Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Vodafone και eSim?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
196 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#181   nikolaros

nikolaros

    iPH Enthousiast

  • 460 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen
  • GameCenter:nikolaros

Δημοσίευση 16/11/2023 - 07:29

Με τις esim το κάνω εγώ για τους δικού μου. Κ για τους 2 και έχω και τον δικό μου αριθμό. Απλά όταν ξέρω ποια γραμμή θα χρειαστώ ,την έχω ενεργοποιημένη.


Sent from my iPad using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#182   silence0021

silence0021

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Silence0024

Δημοσίευση 12/12/2023 - 14:05

Καλησπέρα, πήρα καινούργιο iphone και το έκανα στην ουσία αντιγραφο από το παλιο. Μιλώντας με την Vodafone για την μεταφορά της esim μου ειπανε ότι πρεπει να πάω σε κατάστημά για να μου βάλουν την esim στο καινούργιο. Πήγα το πρωί και μου ειπανε ότι δεν μπορουν να κάνουν κάτι γιατί έπρεπε να έχω μαζί και το παλιο iphone και δεν μπορεσαν να μου κάνουν κάτι. Εχω μπερδευτει αρκετα. Μήπως ξέρεις κάποιος την σωστή διαδικασία?



#183   HOBRE

HOBRE

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 12/12/2023 - 18:59

Καλησπέρα, πήρα καινούργιο iphone και το έκανα στην ουσία αντιγραφο από το παλιο. Μιλώντας με την Vodafone για την μεταφορά της esim μου ειπανε ότι πρεπει να πάω σε κατάστημά για να μου βάλουν την esim στο καινούργιο. Πήγα το πρωί και μου ειπανε ότι δεν μπορουν να κάνουν κάτι γιατί έπρεπε να έχω μαζί και το παλιο iphone και δεν μπορεσαν να μου κάνουν κάτι. Εχω μπερδευτει αρκετα. Μήπως ξέρεις κάποιος την σωστή διαδικασία?

Καλησπέρα. Προχτές, αγόρασα το 15 pro. Είχα το 13 με e sim. Δεν μου δεχόταν την e sim, στο καινούργιο, όσες φορές και αν προσπάθησα(έγραφε να καλέσω την voda). Απλά, την διέγραψα απο το παλιό και την πρόσθεσα στο καινούργιο. Βέβαια, προυπόθεση είναι να έχεις κρατημένο το QR code και το pin.  

Πιστεύω να βοήθησα.



#184   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 13/12/2023 - 10:30

Έχετε κ εσείς θέμα αν πάτε να στείλετε μήνυμα και υπάρχει και esim χωρίς ιστορικό συνομιλίας?


Sent from my iPhone using Tapatalk

#185   Hillmaster

Hillmaster

    iPH Enthousiast

  • 435 μηνύματα
  • Twitter:@dimitriadhs
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 09/01/2024 - 13:21

Καλησπέρα. Προχτές, αγόρασα το 15 pro. Είχα το 13 με e sim. Δεν μου δεχόταν την e sim, στο καινούργιο, όσες φορές και αν προσπάθησα(έγραφε να καλέσω την voda). Απλά, την διέγραψα απο το παλιό και την πρόσθεσα στο καινούργιο. Βέβαια, προυπόθεση είναι να έχεις κρατημένο το QR code και το pin.
Πιστεύω να βοήθησα.


Επιβεβαιώνω και εγώ την παραπάνω διαδικασία. Την ακολούθησα χθες στο καινούριο μου 15αρι.

Σβήσιμο της eSIM από το 12αρι και εκ νέου ενεργοποίηση με το QR code της κάρτας που μου έδωσαν από την Vodafone κατά την αρχική ενεργοποίηση. Επίσης μου ζήτησε το αρχικό PIN της eSIM το οποίο αναγραφόταν πάνω στην κάρτα.

for Vodafone.

#186   sirgeorge

sirgeorge

    iPH Elite Poster

  • 2.067 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 05/02/2024 - 21:45

Λοιπόν εμπειρία δική μου χρονια κοσμοτε 14pm συσκευή δούλευα παντα με φυσική σιμ.χειμώνες δουλεύω Αυστρία έχω πρόγραμμα με απεριόριστα όλα Ελλάδα εκτός εξωτερικό τα δεδομένα είναι στα 75 γίγα.καπου είδα μια διαφήμιση ότι μπορείς να βάλεις eSIM voda cu λέω ας δοκιμάσω τι είναι αυτή η eSIM lol.κανω αίτηση μέσα από το σάιτ της βοντα δίνω στοιχεία πληρώνω 13€ και μου έρχεται την επόμενη email με το qr Code να περάσω την eSIM.σε ένα λεπτό όλα κομπλέ.εχω κάποιες ερωτήσεις τώρα…κατάλαβα ότι και οι δυο γραμμές δεν δουλεύουν ταυτοχρόνως!για να δουλέψουν πρέπει να έχεις ενεργό WiFi calling όποτε σου χτυπάει κανονικά και στην άλλη γραμμή όταν μιλάς στην πρώτη!ή να κανεις εκτροπή που χρεώνεσαι.στο σπίτι οκ έχεις Ίντερνετ όποτε γίνεται.εξω πρέπει να είσαι σε WiFi ή να έχεις mobile WiFi router όπως έχω εγώκαι έχω και τις δυο γραμμές!διαφορά στην κατανάλωση δεν είδα με δυο κάρτες.τωρα σκέφτομαι να κάνω και την κοσμοτε eSIM .τους πήρα τηλ έδωσα στοιχεία και μου είπαν ότι θα μου στείλουν την κάρτα από Ελλάδα Αυστρία με κούριερ!!!!!οχι σε email όπως η βοντα!!!τους λέω σας συμφέρει να πληρώσετε κούριερ αντί να μου την στείλετε όπως η βοντα;;;;μου λέει εσείς θα χρεωθειται μόνο τα 5€ τα υπόλοιπα δικά μας!!εχω περιέργεια πως θα πάει αυτό!!θα ενημερώσω έτσι για την πλάκα γιατί δεν παίζονται. ας όψετε το σημα και τις υπηρεσίες που έχω στην κοσμοτε με 19,33€ το μήνα!απεριοριστα λεπτά και απεριόριστα δεδομένα Ελλάδα! Καλή συνέχεια ενημερώνω με την παραλαβή και ενεργοποίηση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#187   ariadgr

ariadgr

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/02/2024 - 14:46

τωρα σκέφτομαι να κάνω και την κοσμοτε eSIM .τους πήρα τηλ έδωσα στοιχεία και μου είπαν ότι θα μου στείλουν την κάρτα από Ελλάδα Αυστρία με κούριερ!!!!!οχι σε email όπως η βοντα!!!τους λέω σας συμφέρει να πληρώσετε κούριερ αντί να μου την στείλετε όπως η βοντα;;;;μου λέει εσείς θα χρεωθειται μόνο τα 5€ τα υπόλοιπα δικά μας!!εχω περιέργεια πως θα πάει αυτό!!θα ενημερώσω έτσι για την πλάκα γιατί δεν παίζονται. ας όψετε το σημα και τις υπηρεσίες που έχω στην κοσμοτε με 19,33€ το μήνα!απεριοριστα λεπτά και απεριόριστα δεδομένα Ελλάδα! Καλή συνέχεια ενημερώνω με την παραλαβή και ενεργοποίηση.

Για ποιό λόγο ενω είχες στα χέρια σου φυσική SIM της Cosmote, μπλέκεις στη διαδικασία να την κάνεις eSIM, ενω δεν εισαι καν στην Ελλαδα;

Τι θα κερδίσεις αν αντί για SIM είναι eSIM?

Περα απο το οτι αν αλλαξεις ή χασεις τη συσκευή, θα μεινεις χωρις κινητό, γιατι στην cosmote η esim δεν επανεγκαθίσταται


Τελευταία επεξεργασία από: ariadgr, 06/02/2024 - 14:47


#188   sirgeorge

sirgeorge

    iPH Elite Poster

  • 2.067 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 06/02/2024 - 18:32

Για ποιό λόγο ενω είχες στα χέρια σου φυσική SIM της Cosmote, μπλέκεις στη διαδικασία να την κάνεις eSIM, ενω δεν εισαι καν στην Ελλαδα;
Τι θα κερδίσεις αν αντί για SIM είναι eSIM?
Περα απο το οτι αν αλλαξεις ή χασεις τη συσκευή, θα μεινεις χωρις κινητό, γιατι στην cosmote η esim δεν επανεγκαθίσταται


Δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος απλά να δω ποσο μακριά έχει φτάσει η κοσμοτε σε σχέση με βοντα.τπτ το ιδιαίτερο απλά για να δω πως δουλεύει το σύστημα,


Sent from my iPhone using Tapatalk

#189   zerokill

zerokill

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 10/02/2024 - 17:50

Δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος απλά να δω ποσο μακριά έχει φτάσει η κοσμοτε σε σχέση με βοντα.τπτ το ιδιαίτερο απλά για να δω πως δουλεύει το σύστημα,


Sent from my iPhone using Tapatalk


Οχι πολύ μακριά γιατί η vf με την Cosmote έχουν μια διαφορά. Η eSIM της vf μπορεί να μπει αν χαλάσει η αν αλλάξεις συσκευή σε άλλη με το ίδιο qr και χωρίς πληρωμή άμεσα ενώ η eSIM της cosmote μια φορά ενεργοποιείται και αν αλλάξεις συσκευή ξανα καινούργιο QR και 10 ευρώ.
Και εγώ eSIM έχω αλλά η φυσική sim έχει το ατού οτι και η συσκευή σου να χαλάσει με μια συσκευή απλή δεν θα ξεμείνεις από τηλέφωνο.


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk

#190   Podilatis13

Podilatis13

    iPH Addict

  • 836 μηνύματα
  • Twitter:@Charlesfrise
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 20/02/2024 - 08:33

Στο 12 Pro Max έχω eSIM Vodafone θέλω να κάνω restore στο τηλέφωνο και θέλω να ρωτήσω τι γίνετε με την eSIM θα πρέπει να ξανά πάρω καινούργια μετά το restore?

#191   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/02/2024 - 09:26

5 ευρω ειναι η esim πλεον στην cosmote. To οτι χρειαζεται καθε φορα αλλαγη το κανουν για να τσιμπανε το αντιτιμο καθε φορα καθως οι esim σε παρα πολλες χωρες μπορουν να ξαναπεραστουν με το αρχικο qr code. 

 

 

Οχι πολύ μακριά γιατί η vf με την Cosmote έχουν μια διαφορά. Η eSIM της vf μπορεί να μπει αν χαλάσει η αν αλλάξεις συσκευή σε άλλη με το ίδιο qr και χωρίς πληρωμή άμεσα ενώ η eSIM της cosmote μια φορά ενεργοποιείται και αν αλλάξεις συσκευή ξανα καινούργιο QR και 10 ευρώ.
Και εγώ eSIM έχω αλλά η φυσική sim έχει το ατού οτι και η συσκευή σου να χαλάσει με μια συσκευή απλή δεν θα ξεμείνεις από τηλέφωνο.


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk



#192   coOb

coOb

    iPH Enthousiast

  • 415 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 20/02/2024 - 10:04

Μπορεί να γίνει κ ηλεκτρονικά η eSIM ? Ή μόνο σε φυσικό κατάστημα ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#193   sirgeorge

sirgeorge

    iPH Elite Poster

  • 2.067 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 20/02/2024 - 12:43

Μπορεί να γίνει κ ηλεκτρονικά η eSIM ? Ή μόνο σε φυσικό κατάστημα ;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Λοιπόν σήμερα μου έστειλαν με dhl η κοσμοτε την eSIM .απο Ελλάδα στην Αυστρία που βρίσκομαι για δουλειά.αργοτερα που θα έχω χρόνο θα δοκιμάσω και θα επανέλθω!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#194   sirgeorge

sirgeorge

    iPH Elite Poster

  • 2.067 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 20/02/2024 - 12:44

Μπορεί να γίνει κ ηλεκτρονικά η eSIM ? Ή μόνο σε φυσικό κατάστημα ;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Αποτι φαίνεται γίνεται και ηλεκτρονικά ή μέσω κούριερ!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#195   rebel1

rebel1

    iPH Enthousiast

  • 460 μηνύματα

Δημοσίευση 20/02/2024 - 14:24

Λοιπόν σήμερα μου έστειλαν με dhl η κοσμοτε την eSIM .απο Ελλάδα στην Αυστρία που βρίσκομαι για δουλειά.αργοτερα που θα έχω χρόνο θα δοκιμάσω και θα επανέλθω!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Δε θα δεις καμιά διαφορά



Sent from my iPad using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)