Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

netatmo και οικια


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   elniniojp

elniniojp

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/01/2023 - 15:54

Καλησπέρα έχω τον θερμοστατη της Netatmo μαζι με τις βαλβίδες για τα καλοριφέρ και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα , κάποια στιγμή που κολλούσε το HomeKit τον διέγραψα από την εφαρμογή του HomeKit και τώρα δεν μπορώ να τον ξανά συνδέσω , έχω κάνει επαναφορά όλη την οικία και το HomePod mini αλλά τίποτα , μου βγάζει συνέχεια αυτό το μήνυμα !! Έχει κανείς καμία ιδέα. Υπαρχει καποια περιπτωση να μπορω να κανω επαναφορα απο το iCloud ?

Ευχαριστώ


Τελευταία επεξεργασία από: elniniojp, 25/01/2023 - 15:56


#2   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/01/2023 - 19:53

Καλησπέρα έχω τον θερμοστατη της Netatmo μαζι με τις βαλβίδες για τα καλοριφέρ και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα , κάποια στιγμή που κολλούσε το HomeKit τον διέγραψα από την εφαρμογή του HomeKit και τώρα δεν μπορώ να τον ξανά συνδέσω , έχω κάνει επαναφορά όλη την οικία και το HomePod mini αλλά τίποτα , μου βγάζει συνέχεια αυτό το μήνυμα !! Έχει κανείς καμία ιδέα. Υπαρχει καποια περιπτωση να μπορω να κανω επαναφορα απο το iCloud ?
Ευχαριστώ

Πρέπει να τον επαναφέρεις από την αρχή φοβάμαι , βρες στις οδηγίες του πως τον επαναφέρεις στις αρχικές ρυθμίσεις του ώστε να τον ξανασυνδεσεις μετά στο HomeKit

Τελευταία επεξεργασία από: Giorgio2112, 25/01/2023 - 19:54


#3   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 26/01/2023 - 11:16

εγώ να κάνω μια ερώτηση λίγο άσχετη με το θέμα, αλλά σχετική με τη λειτουργία των βαλβίδων netatmo?

 

αυτό το σύστημα εξυπηρετεί για εξοικονόμηση ή για καλύτερη ρύθμιση θερμοκρασιών στο σπίτι μέσα αν τυχόν υπάρχουν μεγάλες διακυμάνσεις από δωμάτιο σε δωμάτιο, αλλά πραγματικό όφελος έχεις μόνο αν το σύστημα θέρμανσης εξυπηρετεί αποκλειστικά το δικό σου σπίτι και όχι αν είναι κοινόχρηστο ή αν είναι κοινόχρηστο θα πρέπει να γίνεται χρέωση με θερμιδομέτρηση και όχι με απλή ωρομέτρηση.

Καλά το έχω καταλάβει?



#4   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 26/01/2023 - 11:58

εγώ να κάνω μια ερώτηση λίγο άσχετη με το θέμα, αλλά σχετική με τη λειτουργία των βαλβίδων netatmo?

αυτό το σύστημα εξυπηρετεί για εξοικονόμηση ή για καλύτερη ρύθμιση θερμοκρασιών στο σπίτι μέσα αν τυχόν υπάρχουν μεγάλες διακυμάνσεις από δωμάτιο σε δωμάτιο, αλλά πραγματικό όφελος έχεις μόνο αν το σύστημα θέρμανσης εξυπηρετεί αποκλειστικά το δικό σου σπίτι και όχι αν είναι κοινόχρηστο ή αν είναι κοινόχρηστο θα πρέπει να γίνεται χρέωση με θερμιδομέτρηση και όχι με απλή ωρομέτρηση.
Καλά το έχω καταλάβει?

Ακριβώς αυτό. Εάν μιλάμε για κεντρική θέρμανση χώρο μετρητές τότε στην ουσία δεν έχεις άμεσο όφελος. Υπάρχει έμμεσο για όλους μιας και όταν κλείνουν τα δικά σου καλοριφέρ καίει λιγότερο ο λέβητας


Sent from my iPhone using Tapatalk

#5   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 27/01/2023 - 12:56

έμμεσο για τους άλλους, γιατί εσύ δέχεσαι τη χρέωση στον καυστήρα χωρίς να έχεις όφελος. Αν είναι όλο το κτήριο σε μια οικογένεια και μένουν συγγενείς στον άλλο όροφο (γονείς πχ) λες δε βαριέσαι :)



#6   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 27/01/2023 - 15:12

έμμεσο για τους άλλους, γιατί εσύ δέχεσαι τη χρέωση στον καυστήρα χωρίς να έχεις όφελος. Αν είναι όλο το κτήριο σε μια οικογένεια και μένουν συγγενείς στον άλλο όροφο (γονείς πχ) λες δε βαριέσαι :)

Υποτίθεται ότι εάν ο καυστήρες λειτουργεί για να ζεσταίνει λιγότερο όγκο νερού μιας και τα σώματα σου θα είναι κλειστά θα καταναλώνει λιγότερο όποτε και εσυ θα έχεις ένα μικρό όφελος στην τελική χρέωση. Απλά εκεί το όφελος είναι και για τους άλλους


Sent from my iPhone using Tapatalk

#7   s0t0spower

s0t0spower

    iPH Contributor

  • 1.046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 27/01/2023 - 15:16

Ναι αλλά αν υπάρχει αυτόνομη θέρμανση (και αν είναι με κεντρικό καυστήρα) πάλι έχεις έμμεσο κέρδος. Γιατί όταν το ανάβεις στέλνεις τη θερμότητα εκεί που θες.

Αλλά και πάλι δεν ξέρω κατά πόσο έχει εξοικονόμηση ή απλά σε βοηθάει στο να ρυθμίσεις πιο σωστά τη θερμοκρασία σε κάθε χώρο (γιατί αν κρίνουμε από ένα κεντρικό θερμοστάτη δεν μπορεί να υπάρξει σωστή κατανομή). Οι πιο μεγάλες απώλειες είναι απο το καυστήρα έως το σπίτι. Και όχι μέσα στο σπίτι αν απομονώσεις 1-2-3 σώματα.

#8   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 27/01/2023 - 18:43

Υποτίθεται ότι εάν ο καυστήρες λειτουργεί για να ζεσταίνει λιγότερο όγκο νερού μιας και τα σώματα σου θα είναι κλειστά θα καταναλώνει λιγότερο όποτε και εσυ θα έχεις ένα μικρό όφελος στην τελική χρέωση. Απλά εκεί το όφελος είναι και για τους άλλους


Sent from my iPhone using Tapatalk

ναι, έμμεσο όφελος στην συνολική χρέωση και γενικότερα στους πόρους του πλανήτη, αλλά αν η ηλεκτροβάνα σου είναι ανοιχτή και δεν μετράει θερμίδες αλλά πόση ώρα είναι ανοιχτή, και να κλείσεις όλες τις βαλβίδες στα σώματα, μπορεί να κάνεις οικονομιά αλλά ο λογαριασμός στα κοινόχρηστα δε θα το δείξει αυτό... 

αυτό προσπαθώ να καταλάβω και για ποιους βολεύεουν αυτές οι βαλβίδες. μπορεί εξωτερικό που έχουν άλλα συστήματα εγκατεστημένα χρόνια, να είναι αυτονόητα, εδώ με τα ιδιόκτητα σπίτια/διαμερίσματα και τα κοινόχρηστα είναι λίγο μπέρδεμα για τους περισσότερους






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες