Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * - - - 5 ψήφοι

iPhone 13/Mini/Pro/Pro Max - Διαθεσιμότητα / Παραγγελία / Παραλαβή


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1142 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#331   panosxxx

panosxxx

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 20/10/2021 - 13:10

Καλύτερα δε ξέρω αν είναι σε σχέση με πέρυσι (βοήθησε το οτι τα κατασήματα ήταν κλειστά και όντως υπήρχε σειρά προτεραιότητας), αλλά στα υπόλοιπα συμφωνώ.

 

Νοέμβριο θα έχει φτιάξει το όλο θέμα.

 

Αυτό το καταλαβαίνω, αλλά αυτή δεν είναι μια εύκολη απάντηση γιατί πολύ απλά δεν ξέρουν.
 

Ναι, μιλάω για την τρελλή κατάσταση με το Χ και με το 11 που έζησα κι εγω, ειδικά γα to 11 pro max, που γινόταν της τρελλής το πρώτο διάστημα και αναγκάστηκα να βάλω μέσο μεγάλο στέλεχος αλυσίδας για να το βρώ. :D Το 12 το προσπέρασα γιατί πάντα κάνω αλλαγή ανα 2 χρόνια και δεν θεώρησα οτι το χρειαζόμουνα, οπότε δεν έχω προσωπική άποψη για πέρυσι, που ήταν και πολύ ειδική κατάσταση λόγω lockdown !


Τελευταία επεξεργασία από: panosxxx, 20/10/2021 - 13:12


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#332   grigorisP

grigorisP

    iPH Member

  • 248 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/10/2021 - 13:30

Δεν υπάρχουν ελλείψεις έτσι όπως το φαντάζεται ο κόσμος.

Φέτος η Apple παρήγγειλε 90εκ. συσκευές απο τα εργοστάστια των Pegatron και Foxconn.

Αυτό αυτομάτως σημαίνει +20% σε σχέση με προηγούμενες χρονιές που οι ίδιες παραγγελίες άγγιζαν τις 75εκ. συσκευές.

Η Apple πάντα έκανε παραγγελίες περισσότερες απο αυτές που υπολόγιζε ωστέ να υπάρχει απόθεμα. Δεν θα υπάρξει κανένα θέμα για όσους αγχώνονται. Συσκευές θα έρθουν και έρχονται..

Αυτό που γίνεται τώρα, είναι αυτό που συμβαίνει ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ τέτοια εποχή.


Μακάρι Νίκο να χεις δίκαιο αλλά δεν θυμάμαι πέρσι να είχαν τα σκρουτζομαγαζα τιμές +250, το εντίθετο μάλιστα εύρισκες πιο κάτω ειδικά στο απλο 12ρι...είμαι τώρα στη Ρωσία για δουλειά, σεν υπάρχει πουθενά στοκ σε επίσημα μαγαζιά αλλά στα αντίστοιχα σκρουτζομαγαζα με παρά εισαγωγές είναι γεμάτα με τιμές συν 100€ εδώ στο αντίστοιχο προ μαξ 256gb..
για να είναι εκεί κ μα μην πέφτουν οι τιμές άρα γίνονται συναλλαγές κ υπάρχει ζήτηση


Sent from my iPhone using Tapatalk

#333   fdlap

fdlap

    iPH Contributor

  • 996 μηνύματα

Δημοσίευση 20/10/2021 - 13:34

φέτος για 1η φορά όσο θυμάμαι ήμασταν στο 3ο κύμα (3η εβδομάδα) που "ενόχλησε" περισσότερο προφανώς... παλιά ήμασταν μέχρι και 1η εβδομάδα αλλά τις περισσότερες φορές 2η... Του χρόνου με το 14 αν είναι όντως καλό χωρίς notch κτλ. μας βλέπω 5-6 κύμα  και με πολλά μποφόρια  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:


Τελευταία επεξεργασία από: fdlap, 20/10/2021 - 13:34


#334   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 20/10/2021 - 13:41

Ναι, μιλάω για την τρελλή κατάσταση με το Χ και με το 11 που έζησα κι εγω, ειδικά γα to 11 pro max, που γινόταν της τρελλής το πρώτο διάστημα και αναγκάστηκα να βάλω μέσο μεγάλο στέλεχος αλυσίδας για να το βρώ. :D Το 12 το προσπέρασα γιατί πάντα κάνω αλλαγή ανα 2 χρόνια και δεν θεώρησα οτι το χρειαζόμουνα, οπότε δεν έχω προσωπική άποψη για πέρυσι, που ήταν και πολύ ειδική κατάσταση λόγω lockdown !

Τόσο στο 11 όσο και πέρυσι με το 12, το είχα τη πρώτη μέρα.

 

Φέτος απλά επιστρέψαμε στα κλασικά.

 

Μακάρι Νίκο να χεις δίκαιο αλλά δεν θυμάμαι πέρσι να είχαν τα σκρουτζομαγαζα τιμές +250, το εντίθετο μάλιστα εύρισκες πιο κάτω ειδικά στο απλο 12ρι...είμαι τώρα στη Ρωσία για δουλειά, σεν υπάρχει πουθενά στοκ σε επίσημα μαγαζιά αλλά στα αντίστοιχα σκρουτζομαγαζα με παρά εισαγωγές είναι γεμάτα με τιμές συν 100€ εδώ στο αντίστοιχο προ μαξ 256gb..
για να είναι εκεί κ μα μην πέφτουν οι τιμές άρα γίνονται συναλλαγές κ υπάρχει ζήτηση

Εγώ απλά θα πω να μην αγχώνεσαι οτι δε θα βρίσκεις.

 

Τώρα περί Skroutz, είναι γνωστές οι τακτικές τους χρόνια τώρα και έχω πάψει να ασχολούμαι για αυτό το κομμάτι των συσκευών.

 

Ήταν που φέτος (πάλι) δε θα έχει ζήτηση γιατί "δεν έχει κάτι καινούριο" και μπλά μπλά...


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#335   xkoctakizgr21

xkoctakizgr21

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/10/2021 - 16:22

Για κάποιον που θα θέλε να το αποκτήσει τώρα με τιμολόγιο Ελλάδα, που είναι καλύτερα να το παραγγείλει;

#336   panosxxx

panosxxx

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 20/10/2021 - 17:34

Για κάποιον που θα θέλε να το αποκτήσει τώρα με τιμολόγιο Ελλάδα, που είναι καλύτερα να το παραγγείλει;

Το Πλαίσιο και ο Κωτσόβολος σου αφαιρούν αυτόματα το ΦΠΑ πριν την αγορά αν το παραγγείλεις online και βάλεις τα στοιχεία σου και είναι και μεγάλες και αξιόπιστες αλυσίδες, που λογικά θα έχουν αρκετή διαθεσιμότητα, σύντομα που θα ρολάρει το πράγμα. Για τα άλλα καταστήματα δεν ξέρω, έχω την εντύπωση οτι πρέπει να πληρώσεις όλο το ποσό και μετα σου επιστρέφουν αμέσως το ΦΠΑ στην κάρτα, τουλάχιστον το Public όταν πήρα το 11 pro max πριν δυο χρόνια με παραλαβή στο κατάστημα έτσι έκανε. Αλλά απο τότε έχουν αλλάξει πολλά, τότε έπρεπε να έχεις τα  στοιχεία τυπωμένα μαζί σου, οπότε αν κάποιος φίλος είναι πιο ενημερωμένος ας μας πεί.


Τελευταία επεξεργασία από: panosxxx, 20/10/2021 - 17:35


#337   vagelisvl

vagelisvl

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 20/10/2021 - 17:38

Για κάποιον που θα θέλε να το αποκτήσει τώρα με τιμολόγιο Ελλάδα, που είναι καλύτερα να το παραγγείλει;

Εγώ πέρσι πήρα απο document, με πήραν μόλις είχαν διαθεσιμο και προχωρησαμε!



#338   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/10/2021 - 17:45

Το κακό με την document είναι ότι φέρνει ελάχιστα κομμάτια .



#339   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 20/10/2021 - 20:40

Για κάποιον που θα θέλε να το αποκτήσει τώρα με τιμολόγιο Ελλάδα, που είναι καλύτερα να το παραγγείλει;

Όλα τα μεγάλα γνωστά καταστήματα το κάνουν αυτόματα μέσα απο την εφαρμογή της ΑΑΔΕ.

 

Δε χρειάζονται δικαιολογητικά κτλ. παρά μόνο το εταιρικό ΑΦΜ.

 

Απο 'κει και πέρα αποφασίζεις εσύ ποιό θα είναι αυτό.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#340   dimis198

dimis198

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα

Δημοσίευση 20/10/2021 - 23:51

https://www.wind.gr/...rneyActive=true
Διαθέσιμο λέει

#341   grigorisP

grigorisP

    iPH Member

  • 248 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/10/2021 - 00:06

https://www.wind.gr/...rneyActive=true
Διαθέσιμο λέει

Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται


Sent from my iPhone using Tapatalk

#342   GiannisSot

GiannisSot

    iPH Enthousiast

  • 534 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 21/10/2021 - 06:55

https://www.wind.gr/...rneyActive=true
Διαθέσιμο λέει

Ναι, επειδή είναι το 12 Pro Max και όχι το 13. 



#343   jimdem

jimdem

    iPH User

  • 145 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/10/2021 - 10:02

Απο Πλαίσιο είχε κάποιος κάτι νεότερο; 10/10 έβαλα προπαραγγελία και ακόμα είμαι στο περίμενε "είστε από τους πρώτους αλλά δεν ξέρουμε πότε θα παραλάβουμε νέα κομμάτια" είναι η απάντηση κονσέρβα που δίνουν.



#344   panosxxx

panosxxx

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 21/10/2021 - 11:33

Το χειροτερο είναι, οτι τουλάχιστον με την προπαραγγελία έπαιρνες υποτίθεται κάποια σειρά, αλλά τα περισσότερα μαγαζιά δεν ζητουσαν λεφτά. Ενω τώρα, μετα την κυκλοφορία, πρέπει ΚΑΙ να το πληρώσεις ΚΑΙ να μην ξέρεις πότε θα το έχεις.... :unsure: :unsure: :unsure:



#345   bak1983

bak1983

    iPH newbie

  • 63 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/10/2021 - 12:39

Πάντως έχω την εντύπωση ότι χαμηλό στοκ δεν υπάρχει μόνο στην Ελλάδα, αλλά σε αρκετές Ευρωπαϊκές χώρες. Τα amazon σε Γερμανία, Ισπανία και Ιταλία έχουν αλλάξει το "dispatched in 1 or 2 months" σε out of stock ή temporary unavailable.

 

Ίσως το πρόβλημα να ειναι ακόμη πιο γενικευμένο. Η Apple στο αμερικάνικο store της δίνει 4 εβδομάδες αναμονή για παράδοση. Συμφωνώ με το Νίκο ότι δε μιλάμε για έλλειψη στοκ έτσι όπως το φαντάζεται ο περισσότερος κόσμος, και τα στοιχεία που παραθέτει είναι λογικά και πολύ επεξηγηματικά. Από την άλλη δε μου φαίνεται απίθανο να βρεθούμε μπροστά σε μία κατάσταση ίδια με τον καινούργιο iMac που δε βρίσκεις στοκ πουθενά εδώ και μήνες...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες