Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 14 Pro - Carplay microphone problem


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
35 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 06/10/2022 - 20:43

Τελικά πρέπει να έχω θέμα και εγώ. Παραπονιούνται ότι με ακούν πολύ χαμηλά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   petran17

petran17

    iPH Enthousiast

  • 372 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 07/10/2022 - 15:27

Το δοκίμασα χθες το CarPlay, με άκουγαν και άκουγα καμπάνα, όπως και πριν δηλαδή, κανένα πρόβλημα.

Μου έκανε εντύπωση όμως η μεγάλη αναβάθμιση στους  maps. Πλέον έχει παρά πολλά POIs, και σε δρόμο της επαρχιακής παραλιακής που έγινε μονοδρόμηση το καλοκαίρι ήταν ενημερωμένος ο χάρτης και σου έδειχνε μία κόκκινη γραμμή με ένα σήμα απαγορευτικού.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Στους default Maps του iOS εννοεις σωστα? (οχι δλδ στο Google Maps). Μια συγκριση μεταξυ τους? Γιατι προσωπικα χρησιμοποιω το Google Maps οπου εχω αποθηκευμενα πολλα σημεια.



#18   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 07/10/2022 - 15:39

Στους default Maps του iOS εννοεις σωστα? (οχι δλδ στο Google Maps). Μια συγκριση μεταξυ τους? Γιατι προσωπικα χρησιμοποιω το Google Maps οπου εχω αποθηκευμενα πολλα σημεια.

Έχουν ακόμα δουλειά οι χάρτες της Apple. Για εμένα ακόμα Google maps ποιο αξιόπιστοι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#19   petran17

petran17

    iPH Enthousiast

  • 372 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 07/10/2022 - 15:44

Έχουν ακόμα δουλειά οι χάρτες της Apple. Για εμένα ακόμα Google maps ποιο αξιόπιστοι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Προσωπικα και εγω ειμαι της ιδιας αποψης. Γιαυτο και χρησιμοποιω το Google Maps. Αλλα ειπα μηπως αλλαξε κατι γιατι εχω να το ανοιξω απο οταν ειχα το 6S (2017)... με το 11αρι που εχω τωρα απο το 2020 δεν το εχω ανοιξει καν..



#20   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.890 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/10/2022 - 21:44

Δε χρησιμοποιώ συχνά τους χάρτες γιατί δε τους χρειάζομαι εδώ στην επαρχία που είμαι. Ωστόσο, κάποιες φορές σε μεγαλύτερες και άγνωστες πόλεις καθώς και στην Αθήνα χρησιμοποιώ αποκλειστικά τους χάρτες της Apple. Μέχρι στιγμής δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα στη δρομολόγηση. Αλλά, ξαναλέω η εμπειρία μου είναι μικρή πάνω στο θέμα.
Σαν γενικό κανόνα όμως κοιτάζω να απαγκιστρωθώ απ’ότι έχει σχέση με Google.


Sent from my iPad using Tapatalk

#21   cutter

cutter

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/10/2022 - 22:29

Για μένα δεν είναι τόσο πολύ θέμα ποιότητας χαρτών και πλοήγησης πια, είναι περισσότερο στο ραφινάρισα της εφαρμογής. Ενώ βρίσκω το γενικό interface του Apple Maps πιο όμορφο, θεωρώ πως το Google Maps είναι πιο εύχρηστο.

 

Μπορεί απλά να το βλέπω έτσι επειδή δουλεύω με το google maps χρόνια, αλλά αυτή την εντύπωση έχω. Κι εγώ θέλω να απαγκιστρωθώ από οτιδήποτε google και μακάρι να δώσουν περισσότερο βάρος από την Apple στους χάρτες τους, (ειδικά στην Ευρώπη, γιατί Αμερική από ότι καταλαβαίνω την κοντράρει στα ίσια) για να χαιρετήσει κι αυτό από το κινητό μου.     



#22   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 08/10/2022 - 07:19

Έχω φύγει χρόνια από το το Google maps παρόλο που τα στοιχεία που έχει για κάθε σημείο του χάρτη είναι παρά πολλά και δεν υπάρχουν σε άλλους χάρτες.
Πείτε με αντισυμβατικό !!!

Apple Maps- Tom Tom Go - Waze



Στο CarPlay χρησιμοποιώ εύκολα και γρήγορα το apple map γιατί από τα ραντεβού στο ημερολόγιο (βάζω και διευθύνσεις σε κάθε ραντεβού) βγάζει κατευθείαν την ώρα που πρέπει να ξεκινήσω και την διαδρομή.
Ευκολία !!!
Δεν καταναλώνει και τόσο πολύ μπαταρία όσο τα άλλα gps apps.

Σε ταξίδια επαρχία ή εξωτερικό χρησιμοποιώ το Tom Tom go λόγω του ότι δουλεύει και χωρίς δεδομένα έχοντας φορτώσει από πριν το χάρτη στο κινητό , έχει όρια ταχύτητας και ευχρηστίας κίνηση έργα κλπ με μια μικρή συνδρομή όλο το χρόνο.

Απορία :
Παρόλο που η apple χρησιμοποιεί χάρτες της Tom Tom η εφαρμογή Tom Tom είναι πιο αναλυτική γιατί ;


Τέλος δια δύσκολες διαδρομές εντός Αθήνας (πχ θέλω να πάω κάπου και έχει πολύ κίνηση και δεν ξέρω αν θα μποτιλιαριστώ) χρησιμοποιώ το Waze γιατί βγάζει διαδρομές από στενά και με έχει ξεμπλοκάρει πολλές φορές από κίνηση.
Σε νορμαλ συνθήκες όμως το Waze σε πάει από μικρούς αλλά σύντομους δρόμους που δεν το προτιμώ να είμαι όλη την ώρα μέσα σε στενά. Προτιμώ Apple map.

Αυτά τα ολιγα από την εμπειρία μου με το CarPlay


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#23   supergeorge

supergeorge

    iPH Member

  • 320 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/10/2022 - 16:39

Έχω φύγει χρόνια από το το Google maps παρόλο που τα στοιχεία που έχει για κάθε σημείο του χάρτη είναι παρά πολλά και δεν υπάρχουν σε άλλους χάρτες.
Πείτε με αντισυμβατικό !!!

Apple Maps- Tom Tom Go - Waze



Στο CarPlay χρησιμοποιώ εύκολα και γρήγορα το apple map γιατί από τα ραντεβού στο ημερολόγιο (βάζω και διευθύνσεις σε κάθε ραντεβού) βγάζει κατευθείαν την ώρα που πρέπει να ξεκινήσω και την διαδρομή.
Ευκολία !!!
Δεν καταναλώνει και τόσο πολύ μπαταρία όσο τα άλλα gps apps.

Σε ταξίδια επαρχία ή εξωτερικό χρησιμοποιώ το Tom Tom go λόγω του ότι δουλεύει και χωρίς δεδομένα έχοντας φορτώσει από πριν το χάρτη στο κινητό , έχει όρια ταχύτητας και ευχρηστίας κίνηση έργα κλπ με μια μικρή συνδρομή όλο το χρόνο.

Απορία :
Παρόλο που η apple χρησιμοποιεί χάρτες της Tom Tom η εφαρμογή Tom Tom είναι πιο αναλυτική γιατί ;


Τέλος δια δύσκολες διαδρομές εντός Αθήνας (πχ θέλω να πάω κάπου και έχει πολύ κίνηση και δεν ξέρω αν θα μποτιλιαριστώ) χρησιμοποιώ το Waze γιατί βγάζει διαδρομές από στενά και με έχει ξεμπλοκάρει πολλές φορές από κίνηση.
Σε νορμαλ συνθήκες όμως το Waze σε πάει από μικρούς αλλά σύντομους δρόμους που δεν το προτιμώ να είμαι όλη την ώρα μέσα σε στενά. Προτιμώ Apple map.

Αυτά τα ολιγα από την εμπειρία μου με το CarPlay


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Και το Waze της Google είναι.

#24   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 09/10/2022 - 17:16

Και το Waze της Google είναι.


Ωωωω τελικά μόνο TomTom και Apple Maps λοιπόν !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#25   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 09/10/2022 - 23:34

Τελικά πρέπει να έχω θέμα και εγώ. Παραπονιούνται ότι με ακούν πολύ χαμηλά.


Sent from my iPhone using Tapatalk



Το πρόβλημα κατά 90% έρχεται από την συνδεσιμότητα του αυτοκινήτου, ή θα βγάλει update η μάρκα ή θα πρέπει να κάνουν ένα reset στον εγκέφαλο του infotainment μήπως υπάρχει κάποιο σφάλμα. Από την εμπειρία μου είναι μάλλον το πρώτο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#26   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 10/10/2022 - 19:28

Βγήκε update που λέει διορθώνει το θέμα με το carplay.

904d27b13c46387052dec7512149e00e.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

#27   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/10/2022 - 07:51

Επιβεβαιώνω ότι διορθώθηκε το πρόβλημα με το μικρόφωνο. Με ακούνε καμπάνα. Καλημέρες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Once You Go Mac You Never Go Back

#28   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 11/10/2022 - 11:27

Το πρόβλημα κατά 90% έρχεται από την συνδεσιμότητα του αυτοκινήτου, ή θα βγάλει update η μάρκα ή θα πρέπει να κάνουν ένα reset στον εγκέφαλο του infotainment μήπως υπάρχει κάποιο σφάλμα. Από την εμπειρία μου είναι μάλλον το πρώτο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Απο την δικιά μου εμπειρία - όπως και τελικά αποδείχτηκε και τώρα- την δυσλειτουργία την προκαλεί η Apple. Είχα iPhone XS στην πρώτη μεγάλη αναβάθμιση σταμάτησε να συνδέετε με infotainment opel. Το πούλησα και πήρα 13 pro max. Λειτουργούσε με δυσκολία. 2 στις 3 δεν συνδεόταν.


Sent from my iPad using Tapatalk

#29   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.890 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/10/2022 - 12:50

Απο την δικιά μου εμπειρία - όπως και τελικά αποδείχτηκε και τώρα- την δυσλειτουργία την προκαλεί η Apple. Είχα iPhone XS στην πρώτη μεγάλη αναβάθμιση σταμάτησε να συνδέετε με infotainment opel. Το πούλησα και πήρα 13 pro max. Λειτουργούσε με δυσκολία. 2 στις 3 δεν συνδεόταν.


Sent from my iPad using Tapatalk

Το αντίθετο συμβαίνει. Τη δυσλειτουργία την προκαλούν οι αυτοκινητοβιομηχανίες γιατί δεν αναβαθμίζουν τα infotainment τους με τα τελευταία api της .
Όλα τα λειτουργικά όπως σαφώς και το iOS εξελίσσονται. Οι πρώτες είναι που δεν ακολουθούν τις αναβαθμίσεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#30   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/12/2022 - 18:21

Καλησπέρα το CarPlay δουλεύει μόνο με το καλώδιο ?


Sent from my iPad using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες