Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Homekit setup με Android στο νοικοκυριό


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 16/02/2021 - 12:46

Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας με το παρακάτω θέμα που με προβληματίζει καιρό τώρα:

 

Προσωπικά έχω όλο το οικοσύστημα της Apple (iPhone, iPad, Apple TV, Apple Watch, MacBook) και θέλω πολύ να αρχίσω να αυτοματοποιώ το σπίτι με HomeKit compatible συσκευές. Ο φίλος μου όμως που πλέον συγκατοικούμε, έχει Android κινητό. 

 

Ποιο είναι λοιπόν το καλύτερο set-up συσκευών μέσα στο σπίτι για να μπορώ να αυτοματοποιήσω φώτα, συσκευές, και να φτιάξω σενάρια του στυλ "όταν δεν είναι κανείς στο σπίτι κλείσε τα φώτα" ή "όταν πλησιάζει κάποιος στο σπίτι άνοιξε τον θερμοστάτη" κλπ; 

 

Καταλαβαίνω ότι αν είχαμε και οι 2 Apple συσκευή θα ήταν εύκολα τα πράγματα με κάποιο family setup, αλλά τώρα που ο ένας έχει Android υπάρχει κάποια λύση;

 



#2   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 16/02/2021 - 12:48

Παρε ολες τις συσκευες να ειναι ειναι συμβατες με το Homekit, τα android ετσι και αλλιως ειναι συμβατα με ολα 



#3   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 16/02/2021 - 13:27

Θα μπορώ όμως να φτιάξω σενάρια μέσα από το Homekit που θα ενεργοποιούνται όταν λείπουμε και οι δυο ή θα φεύγω εγώ από το σπίτι κι εκείνος θα είναι μέσα και ξαφνικά θα κλείνουν τα φώτα?!  :D



#4   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 17/02/2021 - 11:11

Δεν ξέρω τι πώς έγινε, αλλά ανέβηκε δυο φορές το post μου χθες!

 

Παιδιά γνωρίζει κανείς να βοηθήσει με την απορία μου;  :huh:


 

Υπάρχει μια ενότητα για το Homekit και τους αυτοματισμούς και βλέπω ότι συμμετέχουν συμφορουμίτες με πολλές γνώσεις.

Για δες μήπως καλυφθείς περισσότερα με τις απαντήσεις που έχουν δώσει όλο αυτό το διάστημα.

 


#5   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 17/02/2021 - 19:57

εγώ προτείνω να :

α. του πάρεις δώρο iphone

β. να σου πάρεις δώρο φίλο με iphone

:P



#6   apostkourtis

apostkourtis

    iPH User

  • 167 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/02/2021 - 20:02

 

Δεν ξέρω τι πώς έγινε, αλλά ανέβηκε δυο φορές το post μου χθες!

 

Παιδιά γνωρίζει κανείς να βοηθήσει με την απορία μου;  :huh:


 

 

Εγω κοιταω τωρα για το smarthome της Xiaomi. Το hub που κυκλοφορησε τωρα ειναι συμβατο με Homekit για να το ελεγχεις εσυ και ο φιλος σου θα εχει προσβαση απο το mi home(app της Xiaomi για android). Μπορεις να κουμπωσεις πανω του αρκετα πραγματα οπως καμερες εσωτερικου και εξωτερικου χωρου θερμομετρα εξυπνες πριζες εξυπνες λαμπες και αισθητηρες κινησης για ενα στοιχειωδες συστημα συναγερμου που θα σου στελνει ειδοποιηση στο κινητο αν υπαρξει καποια παραβιαση στον χωρο



#7   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/02/2021 - 21:19

Εγω κοιταω τωρα για το smarthome της Xiaomi. Το hub που κυκλοφορησε τωρα ειναι συμβατο με Homekit για να το ελεγχεις εσυ και ο φιλος σου θα εχει προσβαση απο το mi home(app της Xiaomi για android). Μπορεις να κουμπωσεις πανω του αρκετα πραγματα οπως καμερες εσωτερικου και εξωτερικου χωρου θερμομετρα εξυπνες πριζες εξυπνες λαμπες και αισθητηρες κινησης για ενα στοιχειωδες συστημα συναγερμου που θα σου στελνει ειδοποιηση στο κινητο αν υπαρξει καποια παραβιαση στον χωρο


Σου είναι εύκολο να βάλεις ρε λινκ πχ από το hub, λάμπες κτλ για να ξεκινήσουμε και εμείς να μπαίνουμε σε μια σειρά;

#8   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/02/2021 - 22:39

Μια μπελαλίδικη λύση, αλλά το έστησα πρόσφατα και δουλεύει. Εγώ προσωπικά αποφάσισα να στήσω το σπίτι με την Alexa. Το μεγάλο ηχείο Amazon Echo έχει ενσωματωμένο και Zigbee hub που χρησιμοποιούν οι περισσότερες λάμπες και αισθητήρες της αγοράς. Επίσης με ένα raspberry pi, στήνεις το homebridge που έχεις όλα τα σενάρια του Home App και μπορείς να κανεις port το home bridge μεσω skill στην Αλεξα και να έχεις μετά όλα τα σενέρια που έχει φτιάξει κάποιος και να τα ενεργοποιείς μέσω της Alexa.


Once You Go Mac You Never Go Back

#9   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 18/02/2021 - 00:50

Μια μπελαλίδικη λύση, αλλά το έστησα πρόσφατα και δουλεύει. Εγώ προσωπικά αποφάσισα να στήσω το σπίτι με την Alexa. Το μεγάλο ηχείο Amazon Echo έχει ενσωματωμένο και Zigbee hub που χρησιμοποιούν οι περισσότερες λάμπες και αισθητήρες της αγοράς. Επίσης με ένα raspberry pi, στήνεις το homebridge που έχεις όλα τα σενάρια του Home App και μπορείς να κανεις port το home bridge μεσω skill στην Αλεξα και να έχεις μετά όλα τα σενέρια που έχει φτιάξει κάποιος και να τα ενεργοποιείς μέσω της Alexa.

η αλεξα είναι απίστευτη λύση ,έχω 3 στο σπίτι αλλά ρε ‘σύ raspery άστο ,πρέπει να έχεις σπουδάσει κάποιος

#10   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 18/02/2021 - 01:39

Να ρωτήσω για ποιο λόγο χρειάζεται η χρήση hub/bridge? Το λέω γιατί βλέπω πολλές συσκευές που λειτουργούν αυτόματα από λάμπες μέχρι switches κλπ

+1 για xiaomi και amazon

 

Αν τα αγγλικά σου είναι καλά, δες αυτό το άρθρο https://blog.dmarcin...me-3469b6370854

περιγράφει το σπίτι όπου αυτός έχει ios και η κοπέλα του android (αν δε σου ανοίγει μπες με ιδιωτική περιήγηση)

 

 

Δεν ξέρω τι πώς έγινε, αλλά ανέβηκε δυο φορές το post μου χθες!

 

Παιδιά γνωρίζει κανείς να βοηθήσει με την απορία μου;  :huh:


 

 


Τελευταία επεξεργασία από: conili, 18/02/2021 - 01:48


#11   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/02/2021 - 06:54

Εγω κοιταω τωρα για το smarthome της Xiaomi. Το hub που κυκλοφορησε τωρα ειναι συμβατο με Homekit για να το ελεγχεις εσυ και ο φιλος σου θα εχει προσβαση απο το mi home(app της Xiaomi για android). Μπορεις να κουμπωσεις πανω του αρκετα πραγματα οπως καμερες εσωτερικου και εξωτερικου χωρου θερμομετρα εξυπνες πριζες εξυπνες λαμπες και αισθητηρες κινησης για ενα στοιχειωδες συστημα συναγερμου που θα σου στελνει ειδοποιηση στο κινητο αν υπαρξει καποια παραβιαση στον χωρο



Μπορείς να δώσεις κανένα λινκ για το hub και λάμπες;

Ευχαριστώ πολύ

Τελευταία επεξεργασία από: sakissalonika, 18/02/2021 - 06:55


#12   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 18/02/2021 - 11:11

η αλεξα είναι απίστευτη λύση ,έχω 3 στο σπίτι αλλά ρε ‘σύ raspery άστο ,πρέπει να έχεις σπουδάσει κάποιος


Έχει απλοποιηθεί η διαδικασία. Πλέον τα κάνεις όλα μέσω browser. Άντε λίγο να δυσκολευτεις στην αρχή στο edit του config αλλά μετά είναι μπουσουλας.

Τελευταία επεξεργασία από: michkal91, 18/02/2021 - 11:11


#13   apostkourtis

apostkourtis

    iPH User

  • 167 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/02/2021 - 21:20

Μπορείς να δώσεις κανένα λινκ για το hub και λάμπες;

Ευχαριστώ πολύ

Με συγχωρεις πολυ για την καθυστερηση αλλα η δουλεια δεν μου αφησε και πολυ ελευθερο χρονο. Λοιπον στο θεμα μας τωρα. Το Hub ειναι αυτο εδω:

 

https://www.skroutz....t-Home-Hub.html

 

Σε αυτο το hub μπορεις να συνδεσεις παρα πολλα πραγματα οπως:

 

Καμερα

https://www.skroutz....ml?from=catspan

 

Αισθητηρες θερμοκρασιας

https://www.skroutz....ml?from=catspan

 

Λαμπες

https://www.skroutz....ml?from=catspan

 

Αισθητηρες παραβιασης θυρων 

https://www.skroutz....ml?from=catspan

 

και παρα πολλα αλλα οπως επιτραπεζια φωτιστικα ιονιστες κτλ τα οποια τα βρισκεις πολυ ευκολα με μια αναζητηση στο google.

 

Παμε τωρα στο κομματι της διαχειρησης.Το συγκεκριμενο hub ειναι συμβατο με Apple homekit πραγμα που σημαινει πως τοσο το hub οσο και τα περιφερειακα του θα εμφανιζονται στην εφαρμογη Οικια. Αν εχουμε στον χωρο Apple tv 4ης γενια ή Homepod ή καποιο Ιpad με λογισμικο πανω απο 12 το οικοσυστημα μπορουμε να το χειριστουμε απο την εφαρμογη Οικια ακομα και οταν ειμαστε εκτος σπιτιου. Αν δεν διαθετουμε καποιο απο τα παραπανω η διαχειρηση του οικοσυστηματος οταν ειμαστε εκτος σπιτιου θα πρεπει να γινεται μεσω της εφαρμογης της Xiaomi(mi home). Οταν ειμαστε σπιτι η διαχειρηση μπορει να γινει ειτε απο την εφαρμογη Οικια ειναι απο την εφαρμογη της Xiaomi ανεξαρτητα με το αν υπαρχει καποια απο τις παραπανω συσκευες. 

 

Ελπιζω να βοηθησα



#14   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/02/2021 - 22:43

Σε ευχαριστώ παρά πολύ. Βοήθησες και με το παραπάνω! Να είσαι καλά




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες