Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 1 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 14 Pro/Pro Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
455 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   parex

parex

    iPH Elite Poster

  • 3.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2022 - 22:13

Το 14 ΡΜ μπορεί να τραβήξει έως 29W και το 14 Pro έως 23W.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Αυτό είναι σίγουρο πως τα 14 pro κ 14 pro max τραβάνε πάνω από 20W ?? Δεν έχω βρει πληροφορίες τέτοιες πουθενά . Είχα την εντύπωση πως ακόμα 20W είναι κ τα δυο pro μοντέλα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 29/09/2022 - 22:37

Αρχιζει καπως να στρωνει, θα δω και αυριο .
Χωρις aod , ανανεωση στο παρασκηνιο, υπερβολικες τοποθεσιες κλπ
66% στο 40% εφαγε 2.5 ωρες

Για κάποιο λόγο γίνεται μακακία με Data.

 

Αν τα κλείσεις θα δεις μεγάλη διαφορά.

 

 

Αυτό είναι σίγουρο πως τα 14 pro κ 14 pro max τραβάνε πάνω από 20W ?? Δεν έχω βρει πληροφορίες τέτοιες πουθενά . Είχα την εντύπωση πως ακόμα 20W είναι κ τα δυο pro μοντέλα

Τραβάνε μαξ κοντά στα 25 & 27W αντίστοιχα.

 

Πάρε 30W αντάπτορα.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#123   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.889 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2022 - 22:56

Αυτό είναι σίγουρο πως τα 14 pro κ 14 pro max τραβάνε πάνω από 20W ?? Δεν έχω βρει πληροφορίες τέτοιες πουθενά . Είχα την εντύπωση πως ακόμα 20W είναι κ τα δυο pro μοντέλα

Ναι, ακριβώς τα νούμερα που έγραψα παραπάνω θα τα δεις και τεσταρισμένα εδώ https://youtu.be/Z9LrL3UhKnU κι εδώ https://youtu.be/_b1ZlJFyq0k


Sent from my iPhone using Tapatalk

#124   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.889 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 30/09/2022 - 08:15

Έχει περάσει κανείς τη τελευταία beta να μας πει εντυπώσεις; Σήμερα σκέφτομαι πλέον πολύ σοβαρά να διαγράψω την αγγελία του 13 ΡΜ και να το κρατήσω, και να διώξω το 14 Pro...

 

Για εμένα η συσκευή είναι επαγγελματικό εργαλείο και 4η μέρα σήμερα η αυτονομία της μου βγάζει τη ψυχή..



#125   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 30/09/2022 - 08:40

Έχει περάσει κανείς τη τελευταία beta να μας πει εντυπώσεις; Σήμερα σκέφτομαι πλέον πολύ σοβαρά να διαγράψω την αγγελία του 13 ΡΜ και να το κρατήσω, και να διώξω το 14 Pro...

Για εμένα η συσκευή είναι επαγγελματικό εργαλείο και 4η μέρα σήμερα η αυτονομία της μου βγάζει τη ψυχή..


Φίλε σκέφτομαι σοβαρά ότι έκανα χαζομάρα και εγώ. Αλλα για να έχει μια αξιοπρεπή μπαταρία Έχω κλείσει πάρα πολλά πράγματα και στο τέλος πήραμε καινούργια συσκεύη για να τα εχουμε ολα κλειστα; Ενω σε αλλους πανε ρολοι τα παντα. Δεν ξερω τι στο καλο γινεται ισως παω σε beta

#126   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.889 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 30/09/2022 - 09:10

Ένα τυπάκι ο οποίος είναι και dev έκανε ένα εκτενές τεστ για τη μπαταρία του 14 Pro με iOS 16.0.2 στο Macrumors. 

 

Εδώ για να το δείτε αναλυτικά https://forums.macru...3#post-31565503

 

Συμπερασματικά: 

 

 

 

Here are the overall facts from my own testing:
  • AOD on + weather widgets on lockscreen
    • battery life: 14 - 16 hours
  • AOD off
    • battery life: 20-23 hours
  • AOD on + no weather widgets on lockscreen
    • battery life: 22 hours
In my own testing, it seems that on the iPhone 14 Pro, you get the best battery life if you take the following actions:
  • turn AOD off OR
  • turn AOD on but remove weather widgets on the lockscreen

Μετά από έλεγχο κι άλλων users φαίνεται ότι υπάρχει ένα bug στη lockscreen που όταν έχεις weather widget κάνει συνεχώς refresh και τραβάει μπαταρία.

 

Ας το δοκιμάσουμε και αυτό λοιπόν...



#127   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/09/2022 - 09:11

Σε πολλά φορουμς οι χρήστες εχουν παραπονα με την μπαταρία , στην τελευταία 16 ( αναμένεται η ομαλοποίηση στην 16.1).  Για να δούμε.....

 

Επίσης όσοι έκαναν μετάβαση απο PM σε Pro , δεν συγκρίνεται η αυτονομία που προσφέρει to PM...

Βέβαια αυτό το χάλι κανείς δεν το περίμενε σε νέο τηλέφωνο, αν και έχουμε δει πολλές φορές από την Apple , χάλια εκδόσεις από θεμα μπαταρίας....

 

Θέλει ίσως και λίγο χρόνο να στρώσει το κινητό..

.



#128   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 30/09/2022 - 09:29

Για δυναμικό νησί ποια η γνώμη σας; Είναι ωραίο αλλά θέλει πολύ δουλειά ακόμα και από stock apps.
Επίσης πρέπει να τραβάει μπαταρία και το haptic στο πληκτρολόγιο αλλά εγώ το έχω ανοιχτό γιατί μου αρέσει.
Για 16.1 λογικά μέσα προς τέλη Οκτωβρίου λένε ότι θα είναι διαθέσιμη.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#129   mic6

mic6

    iPH newbie

  • 79 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/09/2022 - 12:00

https://youtu.be/ME2z_nCwiKk

#130   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 30/09/2022 - 12:08

Βρε παιδιά sorry κιόλας αλλά τι νόημα έχει να υπάρχει weather widget στην lc? Τέτοια πρεμούρα με τον καιρό δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω ποιος το χρειάζεται τόσο πολύ. Κλειστό μόνιμα μπας και σώσουμε κανα % από μπαταρία


Sent from my iPhone using Tapatalk

#131   Bujinkan

Bujinkan

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα

Δημοσίευση 30/09/2022 - 12:18

Βρε παιδιά sorry κιόλας αλλά τι νόημα έχει να υπάρχει weather widget στην lc? Τέτοια πρεμούρα με τον καιρό δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω ποιος το χρειάζεται τόσο πολύ. Κλειστό μόνιμα μπας και σώσουμε κανα % από μπαταρία

Sent from my iPhone using Tapatalk


Επί 15 χρόνια android user .. έκανα πέρσι μετάβαση σε iphone
Εάν αρχίσεις και στο iOS να λες κλείσε το ένα κλείσε το άλλο και το παραλλο για να κάνεις battery optimization τότε πλεον πλησιάζεις επικίνδυνα στο android

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: Bujinkan, 30/09/2022 - 12:19


#132   mariosnt

mariosnt

    iPH Contributor

  • 922 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/09/2022 - 16:56

Παιδιά φέτος κ τα δυο μοιάζουν πιο ελαφριά στο χέρι από αυτό που περιμένεις. Τι έγινε;

#133   xsiv74

xsiv74

    iPH Addict

  • 658 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 30/09/2022 - 17:41

Εγώ συμπληρώνοντας μια εβδομάδα χρήσης με το 14 pro max βλέπω ότι είμαι ακριβώς στα ίδια επίπεδα μπαταρίας με το 13 pro max από τότε που πέρασα iOS 16..Νομίζω ότι πριν το 13 pro max ήταν καλύτερο σε απόδοση με την 15 αντί για την 16. Παρόλα αυτά είμαι με 6 ώρες ενεργή οθόνη και 20 λεπτά αδράνειας στο 43%. θεωρητικά βγάζει 10 ώρες. Κλειστά τα δεδομένα και το AOD. Όλα τα άλλα ανοιχτά και με widget καιρού. Το AOD το έκλεισα όχι για οικονομία αλλά μου την έδινε το βράδυ. Άσε που με το Apple Watch και την ώρα βλέπω και τις ειδοποιήσεις. Μπορεί να στρώσει με τον καιρό η μπαταρία για όλους . Τις πρώτες μέρες μην ξεχνάτε ότι δουλεύουν και πολλά στο background αλλά αναβαθμίζονται και οι περισσότερες εφαρμογές. Κάποια στιγμή είχα δεδομένα ανοιχτά και ζεστάθηκε γιατί βρήκε 5G και ανέβασε καμιά 400 αρια φωτογραφίες στο cloud. 



#134   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/09/2022 - 21:22

Εγώ συμπληρώνοντας μια εβδομάδα χρήσης με το 14 pro max βλέπω ότι είμαι ακριβώς στα ίδια επίπεδα μπαταρίας με το 13 pro max από τότε που πέρασα iOS 16..Νομίζω ότι πριν το 13 pro max ήταν καλύτερο σε απόδοση με την 15 αντί για την 16. Παρόλα αυτά είμαι με 6 ώρες ενεργή οθόνη και 20 λεπτά αδράνειας στο 43%. θεωρητικά βγάζει 10 ώρες. Κλειστά τα δεδομένα και το AOD. Όλα τα άλλα ανοιχτά και με widget καιρού. Το AOD το έκλεισα όχι για οικονομία αλλά μου την έδινε το βράδυ. Άσε που με το Apple Watch και την ώρα βλέπω και τις ειδοποιήσεις. Μπορεί να στρώσει με τον καιρό η μπαταρία για όλους . Τις πρώτες μέρες μην ξεχνάτε ότι δουλεύουν και πολλά στο background αλλά αναβαθμίζονται και οι περισσότερες εφαρμογές. Κάποια στιγμή είχα δεδομένα ανοιχτά και ζεστάθηκε γιατί βρήκε 5G και ανέβασε καμιά 400 αρια φωτογραφίες στο cloud.


Τώρα που το λες , στο σκοτάδι το βρίσκω και εγώ ενοχλητικό το AOD…
φωτίζει αρκετά σε εντελώς σκοτάδι…..
Θα προτιμούσα να έσβηνε γρηγορότερα το AOD όταν δεν έχει κίνηση…


Για την 16 ελπίζουμε σε καλύτερες μέρες με την 16.1…

.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: COSTASK, 30/09/2022 - 21:23


#135   axidous

axidous

    iPH Addict

  • 626 μηνύματα
  • Twitter:@axidous
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:axidous

Δημοσίευση 01/10/2022 - 07:21

παιδια μια ερωτηση για εσας που το εχετε ! το θεμα με τον δορυφορο , ευρεση κλπ το εχετε δει σε λειτουργια ? η ειναι μονο για την Αμερικη ?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)