Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Απορίες για Apple Pencil 2


  • Please log in to reply
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 31/05/2022 - 15:32

Σκέφτομαι να αγοράσω το pencil για χρήση σημειώσεων.

Θα ήθελα από κάποιον που το έχει και ασχολείται με σημειώσεις, αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω για σημειώσεις στα ελληνικά και αν υπάρχει εφαρμογή που να μπορώ να κάνω αναζήτηση μια λέξης όπως την έχω γράψει.

Διάβασα ότι το OneNote υποστηρίζει την δυνατότητα αυτή αλλά δεν γνωρίζω αν είναι αποκλειστικά μόνο για σημειώσεις στα αγγλικά.

Γενικά, θέλω να κρατάω πολλές σημειώσεις αλλά με κάποιον τρόπο να μπορώ να ανατρέξω εύκολα σε κάποιες.

Καλό το σημειωματάριο αλλά κάθε φορά που θέλω να βρω μια σημείωση, περνάω μια μια τις σελίδες.

Δεκτή οποία άλλη μέθοδο έχετε να προτείνετε.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 01/06/2022 - 08:17

εφαρμογές υπάρχουν πολλές για τη δουλειά που θες να κάνεις.

Εγώ χρησιμοποιώ το goodnotes, οι σημείωσεις που κρατάω είναι searchable στα αγγλικά στα σίγουρα και με αριθμητικά σύμβολα ( εμένα στη δουλειά μου με βολεύει αυτό). αναζήτηση σε ελληνικά δε δουλευει ακόμα, δεν έχουν τη γλώσσα.

Το καλό που έχει και με βολεύει εμένα είναι η οργάνωση των σημειώσεων, μπορείς να έχεις πολλά σημειωματάρια, μπορείς να κάνεις μεταφορές κειμένου ή σελίδων όπου θες όπως θες κτλ.

Μπορείς να βάλεις bookmarks με τίτλους σε σημειώσεις για εύκολη αναζήτηση σημαντικων σημείωσεων και άλλα.. 

το Onenote είναι βολικό από την άποψη ότι κάνεις sync με το pc στη δουλειά, το goodnotes έχει εφαρμογή μονο για mac μου φαίνεται, αλλά οι χειρόγραφες σημειώσεις στο onenote είναι σε βρεφικό επίπεδο σε σχέση με τις υπόλοιπες εφαρμογές.


Τελευταία επεξεργασία από: Nikkos78, 01/06/2022 - 08:18.


#3   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/06/2022 - 11:02

Η αλήθεια είναι ότι χρειάζομαι μια εφαρμογή που να είναι διαθέσιμης σε iPhone, iPad, Mac mini και στο λαπτοπ της εργασίας που είναι σε windows.

Εχθές που το έψαξα, βρήκα μόνο το OneNote να καλύπτει όλα αυτά.

Παράγγειλα το pencil και ελπίζω να μην είναι πεταμένα λεφτά και να με βοηθήσει στην δουλειά μου.

#4   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 01/06/2022 - 11:25

Το Onenote είναι μονόδρομος. είναι πολύ καλό και δυνατο εργαλείο, το χρησιμοποιουσα πριν παρω το apple pencil και το goodnotes με απλή συμβατή γραφίδα.

Αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει άλλη εφαρμογή δε θα απογοητευτείς με το handwriting που έχει.



#5   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/06/2022 - 12:48

Ωραία! Ευχαριστώ πολύ Νίκο!

Στην ουσία θέλω να αφήσω στην άκρη το σημειωματάριο γιατί πλέον χάνομαι στις σημειώσεις και για να εντοπίσω μια, πρέπει να τσεκάρω μια μια τις σελίδες.

Δεν με ενοχλεί ότι βρίσκει μόνο τα αγγλικά γιατί πάντα βάζω λέξεις κλειδιά στα αγγλικά.

Άρα φαίνεται ότι θα καλύψει τις ανάγκες μου και δεν θα είναι ένα περιττό gadget.

#6   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 01/06/2022 - 13:14

περιττό δεν είναι σε καμιά περίπτωση, ειδικά αν κρατάς σημείωσεις σε καθημερινή βάση. Αν βρεις και την εφαρμογή που σε βολεύει δε θα ασχοληθείς πάλι με σημειωματάρια κτλ φυσικής μορφής.

Τα flexbook μου έχουν λείψει, αλλά όσο να 'ναι η ευχρηστία και η ευκολία των σημειώσεων σε ηλεκτρονική μορφή σε γλυτώνει από πολλά. Μόλις βρεις τον τρόπο να οργανωθείς και στο OneNote, θα ανακουφιστείς :)



#7   axidous

axidous

    iPH Addict

  • 628 μηνύματα
  • Twitter:@axidous
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:axidous

Δημοσίευση 01/06/2022 - 14:10

το onenote μπορεις να βαλεις τιτλο σε ελληνικα και να κανεις search με τον ελληνικο τιτλο ? Αυτο νομιζω ψαχνει ο φιλος 

 

Εμενα με εχει βολεψει αφανταστα το goodnotes αλλα δεν εχει ευρεση ελληνικων 

 

Βεβαια ολες τις σημειωσεις τις γραφω εκει 



#8   supergeorge

supergeorge

    iPH Member

  • 321 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/06/2022 - 16:22

Εγώ χρησιμοποιώ goodnotes και onenote.

Στο πρώτο κρατάω χειρόγραφες σημειώσεις, στο δεύτερο όλα τα υπόλοιπα.

Προτείνω να στείλουμε όλοι ένα mail στο support του goodnotes ζητώντας ελληνικά. Όσο περισσότεροι, τόσο καλύτερα.

#9   koukou

koukou

    iPH Enthousiast

  • 457 μηνύματα
  • Twitter:@ikoukou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:koukou

Δημοσίευση 08/06/2022 - 23:40

Δες και αυτό εδώ: https://www.nebo.app

Υποστηρίζει ελληνικά και όλες τις συσκευές!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#10   nickvog

nickvog

    iPH Member

  • 318 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 14/09/2022 - 15:13

Καλησπέρα παιδιά !!

 

Να ρωτήσω εδώ για ένα φίλο που αγόρασε προχτές το Apple Pencil.

 

Προσπαθεί να γράψει ελληνικά στο app του ios "Σημειώσεις" και ότι γράμμα γράφει πχ. ω του το μετατρέπει σε αγγλικά "w". Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να ενεργοποιήσει ή απλά η εφαρμογή δεν υποστηρίζει ελληνικά ?

 

Διαβάζοντας εδώ στο νήμα, συμπεραίνω ότι ίσως υπάρχει θέμα συμβατότητας και για να γράψεις ελληνικά πρέπει να το κάνεις μέσα σε app που να υποστηρίζει την ελληνική γλώσσα ? Ισχύει κάτι τέτοιο ? Πρέπει δηλαδή να περάσει τα OneNote ή το Nebo που ανέφερε ένας φίλος παραπάνω ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ !!!






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες