Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ασφαλής τρόπος πώλησης/αγοράς iphoneι


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   kijis

kijis

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/12/2022 - 16:09

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Με ενδιαφέρει να πουλήσω το παλιό μου iphone καθώς θέλω να αγοράσω το 14. Δεν έχω ποτέ ασχοληθεί με αγοραπωλησία μέσω αγγελιών. Κάποιες συμβουλές σχετικά με την πώληση, τρόπους πληρωμής ή αποστολής; Επίσης αν το παλιό είναι ακόμα στην εγγύηση, οφείλω να δώσω και το τιμολόγιο αγοράς; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 24/12/2022 - 00:22

Προσωπικά επειδή έχω ασχοληθεί αρκετά έχοντας πουλήσει και αγοράσει αρκετές συσκευές προτιμώ συνάντηση και έλεγχο της συσκευής από κοντά. Είτε πουλάω είτε αγοράζω. Έχω φυσικά δεχτεί και αντικαταβολή με την μόνη προϋπόθεση ότι ο αγοραστής θα μου καταθέσει τα έξοδα αποστολής. Έτσι γλιτώνεις την περίπτωση να μην παραλάβει και να χρεωθείς εσυ τα έξοδα.
Εννοείται ότι δίνεις την απόδειξη/τιμολόγιο για να υπάρχει και κάλυψη εγγύησης.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3   kijis

kijis

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/12/2022 - 09:31

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εννοείς λοιπόν μετρητά στο χέρι με έλεγχο φυσικά μήπως είναι πλαστά κλπ. Στην αντικαταβολή δεν είναι λίγο πιο ασφαλές; Απλά τι γίνεται αν ο άλλος παραλάβει και μετά απο μέρες αποφασίσει να το επιστρέψει για κάποιο λόγο;

#4   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 25/12/2022 - 15:04

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εννοείς λοιπόν μετρητά στο χέρι με έλεγχο φυσικά μήπως είναι πλαστά κλπ. Στην αντικαταβολή δεν είναι λίγο πιο ασφαλές; Απλά τι γίνεται αν ο άλλος παραλάβει και μετά απο μέρες αποφασίσει να το επιστρέψει για κάποιο λόγο;

Αρχικά προτιμώ από κοντά για να γίνει έλεγχο της συσκευής και να ξέρει ο άλλος τι παραλαμβάνει. Προσωπικά δεν έχει τύχει να μου επιστρέψουν συσκευή διότι έκανα πάντα ακριβή περιγραφή πχ εάν έχει οποιαδήποτε αισθητική ζημιά την αναφέρω όποτε ο άλλος επιλέγει και το αγοράζει και αποφεύγω τις δικαιολογίες τύπου έχει γρατζουνιά και δεν μου το είπες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#5   ElectTheDeaD

ElectTheDeaD

    iPH Member

  • 338 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/12/2022 - 17:37

Κάνεις μια σωστή περιγραφή, κατάσταση, ηλικία, σημάδια, αξεσουάρ, υγεία, εγγύηση κλπ.
Βγάζεις μερικές καλές φωτό να φαίνεται από παντού και είσαι έτοιμος.
Γράφεις τον τρόπο πληρωμής που θες (μετρητά από κοντά, αντικαταβολή, PayPal κλπ) και φυσικά ποιος πληρώνει πιθανά μεταφορικά και PayPal fees.
Μπορείς να το βάλεις σε διάφορα site, αλλά κατά πάσα πιθανότητα στο insomnia θα φύγει και όχι στα υπόλοιπα που είναι νεκρά.

#6   kijis

kijis

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/12/2022 - 00:31

Σας ευχαριστώ!






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες