Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS Shortcuts (συντομεύσεις)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
458 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Hjacker

Hjacker

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/04/2022 - 11:06

Καλημέρα σας,

Υπαρχει καποιος που ασχολείται αρκετα με τις συντομεύσεις να με βοηθησει απλα θεματα αυτοματισμού και πολυ απλων υλοποιήσεων;

ενα παραδειγμα.

Ειμαι γραφειο θελω να εχει δυο συνθηκες αναγνωρισης αν ειμαι στο συγκεκριμένο γραφείο ΚΑΙ ειμαι συνδεμένος στο wifi  του συγκεκριμένου γραφείου Και ειμαι στο συγκεκριμένο time range
Τοτε κανε οτι ειναι να κανεις...
ενα τέτοιο παραδειγμα πως υλοποιείτε; γιατι στους αυτοματισμούς βλεπω οτι μπορεις να βάλεις ενα ΑΝ μονο



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/04/2022 - 15:32

Καλημέρα σας,

Υπαρχει καποιος που ασχολείται αρκετα με τις συντομεύσεις να με βοηθησει απλα θεματα αυτοματισμού και πολυ απλων υλοποιήσεων;

ενα παραδειγμα.

Ειμαι γραφειο θελω να εχει δυο συνθηκες αναγνωρισης αν ειμαι στο συγκεκριμένο γραφείο ΚΑΙ ειμαι συνδεμένος στο wifi του συγκεκριμένου γραφείου Και ειμαι στο συγκεκριμένο time range
Τοτε κανε οτι ειναι να κανεις...
ενα τέτοιο παραδειγμα πως υλοποιείτε; γιατι στους αυτοματισμούς βλεπω οτι μπορεις να βάλεις ενα ΑΝ μονο


Ένας αυτοματισμός πυροδοτείται όταν ικανοποιηθεί μία και μοναδική συνθήκη (ένα ΑΝ).
Όταν πυροδοτηθεί θα τρέξει μία συντόμευση όπου με την σειρά της θα θα ελέγξει αν ικανοποιούνται (ταυτόχρονα ή μη) και άλλες συνθήκες (πχ: Αυτή της ώρας που περιέγραψες).
Αν όλες οι συνθήκες ικανοποιούνται τότε θα εκπληρωθεί το γεγονός ή τα γεγονότα που όρισες στην συντόμευση.
Εάν όχι δεν θα συμβεί τίποτα απολύτως. Το ότι θα τρέξει ένας αυτοματισμός δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα δημιουργηθεί ένα αποτέλεσμα.

Όσο αφορά το παράδειγμα που ανέφερες θα μπορούσες να δημιουργήσεις έναν αυτοματισμό που να πυροδοτείται όταν συνδεθείς στο wifi του γραφείου.
Ο Αυτοματισμός με τη σειρά του θα τρέξει μια συντόμευση που θα ελέγξει την συνθήκη της ώρας.
Big things have small beginnings

#3   Hjacker

Hjacker

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/04/2022 - 18:15

Ένας αυτοματισμός πυροδοτείται όταν ικανοποιηθεί μία και μοναδική συνθήκη (ένα ΑΝ).
Όταν πυροδοτηθεί θα τρέξει μία συντόμευση όπου με την σειρά της θα θα ελέγξει αν ικανοποιούνται (ταυτόχρονα ή μη) και άλλες συνθήκες (πχ: Αυτή της ώρας που περιέγραψες).
Αν όλες οι συνθήκες ικανοποιούνται τότε θα εκπληρωθεί το γεγονός ή τα γεγονότα που όρισες στην συντόμευση.
Εάν όχι δεν θα συμβεί τίποτα απολύτως. Το ότι θα τρέξει ένας αυτοματισμός δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα δημιουργηθεί ένα αποτέλεσμα.

Όσο αφορά το παράδειγμα που ανέφερες θα μπορούσες να δημιουργήσεις έναν αυτοματισμό που να πυροδοτείται όταν συνδεθείς στο wifi του γραφείου.
Ο Αυτοματισμός με τη σειρά του θα τρέξει μια συντόμευση που θα ελέγξει την συνθήκη της ώρας.

Ωραια μεχρι εδώ , αρα γίνεται με αυτη τη λογικη οπότε
1. αυτοματισμός για το αν συνδεθεί στο wifi τοτε τρεξε shortcut > ωρα
2.shortuct ώρα> αν εισαι δευτερα εως παρασκευή απο 9:00 εως 17:00 τοτε τρεξε shortuct->kane oti thelw (πχ)

Στο δύο ειναι που κολάω πχ θελω απλα να ελεγχει οτι ειμαι απο δευτερα εως παρασκευή και απο τις 9 εως τις 5 και μετα να κανει οτι του πω


ενα αλλο πχ που ηθελα είναι το βραδυ μετα της 12 αν ειμαι στο wifi του σπιτιου μου να μπαίνει σε λειτουργία χαμηλής κατανάλωσης , ουτε αυτο καταφερα...

Γινονται ολα αυτα η αδικα τα ψαχνω;



#4   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/04/2022 - 18:29

Ωραια μεχρι εδώ , αρα γίνεται με αυτη τη λογικη οπότε
1. αυτοματισμός για το αν συνδεθεί στο wifi τοτε τρεξε shortcut > ωρα
2.shortuct ώρα> αν εισαι δευτερα εως παρασκευή απο 9:00 εως 17:00 τοτε τρεξε shortuct->kane oti thelw (πχ)

Στο δύο ειναι που κολάω πχ θελω απλα να ελεγχει οτι ειμαι απο δευτερα εως παρασκευή και απο τις 9 εως τις 5 και μετα να κανει οτι του πω


ενα αλλο πχ που ηθελα είναι το βραδυ μετα της 12 αν ειμαι στο wifi του σπιτιου μου να μπαίνει σε λειτουργία χαμηλής κατανάλωσης , ουτε αυτο καταφερα...

Γινονται ολα αυτα η αδικα τα ψαχνω;

‘Εχεις συλλάβει άψογα την λογική (logic) έτσι όπως την εξέφρασες λεκτικά.
Είναι πολύ εύκολο να γίνουν όλα τα παραπάνω.
Κατανοώ την δυσκολία σου να μεταφέρεις την λογική σου σε ένα σενάριο (script) μέσα σε μία συντόμευση.

Με την πρώτη ευκαιρία θα φτιάξω την συντόμευση και μέσα στο σενάριο της θα εξηγώ βήμα βήμα πως εφαρμόζει την παραπάνω λογική.
Είμαι σίγουρος πως θα το κατανοήσεις πλήρως.


Ο δεύτερος αυτοματισμός που ζήτησες είναι ακόμα πιο εύκολος. Επιτυγχάνεται με 3 actions όλα κι όλα

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 14/04/2022 - 18:30

Big things have small beginnings

#5   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/04/2022 - 19:24

Βασικά είσαι έτοιμος. Μένει να συμπληρώσεις μέσα στο σενάριο τι ακριβώς θέλεις να συμβαίνει εφόσον ικανοποιούνται οι συνθήκες.
Τα γράφω όλα μέσα στο σενάριο με λεπτομέρειες. Για οτιδήποτε θες εδώ είμαστε.

https://www.icloud.c...9861725a871d525

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 14/04/2022 - 19:26

Big things have small beginnings

#6   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/04/2022 - 21:53

Έτοιμο και το σενάριο του LowPowerMode

https://www.icloud.c...6cd1e5d15ed89e9
Big things have small beginnings

#7   Hjacker

Hjacker

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/04/2022 - 00:10

Σε ευχαριστώ παρά πολύ !! Έχω πιάσει αρκετά την λογική τώρα !!

Σχετικά με το δεύτερο shortcut θα ήθελα πχ όπως είναι να προσθέσω να δουλεύει μεταξύ 12:00 και 6:00 το βράδυ αλλά όλο αυτό να δουλεύει αυτόματα με automation να υποθέσω ; Πχ όταν είναι στο Wi-Fi του σπιτιού ; Τότε τρέξε το lower profile mode ;
Επίσης δες ένα τεστ που έκανα Έβαλα ένα time range αλλα υποτίθεται έκανα μορφοποίηση να λαμβάνει μόνο την ώρα και όχι την ημερομηνία όλη ,δεν δουλεύει όμως έτσι πως το έκανα .θέλω απλά να είναι αλήθης όταν είναι μέσα στο συγκεκριμένο ωράριο
https://www.icloud.c...8c7b86f34ed4640

#8   Hjacker

Hjacker

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/04/2022 - 00:30

Σε ευχαριστώ παρά πολύ !! Έχω πιάσει αρκετά την λογική τώρα !!

Σχετικά με το δεύτερο shortcut θα ήθελα πχ όπως είναι να προσθέσω να δουλεύει μεταξύ 12:00 και 6:00 το βράδυ αλλά όλο αυτό να δουλεύει αυτόματα με automation να υποθέσω ; Πχ όταν είναι στο Wi-Fi του σπιτιού ; Τότε τρέξε το lower profile mode ;
Επίσης δες ένα τεστ που έκανα Έβαλα ένα time range αλλα υποτίθεται έκανα μορφοποίηση να λαμβάνει μόνο την ώρα και όχι την ημερομηνία όλη ,δεν δουλεύει όμως έτσι πως το έκανα .θέλω απλά να είναι αλήθης όταν είναι μέσα στο συγκεκριμένο ωράριο
https://www.icloud.c...8c7b86f34ed4640

Επίσης όταν αυτό το shortcut λήξει να γυρνάει στο προηγούμενο state δλδ να βγει η εξοικονόμηση

Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια

#9   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/04/2022 - 13:08

Σε ευχαριστώ παρά πολύ !! Έχω πιάσει αρκετά την λογική τώρα !!

Σχετικά με το δεύτερο shortcut θα ήθελα πχ όπως είναι να προσθέσω να δουλεύει μεταξύ 12:00 και 6:00 το βράδυ αλλά όλο αυτό να δουλεύει αυτόματα με automation να υποθέσω ; Πχ όταν είναι στο Wi-Fi του σπιτιού ; Τότε τρέξε το lower profile mode ;
Επίσης δες ένα τεστ που έκανα Έβαλα ένα time range αλλα υποτίθεται έκανα μορφοποίηση να λαμβάνει μόνο την ώρα και όχι την ημερομηνία όλη ,δεν δουλεύει όμως έτσι πως το έκανα .θέλω απλά να είναι αλήθης όταν είναι μέσα στο συγκεκριμένο ωράριο
https://www.icloud.c...8c7b86f34ed4640


Η Συντόμευση που έφτιαξες έχει 3 σημαντικά λάθη. Πριν τα αναλύσουμε…

Όλες οι μεταβλητές παίρνουν μια τιμή. Για παράδειγμα στο πρώτο σου action πήρες την τρέχουσα Ημερ/νια (current date) και την ανέθεσες στην μεταβλητή Wres.

Δηλαδή Wres = Current Date

Όλες οι τιμές των μεταβλητών ανήκουν σε μία κατηγορία, σε έναν τύπο (type).
Το type της μεταβλητής Wres επειδή την αντιστοίχησες σε Ημερομηνία είναι: Ημερομηνία

Αν Wres = 9 ,τότε το type του Wres είναι αριθμός (number)

Αν Wres = Hello World ,τότε το type του Wres είναι κείμενο (text)

Αν Wres = Current Date ,τότε το type του Wres είναι Ημερομηνία (Date)

4b539ae79f83065b7af6475e2060b276.jpg



Όταν Χρησιμοποιείς ένα If statement (ΑΝ) για να τσεκάρεις εάν ικανοποιείται μία συνθήκη, δεν μπορείς να συγκρίνεις δύο μεταβλητές που έχουν ανόμοια types. Δηλ.
Έστω:
var1 = 10
var2 = Hello World

Αν var1 > var2 τότε…….
ή
Αν var1 είναι μεταξύ 01/04/2022 και 15/04/2022 τότε….

Σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις τα ΑΝ θα βγαίνουν ψευδή. Στην πρώτη περίπτωση δεν μπορείς να συγκρίνεις έναν αριθμό με ένα κείμενο και στη δεύτερη περίπτωση δεν μπορείς να συγκρίνεις έναν αριθμό με ημερομηνίες.
Ότι συγκρίνεις λοιπόν πρέπει να ανήκει στο ίδιο type.

Πάμε τώρα στην συντόμευση που έφτιαξες:

Στο πρώτο σου action πήρες την τρέχουσα Ημερ/νια (current date) και την ανέθεσες στην μεταβλητή Wres. Όλα καλά

Μετά πήρες το action “Format date”.
Αυτό το action δέχεται μία ημερομηνία και την μετατρέπει σε ΚΕΙΜΕΝΟ (text) με την μορφοποίηση που θέλεις εσύ. Εσύ επέλεξες την μορφοποίηση μόνο της ώρας.
Όμως επειδή η ώρα πλέον είναι ένα απλό κείμενο δεν μπορεί να συγκριθεί με ημερομηνίες.
Η ώρα είναι type: text και οι ημερομηνίες είναι type: date
Εν συντομία λοιπόν αυτό το action έχει input type: date και output type: text
Αυτή η μετατροπή που έκανες λοιπόν σου είναι εντελώς άχρηστη.
Επιπλέον…. Το ότι έκανες αυτή την μετατροπή δε σημαίνει πως η μεταβλητή Wres άλλαξε τιμή.
Η Wres Εξακολουθεί να ισούται με Current date όπως το ανέθεσες στο προηγούμενο action.
Αν ήθελες πλέον να ισούται με την ώρα θα έπρεπε αμέσως μετά το action να το δηλώσεις:

6bf95717a03365ae85c07f921361b516.jpg


Εάν το δηλώσεις τότε θα σου βγάλει σφάλμα το if statement. Γιατί δεν μπορείς να συγκρίνεις δύο ημερομηνίες με κείμενο. Το Wres είναι πλέον κείμενο διότι περιλαμβάνει την ώρα ως type:text.

Το if statement από κάτω είναι σωστό αλλά συγκρίνεις πάντα την μεταβλητή Wres με δύο στατικές ημερομηνίες.
Δηλαδή όταν τρέχει κάθε φορά η συντόμευση θα ελέγχει αν η τρέχουσα ημερομηνία & ώρα βρίσκεται μεταξύ 01/04/22, 00:54 & 01/04/22, 00:55. Αυτό θα βγαίνει πάντα ψευδές.
Δες την συντόμευση που έφτιαξα που ελέγχει την συνθήκη της ώρας δυναμικά.


Δες τα λίγο αυτά και προχωράμε
Big things have small beginnings

#10   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/04/2022 - 20:23

Επίσης όταν αυτό το shortcut λήξει να γυρνάει στο προηγούμενο state δλδ να βγει η εξοικονόμηση

Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια


Ανεξάρτητα των παραπάνω που ανέφερα και για να μην σε πρήζω με θεωρία, στον αυτοματισμό του Low Power Mode δεν χρειάζεται καν να εμφυτεύσεις συνθήκη ώρας.

Κάνε το εξής απλό :

Κάνε duplicate την συντόμευση του Low Power Mode.
Στην συντόμευση αντίγραφο, άλλαξε μόνο το action του Low Power έτσι ώστε αντί να το ανοίγει, να το κλείνει.

Φτιάξε ένα αυτοματισμό που να πυροδοτείται κάθε μέρα στις 00:01 και να τρέχει την αρχική συντόμευση Low Power Mode.

Φτιάξε έναν δεύτερο αυτοματισμό που να πυροδοτείται κάθε μέρα στις 06:00 και να τρέχει την συντόμευση αντίγραφο.

Είσαι έτοιμος!! :)
Big things have small beginnings

#11   Hjacker

Hjacker

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/04/2022 - 22:03

Η θεωρία με βοήθησε αρκετά να καταλάβω,
Δες τι έκανα και το εμπλούτισα
1 automation που τρέχει από της 00:00 μέχρι 07:01 μόνο σε μια συγκεκριμένη οδό (το σπίτι μου) και πυροδοτείτε shortcut φόρτιση το βράδυ
Με τον τρόπο που μου είχες πει προηγούμενος και στην ουσία πυροδοτείτε 00 - 07 τον έλεγχο των ημερών δεν τον χρειαζόμουν αλλά δεν μπόρεσα να το βγάλω και το έκανα true αυτό το shortcut παράλληλα πυροδοτεί το alarms το οποίο δεν ξέρω αν είναι χαζός ο τρόπος που το έφτιαξα αλλά δείξετε να δουλεύει !
Δεν ξέρω ειδικά τα ξυπνητήρια αν γίνονταν με καλύτερο τρόπο , μια ερωτησούλα όταν κάνουμε σύγκριση τις ώρες στο timefrom k timeuntill γίνεται να παίρνει και τα λεπτά ;πχ 00:10 έως 07:20 ;;

Παρακάτω τα shortcuts
https://www.icloud.c...2ee1c3ae6c3c2dd
https://www.icloud.c...50c6232b7dbcf8b

Τελευταία επεξεργασία από: Hjacker, 16/04/2022 - 22:07


#12   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/04/2022 - 23:20

Η θεωρία με βοήθησε αρκετά να καταλάβω,
Δες τι έκανα και το εμπλούτισα
1 automation που τρέχει από της 00:00 μέχρι 07:01 μόνο σε μια συγκεκριμένη οδό (το σπίτι μου) και πυροδοτείτε shortcut φόρτιση το βράδυ
Με τον τρόπο που μου είχες πει προηγούμενος και στην ουσία πυροδοτείτε 00 - 07 τον έλεγχο των ημερών δεν τον χρειαζόμουν αλλά δεν μπόρεσα να το βγάλω και το έκανα true αυτό το shortcut παράλληλα πυροδοτεί το alarms το οποίο δεν ξέρω αν είναι χαζός ο τρόπος που το έφτιαξα αλλά δείξετε να δουλεύει !
Δεν ξέρω ειδικά τα ξυπνητήρια αν γίνονταν με καλύτερο τρόπο , μια ερωτησούλα όταν κάνουμε σύγκριση τις ώρες στο timefrom k timeuntill γίνεται να παίρνει και τα λεπτά ;πχ 00:10 έως 07:20 ;;

Παρακάτω τα shortcuts
https://www.icloud.c...2ee1c3ae6c3c2dd
https://www.icloud.c...50c6232b7dbcf8b



Δεν υπάρχει χαζός τρόπος να φτιάξεις κάτι. Ο κάθε Developer έχει το δικό του στίγμα. Όσο γίνεσαι καλύτερος θα φτάνεις στο ίδιο αποτέλεσμα γράφοντας λιγότερο και πιο ευέλικτο κώδικα.

1. Εάν δεν χρειάζεσαι την συνθήκη της ημέρας απλά διέγραψε τα actions που ορίζουν και χρησιμοποιούν τις μεταβλητές που αντιστοιχούν σε αυτή

2. Επειδή μπερδεύτηκα λίγο από το συντακτικό της δημοσίευσης σου: Ένας αυτοματισμός δεν τρέχει από τις 00:00 έως τις 05:00 για παράδειγμα. Τρέχει στιγμιαία και ακαριαία στην χρονική στιγμή που όρισες. Δεν τρέχει κάτι στο background.

Αν τον προγραμμάτισες να τρέξει όταν συνδεθείς στο Wi-Fi του γραφείου, θα τρέξει το shortcut τότε. Το shortcut θα τρέξει το σενάριο του και αυτό θα τελειώσει μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα.

Αν τον προγραμμάτισες να τρέξει στις 12:00, θα τρέξει το shortcut στις 12:00. Το shortcut θα τρέξει το σενάριο του και αυτό θα τελειώσει μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα.


3. Αυτό με τα ξυπνητήρια δεν το πολυκατάλαβα. Νομίζω πως αυτό που έφτιαξες θα γεμίσει μέσα σε μια εβδομάδα την εφαρμογή ξυπνητήρι με δεκάδες νέες καταχωρήσεις. Επίσης την Κυριακή θα ξυπνήσεις πολύ νωρίς.

Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις 2 απανωτά IF. Αν δεν ικανοποιείται η συνθήκη θα τρέξει ο κώδικας στο Othewise.
4. Σου επισυνάπτω ένα παράδειγμα για το ερώτημα των λεπτών της ώρας

https://www.icloud.c...96b925056efcf4c
Big things have small beginnings

#13   Hjacker

Hjacker

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/04/2022 - 13:25

Πολύ ωραία με το day of week και time range έχω καταλάβει ακριβώς τι παίζει
Βελτίωσα το παράδειγμα μου για να παίρνει και τα λεπτά ,
Τις ημέρες τις άφησα επίτηδες γιατί θα βάλω μελλοντικά έλεγχο,
Τώρα σχετικά με την αυτοματοποίηση θέλω κάπως να ενεργοποιείται το shortcut όταν πραγματικά είμαι σπίτι ..
Αυτό να ελεγχθεί είτε αν είναι στο Wi-Fi είτε αν είναι σε συγκεκριμένες συντεταγμένες
Πάντα το gps Kai Wi-Fi είναι ανοικτά όποτε κάπως πρέπει να το ενεργοποιήσω ,υπάρχει όμως περίπτωση που για κάποιο λόγο το Wi-Fi να μην δουλεύει όποτε δεν θέλω να την πατήσω ..

Τωρα όσο αφορά το αλάρμ στην ουσία θέλω Δευτέρα έως Παρακευή να παίρνει αυτά τα τρία ξυπνητήρια και το Σαββατοκύριακο αυτό που έβαλα για 9:45
Δεν θέλω απαραίτητα να δήμιουργει νέα ,απλά έχει δεν έχει αλάρμ να τα ενεργοποιεί για την επόμενη μέρα και μετα τη λήξη του shortcut αν είναι εφικτό να τα απενεργοποιεί μην χτυπάνε όταν έχεις φτάσει ήδη δουλειά

https://www.icloud.c...67eb0f7b8b237d8

#14   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/04/2022 - 14:19

Πριν δούμε την αυτοματοποίηση, το low power mode και τα ξυπνητήρια, προσπάθησε με απλά λόγια να μου ξανά περιγράψεις τι ακριβώς θέλεις να συμβαίνει, πότε και με ποιες συνθήκες. Όσο πιο αναλυτικά μπορείς.

Να σου θυμίσω πως μπορείς από την εφαρμογή ξυπνητήρι να φτιάξεις όσα ξυπνητήρια θες που να λειτουργούν με προϋποθέσεις.
Δηλ. :
Να φτιάξεις 3 ξυπνητήρια, έστω με ονομασίες daily1, daily2, daily3, το καθένα με συγκεκριμένη ώρα αφύπνισης. Επιπλέον να θέσεις στο καθένα από αυτά να είναι ενεργό συγκεκριμένες μέρες της εβδομάδας, (πχ από Δευτέρα έως Παρασκευή για να μην χτυπάνε το Σ/Κ).
Να φτιάξεις ένα επιπλέον ξυπνητήρι με ονομασία πχ weekend, που να λειτουργεί μόνο το Σαββατοκύριακο.

Έτσι νομίζω εξυπηρετείς τον σκοπό σου χωρίς να εμπλέξεις συντόμευση. Εκτός και αν κάτι εξακολουθεί να μου διαφεύγει στο σενάριο σου….
Big things have small beginnings

#15   Hjacker

Hjacker

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/04/2022 - 15:21

Ενταξει επρεπε να μαθω τα βασικά για να δώ και τι θα ενσωματώσω σε καθε shortcut,

ΠΧ θα ηθελα
Οταν ειμαι δουλειά δευτερα-παρασκευή  με ωραριο ας πουμε 9-18:00  να ειναι αθόρυβο 

Οταν ειμαι σπίτι :
δευτερα-παρασκευή με ωραριο 00-7:45 να μπαίνει σε εξοικονόμηση και αθόρυβο και να ενεργοποιούντε και τα ξυπνητηρια μου για την επομενη μερα
Σαββατοκυριακο με ωραριο  00-10:00  να μπαίνει σε εξοικονόμηση και αθόρυβο και να ενεργοποιούντε και τα ξυπνητηρια μου για την επομενη μερα

Αν κανω αυτα για αρχή ισως αργότερα εμπλουτισω γενικα τα shortucts μου, δεκτή και κάθε ιδεα για ευκολίες κτλπ
 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)