Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Απορία NFC


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
15 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   kef

kef

    iPH Enthousiast

  • 356 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 22/01/2021 - 16:45

Μπορείς κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς ειναι και εάν μου χρειάζεται στο 12 Pro Max

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   lelos111

lelos111

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 22/01/2021 - 18:20

Μπορείς κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς ειναι και εάν μου χρειάζεται στο 12 Pro Max

Μεσω του NFC μπορειτε να κανετε ανεπαφες πληρωμες αντι να χρησιμοποιειτε την καρτα σας.

Δεν γνωριζω αν εχει και καποια αλλη χρηση.



#3   christos1414

christos1414

    iPH Contributor

  • 1.661 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 22/01/2021 - 19:48

Μέσω Apple Pay εάν είναι κάρτες της Alpha Bank και σαφώς αποφεύγουμε την πληκτρολόγηση του pin και μέσω της εικονικής κάρτας Curve όπου περνάμε τις κάρτες των άλλων τραπεζών.


Sent from my iPhone 12 Pro using Tapatalk Pro

#4   wrathchild

wrathchild

    iPH Elite Poster

  • 3.140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 22/01/2021 - 20:50

Μέσω Apple Pay εάν είναι κάρτες της Alpha Bank και σαφώς αποφεύγουμε την πληκτρολόγηση του pin και μέσω της εικονικής κάρτας Curve όπου περνάμε τις κάρτες των άλλων τραπεζών.


Sent from my iPhone 12 Pro using Tapatalk Pro

Η κ με κάρτες τύπου curve, revolut κτλ


Sent from my iPhone using Tapatalk

#5   vangelistm

vangelistm

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:vangelistm

Δημοσίευση 30/03/2021 - 10:52

Παιδιά έχει χρησιμοποιήσει κανείς το I-bank pay της Εθνικής Τράπεζας για πληρωμή μέσω nfc?

Ενώ επιλέγω την επιλογή “contactless” και ακουμπάω το κινητό στο POS, το iPhone δεν βλέπει ποτέ την χρέωση του POS. Μένει στην «αναζήτηση» όλη την ώρα..

7034ed62a96056f39b165c0a9de07901.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

#6   bezoss

bezoss

    iPH Enthousiast

  • 408 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 30/03/2021 - 12:39

Παιδιά έχει χρησιμοποιήσει κανείς το I-bank pay της Εθνικής Τράπεζας για πληρωμή μέσω nfc?

Ενώ επιλέγω την επιλογή “contactless” και ακουμπάω το κινητό στο POS, το iPhone δεν βλέπει ποτέ την χρέωση του POS. Μένει στην «αναζήτηση» όλη την ώρα..

7034ed62a96056f39b165c0a9de07901.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

το contactless της Εθνικής στα Iphone χρησιμοποιείται σε κάποια τετράγωνα boxes και παίζει μέσω bluetooth.

Για να πληρώνεις με το Iphone στην Εθνική θα πρέπει να ενταχθεί στο apple pay αλλά ακόμα πετάνε χαρταετό.

 

δεν θα γίνει ποτέ με εφαρμογή της εθνικής.



#7   lelos111

lelos111

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 30/03/2021 - 13:20

Παιδιά έχει χρησιμοποιήσει κανείς το I-bank pay της Εθνικής Τράπεζας για πληρωμή μέσω nfc?

Ενώ επιλέγω την επιλογή “contactless” και ακουμπάω το κινητό στο POS, το iPhone δεν βλέπει ποτέ την χρέωση του POS. Μένει στην «αναζήτηση» όλη την ώρα..

7034ed62a96056f39b165c0a9de07901.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

το contactless της Εθνικής στα Iphone χρησιμοποιείται σε κάποια τετράγωνα boxes και παίζει μέσω bluetooth.

Για να πληρώνεις με το Iphone στην Εθνική θα πρέπει να ενταχθεί στο apple pay αλλά ακόμα πετάνε χαρταετό.

 

δεν θα γίνει ποτέ με εφαρμογή της εθνικής.

Μεσω curve ισως θα μπορουσε να γινει.



#8   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 30/03/2021 - 14:56

Μπορείς κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς ειναι και εάν μου χρειάζεται στο 12 Pro Max

Να προσθέσω μπορείς να προγραμματίσεις nfc tags/stickers και να τα συνδέσεις με συγκεκριμένα shortcuts ή γενικά να κάνεις αυτοματισμούς γρήγορα scannarοντας ένα tag.

Από ρουτίνες ύπνου, ξυπνήματος μέχρι είσοδο στο αυτοκίνητο/ποδήλατο κλπ



#9   vangelistm

vangelistm

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:vangelistm

Δημοσίευση 30/03/2021 - 19:25

Έχεις να προτείνεις από κάπου συγκεκριμένα για αγορά nfc stickers? Ή από gearbest / aliexpress κτλ οποίο βρω;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#10   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 30/03/2021 - 19:39

Έχεις να προτείνεις από κάπου συγκεκριμένα για αγορά nfc stickers? Ή από gearbest / aliexpress κτλ οποίο βρω;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ είχα πάρει από εδώ https://zipnfc.com/ αν κάνεις αναζήτηση "water" ή "weather" σου έχουν και για εξωτερικό χώρο.

Για setups, shortcuts και routines δες και στο reddit. 

 

Να για παράδειγμα μια απλή εφαρμογή για υπενθυμίσεις/ task management/ ή habit tracking

https://www.reddit.c..._ampm_routines/

https://imgur.com/a/m89PwD1

 

δεν έχω τηλέφωνο προς το παρόν αλλιώς θα έλεγα περισσότερα



#11   vangelistm

vangelistm

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:vangelistm

Δημοσίευση 01/04/2021 - 00:23

Βλέπω ότι υπάρχουν διάφορες εκδόσεις nfc tags 213=> 144 bytes, 215 => 504 bytes κ.ο.κ..

Η μικρότερη έκδοση για αυτοματισμούς κάνει η να κοιτάω tags με μεγαλύτερη χωρητικότητα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#12   due

due

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 01/04/2021 - 15:35

το contactless της Εθνικής στα Iphone χρησιμοποιείται σε κάποια τετράγωνα boxes και παίζει μέσω bluetooth.

Για να πληρώνεις με το Iphone στην Εθνική θα πρέπει να ενταχθεί στο apple pay αλλά ακόμα πετάνε χαρταετό.

 

δεν θα γίνει ποτέ με εφαρμογή της εθνικής.

Είναι σε εξελιξη αυτην την στιγμή. Το πλάνο είναι μέχρι τέλος του χρόνου. Η Πειραιώς είναι που πετάει χαρταετο.



#13   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 01/04/2021 - 16:01

Βλέπω ότι υπάρχουν διάφορες εκδόσεις nfc tags 213=> 144 bytes, 215 => 504 bytes κ.ο.κ..

Η μικρότερη έκδοση για αυτοματισμούς κάνει η να κοιτάω tags με μεγαλύτερη χωρητικότητα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Κοίτα εγώ πήρα το 215. Γενικά είναι πιο ευέλικτο. Το θέμα είναι τί χρήση θα του κάνεις. Αν θα το έχεις απλά ως trigger ή αν το θες για πιο συστηματική χρήση που έχει συγκεκριμένα data που "περνάς κάπου" να έχεις δηλαδή πολλαπλά stickers με διαφορετικά δεδομένα.

Η μεγαλύτερη διαφορά στη χρήση είναι μεταξύ 213 και 216. Για παράδειγμα αν θες να έχεις ένα διακόπτη για τα φώτα θα πάρεις το 213, αν θες να έχεις μια επαγγελματική κάρτα με ονοματεπώνυμο, στοιχεία τηλέφωνα κλπ ή για να αυτοματοποιήσεις data input που κάνεις συχνά θα χρειαστείς τη 215/216. Εγώ έχω κάνει χρήση καθαρά ως trigger για ευκολία αλλά πήρα τη 215 για παν ενδεχόμενο

 

https://seritag.com/...ag213-v-ntag216

Για χρήσεις-σενάρια δες εδώ

Μια περιγραφή σε video για απλό διακόπτη

http://traffic.libsy...review-1080.mp4

 

Και πιο προχωρημένα

https://www.pcmag.co...s-with-nfc-tags

https://www.reddit.c...t_sr=1&sort=top

 

Μπορεί να είναι απλή χρήση ακόμα και από παιδιά, να κάνεις trigger events όπως checkins ή λήψη φαρμακευτικής αγωγής, να έχεις link για playlists που θα παίζουν.
Ειδικά την περίοδο του κορονοϊού το να έχεις "ανέπαφη" χρήση για επικοινωνία ή ενεργοποίηση/απενεργοποίηση νομίζω είναι πολύ σημαντική

Τελευταία επεξεργασία από: conili, 01/04/2021 - 16:06


#14   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 01/04/2021 - 16:34

Ή μια πιο 2021 επιλογή με social media και αυτό https://www.instagra...el/CIrUktcAwEh/



#15   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 02/04/2021 - 09:22

Καλημέρα, πως ακριβώς δουλεύει όλο αυτό; Υπάρχουν App που μπορείς να σετάρεις κάποιο NFC tag? Με ενδιαφέρει πολύ.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες