Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

HomeKit LED λάμπες


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.889 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/01/2023 - 09:29

Χαιρετώ την παρέα. :) 

Μέχρι στιγμής δεν έχω δουλέψει καμία smart λάμπα. Έχω ένα φωτιστικό δαπέδου στο σαλόνι που ανοιγοκλείνει η λάμπα μ' έναν ποδο-διακόπτη. 

 

Θέλω να του βάλω μία HomeKit λάμπα LED που να έχει και διάφορα χρώματα, καθώς να υποστηρίζει αυτοματισμούς.

 

Η πρώτη μου ερώτηση είναι, αν θα μπορεί να συνεχίσει τη λειτουργία το φωτιστικό και μέσω του διακόπτη του;

 

Και δεύτερον, μεταξύ Meross και Nanoleaf ποια προτείνετε; Ή και κάποια άλλης εταιρίας;



#2   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 27/01/2023 - 12:54

το φωτιστικό που έχεις τώρα τι λάμπα παίρνει? υπάρχει τέτοια λάμπα στο εμπόριο smart?

 

philips hue εχω εγω. Αν ανοιγοκλείσεις τη λάμπα απ' το διακόπτη, μπορείς μέσω της εφαρμογής hue να ορίσεις να επιστρέψει στην κατάσταση πριν το power-off ή αν θες να είναι αναμμένη ή σβηστή.

αλλά όλα αυτά και με το bridge, επειδή έχει βγάλει και κάποιες που μπορείς να τις ελέγχεις μεσω BT, χωρίς brigde δεν ξέρω αν σου δίνει όλες τις δυνατότητες ρύθμισης.



#3   axidous

axidous

    iPH Addict

  • 626 μηνύματα
  • Twitter:@axidous
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:axidous

Δημοσίευση 28/01/2023 - 09:16

για λάμπες θα σου πρότεινα philips , ειναι πιο ακριβες αλλα ποιο σωστα δουλευουν 

nanoleaf πιστευω ειναι μονοδρομος 



#4   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.889 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/01/2023 - 10:27

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, Ε27 απ' ότι βλέπω παίρνει max 60W.

 

Μάλλον για Nanoleaf με βλέπω. Για hub θα χρησιμοποιηθεί το HomePod Mini.

 

 

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: billviper, 28/01/2023 - 10:28


#5   mariosnt

mariosnt

    iPH Contributor

  • 922 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2023 - 12:14

Nanoleaf και δεν χρειάζεσαι bridge

#6   xristos77

xristos77

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 28/01/2023 - 16:24

Έχω τρεις Nanoleaf 1 χρόνο. Δουλεύει απροβλημάτιστα χωρίς καμία αποσύνδεση. Πριν μια εβδομάδα έβαλα Meross για δοκιμή σε ένα δωμάτιο για δοκιμή. Δεν παρουσιάστηκε κάτι αν και είναι νωρίς. Και η δυο έχουν αρκετά χρώματα όπως και ψυχρό θερμό φως. Δεν χρειάζεται σε κανένα hub. Οι meross είναι λίγο πιο φτηνές αυτήν την στιγμή που γράφω.


Sent from my iPad using Tapatalk

#7   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.889 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/01/2023 - 17:12

Έχω τρεις Nanoleaf 1 χρόνο. Δουλεύει απροβλημάτιστα χωρίς καμία αποσύνδεση. Πριν μια εβδομάδα έβαλα Meross για δοκιμή σε ένα δωμάτιο για δοκιμή. Δεν παρουσιάστηκε κάτι αν και είναι νωρίς. Και η δυο έχουν αρκετά χρώματα όπως και ψυχρό θερμό φως. Δεν χρειάζεται σε κανένα hub. Οι meross είναι λίγο πιο φτηνές αυτήν την στιγμή που γράφω.


Sent from my iPad using Tapatalk

Ενδιαφέρον feedback Χρήστο. Ακόμη κοιτάζω reviews και δεν έχω κατασταλάξει να είμαι ειλικρινής.
Αν η Meross είναι εξίσου αξιόπιστη δεν υπάρχει λόγος να πληρώσουμε παραπάνω για τις Nanoleaf.
Γενικά, μπορούν να δουλευτούν και οι δύο εταιρίες μέσω HomeKit για αλλαγές χρωμάτων κτλ. ή χρειάζεται και το δικό τους application;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#8   vaggelis83

vaggelis83

    iPH Enthousiast

  • 433 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 28/01/2023 - 17:30

Έχω και γώ nanoleaf κάπου στον ένα χρόνο χωρίς προβλήματα. Αλλάζουν από την εφαρμογή του HomeKit. 44686f3efc5d44365ff5bd256180be72.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

#9   xristos77

xristos77

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 28/01/2023 - 21:14

Ενδιαφέρον feedback Χρήστο. Ακόμη κοιτάζω reviews και δεν έχω κατασταλάξει να είμαι ειλικρινής.
Αν η Meross είναι εξίσου αξιόπιστη δεν υπάρχει λόγος να πληρώσουμε παραπάνω για τις Nanoleaf.
Γενικά, μπορούν να δουλευτούν και οι δύο εταιρίες μέσω HomeKit για αλλαγές χρωμάτων κτλ. ή χρειάζεται και το δικό τους application;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αλαζουν και από το HomeKit αλλά και οι δυο έχουν πιο πολλές παραμετροποιήσεις απο τις εφαρμογές του.
Αν θέλεις όμως δεν ασχολείσαι καθόλου με τις εφαρμογές.


Sent from my iPad using Tapatalk

#10   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.889 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/01/2023 - 18:56

Φλασιά, με τις Meross/Nanoleaf θα έχουμε θέμα λόγω επικείμενης αναβάθμισης σε Matter;
Μήπως είναι καλύτερα να περιμένουμε λίγο πριν προβούμε σε αγορές αυτή την περίοδο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#11   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 29/01/2023 - 20:13

Φλασιά, με τις Meross/Nanoleaf θα έχουμε θέμα λόγω επικείμενης αναβάθμισης σε Matter;
Μήπως είναι καλύτερα να περιμένουμε λίγο πριν προβούμε σε αγορές αυτή την περίοδο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

H Meross αναφέρει οτι μόνο οι νέες συσκευές θα υποστηρίζουν matter οτι κυκλοφορεί τώρα δεν θα υποστηρίξει matter για την Nanoleaf δεν ξέρω να σου πώ.



#12   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 29/01/2023 - 20:45

H Meross αναφέρει οτι μόνο οι νέες συσκευές θα υποστηρίζουν matter οτι κυκλοφορεί τώρα δεν θα υποστηρίξει matter για την Nanoleaf δεν ξέρω να σου πώ.


Οι υπάρχον HomeKit meross συσκευές θα έχουν θέμα με το νέο HomeKit matter?

#13   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 30/01/2023 - 09:31

Οι υπάρχον HomeKit meross συσκευές θα έχουν θέμα με το νέο HomeKit matter?

Απο οτι λέει η Meroos οι υπάρχουσες συσκευές δεν θα υποστηρίξουν matter

 

https://www.meross.c...rt/FAQ/544.html



#14   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.889 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 30/01/2023 - 09:34

Ευτυχώς που το θυμήθηκα και δεν έβαλα παραγγελία. Εν αναμονή των αναβαθμισμένων εκδόσεων λοιπόν.



#15   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 30/01/2023 - 09:48

Για της Nanoleaf η εταρεία αναφέρει το παρακάτω.

 

Nanoleaf’s Matter-compatible Essentials line includes the A19, GU10, BR30 Bulbs and a Lightstrip, launching early 2023. We’re continuing to build Matter into future products, including an upcoming line of smart controls to enable more seamless automations, to help you build an even smarter home, set for release in 2023.

 

Με τις Nanoleaf είχα αντιμετωπίσει το πρόβλημα που έχουν οι περισσότεροι, την αργή απόκριση έως και 5 sec(που αναφέρεται και απο άλλους), λογικά αυτό το πρόβλημα δεν πρέπει να υπάρχει σε όσους τις χρησιμοποιούν με το πρωτόκολλο thread (HomePod mini, 2nd gen, Apple TV 4k), δυστυχώς όταν την είχα δεν τις δούλεψα με αυτό το πρωτόκολλο.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες