Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

iPhone 13: News & Rumors


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
292 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 16/02/2021 - 13:43

Ναι οκ, καταλαβαίνω κάποιες φορές αυτά που λες, αλλά προσωπικά και με τη χρήση που κάνω εγώ, το Face ID είναι πολύ πιο βολικό. Με το Touch ID πολλές φορές εκνευριζόμουν που δεν ξεκλείδωνε με τη μια ενώ τώρα νιώθω ότι παίζει πολύ πιο καλά και χωρίς προσπάθειες. Με το iPhone 12 Pro πάντως, δεν έχω κανένα θέμα με την γωνία θέασης. Το μόνο που λείπει είναι η αναγνώριση σε landscape (στο iPad Pro παίζει και έτσι)

 

Ίσως η καλύτερη λύση είναι να τα έχει και τα δυο και να διαλέγει κανείς τι προτιμάει ή να τα έχει και τα δυο μόνιμα ενεργά (δεν ξέρω αυτό όμως αυξάνει τις πιθανότητες για security breach)


Τελευταία επεξεργασία από: marian, 16/02/2021 - 13:44


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 16/02/2021 - 13:48

Ναι αν παίζουν και τα 2 είναι το καλύτερο. Ίσως όμως δεν γίνεται για λόγους ασφάλειας που έγραψα και πιο πάνω (αυξάνονται οι πιθανότητες να ξεκλειδώσει χωρίς να πρέπει αν έχεις δυο εναλλακτικές μεθόδους).

 

Την μάσκα την έχουμε ήδη ένα χρόνο και θα την έχουμε άλλον έναν σίγουρα. Άσε που είναι βολικό να έχεις και τα δυο σε περίπτωση πχ που δεν λειτουργεί το ένα για οποιονδήποτε λόγο.



#48   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 16/02/2021 - 14:07

Ναι οκ, καταλαβαίνω κάποιες φορές αυτά που λες, αλλά προσωπικά και με τη χρήση που κάνω εγώ, το Face ID είναι πολύ πιο βολικό. Με το Touch ID πολλές φορές εκνευριζόμουν που δεν ξεκλείδωνε με τη μια ενώ τώρα νιώθω ότι παίζει πολύ πιο καλά και χωρίς προσπάθειες. Με το iPhone 12 Pro πάντως, δεν έχω κανένα θέμα με την γωνία θέασης. Το μόνο που λείπει είναι η αναγνώριση σε landscape (στο iPad Pro παίζει και έτσι)

 

Ίσως η καλύτερη λύση είναι να τα έχει και τα δυο και να διαλέγει κανείς τι προτιμάει ή να τα έχει και τα δυο μόνιμα ενεργά (δεν ξέρω αυτό όμως αυξάνει τις πιθανότητες για security breach)

Και τα 2 θα υπάρχουν στη συσκευή.

 

Η επαναφορά του Touch iD δε θα καταργήσει το Face iD.

 

Το πως θα χρησιμοποιούνται μετά απλά μένει να το δούμε. Συνδυαστικά για 'μενα είναι δεδομένο.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#49   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/02/2021 - 16:30

Εγω είμαι από αυτούς που προτειμούν το faceID ... 

 

σε σχέση με το touchID θεωρώ  ότι  είναι ποιο άμεσο, πιο γρήγορο στη διαχείριση του κινητού και πιο εύκολο στις πληρωμές...

 

Δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερο πρόβλημα με ποια γωνία θα ξεκλειδώσει.

 

 

 

Δεν ξέρω από θέμα ασσφάλειας ποιο είναι πιο ασφαλές?


Τελευταία επεξεργασία από: COSTASK, 16/02/2021 - 16:31


#50   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 16/02/2021 - 20:06

Η Apple καταθέτει πατέντα για τα επόμενα iPhs, όπου μπορούν να φτάσουν μέχρι και τα 240Hz στο ρυθμό ανανέωσης της οθόνης.

Displays may be operable at a native refresh rate that is equal to the highest refresh rate at which the display has full resolution. When operating at the native refresh rate, each row of pixels may be scanned sequentially.

Displays may also be operable in a high refresh rate mode with a high refresh rate. In the high refresh rate mode, the display may operate at a refresh rate that is twice the native refresh rate, three times the native refresh rate, or four times the native refresh rate (as examples). The native refresh rate may be 120 Hz and the high refresh rate may be 240 Hz, as one example. The native refresh rate may be 60 Hz and the high refresh rate may be 120 Hz, 180 Hz, or 240 Hz, as another example.


Spoiler

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 16/02/2021 - 20:07

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#51   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/02/2021 - 21:28

Aντί να φτιάξει τα προβλήματα (κάμερες, οθόνη, κτλ) κάθεται και σχεδιάζει 'always on' οθόνη που πιο αχρείαστο και περιττό πράγμα δεν υπάρχει για κινητό τηλέφωνο. Ελπίζω να μην ισχύει γιατί αν ισχύει θα είναι τρελό φάουλ της. Από τη μια μας πουλάει το πόσο green είναι προσπαθώντας να πετύχει το ελάχιστο ενεργειακό αποτύπωμα και από την άλλη θέλει να μας μαθαίνει να έχουμε τις οθόνες always on για άσκοπη κατανάλωση ενέργειας της μπαταρίας της συσκευής. 

 

Για το ρολόι οκ χρειάζεται, μέχρι εκεί πολύ οκ. Στο τηλέφωνο δεν υπάρχει κανένας λόγος για always on. Θα κοιτάς την οθόνη ανοιχτή στο τηλέφωνο πάνω στο τραπεζάκι και θα σε πιάνει ψυχολογικό οτι σου τρώει τη μπαταρία, Εδώ άλλοι κλείνουν τα δεδομένα, τα wifi και τα notification να μην τους τρώνε τη μπαταρία ας πούμε.  



#52   lalakis13

lalakis13

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα

Δημοσίευση 16/02/2021 - 21:36

Από τη μια το always on πέφτει λίγο πάνω στο Apple Watch. Από την άλλη είναι feature που έχει πολύ μεγάλη ζήτηση και πέφτει κράξιμο εδώ και χρόνια.

Έχω την αίσθηση θα το υλοποιήσει με πολύ ιδιαίτερο τρόπο που να ξεχωρίζει από το Android.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#53   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 17/02/2021 - 08:25

Aντί να φτιάξει τα προβλήματα (κάμερες, οθόνη, κτλ) κάθεται και σχεδιάζει 'always on' οθόνη που πιο αχρείαστο και περιττό πράγμα δεν υπάρχει για κινητό τηλέφωνο. Ελπίζω να μην ισχύει γιατί αν ισχύει θα είναι τρελό φάουλ της. Από τη μια μας πουλάει το πόσο green είναι προσπαθώντας να πετύχει το ελάχιστο ενεργειακό αποτύπωμα και από την άλλη θέλει να μας μαθαίνει να έχουμε τις οθόνες always on για άσκοπη κατανάλωση ενέργειας της μπαταρίας της συσκευής. 

 

Για το ρολόι οκ χρειάζεται, μέχρι εκεί πολύ οκ. Στο τηλέφωνο δεν υπάρχει κανένας λόγος για always on. Θα κοιτάς την οθόνη ανοιχτή στο τηλέφωνο πάνω στο τραπεζάκι και θα σε πιάνει ψυχολογικό οτι σου τρώει τη μπαταρία, Εδώ άλλοι κλείνουν τα δεδομένα, τα wifi και τα notification να μην τους τρώνε τη μπαταρία ας πούμε.  

μην κρινεις μονο απο την δικια σου μερια,το 'always on' θα ειναι ο λογος που θα το παρω αμεσως ,μου εχει λειψει απιστευτα ,οποιος στεναχωριεται για την μπαταρια απλα δεν το ενεργοποιει


Τελευταία επεξεργασία από: SLK200GR, 17/02/2021 - 08:25


#54   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/02/2021 - 10:55

μην κρινεις μονο απο την δικια σου μερια,το 'always on' θα ειναι ο λογος που θα το παρω αμεσως ,μου εχει λειψει απιστευτα ,οποιος στεναχωριεται για την μπαταρια απλα δεν το ενεργοποιει

 

Φίλε μου θεωρώ ότι αυτό που λες είναι προφανές..

 

Φαντάσου όμως έτσι πόσα χαμένα features θα έχει κάποιος , όταν πρέπει να τα απενεργοποιήσουμε για να έχουμε ένα κινητό που με αρκετή χρήση, θα βγάζει max 1 ημέρα....

 

Εμένα για παραδειγμα που δεν με εξυπηρετεί ένα κινητό των 6.7inch για να έχω έτσι άνετη μπαταρία,

στα μοντέλα εκτός max, τα αναμενόμενα  AOD , μεταβαλόμενο  240hz και ΙΟS15,  με τις υφιστάμενες μπαταρίες και επεξεργαστές.....

 

δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα...


Τελευταία επεξεργασία από: COSTASK, 17/02/2021 - 10:56


#55   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 17/02/2021 - 11:08

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι δεν βλέπω τον λόγο στο κινητό να υπάρχει always-on, ενώ στο ρολόι στέκει.

 

Από την άλλη βέβαια, επειδή δεν το είχα χρησιμοποιήσει και ποτέ, καθώς δεν είχα ποτέ Android, μπορεί να "χάνω" κάτι που δεν έχω φανταστεί. Αν το είχε κάποιος και τον βόλευε ας μας πει την χρηστικότητα του. 

 

Συμφωνώ επίσης ότι η μπαταρία καλά καλά δεν φτάνει για τα βασικά (βέβαια στο 12 Pro Max που έχω βγάζει 2 μέρες αν δεν κάνω μεγάλη χρήση του Instagram) και με το always-on θα είναι ακόμα χειρότερα. Από την άλλη φαντάζομαι ότι θα είναι προαιρετικό, όπως και στο iPhone, οπότε και θα μπορούμε να το απενεργοποιήσουμε αν δεν το θέλουμε.

 

 

Aντί να φτιάξει τα προβλήματα (κάμερες, οθόνη, κτλ) κάθεται και σχεδιάζει 'always on' οθόνη που πιο αχρείαστο και περιττό πράγμα δεν υπάρχει για κινητό τηλέφωνο. Ελπίζω να μην ισχύει γιατί αν ισχύει θα είναι τρελό φάουλ της. Από τη μια μας πουλάει το πόσο green είναι προσπαθώντας να πετύχει το ελάχιστο ενεργειακό αποτύπωμα και από την άλλη θέλει να μας μαθαίνει να έχουμε τις οθόνες always on για άσκοπη κατανάλωση ενέργειας της μπαταρίας της συσκευής. 

 

Για το ρολόι οκ χρειάζεται, μέχρι εκεί πολύ οκ. Στο τηλέφωνο δεν υπάρχει κανένας λόγος για always on. Θα κοιτάς την οθόνη ανοιχτή στο τηλέφωνο πάνω στο τραπεζάκι και θα σε πιάνει ψυχολογικό οτι σου τρώει τη μπαταρία, Εδώ άλλοι κλείνουν τα δεδομένα, τα wifi και τα notification να μην τους τρώνε τη μπαταρία ας πούμε.  



#56   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 17/02/2021 - 11:50

Φίλε μου θεωρώ ότι αυτό που λες είναι προφανές..

Φαντάσου όμως έτσι πόσα χαμένα features θα έχει κάποιος , όταν πρέπει να τα απενεργοποιήσουμε για να έχουμε ένα κινητό που με αρκετή χρήση, θα βγάζει max 1 ημέρα....

Εμένα για παραδειγμα που δεν με εξυπηρετεί ένα κινητό των 6.7inch για να έχω έτσι άνετη μπαταρία,
στα μοντέλα εκτός max, τα αναμενόμενα AOD , μεταβαλόμενο 240hz και ΙΟS15, με τις υφιστάμενες μπαταρίες και επεξεργαστές.....

δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα...

Η μετάβαση σε LTPO οθόνες είναι κομβική ως προς το κομμάτι της αποδοτικότητας.

Θα επιτρέψει στο ρυθμό ανανέωσης να πέσει κοντά στο 1Hz (όπως συμβαίνει με το AW S6) για τη στατική οθόνη (λέγε με AOD).

Ήταν και αυτός ένας απο τους λόγους που τα 120Hz δεν βρήκαν το δρόμο τους στα 12 πρίν κάτι μήνες.

Όλα αυτά σε συνεργασία με τον Α15 του χρόνου, η κατανάλωση δε θα είναι αυτή που φαντάζεται κάποιος.

Ήδη φέτος ο Α14 ήταν και είναι ΚΤΗΝΟΣ.

Κατανάλωση θα έχεις πιο πολύ απο τη χρήση του 5G, πάρα απο τις νέες οθόνες.

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 17/02/2021 - 14:35

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#57   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/02/2021 - 13:46

Μακάρι...

Τουλάχιστον οι περισσότεροι από εμάς ζητάμε την γρήγορη υλοποίηση των τελευταίων χαρακτηριστικών στα κινητά μας, για να μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε και να τα ευχαριστηθούμε στην πράξη..

 

..αρκει να προλαβαίνουμε πριν σβήσει το κινητό.. :D

 

 

 

PS Όντως ο Α14 πρέπει να είναι πολύ καλός (ταχύτητα, ανταγωνισμό).



#58   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 17/02/2021 - 14:25

Ξέρεις πως με την Apple θα γίνει σωστά, συνολικά.

Πάντα το συνολικό αποτέλεσμα τους απασχολούσε, η γενικότερη αποδοτικότητα που λέμε.

Γι’ αυτό και δε θα κάνει ποτέ βεβιασμένες κινήσεις.

Για τον Α14, το γλέντι είχε ξεκινήσει με τον Α13 στα iPh 11 & SE.

Είναι τέρας. Έχει καταβροχθήσει ακόμα και τον νέο Snapdragon 888 (για τον 875 ούτε λόγος).

Ένας Snapdragon που ήδη τροφοδοτεί και υποστηρίζει συσκευές με 120Hz οθόνες.

Απο αυτό μπορείς λοιπόν να κάνεις κάποιες σκέψεις για τον Σεπτέμβρη..


Sent from my Ericsson T28s using Tapafone Ultimate Edition

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 17/02/2021 - 14:34

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#59   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 19/02/2021 - 22:13

Σύμφωνα με το Bloomberg, το Reverse Charging δεν αναμένεται να εν/ποιηθεί σύντομα στο άμεσο μέλλον.
 

Apple has also internally discussed a goal of letting many of its mobile devices like Apple Watches, AirPods, and iPhones charge each other, but that functionality is unlikely in the near future. For the 2019 iPhones, Apple planned, but canceled, a feature that would let users charge AirPods on the back of the phone.

 

 

Θυμίζουμε τη διαρροή -για το αληθινό Feature- πίσω στον Οκτώβριο.

 

Η φήμη που υπήρχε μήνες τώρα για Reverse Charging στα νέα iPh 12, φαίνεται πως επιβεβαιώνεται. Πιθανή εν/ποίηση του και διαθεσιμότητα μαζί με την έλευση των AirTags(; ).

 

W4mgvxs.png



 


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#60   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 02/03/2021 - 16:16

https://www.macrumor...-pro-120hz-kuo/

6da85b807984db34600ddedc4aaeef79.jpg

“One port to rule them all...”


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: giolnts, 02/03/2021 - 16:19


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες