Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Θα αναβαθμίσετε σε Mac με m1;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
586 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#421   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/04/2022 - 00:14

Ναι το ισπανικό πληκτρολόγιο είναι πολύ κοντά στη δική μας διάταξη γραμμάτων. 

Τσίμπησα κι εγώ από Amazon.es τον Ιανουάριο το MacBook Pro, 16inch, Μ1 Max, 32gb με 1TB (στα 3.021€ -με τιμολόγιο) και του κότσαρα το παρακάτω keyboard cover και είναι κομπλέ: https://amzn.to/3JPJ75d

 

 

βρηκες πιο καλή διάταξη από αυτήν η είναι η πιο κοντινή σε εμάς ;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 17/04/2022 - 00:15


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#422   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 17/04/2022 - 10:07

Ναι το ισπανικό πληκτρολόγιο είναι πολύ κοντά στη δική μας διάταξη γραμμάτων. 

Τσίμπησα κι εγώ από Amazon.es τον Ιανουάριο το MacBook Pro, 16inch, Μ1 Max, 32gb με 1TB (στα 3.021€ -με τιμολόγιο) και του κότσαρα το παρακάτω keyboard cover και είναι κομπλέ: https://amzn.to/3JPJ75d

με μια προχειρη ματια , δεν βρηκα για αντιστοιχο στο macbook air .

έχουμε κανένα λινκ?

να πάω άφοβα άρα στο ισπανικό?



#423   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/04/2022 - 10:30

To Macbook Air M1 θέλεις; Αν ναι απο Amazon.es είσαι μια χαρά.

https://amzn.to/3uOlaXD

 

Θήκη και cover τα βρίσκεις μαζί πακέτο στο Amazon.de

Έχει πολλά χρώματα και είναι για το Μ1.

Εδώ το link https://amzn.to/3jLGPJO

(αν δε θέλεις να πάρεις τη θήκη θα βρεις και σκέτο cover

-τσεκαρε μόνο το μοντέλο να είναι compatible στο πληκτρολόγιο).

 

με μια προχειρη ματια , δεν βρηκα για αντιστοιχο στο macbook air .

έχουμε κανένα λινκ?

να πάω άφοβα άρα στο ισπανικό?


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 17/04/2022 - 10:34


#424   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.890 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/04/2022 - 11:01

με μια προχειρη ματια , δεν βρηκα για αντιστοιχο στο macbook air .

έχουμε κανένα λινκ?

να πάω άφοβα άρα στο ισπανικό?

To iStorm τον έχει προσφορά στα 1099€. Ουσιαστικά ένα κατοστάρικο διαφορά από το Ισπανικό (βάζοντας και τα μεταφορικά).



#425   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 18/04/2022 - 11:47

Από πολωνικό Αμαζόν βγαίνει με τα 512gb κάτι λιγότερο από τα 1000 με από φορολόγηση και μεταφορικά


Sent from my iPhone using Tapatalk

#426   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 18/04/2022 - 23:36

Αν μιλάτε για MacBook Air, αυτή τη βδομάδα το έχει το απλό 1059€ στο Γερμανό, όπου τρέχει και 15% έκπτωση επιστροφή. Αν βρεις και κάποιον ή μπορείς να κόψεις τιμολόγιο, θα σου βγει αν δεν κάνω λάθος 745€ περίπου.

#427   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.890 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 19/04/2022 - 09:21

Αν μιλάτε για MacBook Air, αυτή τη βδομάδα το έχει το απλό 1059€ στο Γερμανό, όπου τρέχει και 15% έκπτωση επιστροφή. Αν βρεις και κάποιον ή μπορείς να κόψεις τιμολόγιο, θα σου βγει αν δεν κάνω λάθος 745€ περίπου.

Εξαιρετική προσφορά! Σα να παίρνεις iPad!!



#428   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 19/04/2022 - 18:02

ποια ειναι το must have accesories εκτος απο το type c hub και ίσως και θηκη προστασίας για ενα macbook νεας γενιας?



#429   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/04/2022 - 08:36

Για εμένα, το πιο εξαιρετικό gadget - αξεσουάρ που έχω πάρει για το laptop μου, είναι ένα εξωτερικό portable 16inch, 4K monitor το οποίο συνδέεται ως προέκταση και σου λύνει τα χέρια. Βέβαια αυτό έχει να κάνει κυρίως και με τι το χρειάζεσαι (εργασία σε 2η οθόνη, κτλ). 

 

Το monitor συνδέεται πολύ εύκολα και με το τηλέφωνό οπότε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για ψυχαγωγία (browsing, netflix, etc).

Το είχα πάρει σε deal price 190€.

 

Από Amazon.de  https://amzn.to/3rCW3oq

 

 

 

ποια ειναι το must have accesories εκτος απο το type c hub και ίσως και θηκη προστασίας για ενα macbook νεας γενιας?



#430   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 20/04/2022 - 08:40

Για εμένα, το πιο εξαιρετικό gadget - αξεσουάρ που έχω πάρει για το laptop μου, είναι ένα εξωτερικό portable 16inch, 4K monitor το οποίο συνδέεται ως προέκταση και σου λύνει τα χέρια. Βέβαια αυτό έχει να κάνει κυρίως και με τι το χρειάζεσαι (εργασία σε 2η οθόνη, κτλ). 

 

Το monitor συνδέεται πολύ εύκολα και με το τηλέφωνό οπότε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για ψυχαγωγία (browsing, netflix, etc).

Το είχα πάρει σε deal price 190€.

 

Από Amazon.de  https://amzn.to/3rCW3oq

σε αυτο το σημειο δε θα μου χρειαστει μια δευτερη οθονη , αλλα ισχυει οτι το βλεπω συχνα απο γνωστους που κάνουν δουλεία συνήθως μέσω υπολογιστη.

 

με βλέπω για ένα καλό usb c - hub + θηκη και κομπλε



#431   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 03/05/2022 - 20:29

Καλησπέρα και πάλι.

Μετά από καιρό που δουλεύω το iMac ήρθε και η ώρα να ρωτήσω για το Time Machine.

Έχω εγκαταστήσει και το parallels και βλέπω ότι γενικά προτείνουν Time machine & Snapshot parallels για ασφάλεια δεδομένων και back up.

Η λύση αυτή με καλύπτει; Αυτό που χρειάζομαι είναι να μην χάσω αρχεία αλλά και στο Virtual machine να μην χάσω τις ρυθμίσεις κλπ των windows προγραμμάτων που έχω.



#432   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.890 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/05/2022 - 10:01

Ερώτηση, σκέφτομαι να κάνω αγορά MacBook Air M1 από Amazon.de
Εκεί βλέπω φωτογραφίες στα reviews που κάποιοι έχουν με QWERTY πληκτρολόγιο και κάποιοι με QWERTZ. Δε φαίνεται πουθενά όμως τι πληκτρολόγιο έχει το Air μέσα στη σελίδα πώλησης. Επικοινώνησα με το customer care και δεν ήξεραν να απαντήσουν.
Έχει αγοράσει κάποιος πρόσφατα από εκεί για να μας πει;
Τέλος, υπάρχει μόνο η έκδοση των 8GB RAM. Πάλι από την εξυπηρέτηση δεν ήξεραν να μου πουν αν και πότε θα παραλάβουν με 16GB RAM. 

Ουσιαστικά θα είναι η πρώτη μου επαφή με το MacOS. Δεν πρόκειται να κάνω επεξεργασία βίντεο/φωτό που χρειάζονται πολλούς πόρους. Η λειτουργία του θα είναι για media consumption, Office έγγραφα, και συνεργασία με iPhone/iPad. 
Aξίζει να περιμένω και να δώσω τη χρηματική διαφορά (δε γνωρίζω όμως ποια θα είναι αυτή στο Amazon.de) για την έκδοση με τα 16GB;



#433   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 05/05/2022 - 12:49

Ερώτηση, σκέφτομαι να κάνω αγορά MacBook Air M1 από Amazon.de
Εκεί βλέπω φωτογραφίες στα reviews που κάποιοι έχουν με QWERTY πληκτρολόγιο και κάποιοι με QWERTZ. Δε φαίνεται πουθενά όμως τι πληκτρολόγιο έχει το Air μέσα στη σελίδα πώλησης. Επικοινώνησα με το customer care και δεν ήξεραν να απαντήσουν.
Έχει αγοράσει κάποιος πρόσφατα από εκεί για να μας πει;
Τέλος, υπάρχει μόνο η έκδοση των 8GB RAM. Πάλι από την εξυπηρέτηση δεν ήξεραν να μου πουν αν και πότε θα παραλάβουν με 16GB RAM.
Ουσιαστικά θα είναι η πρώτη μου επαφή με το MacOS. Δεν πρόκειται να κάνω επεξεργασία βίντεο/φωτό που χρειάζονται πολλούς πόρους. Η λειτουργία του θα είναι για media consumption, Office έγγραφα, και συνεργασία με iPhone/iPad.
Aξίζει να περιμένω και να δώσω τη χρηματική διαφορά (δε γνωρίζω όμως ποια θα είναι αυτή στο Amazon.de) για την έκδοση με τα 16GB;


Λοιπόν, κατά 99% θα σου έρθει με Γερμανικό πληκτρολόγιο.
Τώρα όσον αφορά το θέμα μνήμης, θεωρώ πως θα κανείς τη δουλειά σου με τα 8gb μνήμη. Έχω στο σπίτι έναν MacBook Pro early 2015 ο οποίος έχει 8GB μνήμη και δεν έχει κανένα πρόβλημα σε τέτοιες λειτουργίες. Ακόμα και σε photoshop ή Lightroom μια χαρά τα πήγαινε.
Προσωπικά για τέτοιες δουλειές θα πήγαινα στον 8GB.
Από εκεί και πέρα εχε στα υπόψιν πως ή τώρα τον Ιούνιο ή κατά τον Οκτώβριο θα βγει νέο με Μ2 επεξεργαστή. Κοινώς αν δεν πάρεις τον τωρινό με κάποια σχετική έκπτωση, τότε δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις full price.

#434   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 05/05/2022 - 14:33

Ερώτηση, σκέφτομαι να κάνω αγορά MacBook Air M1 από Amazon.de
Εκεί βλέπω φωτογραφίες στα reviews που κάποιοι έχουν με QWERTY πληκτρολόγιο και κάποιοι με QWERTZ. Δε φαίνεται πουθενά όμως τι πληκτρολόγιο έχει το Air μέσα στη σελίδα πώλησης. Επικοινώνησα με το customer care και δεν ήξεραν να απαντήσουν.
Έχει αγοράσει κάποιος πρόσφατα από εκεί για να μας πει;
Τέλος, υπάρχει μόνο η έκδοση των 8GB RAM. Πάλι από την εξυπηρέτηση δεν ήξεραν να μου πουν αν και πότε θα παραλάβουν με 16GB RAM.
Ουσιαστικά θα είναι η πρώτη μου επαφή με το MacOS. Δεν πρόκειται να κάνω επεξεργασία βίντεο/φωτό που χρειάζονται πολλούς πόρους. Η λειτουργία του θα είναι για media consumption, Office έγγραφα, και συνεργασία με iPhone/iPad.
Aξίζει να περιμένω και να δώσω τη χρηματική διαφορά (δε γνωρίζω όμως ποια θα είναι αυτή στο Amazon.de) για την έκδοση με τα 16GB;

το ισπανικό είναι πιο κοντά στα δικά μας «γούστα» , εκτός αν μπορείς να διευκρινίσεις αν στέλνουν από το γερμανικό με αγγλικό πληκτρολόγιο .

Υς: από αυτά που στέλνουν Ελλάδα .


Sent from my iPhone using Tapatalk

#435   ariadgr

ariadgr

    iPH Member

  • 207 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/05/2022 - 15:01

Άποψή μου, πάρτο με 16 RAM από τη στιγμή που δεν αναβαθμίζεται.
Απο Ελλάδα σου βγαίνει πολύ ακριβότερο;

Βάλτο στο καλάθι του amazon για να δεις την τιμή με 24% ΦΠΑ, μη βλέπεις με το γερμανικό…

Τελευταία επεξεργασία από: ariadgr, 05/05/2022 - 15:02


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες