Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Λύσεις που υποκαθιστούν τα Cloud drives ως μέσα συγχρονισμού ή αποθήκευσης της βιβλιοθήκης φωτογραφιών


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
203 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#151   laniel

laniel

    iPH Addict

  • 710 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/01/2021 - 12:05

Άλλαξε το 6000 που έχει σε 60

Και σε όσα σου λέει uncomment σβήσε τη διεση από μπροστά.

καλημερα οκ τωρα καταλαβα θα το κανω μετα.. παντως ειναι πολυ καλο και γρηγορο.. καμια σχεση στις ταχυτητες με το speedport..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#152   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 20/01/2021 - 12:19

Καλησπέρα! Εγώ είμαι φάση να φτιάξω λίγο τους εξωτερικούς σκληρούς και μετά θα το φτιάξω καλύτερα και θα δοκιμάσω αυτό που είπε ο @vrachamis για τον 2ο σκληρό!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#153   laniel

laniel

    iPH Addict

  • 710 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/01/2021 - 13:28

Καλησπέρα! Εγώ είμαι φάση να φτιάξω λίγο τους εξωτερικούς σκληρούς και μετά θα το φτιάξω καλύτερα και θα δοκιμάσω αυτό που είπε ο @vrachamis για τον 2ο σκληρό!


Sent from my iPhone using Tapatalk

και εγω ετσι θα το κανω απλα πρεπει να παρω δευτερο σκληρο. Και θα κανω οπως λεει ο @vrachamis.. αραγε θα μπορουσαμε να το κανουμε σαν nas με raid ετσι ωστε να γραφονται τα αρχεια στον δευτερο δισκο για backup ή δεν παιζει αυτο στο pi;

#154   jimmyhmhm

jimmyhmhm

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/01/2021 - 23:39

Για router της vodafone h300s, το οποίο έχει βεβαίως υποδοχή usb, υπάρχει κάποιος οδηγός για στήσιμο ftp και share αρχείων στο σπίτι ή με την εξωτερική ip, είτε μέσω macbook είτε από το iphone;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: jimmyhmhm, 20/01/2021 - 23:40


#155   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 21/01/2021 - 01:23

Φοβερή η δουλειά. Να ρωτήσω, για κάποιον ο οποίος τεχνικά δεν μπορεί να ανταπεξέλθει εταιρείες όπως ο γερμανός που πουλάνε σκληρούς κλπ δε θα έπρεπε να αναλαμβάνουν "πακέτο" υπηρεσίας; Δηλαδή να τα αγοράσεις έστω όλα από αυτούς και να σε καθοδηγήσουν/κάνουν τεχνικά και εγγυημένα. Ειδικά αν πάρεις σκληρό ακριβό

Εγώ θα κάνω ένα ερώτημα



#156   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 21/01/2021 - 09:04

Φοβερή η δουλειά. Να ρωτήσω, για κάποιον ο οποίος τεχνικά δεν μπορεί να ανταπεξέλθει εταιρείες όπως ο γερμανός που πουλάνε σκληρούς κλπ δε θα έπρεπε να αναλαμβάνουν "πακέτο" υπηρεσίας; Δηλαδή να τα αγοράσεις έστω όλα από αυτούς και να σε καθοδηγήσουν/κάνουν τεχνικά και εγγυημένα. Ειδικά αν πάρεις σκληρό ακριβό

Εγώ θα κάνω ένα ερώτημα

σωθηκες ,την τυφλα τους 



#157   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/01/2021 - 10:45

Φοβερή η δουλειά. Να ρωτήσω, για κάποιον ο οποίος τεχνικά δεν μπορεί να ανταπεξέλθει εταιρείες όπως ο γερμανός που πουλάνε σκληρούς κλπ δε θα έπρεπε να αναλαμβάνουν "πακέτο" υπηρεσίας; Δηλαδή να τα αγοράσεις έστω όλα από αυτούς και να σε καθοδηγήσουν/κάνουν τεχνικά και εγγυημένα. Ειδικά αν πάρεις σκληρό ακριβό

Εγώ θα κάνω ένα ερώτημα

Πάρε ένα nas του εμπορίου που έρχεται σχεδόν έτοιμο και μην ασχολείσαι μαζί τους ούτε για πλάκα.



#158   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 21/01/2021 - 10:48

Πάρε ένα nas του εμπορίου που έρχεται σχεδόν έτοιμο και μην ασχολείσαι μαζί τους ούτε για πλάκα.

2 naw πηρα ,το τελευταιο synology και δεν ηταν καθολου ευκολα ,ευτυχος μπορεσα και το επεστρεψα στο αμαζον



#159   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/01/2021 - 11:16

Πάντως με δεδομένα δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη με ότι πόρτα και να έβαλα.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Βρες το μενού στο router που ονομάζεται port forward ή port mapping.
Εκεί είναι πάρα πολύ πιθανό να υπάρχει προεπιλογή για να ανοίξεις την εξωτερική πόρτα του FTP

το έκανα, εντός δικτύου φυσικά και δεν βλέπω το στικ...χρειάζεται κάποια μορφοποίηση ή κάτι άλλο;
Οντως από cosmote oπως το είπες, ούτε φωνή ούτε ακρόαση, ακόμα το...ψάχνουν. Μακάρι να το φτιάξουμε να γράψω πώς φτιάχνεται να ξέρει ο κόσμος....


Κάτι δεν έχεις κανει σωστά ή κάτι έχεις παραλείψει. Δεν εξηγείται αλλιώς.


Φοβερή η δουλειά. Να ρωτήσω, για κάποιον ο οποίος τεχνικά δεν μπορεί να ανταπεξέλθει εταιρείες όπως ο γερμανός που πουλάνε σκληρούς κλπ δε θα έπρεπε να αναλαμβάνουν "πακέτο" υπηρεσίας; Δηλαδή να τα αγοράσεις έστω όλα από αυτούς και να σε καθοδηγήσουν/κάνουν τεχνικά και εγγυημένα. Ειδικά αν πάρεις σκληρό ακριβό
Εγώ θα κάνω ένα ερώτημα


Η πάροχοι της τηλεφωνίας δεν έχουν καμία σχέση με τις λειτουργίες που ενσωματώνει ένα router. Ακόμα και το δικό τους.
Ο ftp server είναι ανεξάρτητος σαν λειτουργία από το internet.
Θα μπορούσε κάλλιστα κάποιος που δεν έχει τηλεφωνία ή internet στο σπίτι του να πάει να αγοράσει ένα router.
Από την στιγμή που θα το βάλει στην πρίζα το router θα δημιουργήσει ένα ασύρματο και ταυτόχρονα ενσύρματο τοπικό δίκτυο.
Μπορεί να ενεργοποιήσει λοιπόν μέσα από το router τον ftp server και να λειτουργεί κανονικά μέσα στο τοπικό του δίκτυο. Κανένας πάροχος δε χρειάζεται να μεσολαβήσει.

Οι εταιρείες εμπλέκονται όταν ο χρήστης θέλει να αποκτήσει πρόσβαση στον server του απομακρυσμένα. Δηλαδή μέσα από το internet.

Όπως προανέφερα οι περισσότεροι πάροχοι μπλοκάρουν αυτές τις θύρες για λόγους ασφαλείας. Οπότε εκεί πρέπει να υπάρξει μία επικοινωνία με τον πάροχο για να αρθεί το μπλοκάρισμα.

Είναι επίσης αυτονόητο πως τα router των εταιρειών είναι φθηνά και μη αξιόπιστα. Δεν εξασφαλίζουν πάντα την αδιάλειπτη ή σωστή λειτουργία των χαρακτηριστικών που επικαλούνται πως διαθέτουν.
Big things have small beginnings

#160   pantelisn

pantelisn

    iPH Contributor

  • 1.438 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 21/01/2021 - 12:07

Βρες το μενού στο router που ονομάζεται port forward ή port mapping.
Εκεί είναι πάρα πολύ πιθανό να υπάρχει προεπιλογή για να ανοίξεις την εξωτερική πόρτα του FTP


Το βρήκα. τι βάζω σε αυτά .

1c96d89351812f3bc202ced3a2fe695b.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

#161   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/01/2021 - 12:24

UDP/TCP
LAN IP : Την διεύθυνση του ρουτερ 192.168......

και στα 2 port την πόρτα του FTP.
Δεν θυμάμαι εσένα αν ήταν η 21 ή 90

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 21/01/2021 - 12:25

Big things have small beginnings

#162   pantelisn

pantelisn

    iPH Contributor

  • 1.438 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 21/01/2021 - 13:10

UDP/TCP
LAN IP : Την διεύθυνση του ρουτερ 192.168......

και στα 2 port την πόρτα του FTP.
Δεν θυμάμαι εσένα αν ήταν η 21 ή 90


Με WiFi 192.168.2.1
21
Δεν με αφήνει να βάλω την διεύθυνση του ρουτερ αυτή που σου έγραψα και την 21 μου την αφήνει στο port lan μόνο. Την 90 με αφήνει μόνο στο δημόσια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#163   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/01/2021 - 14:30

Δεν σε αφήνει να βάλεις τη διεύθυνση του router διότι όταν ενεργοποίησες τον FTP το router άνοιξε την θύρα μόνο του.
Όταν θα είσαι στο WiFi του σπιτιού χρησιμοποίησε το παρακάτω εργαλείο για να τσεκάρεις αν είναι ανοιχτή κάποια από τις 21 ή 90


https://www.canyouseeme.org
Big things have small beginnings

#164   rebel1

rebel1

    iPH Enthousiast

  • 460 μηνύματα

Δημοσίευση 21/01/2021 - 14:59

Μόλις είμαι σπίτι, να κοιτάξω αν έχει θέμα με την πόρτα το ρούτερ του ΟΤΕ;
Γιατί ενώ έχω ανοίξει το ftp όπως έδειξα στην εικόνα τις προάλλες δεν μπορώ να μπω στο στικάκι


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: rebel1, 21/01/2021 - 15:00


#165   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/01/2021 - 16:23

2 naw πηρα ,το τελευταιο synology και δεν ηταν καθολου ευκολα ,ευτυχος μπορεσα και το επεστρεψα στο αμαζον

το synology που έχω είναι πανεύκολο εκτός αν κόλλησες κάπου συγκεκριμένα.

Για όποιον έχει pc parts να κάθονται υπάρχει και ο δρόμος του freenas με πολύ καλό v4m για όποιον ασχοληθεί και σαφώς καλύτερες δυνατότητες από ένα στικακι στην usb του router.  



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες