Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Homekit και πολλά homePod mini


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/05/2022 - 21:31

Καλησπέρα σε όλους..
Μπαίνω στο θέμα κατευθείαν…
Εχω 5 homepod mini..

Το σχεδιο είναι να μπούν:
1ο στο σαλόνι-καθιστικό του σπιτιού και να γίνει και κόμβος ώστε να χειρίζεται και άλλα σμαρτ αξεσουαρ..
2ο στο σαλόνι για dolby ήχο..
3ο στο δωμάτιο κόρης..
4ο κ 5ο ως ζευγάρι (ξανά για dolby ήχο) σε δωμάτιο που χω το γραφείο μου..

Οι απορίες τώρα είναι οι εξής..
Αφού κάνω μια οικία ολόκληρη με τα 5..
Μπορει η κόρη να ανήκει στην οικία, αλλά με το δικό της homePod που θα μπει στο δικό της apple id ώστε να μας καλεί με facetime ηχου εμένα και τη μητέρα της..μέσω του iPad της;;
Και εαν όχι τοτε πως θα μπορει να μας καλει μεσω της Siri σε facetime ήχου;;
Δέυτερη απορία..εάν πάλι η κόρη στο δωματιό της εχει με δικό της apple id το homePod εγω θα το χω στον ελεγχο της οικίας μου και θα μπορώ να στελνω πχ φωνητικά μηνυματα διαλέγοντας το δωμάτιο της;;

#2   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.888 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/05/2022 - 09:55

Για το πρώτο σκέλος δε γνωρίζω για να σου απαντήσω.

 

Στο δεύτερο σκέλος, ναι, θα μπορείς να στέλνεις μηνύματα μέσω της επιλογής "intercom" που υπάρχει στο κάθε HomePod Mini.



#3   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/05/2022 - 11:24

Το homepod "ανήκει" σε Oικία και όχι σε id. 

 

Ως προσκεκλημένη στη δική σου Οικία θα μπορεί να διαχειρίζεται όλα τα homepods. 

 

Τα τελευταία frimware είναι ότι χειρότερο για τη λειτουργία των homepods ως hubs. 

 

Πολλές από τις λειτουργίες που θα έπρεπε να δουλεύουν ίσως δε θα δουλέουν. 



#4   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2022 - 13:41

Λοιπον..
Εκανα το εξης τελικα και ειναι ολα οκ…
Εβαλα στη κορη ενα homepod που ενεργοποιηθηκε μεσα απο το ταμπλετ της και ανηκει στο δικο της apple id. Βεβαια ο φιλος απο πανω λεει αλλο οτι ισχυει..δε ξερω ποιος εχει δικιο ουτε και θα σταθουμε εκει..

Επειτα ενεργοποιησα τα τπολοιπα με το κινητο μου αρα και με το δικο μου apple id..

Εφοσσων τελειωσα τα παντα εκανα μια οικια για ολο το σπιτι μας και προσκαλεσα και τη κορη στην οικια που εφτιαξα ως μελος αλλα και τη συζυγο.

Στης κορης το δωματιο εκανα αλλη οικια με της κορης τα στοιχεια κλπ κλπ κλπ η οποια επειτα απο το ipad της μετα με καλεσε ως μελος. Ετσι λοιπον εχω ολο τον ελεγχο του σπιτιοιυ μου και φυσικα αφηνω οποιαδηποτε στιγμη θελω φωνητικα μηνυματα στη κορη μου η οποια τα ακουει μονο απο το homepod mini που ναι στην οικια της δλδ στο δωματιο της..και απο εκει φυσικα μας καλει και εμας οποτε θελει..

#5   axidous

axidous

    iPH Addict

  • 626 μηνύματα
  • Twitter:@axidous
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:axidous

Δημοσίευση 06/05/2022 - 09:45

νομιζω με το intercom θα ειχες λυσει το προβλημα σου 

Θα εβαζες ολη την οικογένεια στο ιδιο home και θα ησουν μια χαρα !

Αλλα αφου σου δουλευει ολα οκ !



#6   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/05/2022 - 12:52

Λοιπον..
Εκανα το εξης τελικα και ειναι ολα οκ…
Εβαλα στη κορη ενα homepod που ενεργοποιηθηκε μεσα απο το ταμπλετ της και ανηκει στο δικο της apple id. Βεβαια ο φιλος απο πανω λεει αλλο οτι ισχυει..δε ξερω ποιος εχει δικιο ουτε και θα σταθουμε εκει..

Επειτα ενεργοποιησα τα τπολοιπα με το κινητο μου αρα και με το δικο μου apple id..

Εφοσσων τελειωσα τα παντα εκανα μια οικια για ολο το σπιτι μας και προσκαλεσα και τη κορη στην οικια που εφτιαξα ως μελος αλλα και τη συζυγο.

Στης κορης το δωματιο εκανα αλλη οικια με της κορης τα στοιχεια κλπ κλπ κλπ η οποια επειτα απο το ipad της μετα με καλεσε ως μελος. Ετσι λοιπον εχω ολο τον ελεγχο του σπιτιοιυ μου και φυσικα αφηνω οποιαδηποτε στιγμη θελω φωνητικα μηνυματα στη κορη μου η οποια τα ακουει μονο απο το homepod mini που ναι στην οικια της δλδ στο δωματιο της..και απο εκει φυσικα μας καλει και εμας οποτε θελει..

 

Δεν αναφέρεις κάτι διαφορετικό απ΄όσα έγραψα. 

 

Απλώς δεν έπαιζε το σενάριο δεύτερης Οικίας που χρησιμοποίησες. Λίγο ανάποδο να λειτουργούν 2 "Οικίες" σε 1 κανονική. 

 

Άσκοπο και πιο πολύπλοκο αλλά από τη στιγμή που λες ότι κάνει αυτό που θες μια χαρά.  



#7   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/05/2022 - 12:31

Οπότε μου λες οτι η κορη μπορει να χει στο δωματιο της το δικο της gomepod mini που θα την υπακουει και θα ξερει πχ να καλεσει τη μητερα η το πατερα ενω ειναι ολα στην ιδια οικία και ολα στο apple id μου ενεργοποιημενα;;

#8   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/05/2022 - 22:24

Οπότε μου λες οτι η κορη μπορει να χει στο δωματιο της το δικο της gomepod mini που θα την υπακουει και θα ξερει πχ να καλεσει τη μητερα η το πατερα ενω ειναι ολα στην ιδια οικία και ολα στο apple id μου ενεργοποιημενα;;

Ναι.

https://youtu.be/5FsHVcfnpbs

Από τη στιγμή που λες ότι έχει το αποτέλεσμα που θες, ίσως και να μην υπάρχει λόγος να το αλλάξεις.

Αλλά ενδεχομένως η ύπαρξη 2 οικιών να επηρεάσει κάποιες λειτουργίες που μπορεί να μην υπάρχουν τώρα. Πχ πρόσβαση της κόρης σου σε κουδούνια, κάμερες κλπ που θα είναι δηλωμένα στη δίκη σου οικία.

Τελευταία επεξεργασία από: DiS, 07/05/2022 - 22:28


#9   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/05/2022 - 22:37

Σε ευχαριστω πολυ αδερφε. Θα το ελεγξω και θα επανελθω. Εισαι αψογος.

#10   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 31/05/2022 - 10:46

Ερωτηση: 

 

Εχει το Homepod Mini Dolby Atmos? 

Εννοω παντα σε ζευγαρι για stereo pair. 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#11   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/06/2022 - 22:00

Ζευγοππιηση εχει σιγουρα ναι. Αν καταλαβα σωστα τι ρωτας. Οσο για dolby atmos κατι εχω δει σε καποια τραγουδια απο το Apple music. Παντως εχω πλεον 5 μινι στο σπιτι. Αν πω στη siri play music everywhere παιζει την ιδια σ ολα.

#12   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 02/06/2022 - 06:01

Ζευγοππιηση εχει σιγουρα ναι. Αν καταλαβα σωστα τι ρωτας. Οσο για dolby atmos κατι εχω δει σε καποια τραγουδια απο το Apple music. Παντως εχω πλεον 5 μινι στο σπιτι. Αν πω στη siri play music everywhere παιζει την ιδια σ ολα.


Κ όμως ήχο Dolby Atmos δεν βγάζουν. Μόνο το μεγάλο.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες