Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Μπαταρία (ξανά) σε MacBook Pro


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
24 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/11/2022 - 06:02

Η ιστορία με τις μπαταρίες έχει γίνει πρόβλημα σε όλα τα MacBook από την εποχή που τις έκανε και.. κολλητές  :) επάνω στο σασί 

η ποιότητα είναι από τα lidl γενικά, η μπαταρία αυτοκινήτου λέμε, ή υπολογιστή, κινητού κλπ, είναι απογοητευτική, άσχετα το προμοτάρισμα που τρώμε από τα μουμουε

η βαθμονόμηση ακόμη και σήμερα κάνει δουλειά, εάν η μπαταρία δεν έχει περάσει του; 1000 κύκλους, και φυσικά δεν έχει φουσκώσει

Όπως λένε πολλοί, δεν αρκεί μια βαθμονόμηση, αλλά αρκετές, ακόμη και δύο συνεχόμενες με έξτρα μια μισή αποφόρτιση, και στην συνέχεια φόρτιση  στο Φούλερ. δίνει φτερά  :D

Τέλος η αλλαγή μπαταρίας είναι γουρούνι στο σακί, το ifixit έχει καλό σκορ εάν το φτιάξεις μόνος σου, αλλά πλέον μόνο σε εξειδικευμένο τεχνίτη μπορείς να το πας για να μην σου κάτσει η στραβή.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.905 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 18/11/2022 - 11:12

Η ιστορία με τις μπαταρίες έχει γίνει πρόβλημα σε όλα τα MacBook από την εποχή που τις έκανε και.. κολλητές  :) επάνω στο σασί 

η ποιότητα είναι από τα lidl γενικά, η μπαταρία αυτοκινήτου λέμε, ή υπολογιστή, κινητού κλπ, είναι απογοητευτική, άσχετα το προμοτάρισμα που τρώμε από τα μουμουε

η βαθμονόμηση ακόμη και σήμερα κάνει δουλειά, εάν η μπαταρία δεν έχει περάσει του; 1000 κύκλους, και φυσικά δεν έχει φουσκώσει

Όπως λένε πολλοί, δεν αρκεί μια βαθμονόμηση, αλλά αρκετές, ακόμη και δύο συνεχόμενες με έξτρα μια μισή αποφόρτιση, και στην συνέχεια φόρτιση  στο Φούλερ. δίνει φτερά  :D

Τέλος η αλλαγή μπαταρίας είναι γουρούνι στο σακί, το ifixit έχει καλό σκορ εάν το φτιάξεις μόνος σου, αλλά πλέον μόνο σε εξειδικευμένο τεχνίτη μπορείς να το πας για να μην σου κάτσει η στραβή.

Συνιστάτε η αγορά μπαταρίας MCB pro από ifix it? 



#18   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/11/2022 - 05:06

Συνιστάτε η αγορά μπαταρίας MCB pro από ifix it? 

 

και ναι, και όχι, ο λόγος είναι ότι υπάρχουν τεχνίτες που μπορούνε να σου περάσουν ποιοτικές μπαταρίες από 150 ευρώ μέχρι 200 ευρώ με την εργασία, για το macbook 12" που έχω αυτή την στιγμή, χωρίς να πάρεις το ρίσκο να ανοίξεις το μηχάνημα, το οποίο είναι πλέον δύσκολο να επισκευαστεί χωρίς να κάνεις ακούσια κάποια ζημιά στις ενώσεις των καλωδίων 

πάντα για τα μοντέλα με τις λεπτές, και κολλημένες μπαταρίες στο "καπάκι" διότι στις αφαιρούμενες με τον εύκολο τρόπο, βρίσκεις και πολύ καλές γνήσιες μεταχειρισμένες στο ebay από Ε.Ε 



#19   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.905 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 19/11/2022 - 23:21

και ναι, και όχι, ο λόγος είναι ότι υπάρχουν τεχνίτες που μπορούνε να σου περάσουν ποιοτικές μπαταρίες από 150 ευρώ μέχρι 200 ευρώ με την εργασία, για το macbook 12" που έχω αυτή την στιγμή, χωρίς να πάρεις το ρίσκο να ανοίξεις το μηχάνημα, το οποίο είναι πλέον δύσκολο να επισκευαστεί χωρίς να κάνεις ακούσια κάποια ζημιά στις ενώσεις των καλωδίων 

πάντα για τα μοντέλα με τις λεπτές, και κολλημένες μπαταρίες στο "καπάκι" διότι στις αφαιρούμενες με τον εύκολο τρόπο, βρίσκεις και πολύ καλές γνήσιες μεταχειρισμένες στο ebay από Ε.Ε 

Έχω ένα MCB late 2012 και είναι εύκολο να αλλάξω μπαταρία. Απο που λες να πάρω καινούργια; Έψαξα αρκετά αλλά δεν βρήκα κάτι online.



#20   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/11/2022 - 07:14

Εγώ θα έπαιρνα από τον σκρουτζ,

Θα κοίταζα μόνο τι χωρητικότητα δίνει,

Η μπαταρία τι πρόβλημα έχει, φούσκωσε ή κλείνει γρήγορα, διότι εάν δεν έχει φουσκώσει και έχει μια καλή υγεία πάνω από 60% δεν αξίζει να μπλέξεις με τις after market

 

coconut battery και ανάλογα με την έκδοση του macos, που έχεις, βάλε την κατάλληλη έκδοση, και δες εάν δεν το έχεις κάνει μέχρι τώρα 

 

https://www.coconut-...coconutbattery/

 

 

 

 

 

 

 


Τελευταία επεξεργασία από: stevchrly, 20/11/2022 - 07:19


#21   papas68

papas68

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Twitter:@papas68
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:papas68

Δημοσίευση 20/11/2022 - 12:34

TRANSLATE with x

TRANSLATE with 
COPY THE URL BELOW 
 
EMBED THE SNIPPET BELOW IN YOUR SITE
 
Enable collaborative features and customize widget: Bing Webmaster Portal
 
Το πρόβλημα το δημιουργεί το extesions Mate Translate sto safari όταν απενεργοποιηθεί δεν βγάζει τα παραπάνω παθών και εγώ 
 
 

Τελευταία επεξεργασία από: papas68, 20/11/2022 - 12:35


#22   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.905 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 21/11/2022 - 21:27

 

Εγώ θα έπαιρνα από τον σκρουτζ,

Θα κοίταζα μόνο τι χωρητικότητα δίνει,

Η μπαταρία τι πρόβλημα έχει, φούσκωσε ή κλείνει γρήγορα, διότι εάν δεν έχει φουσκώσει και έχει μια καλή υγεία πάνω από 60% δεν αξίζει να μπλέξεις με τις after market

 

coconut battery και ανάλογα με την έκδοση του macos, που έχεις, βάλε την κατάλληλη έκδοση, και δες εάν δεν το έχεις κάνει μέχρι τώρα 

 

https://www.coconut-...coconutbattery/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Έχει μεγάλο πρόβλημα η μπαταρία. Κλείνει ο  υπολογιστής στο 75%. 

 

Πρέπει να πάρω καινούργια



#23   ElectTheDeaD

ElectTheDeaD

    iPH Member

  • 334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2022 - 13:59

Δες στο eBay de. Είχα αλλάξει στο MBP retina του 15 και έγινε σαν καινούργιο.
Φυσικά λαχείο τι θα κάτσει οπότε προτιμάμε πωλητή που δέχεται επιστροφές και πληρώνει τα μεταφορικά. Η δεύτερη ήταν καλή στη δίκη μου περίπτωση για παράδειγμα.

Δεν θυμάμαι αν στο μοντέλο του 12 ήταν κολλημένη όπως στου 15, αλλά αν είναι θα χρειαστείς ισοπροπυλενικη αλκοόλη και υπομονή.

#24   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.905 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 22/11/2022 - 16:43

Δες στο eBay de. Είχα αλλάξει στο MBP retina του 15 και έγινε σαν καινούργιο.
Φυσικά λαχείο τι θα κάτσει οπότε προτιμάμε πωλητή που δέχεται επιστροφές και πληρώνει τα μεταφορικά. Η δεύτερη ήταν καλή στη δίκη μου περίπτωση για παράδειγμα.

Δεν θυμάμαι αν στο μοντέλο του 12 ήταν κολλημένη όπως στου 15, αλλά αν είναι θα χρειαστείς ισοπροπυλενικη αλκοόλη και υπομονή.

Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω!



#25   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/12/2022 - 05:10

Εγώ στο 12αρι book με 600+ κύκλους, την έχει βγάλει προς αντικατάσταση, ένα από τα καλύτερα τρικ της apple είναι να σε αγχώσει.

Αυτό που κοιτάζω είναι να μην είναι φουσκωμένη η μπαταρία, θα καταλάβεις στο trackpad διότι δεν θα έχεις την ίδια απόκριση, για σιγουριά άνοιξε το πίσω μέρος να την δεις με τα μάτια σου.

Εάν δεν είναι φουσκωμένη, κάνε τουλάχιστον 3 φορές, βαθμονόμηση, με τον σωστό τρόπο, και μία ακόμη στο 50% και το κλείνεις πάλι για όσες περισσότερες ώρες μπορείς, το φορτίζεις ξανά φουλ, όπως κάνεις στην βαθμονόμηση, και έρχεται στην όποια καλύτερη κατάσταση μπορεί, συνήθως κρατάει χωρίς απότομη διακοπή. 

Στην δική μου περίπτωση με μάξιμουμ 200 ευρώ μαζί με εργασία βρίσκω αξιόπιστη μπαταρία, απλά την αφήνω και όσο πάει.

Υπόψη ότι στο 70% της υγείας της μου κρατάει στην περιήγηση πάνω από πέντε ώρες, καινούργια πάει το πολύ εννέα ώρες.

 

Υ.Γ. πολύ μεγάλη προσοχή στους after market φορτιστές διότι καίνε μέχρι και τις μητρικές αποδεδειγμένα.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες