Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αλλαγή μπαταρίας σε macbook


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 15/02/2022 - 22:12

Καλησπερα, θελω να αλλαξω την μπαταρια σε εναν mid-2014 macbook, αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα τι παιζει με την διαθεσιμοτητα των μπαταριων- Η isystem μου ειπε οτι δεν υπαρχει αποθεμα (και μου εδωσε τιμη 340ε), η document μου ειπε οτι δεν ξερει αν υπαρχει αποθεμα (η αληθεια ειναι πως ειχα παρα πολυ κακη εξυπηρετηση απο την document οποτε δεν θα την επελεγα), και ενας authorised reseller στην Αγγλια (δεν αναλαμβανουν τα apple store επειδη ειναι vintage) μου ειπε οτι εχει αποθεμα και μου εδωσαν τιμη 350 λιρες. 

 

Μου κανει εντυπωση που καποιοι λενε οτι εχουν μπαταρια και καποιοι λενε οτι δεν υπαρχει πλεον, και καποιοι δεν ξερουν καν αν υπαρχει αποθεμα. Ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτο; Εχει αποθεμα ανα χωρα; 

 

Επειδη δεν ξερω ποτε θα ανεβω Αγγλια θα ηθελα να γινει η αλλαγη συντομα και εχω αρχισει να σκεφτομαι και 3rd party μπαταριες. Εχει κανεις καποιο καταστημα να προτεινει; Διαβαζα στο ifixit οτι φουσκωνουν πανω στον χρονο και αν εχει καποιος να προτεινει καλυτερες μπαταριες θα βοηθουσε.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   gkok

gkok

    iPH Enthousiast

  • 563 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 16/02/2022 - 09:10

Καλησπερα, θελω να αλλαξω την μπαταρια σε εναν mid-2014 macbook, αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα τι παιζει με την διαθεσιμοτητα των μπαταριων- Η isystem μου ειπε οτι δεν υπαρχει αποθεμα (και μου εδωσε τιμη 340ε), η document μου ειπε οτι δεν ξερει αν υπαρχει αποθεμα (η αληθεια ειναι πως ειχα παρα πολυ κακη εξυπηρετηση απο την document οποτε δεν θα την επελεγα), και ενας authorised reseller στην Αγγλια (δεν αναλαμβανουν τα apple store επειδη ειναι vintage) μου ειπε οτι εχει αποθεμα και μου εδωσαν τιμη 350 λιρες. 

 

Μου κανει εντυπωση που καποιοι λενε οτι εχουν μπαταρια και καποιοι λενε οτι δεν υπαρχει πλεον, και καποιοι δεν ξερουν καν αν υπαρχει αποθεμα. Ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτο; Εχει αποθεμα ανα χωρα; 

 

Επειδη δεν ξερω ποτε θα ανεβω Αγγλια θα ηθελα να γινει η αλλαγη συντομα και εχω αρχισει να σκεφτομαι και 3rd party μπαταριες. Εχει κανεις καποιο καταστημα να προτεινει; Διαβαζα στο ifixit οτι φουσκωνουν πανω στον χρονο και αν εχει καποιος να προτεινει καλυτερες μπαταριες θα βοηθουσε.

 

Δες εδώ.

 

Απλά βάλε το μοντέλο σου για να σου βγάλει την μπαταρία. Πολύ καλές μπαταρίες οι Green cell.


Τελευταία επεξεργασία από: gkok, 16/02/2022 - 09:14


#3   jim clarinetist

jim clarinetist

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/02/2022 - 22:38

Για να σου δώσω ακόμη μια επιλογή δες στο σύνδεσμο από κάτω.

Εγώ πήρα και είναι μια χαρά. Τις πρώτες μέρες μέχρι να κάνει καλιμπράρισμα

το μηχάνημα έλεγε ότι θέλει σέρβις η μπαταρία (πράγμα που το αναφέρει και η εταιρία

παραγωγής της μπαταρίας) αλλά μετά έστρωσε και δουλεύει μια χαρά.

Ο πωλητής μάλιστα, μου ανέφερε ότι έχει στοιχεία (η μπαταρία) της LG και οτι θα βγεί αρκετά καλή.

Οι τιμές επίσης είναι αρκετά ελκυστικές.

 

https://www.saver.gr...ia.aspx?cat=820

 

Να σου αναφέρω και κάτι που θεωρώ σημαντικό αρκετά.

Αυτό που είναι κρίσιμο στις μπαταρίες είναι να είναι φρέσκιες.

Οπότε, μια μπαταρία "μαμά" που είναι αποθηκευμένη καιρό (είμαι σίγουρος ότι με τις τιμές που ανέφερες

στους εξουσιοδοτημένους πωλητές δεν φεύγουν και πολλές από αυτές, οπότε το στοκάρισμα τους για καιρό είναι τουλάχιστον βέβαιο,

άρα δεν είναι και τόσο φρέσκιες, στις περισσότερες των περιπτώσεων τουλάχιστον).


Τελευταία επεξεργασία από: jim clarinetist, 16/02/2022 - 22:43


#4   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 20/02/2022 - 15:08

Σας ευχαριστω για τις προτασεις. Μπορειτε να προτεινετε καποιον τεχνικο για να την τοποθετησει; 



#5   ariadgr

ariadgr

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/02/2022 - 16:37

Σας ευχαριστω για τις προτασεις. Μπορειτε να προτεινετε καποιον τεχνικο για να την τοποθετησει; 

Θες να ρωτήσεις στο www.procare.gr ? (και για την αγορά, και για την τοποθέτηση)


Τελευταία επεξεργασία από: ariadgr, 20/02/2022 - 16:37


#6   sellia

sellia

    iPH Addict

  • 898 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G

Δημοσίευση 20/02/2022 - 23:00

Σας ευχαριστω για τις προτασεις. Μπορειτε να προτεινετε καποιον τεχνικο για να την τοποθετησει; 

Γιατί θες τεχνικό;

Εύκολα την αλλάζεις εσύ.

Οδηγίες -αν αγχώνεσαι- θα βρεις στο www.ifixit.com



#7   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/02/2022 - 23:31

Γιατί θες τεχνικό;
Εύκολα την αλλάζεις εσύ.
Οδηγίες -αν αγχώνεσαι- θα βρεις στο www.ifixit.com


Αν δεις νούμερο κάτω από 6 τότε καλύτερα αν δεν γνωρίζεις καλά, μην το προσπαθήσεις δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

#8   papas68

papas68

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Twitter:@papas68
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:papas68

Δημοσίευση 21/02/2022 - 10:28

καλημέρα σου συστήνω τον παρακάτω https://www.facebook.com/repairlab.gr

 

 

 

 

 

 

Τελευταία επεξεργασία από: papas68, 21/02/2022 - 10:29


#9   sellia

sellia

    iPH Addict

  • 898 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G

Δημοσίευση 21/02/2022 - 20:27

Αν δεις νούμερο κάτω από 6 τότε καλύτερα αν δεν γνωρίζεις καλά, μην το προσπαθήσεις δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Τι εννοείς δεν είναι απλά τα πράγματα;

Από το MacBook Pro του 2009 και μετά, όλες τις μπαταρίες μόνος μου τις άλλαξα. Πανεύκολη διαδικασία!

Και δεν είμαι τεχνικός. Γιατρός είμαι...



#10   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/02/2022 - 22:37

Τι εννοείς δεν είναι απλά τα πράγματα;
Από το MacBook Pro του 2009 και μετά, όλες τις μπαταρίες μόνος μου τις άλλαξα. Πανεύκολη διαδικασία!
Και δεν είμαι τεχνικός. Γιατρός είμαι...


Στο site αναφέρομαι, αν δεν το έχεις και πολύ κάποιος, προσωπικά δεν παίρνω το «βάρος» να πάει κάτι στραβά αν δεν το κατέχω πληρως αντί να μην μου το κανείς άλλος που γνωρίζει και δυο πράγματα παραπάνω




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες