Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Βοήθεια με αγγελία εξωτερικού


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 25/11/2020 - 14:30

Καλησπέρα παιδιά.Έχω βάλει αγγελία το xs max μου στο car.gr και το βρήκε ένας Άγγλος και έχει φαγωθεί να του το στείλω.500€ + 30€ μεταφορικά.Επειδη πρώτη φορά θα μπω σε τέτοια διαδικασία με αποστολή στο εξωτερικό.να προχωρήσω;πως να δεχθώ την πληρωμή;με revolut? Δηλαδη ποσό τα πουλάνε εκεί και το θεωρεί σούπερ ευκαιρία;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 25/11/2020 - 15:30

Μάλλον απάτη είναι, πρόσεχε.



#3   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 25/11/2020 - 15:32

Μάλλον απάτη είναι, πρόσεχε.


Γι αυτό είπα να ρωτήσω εδώ πρώτα..

#4   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/11/2020 - 15:38

Καλησπέρα παιδιά.Έχω βάλει αγγελία το xs max μου στο car.gr και το βρήκε ένας Άγγλος και έχει φαγωθεί να του το στείλω.500€ + 30€ μεταφορικά.Επειδη πρώτη φορά θα μπω σε τέτοια διαδικασία με αποστολή στο εξωτερικό.να προχωρήσω;πως να δεχθώ την πληρωμή;με revolut? Δηλαδη ποσό τα πουλάνε εκεί και το θεωρεί σούπερ ευκαιρία;


Βρήκε Άγγλος αγγελία κινητού στο car.gr...???

Ότι τι ; Έγραψε used iPhone XS Max στο google και του έβγαλε το car.gr ?

Πιασ´τον φίλο και ρώτα τον να μάθουμε θα με φάει η περιέργεια.

#5   k3rn3l

k3rn3l

    iPH User

  • 190 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:k3rn3l

Δημοσίευση 25/11/2020 - 15:43

Καλησπέρα παιδιά.Έχω βάλει αγγελία το xs max μου στο car.gr και το βρήκε ένας Άγγλος και έχει φαγωθεί να του το στείλω.500€ + 30€ μεταφορικά.Επειδη πρώτη φορά θα μπω σε τέτοια διαδικασία με αποστολή στο εξωτερικό.να προχωρήσω;πως να δεχθώ την πληρωμή;με revolut? Δηλαδη ποσό τα πουλάνε εκεί και το θεωρεί σούπερ ευκαιρία;

Θα έλεγα μην μπλέξεις.. καλύτερα να το δώσεις 20-30€ ποιο κάτω εδώ Ελλάδα. Μέχρι ότι δεν το παρέλαβε μπορεί να πει και να τρέχεις...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: k3rn3l, 25/11/2020 - 15:44


#6   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 25/11/2020 - 15:47

Ευχαριστω για τις απαντήσεις !το ξέρω ότι ακούστηκε λίγο "αγαθιάρικο" αυτό που ρώτησα αλλά είπα μηπως έμεινα τόσο πολύ πίσω που εχασα κάτι σχετικά με τις αγοραπωλησίες..

Btw του iphonehellas οι αγγελίες είναι ανοιχτές ;μπορούμε να τις βρούμε μέσω forum στο tapatalk?

#7   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/11/2020 - 16:00

Ευχαριστω για τις απαντήσεις !το ξέρω ότι ακούστηκε λίγο "αγαθιάρικο" αυτό που ρώτησα αλλά είπα μηπως έμεινα τόσο πολύ πίσω που εχασα κάτι σχετικά με τις αγοραπωλησίες..

Btw του iphonehellas οι αγγελίες είναι ανοιχτές ;μπορούμε να τις βρούμε μέσω forum στο tapatalk?


Καθόλου αγαθιάρικο. Καλά έκανες και ρώτησες. Και στην τελική μπορεί και ο Άγγλος να ναι οκ...

Αλλά επειδή είναι πολύ κουλό αν έχεις χρόνο και διάθεση κάνε του καμία ερώτηση να μάθεις τι σκοπό έχει ;

Δλδ πως εξαπατούν ; Θα κάνει αμφισβήτηση της μεταφοράς στην τράπεζα του ; Μεταξύ ιδιωτών δεν παίζει. Θα πει δεν παρέλαβε ; Και πάλι δύσκολα αποδεικνύεται.

Πως σου ζήτησε να πληρώσει ;

#8   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 25/11/2020 - 18:28

Είναι απάτη, τους έχω τρέξει πολύ κάτι τέτοιους και στο τέλος καταγγελία στο PayPal. Αν μπορέσω θα ανεβάσω αργότερα
screenshots συνομιλίας.

#9   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 25/11/2020 - 18:29

Εν τέλη λέω κι εγώ να μην ασχοληθώ.Ούτως η άλλως και να το δώσω τώρα θα περιμενω να έχει διαθεσιμότητα στο 12pro max,Αρα Ελλάδα και όποτε πουληθεί.Σας ευχαριστω για τις συμβουλές

#10   peripolo

peripolo

    iPH Enthousiast

  • 583 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/11/2020 - 20:21

Προσωπικά θα του έλεγα να κάνει κατάθεση όλο το ποσο θα πήγαινα να τα κάνω ανάληψη να τα έχω στην τσέπη μου και μετά από δυο μέρες θα το έστελνα


Sent from my iPhone using Tapatalk

#11   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 26/11/2020 - 17:38

Μου ζήτησε στοιχεία τράπεζας για να κάνει πληρωμή.να τα δώσω λέτε;

#12   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 28/11/2020 - 08:17

Μου ζήτησε στοιχεία τράπεζας για να κάνει πληρωμή.να τα δώσω λέτε;

Μην ασχοληθείς φίλε, θα σου στείλω αποδεικτικό πλαστό κατάθεσης, θα νομίζεις ότι στα έβαλε και απλά θα κάνουν 2-3 μέρες να φανούν και εσύ θα πας να στείλεις το κινητό και τελικά χρήματα στο λογαριασμό σου δεν θα δεις ποτέ. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#13   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 28/11/2020 - 09:29

Μην ασχοληθείς φίλε, θα σου στείλω αποδεικτικό πλαστό κατάθεσης, θα νομίζεις ότι στα έβαλε και απλά θα κάνουν 2-3 μέρες να φανούν και εσύ θα πας να στείλεις το κινητό και τελικά χρήματα στο λογαριασμό σου δεν θα δεις ποτέ.



Με πήραν χθες από Ελλάδα για να στείλωτο κινητο ενω θα μου έκανε και καλά κατάθεση από άλλη τράπεζα αλλά Επειδη θα αργούσαν να φανούν θα μου έστελνε το αποδεικτικό.Βαριόμουν εκείνη την ώρα να ασχοληθώ και Απλα το έκλεισα.σε διαφορετικές συνθήκες θα έριχνα τρελό δούλεμα γιατί ξέρω πως γίνεται η δουλειά σε τέτοιες περιπτώσεις.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες