Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Θα αναβαθμίσετε σε Mac με m1;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
586 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   tryf

tryf

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:tryf3

Δημοσίευση 09/12/2020 - 11:49

Είπα και εγώ. Παιδιά, γνώμη μου αλλά μη βιάζεστε. Σε λίγο θα βγουν στην ίδια τιμή υπερτουμπανα 16αρια με M1X και θα ειναι μέρα με τη νύχτα με τα Intel. Σκεφτείτε το καλά και αν προλαβαίνετε και δεν το χρειάζεστε άμεσα ακυρωστε. Δε θα χάσετε.


Sent from my iPad using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   HuskerDu

HuskerDu

    iPH Addict

  • 605 μηνύματα
  • Twitter:@patsio_thess
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 09/12/2020 - 12:09

Ναι, το M1 με 16G, μετά τις 18 θα μου το στείλουν.


Sent from my iPad using Tapatalk

#48   tryf

tryf

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:tryf3

Δημοσίευση 09/12/2020 - 12:46

Α οκ τώρα κατάλαβα. Εννοείς 16γιγα ραμ. Εγώ νομιζα ίντσες οθόνης. Αντε με το καλό λοιπόν!!!


Sent from my iPad using Tapatalk

#49   mastoul

mastoul

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:mastoul2006

Δημοσίευση 09/12/2020 - 12:59

Εγώ έχω ένα Mac mini late 2014. Έχω βάλει παραγγελία το Mac mini M1 με 16Gb Ram, 1TB ssd. Μετά από 6 χρόνια είναι μια πολύ καλή αναβάθμιση πιστεύω. Όσο για το αν πρέπει να περιμένουμε να βγουν πιο γρήγορα και συμβατά μοντέλα με εφαρμογές, εγώ πιστεύω ότι αν κάποιος περιμένει, τότε κάθε χρόνο σίγουρα θα παίρνει και κάτι καλύτερο-γρηγορότερο από το προηγούμενο μοντέλο. Με αυτήν τη λογική δεν πρέπει να αναβαθμίζουμε ποτέ γιατί σε 1 χρόνο θα βγαίνει πάντα κάτι καλύτερο. 

Όσο για τη συμβατότητα εφαρμογών, ακόμα και αν δεν είναι όλες εγγενώς συμβατές με τον Μ1 υπάρχει το Rosetta 2 που σε πολλές περιπτώσεις τρέχει το λογισμικό αν όχι εφάμιλλα, καλύτερα και από τις εγγενώς γραμμένες εφαρμογές για intel. 

Συμβουλή για όσους το σκέφτονται, όσοι έχουν παλιά μοντέλα αξίζει η αλλαγή, όσοι έχουν μοντέλα 1 χρόνου και λιγότερο θα χάσουν χρήματα πουλώντας και αγοράζοντας το νέο μοντέλο οπότε καλύτερα ας περιμένουν τα επόμενα μοντέλα.

Προσωπικά όλες τις συσκευές μου (iPhone, iPad, watch κλπ) τις αναβαθμίζω στα 3-4 χρόνια και τους υπολογιστές κάθε 6-7 χρόνια για να έχει νόημα η αλλαγή. Είναι συσκευές που κοστίζουν πολλά χρήματα αλλά αντέχουν στο χρόνο και παίρνουν αναβαθμίσεις για πολλά χρόνια που τις κρατάνε "φρέσκιες" για αρκετό καιρό.



#50   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 09/12/2020 - 13:14

Πολύ καλά έκανες. Εγώ περιμένω ουσιαστικά να δω την κίνηση υποστήριξης της AutoDesk για το AutoCAD και θα δω. Επίσης, θα ήθελα να περιμένω μέχρι το νέο iMac με Μ1 αλλά θεωρώ πως η τιμή θα είναι ακριβή, χαμηλότερη ίσως από τα υφιστάμενα αλλά σίγουρα πάνω από το Mac mini μιας και θα έχει και οθόνη.



#51   mastoul

mastoul

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:mastoul2006

Δημοσίευση 09/12/2020 - 13:32

Πολύ καλά έκανες. Εγώ περιμένω ουσιαστικά να δω την κίνηση υποστήριξης της AutoDesk για το AutoCAD και θα δω. Επίσης, θα ήθελα να περιμένω μέχρι το νέο iMac με Μ1 αλλά θεωρώ πως η τιμή θα είναι ακριβή, χαμηλότερη ίσως από τα υφιστάμενα αλλά σίγουρα πάνω από το Mac mini μιας και θα έχει και οθόνη.

Πιστεύω ότι η αντίδραση των εταιριών με λογισμικό σχεδίασης-δημιουργίας-ήχου που είναι και οι βασικές χρήσεις για έναν τέτοιο υπολογιστή, θα είναι πολύ γρήγορη. Ήδη σήμερα ανακοινώθηκε η συμβατότητα με το lightroom. Κάθε μεγάλη αλλαγή χρειάζεται λίγο υπομονή για τη μετάβαση αλλά νομίζω είναι για το καλύτερο. 

Το Mac mini αν και αυτή τη στιγμή είναι το top της γκάμας Μ1 σε λίγο καιρό που θα βγούν νέοι iMac θα "υποβαθμιστεί" σε badget μοντέλο όπως ήταν μέχρι τώρα. Αυτό που πρέπει να δει ο καθένας από εκει και πέρα είναι πόσο κοστολογεί τη δουλειά του και πόσα θα ήθελε να πληρώσει. Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με το μοντέλο 2014 που έχω και ο,τι χρειάστηκα το έκανε πάντα και με το παραπάνω. Άρχισε να δείχνει όμως την ηλικία του και θα πάει στα παιδιά για e-learning μόλις έρθει το καινούριο.



#52   mathewgx

mathewgx

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/12/2020 - 14:23

Ναι, το M1 με 16G, μετά τις 18 θα μου το στείλουν.


Sent from my iPad using Tapatalk

Από που ακριβώς το παρήγγειλες; Δεν βλέπω να υπάρχουν πουθενά διαθέσιμα από Amazon UK.



#53   geovass

geovass

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/12/2020 - 15:50

Οχι ακόμη. Προφανως περιμένει με Intel :mellow:

M1 παίδες... παραλαμβάνω τελικά σήμερα!

Sent from my SM-F916B using Tapatalk

#54   ktsak

ktsak

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/12/2020 - 15:52

M1 παίδες... παραλαμβάνω τελικά σήμερα!

Sent from my SM-F916B using Tapatalk

Εγραψες 16 και όλοι καταλάβαμε για 16", όχι 16GB RAM  :blink:



#55   geovass

geovass

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/12/2020 - 15:56

Εγραψες 16 και όλοι καταλάβαμε για 16", όχι 16GB RAM :blink:

Ooops sorry, ναι 16GB RAM εννοούσα.

Sent from my SM-F916B using Tapatalk

#56   kalotina

kalotina

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 09/12/2020 - 19:16

Ooops sorry, ναι 16GB RAM εννοούσα.

Sent from my SM-F916B using Tapatalk

Από 26-11 περιμενω για τα 8γβ-256 προ παραγγελια και όλο έρχεται μου λεβε



#57   ZeroTime

ZeroTime

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 09/12/2020 - 19:31

Από 26-11 περιμενω για τα 8γβ-256 προ παραγγελια και όλο έρχεται μου λεβε

Από που αν επιτρέπεται;



#58   kalotina

kalotina

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 09/12/2020 - 22:28

Από που αν επιτρέπεται;

I-storm



#59   geovass

geovass

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2020 - 11:56

Παρέλαβα χθες το μεσημέρι. Το έστησα από την αρχή- δεν ήθελα να περάσω backup από διαφορετικο chipset.

Θετικά

Απλα πετάει... Δεν δουλεύω Safari αλλά με Chrome (για Μ1) βλέπω διαφορά και σε μνήμη και ταχύτητα.
Δεν καταλαβαίνεις ότι στις x86 εφαρμογές τις τρέχει με emulator από πίσω.
Σχεδόν όλες τις εφαρμογές που ειχα στο iMac τις τρέχει κανονικά.

Αρνητικά

Εφαρμογές, εφαρμογές και πάλι εφαρμογές!
Ανακάλυψα ότι δεν μπορώ να 'δω' δικτυακά το NAS μου (HP MyCloud) μις και δεν υποστηρίζει ακόμα τον Μ1. Η μόνη λύση είναι μέσω web...
Επίσης η εφαρμογή Google backup and Sync (Google drive) σκάει θριαμβευτικά! Αναμονή για νέα έκδοση. (Δεν δουλεύω iCloud μιας και Mac έχω μόνο desktop!).
Ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα (το γνώριζα πριν παραγγείλω) είναι η έλλειψη VM Windows - έχω γραφτεί στο beta program της Parallels και περιμένω με αγωνία λολ! Έχουν βγει κάποιοι οδηγοί για arm και ίσως τους προσπαθήσω απλα για να περάσει η ώρα μιας και δεν είναι ολοκληρωμένοι!

Σε γενικές γραμμές πολύ ευχαριστημένος με την αγορά! Έχουμε να δούμε πολλά στο μέλλον! Η νέα εποχή ξεκίνησε!

Sent from my SM-T865 using Tapatalk

#60   ZeroTime

ZeroTime

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 10/12/2020 - 13:09

I-storm


Οκ επειδή εγώ έχω παραγγείλει από Media και ενώ το έδειχνε άμεσα διαθέσιμο, από την προηγούμενη Τετάρτη περιμένουν να έρθει από τον αντιπρόσωπο για να το στείλουν. Έχουν πληρωθεί όλο το ποσό εντωμεταξύ..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες