Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

AirPods Pro II


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
288 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#181   ElectTheDeaD

ElectTheDeaD

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2023 - 15:59

Παιδιά αξίζουν τα συγκεκριμένα? Εχω μείνει με τα beats και θέλω τη σωστή ακύρωση θορύβου..


Αξίζουν σαν ακουστικά σαν πακέτο με όλα τα features κλπ.
Από αυτονομία βέβαια στη θήκη, ούτε την μισή σε σχέση με τα 1.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#182   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2023 - 16:02

Αξίζουν σαν ακουστικά σαν πακέτο με όλα τα features κλπ.
Από αυτονομία βέβαια στη θήκη, ούτε την μισή σε σχέση με τα 1.

τι εννοεις ακριβως?



#183   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 13/01/2023 - 19:00

Αξίζουν σαν ακουστικά σαν πακέτο με όλα τα features κλπ.
Από αυτονομία βέβαια στη θήκη, ούτε την μισή σε σχέση με τα 1.


Ούτε και εγώ κατάλαβα, σίγουρα καλύτερη αυτονομία σε σχέση με τα 1ης γενιάς με τη δίκη μου χρήση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#184   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 13/01/2023 - 23:54

Παρέλαβα σήμερα την θήκη της dbrand για τα Pro 2.

Πλήρωσα τελωνείο 2,33€ και η παραγγελία έγινε 20/12.

Πολύ ποιοτική θήκη και λειτουργεί η ασύρματη φόρτιση!

32f1c2f2d0d29134f8e9774faeeb6ba0.jpg
8e383df90d28849838c684fc65566829.jpg

ποσο πήγε συνολικά η παραγγελία;με DHL σου ήρθε;Περιμένω κι γώ μια παραγγελία από dbrand.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#185   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.889 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/01/2023 - 07:37

Παρέλαβα σήμερα την θήκη της dbrand για τα Pro 2.

Πλήρωσα τελωνείο 2,33€ και η παραγγελία έγινε 20/12.

Πολύ ποιοτική θήκη και λειτουργεί η ασύρματη φόρτιση!

32f1c2f2d0d29134f8e9774faeeb6ba0.jpg
8e383df90d28849838c684fc65566829.jpg

Ωραία θηκούλα, με γειες Σάκη. Και από τις λίγες που έχουν το κουμπί πίσω το οποίο είναι πολύ βολικό όταν φορτίζει γιατί πατώντας το βλέπεις αν έχει ολοκληρωθεί η φόρτιση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#186   ElectTheDeaD

ElectTheDeaD

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/01/2023 - 11:13

τι εννοεις ακριβως?

Τα νέα ακουστικά έχουν υποτίθεται 30 ώρες αυτονομία.
Τα ακουστικά υποτίθεται 6 ώρες (γύρο στο 50% ένταση, με anc, χωρίς spatial audio) και η θήκη τα φορτίζει 4 φορές έξτρα.
Τα ακουστικά ανάλογα την ένταση, την λειτουργία κλπ βγάζουν όντως όσο πρέπει. Η θήκη από την άλλη τα φορτίζει ΜΑΞ 2 φορές αντί για 4, οπότε στην καλύτερη περίπτωση θα φτάσεις 14 με 17 ώρες συνολική χρήση.

Το πρόβλημα είναι:
1. Άκυρο drain σε standby που ξοδεύει από ελάχιστα ως 10-15% της θήκης στη μέρα (εντελώς στην τύχη ποτε θα γίνει και ποσο θα χάσει)
2. Η θήκη χρησιμοποεί υπερβολικά πολύ μπαταρία για να φορτίσει τα ακουστικά. Δηλαδή για 4 φορτίσεις, έπρεπε να χρησιμοποεί 25% για να πάει από 0 στο φουλ τα ακουστικά. Στην πραγματικότητα όμως, μπορεί να βάλεις τα ακουστικά με 96% μέσα στη θήκη και η θήκη να φάει 4-5% για να τα φορτίσει μέχρι το 100%.

Αυτά και πολλά ακόμα συζητάμε εκατοντάδες άτομα μήνες τώρα στα θέματα που άνοιξα σε Mac rumors και Apple forums. Όσες αλλαγές από την Apple και αν έγιναν, όσες πατέντες και αν δοκιμάστηκαν, τίποτα δεν άλλαξε σε κανέναν.

Με εντελώς τυχαία χρήση ίσως να μην το καταλαβαίνει κάποιος. Εγώ όμως που σταθερά τα δουλεύω 2 ώρες τη μέρα όπως όλα τα άλλα που έχω (και όντως όπως έκανε τις μετρήσεις η απλ είναι η χρήση μου), βλέπω κατευθείαν το θέμα όταν μου κρατάνε 5-6 μέρες αντί για 2 βδομάδες.

Τελευταία επεξεργασία από: ElectTheDeaD, 14/01/2023 - 11:14


#187   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/01/2023 - 14:06

ποσο πήγε συνολικά η παραγγελία;με DHL σου ήρθε;Περιμένω κι γώ μια παραγγελία από dbrand.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Η θήκη κόστισε 34,90$ συν 2,33€ το τελωνείο.

Τα παρέλαβα από το τοπικό ταχυδρομείο όπου έπρεπε να πληρώσω τα 2,33€.

#188   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/01/2023 - 15:55

Τα νέα ακουστικά έχουν υποτίθεται 30 ώρες αυτονομία.
Τα ακουστικά υποτίθεται 6 ώρες (γύρο στο 50% ένταση, με anc, χωρίς spatial audio) και η θήκη τα φορτίζει 4 φορές έξτρα.
Τα ακουστικά ανάλογα την ένταση, την λειτουργία κλπ βγάζουν όντως όσο πρέπει. Η θήκη από την άλλη τα φορτίζει ΜΑΞ 2 φορές αντί για 4, οπότε στην καλύτερη περίπτωση θα φτάσεις 14 με 17 ώρες συνολική χρήση.

Το πρόβλημα είναι:
1. Άκυρο drain σε standby που ξοδεύει από ελάχιστα ως 10-15% της θήκης στη μέρα (εντελώς στην τύχη ποτε θα γίνει και ποσο θα χάσει)
2. Η θήκη χρησιμοποεί υπερβολικά πολύ μπαταρία για να φορτίσει τα ακουστικά. Δηλαδή για 4 φορτίσεις, έπρεπε να χρησιμοποεί 25% για να πάει από 0 στο φουλ τα ακουστικά. Στην πραγματικότητα όμως, μπορεί να βάλεις τα ακουστικά με 96% μέσα στη θήκη και η θήκη να φάει 4-5% για να τα φορτίσει μέχρι το 100%.

Αυτά και πολλά ακόμα συζητάμε εκατοντάδες άτομα μήνες τώρα στα θέματα που άνοιξα σε Mac rumors και Apple forums. Όσες αλλαγές από την Apple και αν έγιναν, όσες πατέντες και αν δοκιμάστηκαν, τίποτα δεν άλλαξε σε κανέναν.

Με εντελώς τυχαία χρήση ίσως να μην το καταλαβαίνει κάποιος. Εγώ όμως που σταθερά τα δουλεύω 2 ώρες τη μέρα όπως όλα τα άλλα που έχω (και όντως όπως έκανε τις μετρήσεις η απλ είναι η χρήση μου), βλέπω κατευθείαν το θέμα όταν μου κρατάνε 5-6 μέρες αντί για 2 βδομάδες.

Τα εχω διαβασει αυτα στο macrumors περι drain και οτι εχουν δοκιμασει. Προσωπικα drain δεν εχω παρατηρησει σε καμμια περιπτωση.75% αφηνω τη θηκη και τοσο τη βρισκω ακομα και μετα 1 μερα.Για τα υπολοιπα δεν ξερω γιατι δεν εχει τυχει να μου ξεφορτιστουν εντελως τα ακουστικα και να τα χωσω στη θηκη ωστε να δω ποσο χανει για να τα φορτισει πληρως.Σαν παρατηρηση δικια μου και χωρις να σημαινει τιποτα φυσικα ειναι οτι ποτε δεν εχω δοκιμασει τη λειτουργια ευρεσης στον χαρτη αν και το ενεργοποιηση δικτυου ευρεσης ειναι τικαρισμενο. Προφανως κατι πατατα της apple παιζει και εδω



#189   ElectTheDeaD

ElectTheDeaD

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/01/2023 - 18:38

Τα εχω διαβασει αυτα στο macrumors περι drain και οτι εχουν δοκιμασει. Προσωπικα drain δεν εχω παρατηρησει σε καμμια περιπτωση.75% αφηνω τη θηκη και τοσο τη βρισκω ακομα και μετα 1 μερα.Για τα υπολοιπα δεν ξερω γιατι δεν εχει τυχει να μου ξεφορτιστουν εντελως τα ακουστικα και να τα χωσω στη θηκη ωστε να δω ποσο χανει για να τα φορτισει πληρως.Σαν παρατηρηση δικια μου και χωρις να σημαινει τιποτα φυσικα ειναι οτι ποτε δεν εχω δοκιμασει τη λειτουργια ευρεσης στον χαρτη αν και το ενεργοποιηση δικτυου ευρεσης ειναι τικαρισμενο. Προφανως κατι πατατα της apple παιζει και εδω

Στο standby drain δεν έχω επεκταθεί γιατί απλά είναι το λιγότερο, τυχαίο και δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα.
Στο θέμα της φόρτισης είναι απλά μαθηματικά. 6 ώρες τα ακουστικά, 30 ώρες σύνολο, άρα 4 φορές πλήρη φόρτιση από τη θήκη. 100/4 = 25% της θήκης.
Αν βάζεις τα ακουστικά με 80% στη θήκη, περιμένεις η θήκη να χάσει πάνω κάτω 5% για να βγαίνουν τα νούμερα. Όταν χάνει 15-20%, χρησιμοποιεί 3-4 φορές παραπάνω μπαταρία απ ότι διαφημίζεται.**
Τι σημαίνει αυτό στην πράξη; Μισή αυτονομία μόνο από αυτό και αν έχεις και το standby drain τότε κοντά στο 1/3 της αυτονομίας που λέει η απλ.
Ακόμα και ένα 20% λιγότερο να πάρεις από την θήκη σε 10-15 μέρες, θα θεωρούνταν λογικό μετά από τόσο καιρό συν το find my κλπ. Αλλά εδώ μιλάμε για εντελώς τραγικές καταστάσεις.

** Εδώ να τονίσω ότι έχω δει κάποιες φορές να χάνει όσο θα έπρεπε, να φαίνεται ότι μένει εκεί για 2-3 ώρες και μετά από το 8ωρο το βράδυ χωρίς χρήση να έχουν χάσει ένα 10% ακόμα το πρωί έτσι χωρίς λόγο.

Τελευταία επεξεργασία από: ElectTheDeaD, 14/01/2023 - 18:41


#190   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/01/2023 - 23:10

Εκανα καποιες δοκιμες δηλ βασικα αφησα τα ακουστικα να πεσουν χαμηλα 8% το δεξι και 15% το αριστερο.

Θηκη φορτισμενη στο 100% απο χτες το απογευμα οποτε σημερα βραδυ αρχισε να φορτιζει δειχνοντας ακομα 100%.Πολυ γρηγορα φορτισαν τα ακουστικα και η θηκη επεσε στο 82%.Νομιζω καλα.

 

Συνημμένο αρχείο  photo_2023-01-16_22-56-00.jpg   58,54KB   69 λήψεις

 

Αν κατι με ενοχλει μεχρι στιγμης ειναι οτι τα ακουστικα ξεφορτιζουν σχετικα ευκολα.Απο την αλλη εχεις τη θηκη και τα φορτιζει σφαιρα απλα εμενα δεν με ικανοποιει αυτο.6 ωρες που λεει η apple δεν νομιζω οτι τις εχω (NC δεν χρησιμοποιω παρα μονο Transparency αν και ειχε παρει το ματι μου στις αρχες οτι δεν υπαρχει διαφορα στη καταναλωση).

Εσας σας κραταει η μπαταρια 5.5-6 ωρες?



#191   ElectTheDeaD

ElectTheDeaD

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/01/2023 - 00:20

Εκανα καποιες δοκιμες δηλ βασικα αφησα τα ακουστικα να πεσουν χαμηλα 8% το δεξι και 15% το αριστερο.
Θηκη φορτισμενη στο 100% απο χτες το απογευμα οποτε σημερα βραδυ αρχισε να φορτιζει δειχνοντας ακομα 100%.Πολυ γρηγορα φορτισαν τα ακουστικα και η θηκη επεσε στο 82%.Νομιζω καλα.

attachicon.gifphoto_2023-01-16_22-56-00.jpg

Αν κατι με ενοχλει μεχρι στιγμης ειναι οτι τα ακουστικα ξεφορτιζουν σχετικα ευκολα.Απο την αλλη εχεις τη θηκη και τα φορτιζει σφαιρα απλα εμενα δεν με ικανοποιει αυτο.6 ωρες που λεει η apple δεν νομιζω οτι τις εχω (NC δεν χρησιμοποιω παρα μονο Transparency αν και ειχε παρει το ματι μου στις αρχες οτι δεν υπαρχει διαφορα στη καταναλωση).
Εσας σας κραταει η μπαταρια 5.5-6 ωρες?



Μακάρι να έβλεπα κι εγώ τέτοια νούμερα στη θήκη, τουλάχιστον μετά την πρώτη φόρτιση. Τώρα για παράδειγμα είναι στο 99% η θήκη και τα ακουστικά πήγαν από 65% στο 80% και περιμένουν, αλλά ξέρω ότι το πρωί θα έχει πέσει και η επόμενη φόρτιση θα τραβήξει περισσότερο.

Αντίθετα για τα ακουστικά, με ένταση περίπου 60-70%, 50-50 της χρήσης transparency-anc και 50-50 πάλι on-off to spatial audio, βγάζω τουλάχιστον 5μιση ώρες.

#192   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/01/2023 - 11:19

Ας ελπισουμε να δωσει μια προσοχη η apple και σε "καποιο επομενο update" να ομαλοποιηθει η κατασταση. 5.5 ωρες σε μενα δεν παιζουν, 90% Spotify ειμαι σε χρηση



#193   silence0021

silence0021

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Silence0024

Δημοσίευση 06/02/2023 - 18:56

Καλησπέρα σας , θα ήθελα τι βοήθεια σας μήπως ξέρετε ποσό κοστίζει το ένα ακουστικό και η θήκη; Μάλλον μου έπεσε η θήκη με το ένα ακουστικό και κάποιος το πήρε που είναι στην πολυκατοικία μου ή σε διπλανή. Το gps τον δείχνει να κάνει βόλτες στην Κηφησιάς κλπ και να έρχεται μετά εδώ. Περιμένω κάτω από το σπίτι αλλά δεν βλέπω κανέναν να έρχεται γιατί και το gps βρίσκει θέση ανα 5-10 λεπτά. Όπως καταλαβαίνετε έχω τρελαθεί …


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: silence0021, 06/02/2023 - 18:56


#194   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/02/2023 - 20:06

Καλησπέρα σας , θα ήθελα τι βοήθεια σας μήπως ξέρετε ποσό κοστίζει το ένα ακουστικό και η θήκη; Μάλλον μου έπεσε η θήκη με το ένα ακουστικό και κάποιος το πήρε που είναι στην πολυκατοικία μου ή σε διπλανή. Το gps τον δείχνει να κάνει βόλτες στην Κηφησιάς κλπ και να έρχεται μετά εδώ. Περιμένω κάτω από το σπίτι αλλά δεν βλέπω κανέναν να έρχεται γιατί και το gps βρίσκει θέση ανα 5-10 λεπτά. Όπως καταλαβαίνετε έχω τρελαθεί …


Sent from my iPhone using Tapatalk


135€ η θήκη
120€ το ένα ακουστικό.

Θεωρώ ότι δεν σε συμφέρει! Καλύτερα να τα πάρεις καινούργια.

#195   hrrsppzgl

hrrsppzgl

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/02/2023 - 23:53

Καλησπέρα σας , θα ήθελα τι βοήθεια σας μήπως ξέρετε ποσό κοστίζει το ένα ακουστικό και η θήκη; Μάλλον μου έπεσε η θήκη με το ένα ακουστικό και κάποιος το πήρε που είναι στην πολυκατοικία μου ή σε διπλανή. Το gps τον δείχνει να κάνει βόλτες στην Κηφησιάς κλπ και να έρχεται μετά εδώ. Περιμένω κάτω από το σπίτι αλλά δεν βλέπω κανέναν να έρχεται γιατί και το gps βρίσκει θέση ανα 5-10 λεπτά. Όπως καταλαβαίνετε έχω τρελαθεί …


Sent from my iPhone using Tapatalk


Είχα πάθει το ίδιο, τελικά ήταν κάτω από τον καναπέ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες