Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 9 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 12 Pro/Pro Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2521 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2506   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 02/03/2022 - 22:14

Με bridge mode δεν θα παίζει αν έχεις voip τηλεφωνία.
ΚΑΝΕΝΑΣ πάροχος δεν θα σου δώσει κωδικούς τηλεφωνίας voip για ευνόητους λόγους . Τα fritz επειδή συνεργάζονται με όλους τους παρόχους ( AVM γερμανική εταιρεία ) κατά μεγάλη πιθανότητα ,θα επικοινωνήσει με κονσόλα του παρόχου σου να τραβήξει τηλεφωνία . Αυτά. Σημείωση αν έχεις 2+ γραμμές δεν βολεύει από όσο γνωρίζω είναι με μια υποδοχή voip


1) Υπάρχει η λύση να χρησιμοποιήσεις οποίο ρουτερ θέλεις, και να βάλεις από πίσω το ρουτερ του παρόχου για να το χρησιμοποιείς μόνο για την τηλεφωνία. πχ στης Cosmote το speedport, του βάζεις να λειτουργεί ως WAN η LAN1, όποτε σε οποίο ρουτερ το συνδέσεις, θα δουλεύει η VoIP τηλεφωνία.

2) Η Cosmote τους δίνει τους κωδικούς. Παίρνεις και τους λες πως έχεις δικό σου τηλεφωνικό κέντρο και στους δίνει. Οι υπόλοιποι πάροχοι δεν τπυς δίνουν. Προς το παρόν υπάρχει λύση στη Vodafone, όπου τρέχεις ένα σκριπτακι νομίζω στο υπάρχον ρουτερ της, και έτσι παίρνεις τπυς κωδικούς.

3) Τα fritz δε συνεργάζονται με όλους τους παρόχους. Τα προφίλ που έχει μέσα στο ρουτερ της, αφορούν τις ρυθμίσεις του Ίντερνετ. Για την τηλεφωνία λειτουργεί μόνο με την Cosmote.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2507   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 02/03/2022 - 22:38

Με bridge mode δεν θα παίζει αν έχεις voip τηλεφωνία.
ΚΑΝΕΝΑΣ πάροχος δεν θα σου δώσει κωδικούς τηλεφωνίας voip για ευνόητους λόγους . Τα fritz επειδή συνεργάζονται με όλους τους παρόχους ( AVM γερμανική εταιρεία ) κατά μεγάλη πιθανότητα ,θα επικοινωνήσει με κονσόλα του παρόχου σου να τραβήξει τηλεφωνία . Αυτά. Σημείωση αν έχεις 2+ γραμμές δεν βολεύει από όσο γνωρίζω είναι με μια υποδοχή voip

Μια χαρά παίζει η τηλεφωνία με Cosmote κρατώντας το μαμημένο Speedport γι' αυτό.

 

Έχω κρατήσει -ευτυχώς- το ASUS για Internet και είμαι σε αναμονή για Frtiz.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#2508   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/03/2022 - 22:47

1) Υπάρχει η λύση να χρησιμοποιήσεις οποίο ρουτερ θέλεις, και να βάλεις από πίσω το ρουτερ του παρόχου για να το χρησιμοποιείς μόνο για την τηλεφωνία. πχ στης Cosmote το speedport, του βάζεις να λειτουργεί ως WAN η LAN1, όποτε σε οποίο ρουτερ το συνδέσεις, θα δουλεύει η VoIP τηλεφωνία.

2) Η Cosmote τους δίνει τους κωδικούς. Παίρνεις και τους λες πως έχεις δικό σου τηλεφωνικό κέντρο και στους δίνει. Οι υπόλοιποι πάροχοι δεν τπυς δίνουν. Προς το παρόν υπάρχει λύση στη Vodafone, όπου τρέχεις ένα σκριπτακι νομίζω στο υπάρχον ρουτερ της, και έτσι παίρνεις τπυς κωδικούς.

3) Τα fritz δε συνεργάζονται με όλους τους παρόχους. Τα προφίλ που έχει μέσα στο ρουτερ της, αφορούν τις ρυθμίσεις του Ίντερνετ. Για την τηλεφωνία λειτουργεί μόνο με την Cosmote.


Sent from my iPhone using Tapatalk



1 η WAN στα cpe είναι για να συνδέσεις εκεί το καλώδιο από το ΟΝΤ οπτική ίνα ( FTTH) αλλα με ενδιαφέρει να μου στείλεις πως ακριβώς το έκανες και παρόλο που δεν βλέπει το router του παρόχου πρώτο ανεβάζει τηλεφωνία voip πέρασες και κάποιο vlan στο δικό σου cpe όντας πρώτο που ανεβάζει internet
2) σε όσα ρουτερ και κανένας ποτέ δεν έχει δώσει κωδικούς για voip αν άλλαξε τώρα η Cosmote και αφήνει τέτοια «τρύπα» φαντάζομαι όλο και κάποια περίπτωση θα βρω τον επόμενο καιρό να δω αν δουλεύει όντως
3) και σε Vodafone έχω βάλει fritz και έπαιξε μια χαρά η voip ( με λίγη δουλίτσα βέβαια ) χωρίς προβλήματα γιατι έχει config για 836/837

#2509   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/03/2022 - 22:50

Μια χαρά παίζει η τηλεφωνία με Cosmote κρατώντας το μαμημένο Speedport γι' αυτό.

Έχω κρατήσει -ευτυχώς- το ASUS για Internet και είμαι σε αναμονή για Frtiz.


Δηλαδή πρώτο cpe Cosmote και bridge mode και ανεβάζεις internet από το δικό σου cpe και δεν πέφτει η τηλεφωνία ;

#2510   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 02/03/2022 - 22:51

Δεν έχω τέτοια θέματα.

 

Λειτουργούν όλα σαν να μην έχεις επέμβει.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#2511   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/03/2022 - 22:53

Ο τρόπος σύνδεσης με νοιάζει πως έχει υλοποιηθεί και παίζει απροβλημάτιστα…

#2512   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 02/03/2022 - 23:02

1 η WAN στα cpe είναι για να συνδέσεις εκεί το καλώδιο από το ΟΝΤ οπτική ίνα ( FTTH) αλλα με ενδιαφέρει να μου στείλεις πως ακριβώς το έκανες και παρόλο που δεν βλέπει το router του παρόχου πρώτο ανεβάζει τηλεφωνία voip πέρασες και κάποιο vlan στο δικό σου cpe όντας πρώτο που ανεβάζει internet
2) σε όσα ρουτερ και κανένας ποτέ δεν έχει δώσει κωδικούς για voip αν άλλαξε τώρα η Cosmote και αφήνει τέτοια «τρύπα» φαντάζομαι όλο και κάποια περίπτωση θα βρω τον επόμενο καιρό να δω αν δουλεύει όντως
3) και σε Vodafone έχω βάλει fritz και έπαιξε μια χαρά η voip ( με λίγη δουλίτσα βέβαια ) χωρίς προβλήματα γιατι έχει config για 836/837


1) πάνω κάτω δες εδώ λίγο αυτές τις ρυθμίσεις


Απλά εδώ:
902ecbf09fefa6c25bde268adfe77687.jpg
Θυμάμαι πως δημιούργησα νέο προφίλ eth, γιατί το default που έλεγε ο οδηγός δεν είχε μια ρύθμιση, αλλά δε θυμάμαι ποια. Νομίζω πως στο Link Type είχα επιλέξει το IP (και ο λόγος που δημιούργησα νέο προφίλ είναι επειδή στο default eth δε σε άφηνε να αλλάξεις την επιλογή).

Επίσης δεν ισχύει ότι η wan είναι μόνο για το ΟΝΤ για το fiber.

2) η Cosmote πάντα έδινε τπυς κωδικούς, όπου βέβαια σου έλεγε πως στους δίνει με δίκη σου ευθύνη. Πριν κάνα χρόνο, μόλις τους έπαιρνες σου έστελναν απευθείας sms με τους κωδικούς. Πλέον κανείς αίτημα και απλά θα σε πάρει το εξειδικευμένο τμήμα για να σε ρωτήσει για πιο λόγο τους θέλεις και απλά να σε ενημερώσει για το Χ ρίσκο.

3) σε Vodafone που το πέρασες, πήρε αυτόματα την τηλεφωνία ή έβαλες εσυ τους κωδικούς; Γιατί όσα χρόνια τα συζητάμε στο adslgr το συγκεκριμένο θέμα, αυτόματα τηλεφωνία σε fritz δεν είχε πάρει ποτέ κανένας.


Τελευταία επεξεργασία από: YAz, 02/03/2022 - 23:11


#2513   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 02/03/2022 - 23:11

(διόρθωσα το link επανω που δεν εμφανιζόταν σωστά)



#2514   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/03/2022 - 01:24

1) πάνω κάτω δες εδώ λίγο αυτές τις ρυθμίσεις


Απλά εδώ:
902ecbf09fefa6c25bde268adfe77687.jpg
Θυμάμαι πως δημιούργησα νέο προφίλ eth, γιατί το default που έλεγε ο οδηγός δεν είχε μια ρύθμιση, αλλά δε θυμάμαι ποια. Νομίζω πως στο Link Type είχα επιλέξει το IP (και ο λόγος που δημιούργησα νέο προφίλ είναι επειδή στο default eth δε σε άφηνε να αλλάξεις την επιλογή).

Επίσης δεν ισχύει ότι η wan είναι μόνο για το ΟΝΤ για το fiber.

2) η Cosmote πάντα έδινε τπυς κωδικούς, όπου βέβαια σου έλεγε πως στους δίνει με δίκη σου ευθύνη. Πριν κάνα χρόνο, μόλις τους έπαιρνες σου έστελναν απευθείας sms με τους κωδικούς. Πλέον κανείς αίτημα και απλά θα σε πάρει το εξειδικευμένο τμήμα για να σε ρωτήσει για πιο λόγο τους θέλεις και απλά να σε ενημερώσει για το Χ ρίσκο.

3) σε Vodafone που το πέρασες, πήρε αυτόματα την τηλεφωνία ή έβαλες εσυ τους κωδικούς; Γιατί όσα χρόνια τα συζητάμε στο adslgr το συγκεκριμένο θέμα, αυτόματα τηλεφωνία σε fritz δεν είχε πάρει ποτέ κανένας.

1) ευχαριστώ για την ενημέρωση , πάντα ευχάριστο να μαθαίνεις κάτι νέο , ευχάριστο που το επιτρέπει η Cosmote να δουλεύει έτσι , μπράβο της
2) ποτέ ξεκίνησε αυτό να δίνει απλόχερα κωδικούς ; Αν εχεις κωδικούς voip κανείς παπάδες , πολύ προχω την βρίσκω
3) όχι ήθελε «δουλίτσα» πριν κάνα 6μηνο που μου έτυχε αλλά έπαιξε με fritz τουλάχιστον, νομίζω ότι πλέον υπάρχουν και fritz που τα βλέπει η «κονσόλα» και κατεβάζει voip ρυθμίσεις δεν είμαι σίγουρος όμως 100%

Τελευταία επεξεργασία από: Giorgio2112, 03/03/2022 - 01:26


#2515   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.888 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/03/2022 - 11:56

Μίλησες και με Cosmote και σου έδωσαν τους κωδικούς για την VoIP τηλεφωνία;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δε χρειάζεται να σου δώσουν κωδικούς. Πήρα στο 13888 τους είπα ότι άλλαξα router (δε με ρώτησαν καν ποιο router έβαλα) και ότι θέλω να ενεργοποιηθεί το VOIP. Έτρεξαν κάτι από μέρους τους και σε 1' ήμουν έτοιμος.



#2516   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 03/03/2022 - 19:11

Και εγω ειμαι με cosmote 100vdsl κ εχω το fritz 7530 σχεδον 2 χρονια . Μονο τα καλυτερα εχω να πω. Βραχος εκει που το speedport ... αστα. Απο κινητο απομακρυσμενος ελεγχος και επισης παιρνει κ λιγο "πειραγμα" αν δεν τερματιζεις την γραμμη. Το καλυτερο οτι παιρνει αυτοματα τους κωδικος cosmote χωρις κανενα θεμα !
iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#2517   christos1414

christos1414

    iPH Contributor

  • 1.661 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 17/05/2022 - 00:08

Σήμερα απόγευμα στο Χαλάνδρι.377cd58f5f76b3833875dd8ef227a9f1.jpg


Sent from my iPhone 12 Pro using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: christos1414, 17/05/2022 - 00:10


#2518   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.908 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 17/05/2022 - 18:03

Σήμερα απόγευμα στο Χαλάνδρι.377cd58f5f76b3833875dd8ef227a9f1.jpg


Sent from my iPhone 12 Pro using Tapatalk Pro

Cosmoteor Voda?


Τελευταία επεξεργασία από: technomonster, 17/05/2022 - 18:03


#2519   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/05/2022 - 21:25

Cosmoteor Voda?


Voda αφού το φαίνεται

#2520   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/05/2022 - 07:42

Voda αφού φαίνεται



Το σωστό

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)