλά από την Apple, αλλά η ίδια επειδή δεν έχει φυσική παρουσία στην Ελλάδα, εκπροσωπείται από αυτούς.
Και τελος, στην περίπτωση λοιπόν που το αγοράσεις και από το ίδιο κατάστημα που θα σου κάνουν αντικατάσταση, θεωρώ πως η εγγύηση ίσως και να ανανεώνεται και για 2 χρόνια

Το θέμα εδώ πολύ έφυγε off topic. Υπάρχουν παιδιά, ακόμη και άτομα αν δεν κάνω λάθος που έχουν σχέση και με τη νομική όπου έχουν αναφέρει και παραθέσει μετά από ώρες ψαξίματος πολλές πληροφορίες σχετικά με τις εγγυήσεις μέσα στο forum.

#3674   Magichoom

Magichoom

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 10/05/2021 - 15:12

Πάντως παιδιά εμένα πρόπερσι έκανε μια ρωγμή η οθόνη του iPad. Μόνη της. Είχα υπόλοιπο 10 μήνες εγγύηση (στον πρώτο χρόνο). Το πήγα istorm και σε 3 μέρες μου έστειλε άλλο iPad η apple δωρεάν. Λογικά ανακατασκευασμένο. Και το χαρτί που το συνόδευε απο την apple(όχι το istorm) έγραφε ότι έχει υπόλοιπο εγγύησης ή την αρχική ή 90 ημέρες, όποια ήταν μεγαλύτερη (χωρίς να ξεκαθαρίζει για ένα ή δυο χρόνια και χωρίς την λέξη limited). Και αν ήμουν στον πρώτο χρόνο(limited έγραφε μετά) , θα μπορούσα να αγοράσω και AppleCare.

#3675   kostasxan

kostasxan

    iPH Addict

  • 692 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/05/2021 - 17:54

Καλησπέρα !

Ξέρει κάποιος ; Κατέβασα την εφαρμογή mi fit στο κινητό της συζύγου 6s plus και μου το βγάζει στα αγγλικά , το κατέβασα και στο δικό μου XS και μου το βγάζει στα ελληνικά . Έψαξα να βρω εάν αλλάζει μέσα από το μενού αλλά τίποτα . ΥΓ : η έκδοση του mi fit είναι η ίδια .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες