Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Βοήθεια για προσθήκη κάρτας μέσω Apple Pay στο Apple Watch


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   cutter

cutter

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/11/2020 - 10:39

Καλημέρα, μόλις μου ήρθε το Apple Watch 6, προσπαθώ να προσθέσω την κάρτα μου στο Apple Pay και αποτυγχάνει. Το ρολόι βλέπει την κάρτα σαν διαθέσιμη στο wallet από το iPhone, αλλά όταν πάω να την προσθέσω, μετά την επιβεβαίωση του CCV, αποτυγχάνει. Εννοείται στο τηλέφωνο όλα καλά, όπως επίσης έπαιζε μια χαρά και στο παλιό Apple Watch το οποίο δυστυχώς παρέδωσε πνεύμα. 

 

Δοκίμασα τα εξής: 

1. Επαναφορά Watch από backup

2. Σβήσιμο και setup as new

3. Αφαίρεση κάρτας από το wallet του τηλεφώνου και επαναπροσθήκη της (επιτυχημένη στο τηλέφωνο).

 

Επικοινώνησα 2 φορές με το support της Alpha, και οι δύο εκπρόσωποι δεν μπορούσαν να με βοηθήσουν, και οι δυο με έβαλαν σε αναμονή για να μιλήσουν προφανώς με πιο έμπειρους, και τις δύο φορές με παρέπεμψαν στην Apple.

 

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει ρε παιδιά? Υποψιάζομαι ότι μάλλον έχει κρατηθεί στα στοιχεία τους το παλιό watch, από το οποίο δεν αφαίρεσα ποτέ την κάρτα από το wallet (επειδή προφανώς πέθανε και δεν είχα πρόσβαση), αλλά το έχω αφαιρέσει από το iCloud μου. 

 

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Badass

Badass

    iPH Contributor

  • 1.126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 20/11/2020 - 16:35

Μπες στο iCloud αρχικά και δες αν εμφανίζεται στις συσκευές σου το προηγούμενο apple wtach.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3   cutter

cutter

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/11/2020 - 19:58

Όχι το έχω αφαιρέσει.  

 

Από το πρωί μίλησα με την Apple η οποία με διαβεβαίωσε πως δεν έχω κάνει κάτι λάθος και πως απλά πρέπει να εγκρίνει την προσθήκη του ρολογιού η Alpha (το αυτονόητο). Κατόπιν κάλεσα τρεις φορές  την Alpha στην προσπάθεια μου να βρω κάποιον που να γνωρίζει έστω τι είναι το Apple Pay για να μπορώ να συννενοηθώ. Αφού και οι 3 αρχικά μου είπαν πως το πρόβλημα είναι της Apple, όταν ζήτησα να μιλήσω με κάποιον προϊστάμενο, με πέρασαν σε έναν συνάδελφο ο οποίος ήξερε σαφώς τα βασικά κι ήταν τουλάχιστον πρόθυμος να με βοηθήσει στο troubleshooting. Στο τέλος αφού δοκιμάσαμε ότι ήταν δυνατό, μου υποσχέθηκε που θα περάσει την κλήση στο επόμενο τμήμα υποστήριξης της τράπεζας κι αναμένω τηλέφωνο...



#4   Badass

Badass

    iPH Contributor

  • 1.126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 20/11/2020 - 22:22

Το είχα πάθει κ εγώ. Αλλά εμένα δε προχώρησε παρόλο που έβαζα το CCV. Δεν ερχόταν καν μήνυμα από την Alpha bank. Πήρα άπειρα τηλέφωνα. Και τι αθώα κάποιες μέρες μετά που νέο τηλεφώνημα, υπάλληλο που κατευθείαν πρότεινε reset του apple
pay για τη κάρτα από τα συστήματα τους, όποτε καο δούλεψε. Σημείωση είχε γίνει μετά από restore-setup as new για να πάω σε νέα έκδοση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#5   cutter

cutter

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/11/2020 - 22:31

Δοκίμασα ξανά πριν από λίγο (χωρίς να με έχουν πάρει τηλέφωνο) και επιτέλους πέρασε! Προφανώς έκαναν κάτι αντίστοιχο και σε μένα.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες