Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Homekit & Xiaomi


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   apostkourtis

apostkourtis

    iPH User

  • 167 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2021 - 14:33

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα παρακαλώ την βοήθεια σας μιας και δεν μπορώ να βγάλω ακρη εδώ και καρό! Εχω πάρει το Xiaomi mi smart home hub (https://www.mistore-...t-home-hub.aspx) και εχω προσθέσει πιάνω του κάποιους αισθητήρες για παράθυρα και πόρτες. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ οσο είμαι συνδεδεμένος στο wifi του σπιτιού μου να βλέπω και να διαχειρίζομαι την παραπάνω συσκευή στο Homekit. Στην ουσία θέλω μόλις βγω εκτός σπιτιού να μπορώ εύκολα και γρηγορα μέσω του κέντρου ελέγχου του κινητού να οπλισω τον συναγερμο χωρίς να ανοίξω την εφαρμογή της Xiaomi. Να πω εδω πως επειδή κάπου διάβασα οτι πρέπει να υπάρχει κάποιο Homepod, Appletv,ή Ipad στον χωρο οτι δεν υπαρχει καμια απο τις παραπανω συσκευές 



#2   wrathchild

wrathchild

    iPH Elite Poster

  • 3.140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 08/08/2021 - 14:46

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα παρακαλώ την βοήθεια σας μιας και δεν μπορώ να βγάλω ακρη εδώ και καρό! Εχω πάρει το Xiaomi mi smart home hub (https://www.mistore-...t-home-hub.aspx) και εχω προσθέσει πιάνω του κάποιους αισθητήρες για παράθυρα και πόρτες. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ οσο είμαι συνδεδεμένος στο wifi του σπιτιού μου να βλέπω και να διαχειρίζομαι την παραπάνω συσκευή στο Homekit. Στην ουσία θέλω μόλις βγω εκτός σπιτιού να μπορώ εύκολα και γρηγορα μέσω του κέντρου ελέγχου του κινητού να οπλισω τον συναγερμο χωρίς να ανοίξω την εφαρμογή της Xiaomi. Να πω εδω πως επειδή κάπου διάβασα οτι πρέπει να υπάρχει κάποιο Homepod, Appletv,ή Ipad στον χωρο οτι δεν υπαρχει καμια απο τις παραπανω συσκευές

Πρέπει όντως να υπάρχει μόνιμα κάποια συσκευή όπως ipad, Apple tv, μόνιμα στο σπίτι κ να λειτουργεί σαν κόμβος γι' αυτές τις συσκευές που εγκατέστησες


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: wrathchild, 08/08/2021 - 14:48


#3   Ikariapower

Ikariapower

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Twitter:@Ikariapower
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 08/08/2021 - 16:03

Όπως πολύ σωστά διάβασες αν δεν έχεις HomePod ή Apple TV ή iPad στο σπίτι σου δεν έχεις και HomeKit !!! Ξεκίνα λοιπόν από κει και τα ξαναλέμε !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#4   apostkourtis

apostkourtis

    iPH User

  • 167 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2021 - 20:08

Πρέπει όντως να υπάρχει μόνιμα κάποια συσκευή όπως ipad, Apple tv, μόνιμα στο σπίτι κ να λειτουργεί σαν κόμβος γι' αυτές τις συσκευές που εγκατέστησες


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτό ισχύει για την περίπτωση που θέλω να έχω πρόσβαση απομακρυσμένα ή ακομα και όταν το κινητό είναι συνδεμένο στο οικιακό δίκτυο; 



#5   wrathchild

wrathchild

    iPH Elite Poster

  • 3.140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 08/08/2021 - 20:10

Αυτό ισχύει για την περίπτωση που θέλω να έχω πρόσβαση απομακρυσμένα ή ακομα και όταν το κινητό είναι συνδεμένο στο οικιακό δίκτυο;

Μόνο σε περίπτωση που ΔΕΝ είσαι συνδεδεμένος στο WiFi του σπιτιού, όταν είσαι σπίτι δεν απαιτείται να υπάρχει iPad κτλ


Sent from my iPad using Tapatalk

#6   apostkourtis

apostkourtis

    iPH User

  • 167 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2021 - 20:20

Μόνο σε περίπτωση που ΔΕΝ είσαι συνδεδεμένος στο WiFi του σπιτιού, όταν είσαι σπίτι δεν απαιτείται να υπάρχει iPad κτλ


Sent from my iPad using Tapatalk

εγω γιατι δεν τις βλεπω τις συσκευες σε καμια περιπτωση?



#7   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/08/2021 - 06:23

Για να ελέγχεις μέσω HomeKit, πρέπει το σύστημα που αγόρασες να είναι συμβατό με το HomeKit. Αν είναι, θα βρεις ένα QR code η κάποιον κωδικό HomeKit κάπου πάνω στη συσκευή. Θα μπεις στο home app, θα πατήσεις προσθήκη θα δώσεις τον κωδικό και θα είσαι οκ. Αν δεν είναι συμβατή η συσκευή σου με HomeKit, η την πας πίσω γιατί προφανώς αυτό που θες δεν γίνεται , η την ελέγχεις μέσω εφαρμογής (αλλα όπως είπαμε αυτό δεν είναι HomeKit )

#8   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/01/2022 - 23:33

Μετά από ψάξιμο από GitHub κατεβάζεις ανάλογα με λειτουργικό homebridge , αυτό το περνάς στο homebridge θα σου βγάλει QR code και εκεί με διαφορά adds περνάς τις συσκευές , έχουν σχεδόν για όλες τις συσκευές φτιάξει κώδικα…

#9   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 28/01/2022 - 22:08

το hub της xiaomi φαίνεται στο homekit, αλλά από εκεί και πέρα το τι μπορείς να κάνεις απο θέματα αυτοματισμων, σε εμενα τουλάχιστον οι συσκευές xiaomi  που έχω είναι μια κάμερα, κάτι ανεμιστήρες (τα σπάνε) αλλά δεν έχω επαφες για παραθυρα κτλ δεν έχει πολλά πράματα...δυστυχώς. το hub της αν κατάλαβα καλά, χρησιμοποιείται πιο πολύ σαν "κέντρο" για εφαρμογές ασφαλείας.



#10   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/01/2022 - 22:12

Περνάς στο homebridge repos κατά κάποιο τρόπο ώστε να τα βλέπεις μέσα άπο το HomeKit θέλει ψάξιμο αλλά γίνεται δουλίτσα, κάποιες φορές θα βρεις κάτι παρόμοιο , έχει πολλά για xiaomi και εγώ τα έδωσα , μου έχει μείνει μόνο η κάμερα τώρα , εν το είχα βρει πιο νωρίς θα πειραματιζόμουν περισσότερο

Τελευταία επεξεργασία από: Giorgio2112, 28/01/2022 - 22:15


#11   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 04/03/2022 - 16:38

Καλησπέρα σας!

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει φτιάξει στο σπίτι του setup με το hub της Xiaomi.

Συγκεκριμένα, το hub το έχω κουμπωμένο στο router του σπιτιού αλλά επειδή κάποιοι zigbee σένσορες θέλω να τοποθετηθούν αρκετά μακριά από την εμβέλεια του hub, αναρωτιόμουν αν μπορώ να πάρω ένα δεύτερο ίδιο hub και να το συνδέσω στο δίκτυο που έχω δημιουργήσει με το Xiaomi Wifi Extender (το οποίο βρίσκεται δίπλα ακριβώς στο σημείο που θέλω να τοποθετηθούν οι σένσορες).

Αναρωτιέμαι αν το έχει δοκιμάσει κάποιος και αν παίζουν conflicts με τους διάφορους αυτοματισμούς...

Να διευκρινίσω ότι δουλεύω το app της Xiaomi γιατί έχω και αξεσουάρ που δεν αναγνωρίζονται από το Homekit και δε βολεύει η χρήση δύο εφαρμογών.

Σας ευχαριστώ πολύ!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες