Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά με τιμολόγιο


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
24 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.889 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/09/2022 - 13:55

Μια χαρά γίνεται χρόνια τώρα! έτσι τον δουλεύω. Απλά διερωτώμαι εάν γίνεται να πληρώσω και με άλλη κάρτα εκτός από της εταιρίας

Στο απλό Amazon ή στο Amazon Business; Όταν λες αποφορολόγηση εννοείς να μην πληρώσεις το ΦΠΑ,σωστά;


Sent from my iPad using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   aldon

aldon

    iPH Member

  • 348 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/09/2022 - 16:44

Στο απλό Amazon ή στο Amazon Business; Όταν λες αποφορολόγηση εννοείς να μην πληρώσεις το ΦΠΑ,σωστά;


Sent from my iPad using Tapatalk

Στο απλό amazon ναι, έχω βάλει στα στοιχεία vat της εταιρίας και αφαιρεί το φπα



#18   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.889 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/09/2022 - 18:13

Στο απλό amazon ναι, έχω βάλει στα στοιχεία vat της εταιρίας και αφαιρεί το φπα

Περίεργο, υποτίθεται ότι για αυτό δημιουργήθηκε το Business.
Αν η εταιρία είναι ατομική μπορείς να χρησιμοποιήσεις και άλλη κάρτα. Οποιαδήποτε άλλη νομική μορφή χρειάζεται κάρτα της εταιρίας.
Προφανώς έχεις κάνει λογιστικά τις κινήσεις που χρειάζονται για τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές και το VIES;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#19   aldon

aldon

    iPH Member

  • 348 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/09/2022 - 23:29

Περίεργο, υποτίθεται ότι για αυτό δημιουργήθηκε το Business.
Αν η εταιρία είναι ατομική μπορείς να χρησιμοποιήσεις και άλλη κάρτα. Οποιαδήποτε άλλη νομική μορφή χρειάζεται κάρτα της εταιρίας.
Προφανώς έχεις κάνει λογιστικά τις κινήσεις που χρειάζονται για τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές και το VIES;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι έχουν γίνει οι κινήσεις στο VIES. θα κάνω μια αγορά με τη προσωπική μου κάρτα να δω τι θα κάνει



#20   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.889 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/09/2022 - 06:44

Κράτησε μας ενήμερους. Καλές αγορές.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#21   Tarnanas

Tarnanas

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/03/2023 - 16:54

Καλησπέρα παιδιά αγόρασα με τιμολόγιο όχι με το καθεστώς ΦΠΑ κοινός Αποφορολόγηση διότι δεν γίνετε λόγο της δουλειά μου είμαι σε ειδικό καθεστώς Τεσπα το ερώτημα μου είναι το πήρα από τον κοτσοβολο ένα iPhone 14 pro max και ένα apple watch ultra και μόλις είδα οτι έχουν περιορισμένη εγγύηση 1 χρόνο τι γίνεται ;;;; Συνημμένο αρχείο  IMG_0202.png   275,44KB   49 λήψεις
Συνημμένο αρχείο  IMG_0203.png   487,26KB   49 λήψεις


Sent from my iPhone using Tapatalk

#22   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 29/03/2023 - 18:16

Καλησπέρα παιδιά αγόρασα με τιμολόγιο όχι με το καθεστώς ΦΠΑ κοινός Αποφορολόγηση διότι δεν γίνετε λόγο της δουλειά μου είμαι σε ειδικό καθεστώς Τεσπα το ερώτημα μου είναι το πήρα από τον κοτσοβολο ένα iPhone 14 pro max και ένα apple watch ultra και μόλις είδα οτι έχουν περιορισμένη εγγύηση 1 χρόνο τι γίνεται ;;;; attachicon.gifIMG_0202.png
attachicon.gifIMG_0203.png


Sent from my iPhone using Tapatalk


Αυτή είναι η εγγυηση που γράφει σε κάθε νέο κινητό! Ο δεύτερος χρόνος δεν αναγράφεται στην συσκευή Γιατί καλύπτεται από το κατάστημα!

#23   Tarnanas

Tarnanas

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/03/2023 - 19:11

Αυτή είναι η εγγυηση που γράφει σε κάθε νέο κινητό! Ο δεύτερος χρόνος δεν αναγράφεται στην συσκευή Γιατί καλύπτεται από το κατάστημα!

Ισχύει αυτό ;; γιατί διάβασα ότι αν είναι τιμολόγιο καλύπτει έναν χρόνο μόνο και αν είναι απόδειξη καλύπτει τα 2 χρόνια.

#24   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 29/03/2023 - 19:14

Ισχύει αυτό ;; γιατί διάβασα ότι αν είναι τιμολόγιο καλύπτει έναν χρόνο μόνο και αν είναι απόδειξη καλύπτει τα 2 χρόνια.


Αυτό το λένε τα καταστήματα για τα 2 χρόνια εγγύησης ότι ισχύει για αγορές με απόδειξη λιανικής αν και βάση νόμου και με τιμολόγιο(δεν διαχωρίζουν τα τιμολόγια με ΦΠΑ από τα 39α) πρέπει να σου καλύψουν τον 2ο χρόνο. Ο πρώτος καλύπτεται από την Apple και η επισκευή γίνεται σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο κατάστημα της.Στον δεύτερο χρόνο αν γίνει κάτι θα πρέπει να απευθυνθείς στο κατάστημα που το αγόρασες.

#25   Tarnanas

Tarnanas

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/03/2023 - 20:30

Αυτό το λένε τα καταστήματα για τα 2 χρόνια εγγύησης ότι ισχύει για αγορές με απόδειξη λιανικής αν και βάση νόμου και με τιμολόγιο(δεν διαχωρίζουν τα τιμολόγια με ΦΠΑ από τα 39α) πρέπει να σου καλύψουν τον 2ο χρόνο. Ο πρώτος καλύπτεται από την Apple και η επισκευή γίνεται σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο κατάστημα της.Στον δεύτερο χρόνο αν γίνει κάτι θα πρέπει να απευθυνθείς στο κατάστημα που το αγόρασες.

Έγινε ευχαριστώ πολύ για την διευκρινήσει !


Sent from my iPhone using Tapatalk




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες