Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS Shortcuts (συντομεύσεις)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
459 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Hjacker

Hjacker

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/04/2022 - 15:22

Πριν δούμε την αυτοματοποίηση, το low power mode και τα ξυπνητήρια, προσπάθησε με απλά λόγια να μου ξανά περιγράψεις τι ακριβώς θέλεις να συμβαίνει, πότε και με ποιες συνθήκες. Όσο πιο αναλυτικά μπορείς.

Να σου θυμίσω πως μπορείς από την εφαρμογή ξυπνητήρι να φτιάξεις όσα ξυπνητήρια θες που να λειτουργούν με προϋποθέσεις.
Δηλ. :
Να φτιάξεις 3 ξυπνητήρια, έστω με ονομασίες daily1, daily2, daily3, το καθένα με συγκεκριμένη ώρα αφύπνισης. Επιπλέον να θέσεις στο καθένα από αυτά να είναι ενεργό συγκεκριμένες μέρες της εβδομάδας, (πχ από Δευτέρα έως Παρασκευή για να μην χτυπάνε το Σ/Κ).
Να φτιάξεις ένα επιπλέον ξυπνητήρι με ονομασία πχ weekend, που να λειτουργεί μόνο το Σαββατοκύριακο.

Έτσι νομίζω εξυπηρετείς τον σκοπό σου χωρίς να εμπλέξεις συντόμευση. Εκτός και αν κάτι εξακολουθεί να μου διαφεύγει στο σενάριο σου….



Ενταξει επρεπε να μαθω τα βασικά για να δώ και τι θα ενσωματώσω σε καθε shortcut,

ΠΧ θα ηθελα
Οταν ειμαι δουλειά δευτερα-παρασκευή  με ωραριο ας πουμε 9-18:00  να ειναι αθόρυβο 

Οταν ειμαι σπίτι :
δευτερα-παρασκευή με ωραριο 00-7:45 να μπαίνει σε εξοικονόμηση και αθόρυβο και να ενεργοποιούντε και τα ξυπνητηρια μου για την επομενη μερα
Σαββατοκυριακο με ωραριο  00-10:00  να μπαίνει σε εξοικονόμηση και αθόρυβο και να ενεργοποιούντε και τα ξυπνητηρια μου για την επομενη μερα

Αν κανω αυτα για αρχή ισως αργότερα εμπλουτισω γενικα τα shortcuts μου, δεκτή και κάθε ιδεα για ευκολίες κτλπ

Αποτι βλέπω  σε σχεση με το bixby routines κανεις πολλα περισσότερα απλα το μονο κακο ειναι οτι απαιτεί λιγο παραπάνω γνώση 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/04/2022 - 16:56

Ενταξει επρεπε να μαθω τα βασικά για να δώ και τι θα ενσωματώσω σε καθε shortcut,

ΠΧ θα ηθελα
Οταν ειμαι δουλειά δευτερα-παρασκευή με ωραριο ας πουμε 9-18:00 να ειναι αθόρυβο


Ας ξεκινήσουμε από την δουλειά…

Για αρχή να σε ενημερώσω πως δεν υπάρχει στο iOS διακόπτης software που να θέτει την συσκευή στο αθόρυβο. Υπάρχει μόνο hardware διακόπτης. Ο γνωστός που βρίσκεται πάνω από το volume up button στα αριστερά της συσκευής.

Ας υποθέσουμε ωστόσο ότι θα ήθελες για όσο είσαι στην δουλειά, η φωτεινότητα να είναι στο 30% και τα data κλειστά.

Οπότε τι κάνεις;;;;

Φτιάχνεις ένα Shortcut που απλά θέτει την φωτεινότητα στο 30% και κλείνει τα data.
Επίσης φτιάχνεις μια δεύτερη συντόμευση που να επαναφέρει την φωτεινότητα πχ στο 70% και ξανά ενεργοποιεί τα data. Αντιστρέφει δηλαδή τις αλλαγές που προκάλεσε το προηγούμενο shortcut.

Θέλουμε λοιπόν όταν μπαίνεις μέσα στη δουλειά σου να ενεργοποιείται το πρώτο shortcut και όταν φεύγεις από τη δουλειά σου να ενεργοποιείται το δεύτερο shortcut.

Οι παράμετροι Δευτέρα έως Παρασκευή όπως επίσης και το ωράριο είναι εντελώς άχρηστοι.
Γιατί… όταν το κινητό σου καταλάβει ότι είσαι στη δουλειά σημαίνει σίγουρα πως είναι από Δευτέρα έως Παρασκευή και μέσα στο συγκεκριμένο ωράριο.
Το ίδιο για όταν φύγεις από τη δουλειά.

Το μόνο ερώτημα που παραμένει είναι….

Πως θα γνωρίζει το κινητό σου πότε εσύ θα φτάσεις ή θα φύγεις από την δουλειά προκειμένου να τρέξει το κατάλληλο shortcut και αυτό με τη σειρά του να ενεργοποιήσει ή να αντιστρέψει τις αλλαγές;

Θα πρέπει να συμβεί ένα γεγονός που θα μπορεί αυτόματα το κινητό σου να το αναγνωρίσει.
Σ’ αυτό το σημείο μπαίνει η έννοια του αυτοματισμού.

Οι αυτοματισμοί των συντομεύσεων προσφέρουν ποικιλία τέτοιων υποθετικών γεγονότων.
Ένα από αυτά είναι όταν η συσκευή σου συνδεθεί σε ένα συγκεκριμένο wifi.

a0ece6a74fef24b322adb917e2b7249a.jpg


Μπορείς λοιπόν να χρησιμοποιήσεις τη δυνατότητα αυτού του αυτοματισμού έτσι ώστε:

Όταν η συσκευή σου συνδεθεί με το wifi της δουλειά σου (γεγονός) — που σημαίνει αυτομάτως ότι είναι Δευτέρα έως Παρασκευή και εντός ωραρίου —, να τρέξει την πρώτη συντόμευση.


Αντιστοίχως έναν ξεχωριστό αυτοματισμό για όταν οι υπηρεσίες τοποθεσίας διαπιστώσουν ότι έχεις φύγει από τη δουλειά σου τότε να τρέξει την δεύτερη συντόμευση.
Big things have small beginnings

#18   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 18/04/2022 - 14:56

Καλησπέρα, υπάρχει η δυνατότητα άραγε, να τρέξει αυτοματισμός πχ αν το iMac είναι ανοιχτό τότε άναψε την λάμπα του γραφείου. Αν είναι σε sleep τότε σβήσε την λάμπα του γραφείου.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#19   Hjacker

Hjacker

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/04/2022 - 19:01

Ας ξεκινήσουμε από την δουλειά…

Για αρχή να σε ενημερώσω πως δεν υπάρχει στο iOS διακόπτης software που να θέτει την συσκευή στο αθόρυβο. Υπάρχει μόνο hardware διακόπτης. Ο γνωστός που βρίσκεται πάνω από το volume up button στα αριστερά της συσκευής.

Ας υποθέσουμε ωστόσο ότι θα ήθελες για όσο είσαι στην δουλειά, η φωτεινότητα να είναι στο 30% και τα data κλειστά.

Οπότε τι κάνεις;;;;

Φτιάχνεις ένα Shortcut που απλά θέτει την φωτεινότητα στο 30% και κλείνει τα data.
Επίσης φτιάχνεις μια δεύτερη συντόμευση που να επαναφέρει την φωτεινότητα πχ στο 70% και ξανά ενεργοποιεί τα data. Αντιστρέφει δηλαδή τις αλλαγές που προκάλεσε το προηγούμενο shortcut.

Θέλουμε λοιπόν όταν μπαίνεις μέσα στη δουλειά σου να ενεργοποιείται το πρώτο shortcut και όταν φεύγεις από τη δουλειά σου να ενεργοποιείται το δεύτερο shortcut.

Οι παράμετροι Δευτέρα έως Παρασκευή όπως επίσης και το ωράριο είναι εντελώς άχρηστοι.
Γιατί… όταν το κινητό σου καταλάβει ότι είσαι στη δουλειά σημαίνει σίγουρα πως είναι από Δευτέρα έως Παρασκευή και μέσα στο συγκεκριμένο ωράριο.
Το ίδιο για όταν φύγεις από τη δουλειά.

Το μόνο ερώτημα που παραμένει είναι….

Πως θα γνωρίζει το κινητό σου πότε εσύ θα φτάσεις ή θα φύγεις από την δουλειά προκειμένου να τρέξει το κατάλληλο shortcut και αυτό με τη σειρά του να ενεργοποιήσει ή να αντιστρέψει τις αλλαγές;

Θα πρέπει να συμβεί ένα γεγονός που θα μπορεί αυτόματα το κινητό σου να το αναγνωρίσει.
Σ’ αυτό το σημείο μπαίνει η έννοια του αυτοματισμού.

Οι αυτοματισμοί των συντομεύσεων προσφέρουν ποικιλία τέτοιων υποθετικών γεγονότων.
Ένα από αυτά είναι όταν η συσκευή σου συνδεθεί σε ένα συγκεκριμένο wifi.

a0ece6a74fef24b322adb917e2b7249a.jpg


Μπορείς λοιπόν να χρησιμοποιήσεις τη δυνατότητα αυτού του αυτοματισμού έτσι ώστε:

Όταν η συσκευή σου συνδεθεί με το wifi της δουλειά σου (γεγονός) — που σημαίνει αυτομάτως ότι είναι Δευτέρα έως Παρασκευή και εντός ωραρίου —, να τρέξει την πρώτη συντόμευση.


Αντιστοίχως έναν ξεχωριστό αυτοματισμό για όταν οι υπηρεσίες τοποθεσίας διαπιστώσουν ότι έχεις φύγει από τη δουλειά σου τότε να τρέξει την δεύτερη συντόμευση.


Καλησπέρα και του χρόνου, σχετικά με τον αυτοματισμό wifi, παρατήρησα ότι τρέχει μια φορά μόνο Όταν συνδεθεί στο wifi,
Εγώ πχ ήθελα να έτρεχα τους αυτοματισμους μου ΟΣΟ βρίσκεται σε αυτό το wifi τότε να τρέχεις συνέχεια αυτόν τον αυτοματισμό έως ότου είναι false από το ίδιο το shortcut, είναι εφικτό;

#20   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/04/2022 - 10:32

Επειδή παρόμοιοι αυτοματισμοί με ενδιαφέρουν, έχω απορία τι επίπτωση αφήνουν στην μπαταρία; Αν γνωρίζει κάποιος;

#21   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/04/2022 - 11:57

Καλησπέρα και του χρόνου, σχετικά με τον αυτοματισμό wifi, παρατήρησα ότι τρέχει μια φορά μόνο Όταν συνδεθεί στο wifi,
Εγώ πχ ήθελα να έτρεχα τους αυτοματισμους μου ΟΣΟ βρίσκεται σε αυτό το wifi τότε να τρέχεις συνέχεια αυτόν τον αυτοματισμό έως ότου είναι false από το ίδιο το shortcut, είναι εφικτό;

Το iOS απαγορεύει να τρέχουν συνεχώς στο background script από τις συντομεύσεις αλλά και από τις εφαρμογές. Αυτό θα είχε δραματική επίπτωση στην διαχείριση του multi-thread αλλά και της μπαταρίας

Επειδή παρόμοιοι αυτοματισμοί με ενδιαφέρουν, έχω απορία τι επίπτωση αφήνουν στην μπαταρία; Αν γνωρίζει κάποιος;


Η επίπτωση είναι 0
Big things have small beginnings

#22   Hjacker

Hjacker

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/05/2022 - 21:11

Καλησπέρα και του χρόνου, σχετικά με τον αυτοματισμό wifi, παρατήρησα ότι τρέχει μια φορά μόνο Όταν συνδεθεί στο wifi,
Εγώ πχ ήθελα να έτρεχα τους αυτοματισμους μου ΟΣΟ βρίσκεται σε αυτό το wifi τότε να τρέχεις συνέχεια αυτόν τον αυτοματισμό έως ότου είναι false από το ίδιο το shortcut, είναι εφικτό;

Καλησπέρα σας,
Τελικα σχετικά με αυτό; εχετε καμία εισήγηση;
 


Τελευταία επεξεργασία από: Hjacker, 07/05/2022 - 21:11


#23   mmarga

mmarga

    iPH Enthousiast

  • 390 μηνύματα
  • Twitter:@maikmarga
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:maikmarga

Δημοσίευση 19/05/2022 - 09:56

Καλημέρα!

Θα ήθελα βοήθεια για μία συντόμευση.

Θέλω να βάλω τοποθεσία δηλαδή όταν βρίσκομαι εκεί και η ώρα είναι μεταξύ οκτώ με εννέα το πρωί τότε να τρέχει την τάδε συντόμευση που ήδη έχω φτιάξει αλλά την τρέχω χειροκίνητα θα ήθελα να γίνει αυτοματοποιημένα.



#24   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/05/2022 - 11:36

Καλημέρα!
Θα ήθελα βοήθεια για μία συντόμευση.
Θέλω να βάλω τοποθεσία δηλαδή όταν βρίσκομαι εκεί και η ώρα είναι μεταξύ οκτώ με εννέα το πρωί τότε να τρέχει την τάδε συντόμευση που ήδη έχω φτιάξει αλλά την τρέχω χειροκίνητα θα ήθελα να γίνει αυτοματοποιημένα.


Δεν υπάρχει ή δυνατότητα με τις υπηρεσίες τοποθεσίας η συντόμευση να τρέχει αυτόματα.
Θα λαμβάνεις ειδοποίηση και θα πρέπει να τρέξεις την ειδοποίηση χειροκίνητα.
Big things have small beginnings

#25   mkougis

mkougis

    iPH Addict

  • 703 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 02/10/2022 - 16:01

Ας ξεκινήσουμε από την δουλειά…

Για αρχή να σε ενημερώσω πως δεν υπάρχει στο iOS διακόπτης software που να θέτει την συσκευή στο αθόρυβο. Υπάρχει μόνο hardware διακόπτης. Ο γνωστός που βρίσκεται πάνω από το volume up button στα αριστερά της συσκευής.

Ας υποθέσουμε ωστόσο ότι θα ήθελες για όσο είσαι στην δουλειά, η φωτεινότητα να είναι στο 30% και τα data κλειστά.

Οπότε τι κάνεις;;;;

Φτιάχνεις ένα Shortcut που απλά θέτει την φωτεινότητα στο 30% και κλείνει τα data.
Επίσης φτιάχνεις μια δεύτερη συντόμευση που να επαναφέρει την φωτεινότητα πχ στο 70% και ξανά ενεργοποιεί τα data. Αντιστρέφει δηλαδή τις αλλαγές που προκάλεσε το προηγούμενο shortcut.

Θέλουμε λοιπόν όταν μπαίνεις μέσα στη δουλειά σου να ενεργοποιείται το πρώτο shortcut και όταν φεύγεις από τη δουλειά σου να ενεργοποιείται το δεύτερο shortcut.

Οι παράμετροι Δευτέρα έως Παρασκευή όπως επίσης και το ωράριο είναι εντελώς άχρηστοι.
Γιατί… όταν το κινητό σου καταλάβει ότι είσαι στη δουλειά σημαίνει σίγουρα πως είναι από Δευτέρα έως Παρασκευή και μέσα στο συγκεκριμένο ωράριο.
Το ίδιο για όταν φύγεις από τη δουλειά.

Το μόνο ερώτημα που παραμένει είναι….

Πως θα γνωρίζει το κινητό σου πότε εσύ θα φτάσεις ή θα φύγεις από την δουλειά προκειμένου να τρέξει το κατάλληλο shortcut και αυτό με τη σειρά του να ενεργοποιήσει ή να αντιστρέψει τις αλλαγές;

Θα πρέπει να συμβεί ένα γεγονός που θα μπορεί αυτόματα το κινητό σου να το αναγνωρίσει.
Σ’ αυτό το σημείο μπαίνει η έννοια του αυτοματισμού.

Οι αυτοματισμοί των συντομεύσεων προσφέρουν ποικιλία τέτοιων υποθετικών γεγονότων.
Ένα από αυτά είναι όταν η συσκευή σου συνδεθεί σε ένα συγκεκριμένο wifi.

a0ece6a74fef24b322adb917e2b7249a.jpg


Μπορείς λοιπόν να χρησιμοποιήσεις τη δυνατότητα αυτού του αυτοματισμού έτσι ώστε:

Όταν η συσκευή σου συνδεθεί με το wifi της δουλειά σου (γεγονός) — που σημαίνει αυτομάτως ότι είναι Δευτέρα έως Παρασκευή και εντός ωραρίου —, να τρέξει την πρώτη συντόμευση.


Αντιστοίχως έναν ξεχωριστό αυτοματισμό για όταν οι υπηρεσίες τοποθεσίας διαπιστώσουν ότι έχεις φύγει από τη δουλειά σου τότε να τρέξει την δεύτερη συντόμευση.

Γίνεται όταν συνδέομαι στο Wi-Fi του γραφείου να χαμηλώνει η ένταση του κουδουνίσματος και όταν φεύγω να δυναμώνει ξανά;

#26   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/10/2022 - 17:53

Δυστυχώς οι συντομεύσεις δεν μπορούν να μεταβάλλουν το Ringer volume
Big things have small beginnings

#27   agpol07

agpol07

    iPH Contributor

  • 1.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 06/10/2022 - 09:03

Δυστυχώς οι συντομεύσεις δεν μπορούν να μεταβάλλουν το Ringer volume

Με το Set Volume δεν υπάρχει τρόπος να γίνει;;
ff35d911fc696b6d8422db89c8651fef.jpg

#28   pavlidisc

pavlidisc

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 06/10/2022 - 09:17

To Set Volume από ότι έχω καταλάβει αναφέρεται στην ένταση των πολυμέσων ΚΑΙ ΜΟΝΟ.
Απίστευτο και όμως Appleικό.

Δούλεψα δύο χρόνια το Bixby Routines των Samsung.
Τα Shortcuts της Apple είναι κακόγουστο ανέκδοτο μπροστά στο Bixby Routines.

Προσπάθησα πάρα μα πάρα πολύ να τα κατανοήσω, αλλά νομίζω ότι αυτός που σχεδίασε τον τρόπο λειτουργίας τους πρέπει να ήταν προγραμματιστής σε πυραύλους της NASA.
Ειδικά εάν έχεις δουλέψει Bixby Routines (τα οποία μπορεί να τα κατανοήσει και να τα στήσει ακόμα και παιδί δημοτικού) τα Shortcuts μοιάζουν - και είναι ! - εντελώς δύστροπα και δύσχρηστα.
Άσε που δεν μπόρεσα να βρώ τρόπο να έχω δύο προυποθέσεις ταυτόχρονα (και όχι μία). Ούτε τρόπο αντιστροφής ρουτίνας (πρέπει να φτιάξεις 2η ανάποδη...δηλαδή...οκ...!)

Εγώ αγανάκτησα και το παράτησα το άθλημα.
Όταν και εάν αποφασίσουν να το κάνουν γήινο θα ξαναασχοληθώ.
Ένα εκπληκτικό εργαλείο (στο Samsung με 4-5 ρουτίνες η συσκευή έγινε πραγματικό ρομπότ και δεν χρειαζόταν να πειράζεις τίποτα) το έχουν αχρηστέψει με τον τρόπο που το έστησαν.


Τελευταία επεξεργασία από: pavlidisc, 06/10/2022 - 09:20


#29   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/10/2022 - 09:48

Άσε που δεν μπόρεσα να βρώ τρόπο να έχω δύο προυποθέσεις ταυτόχρονα (και όχι μία). Ούτε τρόπο αντιστροφής ρουτίνας (πρέπει να φτιάξεις 2η ανάποδη...δηλαδή...οκ...!)

Καλημέρα. :)
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής στο παραπάνω;
Big things have small beginnings

#30   pavlidisc

pavlidisc

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 06/10/2022 - 09:53

Καλημέρα. :)
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής στο παραπάνω;

Καλημέρα :-)

π.χ 

1) Όταν συνδέομαι σε ένα Wi-Fi να πάει ο ήχος 20% (παράδειγμα που δεν γίνεται αλλά το αναφέρω τυχαία) και όταν αποσυνδεθώ να επιστρέφει εκεί που ήταν.
Από ότι κατάλαβα στα sortcuts πρέπει να φτιάξω μια ρουτίνα για σύνδεση και μια για αποσύνδεση.

2) Όταν συνδέομαι σε ένα Wi-Fi και είναι από 15:00 έως 17:00 η ώρα, να πάει ο ήχος 20% και όταν αποσυνδεθώ να επιστρέφει εκεί που ήταν.
Δεν βρήκα τρόπο να βάλω 2 συνθήκες ταυτόχρονα.

Εκτός εάν έχω καταλάβει κάτι λάθος ε.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη γιατί πραγματικά ξίνισα πολύ άσχημα που δεν μπορώ να τα εκμεταλλευτώ (όπως τα Bixby routines) 
 


Τελευταία επεξεργασία από: pavlidisc, 06/10/2022 - 09:56


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

1 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    dinosppc