Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

iOS 17 | iPadOS 17


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1535 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   loufer

loufer

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 08/06/2023 - 07:06

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω αυτούς που δεν θέλουν ή δεν τους ενδιαφέρει η Siri να μιλήσει ελληνικά. Κάποιοι από εμάς έχουμε carplay στα αμάξια μας. Δεν θέλουμε δηλαδή η Siri να διαβάζει τα μηνύματα και να απαντάει να τα γράψει από το να σηκώνουμε τα μάτια μας από το δρόμο? Δεν μπορώ να καταλάβω αυτούς που λένε οτι δεν θα ασχοληθεί η Apple με την Ελλάδα και να μην ασχοληθούμε. Δηλαδή θρηνούμε που θρηνούμε θύματα κάθε μέρα με ατυχήματα, δεν θέλουμε να τα περιορίσουμε? Θέλουμε να τα διατηρήσουμε εκεί που είναι? Δεν σκοτώνεται μόνο ο οδηγός που παίρνει τα μάτια του από το δρόμο, σκοτώνεται και απέναντι που μπορεί να είναι συγγενής μας, σκοτώνεται και ο πεζός και πάει λέγοντας. Ας βοηθήσουμε όλοι με το λιθαράκι μας να περιοριστούν τα ατυχήματα.

Θέλω ένα σοβαρό επιχείρημα για να μην ζητήσουμε κάτι τέτοιο να έρθει στο ios 19-20-21. Το οτι δεν θα ασχοληθεί η Apple μαζί μας είναι αστείο. Ζητάμε να ασχοληθούμε όχι με την Apple αλλά με τους συνανθρώπους μας για περιοριστούν τα ατυχήματα. Ευχαριστώ.

Καλημέρα αγαπητέ, κατανοώ την αγανάκτησή του για τη Siri που δε μιλάει Ελληνικά ακόμα. Πρέπει επιτέλους να αλλάξει αυτό. Θα μου επιτρέψεις όμως να παρέμβω αναφορικά με το θέμα οδήγησης και χρήσης κινητού τηλεφώνου. 

Τα ατυχήματα, τα οποία έχουν πολλαπλασιαστεί τα τελευταία χρόνια, οφείλονται κατά ένα μεγάλο ποσοστό στην χρήση κινητού τηλεφώνου κατά τη διάρκεια της οδήγησης. Ακόμα και όταν μιλάμε είτε από ακουστικά είτε από το car play, αποσπάτε η προσοχή μας.

Θα σας παρακαλούσα όταν είναι να απαντήσετε μια κλήση την οποία κρίνεται ότι δεν μπορεί να περιμένει μέχρι να φτάσετε στον προορισμό σας, να κάνετε στην άκρη με το αυτοκίνητο και να μιλήσετε ελεύθερα. 

 

Με εκτίμηση

Στέλιος



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   bagg21

bagg21

    iPH Contributor

  • 971 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2023 - 08:27

Μια φορά θυμάμαι (πριν κάτι χρόνια ) ήρθαν κάτι φίλοι από Αλβανία και τους έδειξα το iphone . Μου είπαν καλά είναι στα ελληνικά ;
Και έπεσαν από τα σύννεφα …..

Και που υπαρχει η γλώσσα Ελληνικά πρέπει να πούμε και ευχαριστώ δηλ ;

Σιγά μη μάθει η Siri ελληνικά
Σιγά την τεράστια χώρα .
Σιγά τις (εκατομμύρια) πωλήσεις …..

Πλέον δεν ελπίζω και έχω ησυχάσει …
Στο iOS 30 ίσως ….


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: bagg21, 08/06/2023 - 08:28


#93   nickhellas04

nickhellas04

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/06/2023 - 09:07

Μια φορά θυμάμαι (πριν κάτι χρόνια ) ήρθαν κάτι φίλοι από Αλβανία και τους έδειξα το iphone . Μου είπαν καλά είναι στα ελληνικά ;
Και έπεσαν από τα σύννεφα …..

Και που υπαρχει η γλώσσα Ελληνικά πρέπει να πούμε και ευχαριστώ δηλ ;

Σιγά μη μάθει η Siri ελληνικά
Σιγά την τεράστια χώρα .
Σιγά τις (εκατομμύρια) πωλήσεις …..

Πλέον δεν ελπίζω και έχω ησυχάσει …
Στο iOS 30 ίσως ….


Sent from my iPhone using Tapatalk

Στο ios 30. Μαζί σου. Εάν δεν το ζητήσεις τώρα για να έρθει και στο ios 30, δεν θα έρθει ποτέ. Αλλά επειδή με προβλημάτισε η σκέψη σου για το πόσο λάθος είμαι, θεωρώ οτι ακόμα και οι εισφορές που  μείωσαν από 500 ευρώ στα 230 με το περιβόητο νόμο, ήταν καλές. Άρα με βάση το σκεπτικό σου να πάψουμε να διεκδικούμε. Άστα μωρέ μην τα σκαλίζεις. Να γίνουμε όλοι συνένοχοι σε κάτι που μπορεί να διορθωθεί. Εντάξει μωρέ ο Κώστας σκοτώθηκε δεν τον ήξερα κιόλας, δεν με πολυενδιαφέρει αφού δεν ήταν και συγγενικό μου πρόσωπο.



#94   nickhellas04

nickhellas04

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/06/2023 - 09:09

Καλημέρα αγαπητέ, κατανοώ την αγανάκτησή του για τη Siri που δε μιλάει Ελληνικά ακόμα. Πρέπει επιτέλους να αλλάξει αυτό. Θα μου επιτρέψεις όμως να παρέμβω αναφορικά με το θέμα οδήγησης και χρήσης κινητού τηλεφώνου. 

Τα ατυχήματα, τα οποία έχουν πολλαπλασιαστεί τα τελευταία χρόνια, οφείλονται κατά ένα μεγάλο ποσοστό στην χρήση κινητού τηλεφώνου κατά τη διάρκεια της οδήγησης. Ακόμα και όταν μιλάμε είτε από ακουστικά είτε από το car play, αποσπάτε η προσοχή μας.

Θα σας παρακαλούσα όταν είναι να απαντήσετε μια κλήση την οποία κρίνεται ότι δεν μπορεί να περιμένει μέχρι να φτάσετε στον προορισμό σας, να κάνετε στην άκρη με το αυτοκίνητο και να μιλήσετε ελεύθερα. 

 

Με εκτίμηση

Στέλιος

Ξέρεις τι γίνεται? Πατάς τη Siri και της λένε Siri στείλε μήνυμα στην επαφή Νίκος Παπαδόπουλος οτι αυτή τη στιγμή οδηγώ και θα τον καλέσω σε λίγο. Ή ακόμα μπορείς να πεις Siri διάβασε μου το μήνυμα του Κώστα Παπαδόπουλου. Το ακούς από την φωνή της. Δεν χρειάζεται να κοιτάς την οθόνη. Ακριβώς όπως γίνεται και με το gps. Όταν το βάζεις το navigation θα παρατηρήσεις, πως στην πραγματικότητα δεν κοιτάς την οθόνη, αλλά ακούς τις οδηγίες που σου δίνει.


Τελευταία επεξεργασία από: nickhellas04, 08/06/2023 - 09:11


#95   bagg21

bagg21

    iPH Contributor

  • 971 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2023 - 09:12

Στο ios 30. Μαζί σου. Εάν δεν το ζητήσεις τώρα για να έρθει και στο ios 30, δεν θα έρθει ποτέ. Αλλά επειδή με προβλημάτισε η σκέψη σου για το πόσο λάθος είμαι, θεωρώ οτι ακόμα και οι εισφορές που μείωσαν από 500 ευρώ στα 230 με το περιβόητο νόμο, ήταν καλές. Άρα με βάση το σκεπτικό σου να πάψουμε να διεκδικούμε. Άστα μωρέ μην τα σκαλίζεις. Να γίνουμε όλοι συνένοχοι σε κάτι που μπορεί να διορθωθεί. Εντάξει μωρέ ο Κώστας σκοτώθηκε δεν τον ήξερα κιόλας, δεν με πολυενδιαφέρει αφού δεν ήταν και συγγενικό μου πρόσωπο.

Εσυ αυτό κατάλαβες ;

Να στο κάνω πιο λιανά ..

Γράφω : και που υπάρχει η γλώσσα ελληνικά πρέπει να πούμε και ευχαριστώ δηλαδή ; ( ερωτηματικό )

Απλά έπαψα να ελπίζω .
Δεν έγραψα να σταματήσουμε να διεκδικούμε .
Όλα τα αλλά που γράφεις ειναι παντελώς άσχετα .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: bagg21, 08/06/2023 - 09:18


#96   nickhellas04

nickhellas04

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/06/2023 - 09:18

Εσυ αυτό κατάλαβες ;

Να στο κάνω πιο λιανά ..

Γράφω και που υπάρχει η γλώσσα ελληνικά πρέπει να πούμε και ευχαριστώ δηλαδή ;

Απλά έπαψα να ελπίζω .
Δεν έγραψα να σταματήσουμε να διεκδικούμε .
Όλα τα αλλά που γράφεις ειναι παντελώς άσχετα .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καταρχάς δεν έγινε επιθετικός. Εάν έγινα σου ζητάω συγγνώμη. Εάν δεν ζητήσει μια μεγάλη μερίδα πληθυσμού να μιλήσει η Siri επιτέλους ελληνικά δεν θα το κάνουν ποτέ.  Αυτό προσπαθώ να πω.



#97   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 08/06/2023 - 09:22

Ανέφερα … περίεργες και σπασμένες.

Περίεργες εννοώ αυτές τύπου jailbreak, που παραβαίνουν κάποιους κανόνες που θέτει η Apple

Όλοι καταλαβαίνουμε τι άλλο περιμένουν κάποιοι, ας μη κρυβόμαστε.
Αν θέλεις εφαρμογές που δεν παραβαίνουν κανόνες , υπάρχουν στο App Store.

Το JB δεν έχει να κάνει με σπασμένες εφαρμογές.

 

Τι ακριβώς κανόνες παραβαίνουν?

 

H πλειοψηφία του κόσμου δεν έχει ιδέα τι μπορεί να φέρει το Sideloading.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#98   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/06/2023 - 09:27

Μια και η συζήτηση είναι σχετικά με τα Ελληνικά, έχει κάποιος παρατηρήσει άλλες πιθανές προσθήκες στο λειτουργικό σχετικά με τα Ελληνικά? Δεν ειναι μονάχα η Siri, έχουμε το translation , το predictive & slide to type keyboard... Την ανάγνωση μηνυμάτων που δεν λειτουργούν στα Ελληνικα.... 



#99   bagg21

bagg21

    iPH Contributor

  • 971 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2023 - 09:50

Καταρχάς δεν έγινε επιθετικός. Εάν έγινα σου ζητάω συγγνώμη. Εάν δεν ζητήσει μια μεγάλη μερίδα πληθυσμού να μιλήσει η Siri επιτέλους ελληνικά δεν θα το κάνουν ποτέ. Αυτό προσπαθώ να πω.


Συγγνώμη εγώ . Συμφωνώ !
Σιγά μη τους χαριστούμε κιόλας …


Sent from my iPhone using Tapatalk

#100   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 08/06/2023 - 11:04

Το JB δεν έχει να κάνει με σπασμένες εφαρμογές.

 

Τι ακριβώς κανόνες παραβαίνουν?

 

H πλειοψηφία του κόσμου δεν έχει ιδέα τι μπορεί να φέρει το Sideloading.

 

 

δεν υπαρχει περιπτωση να τ αφησει να συμβει...μονο με τους δικους της κανονες.



#101   pakos30

pakos30

    iPH Hero

  • 4.039 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/06/2023 - 13:45

Τα δεδομένα συστήματος που είναι πολύ ανεβασμένα κοντά στα 10 με 11 gb είναι φυσιολογικό η λόγω beta?

#102   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 08/06/2023 - 13:52

δεν υπαρχει περιπτωση να τ αφησει να συμβει...μονο με τους δικους της κανονες.

Καλώς ή κακώς, στο συγκεκριμένο κομμάτι όταν απο πίσω υπάρχει νομοθεσία, που πιέζει πλέον για αλλαγή, δεν μπορεί να κάνει και πολλά.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 08/06/2023 - 13:52

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#103   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 08/06/2023 - 14:04

Η νομοθεσία δεν θα ορίζει του κανόνες…δηλ. An επιτρέψει η Apple να υπάρχει και άλλο App Store, αυτό θ ακολουθεί τους δικούς της κανόνες.
Δεν θα επιτρέψει δηλ. εφαρμογές να έχουν πρόσβαση στο root , όπως απαιτούν εφαρμογές μέσω jailbreak κλπ
Ούτε προφανώς εφαρμογές που παρακάμπτουν κανόνες ασφαλείας, ιδιωτικότητας κλπ

Για παράδειγμα… αν κάποιος περιμένει εφαρμογή για call recording, αυτό παρακαμπτει βασικούς κανόνες ιδιωτικότητας (εκτός αν υπάρχει συναίνεση) .

Τελευταία επεξεργασία από: toxotis70, 08/06/2023 - 14:07


#104   gianton

gianton

    iPH Enthousiast

  • 465 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 08/06/2023 - 14:37

Αυτό που θα γίνει είναι ότι ισχύει στους Mac εδώ και χρόνια, δηλαδή να μπορείς να κατεβάζεις τις εφαρμογές ως .dmg αρχεία ή όπως αλλιώς θα λέγονται από τα sites των developers και να τα εγκαθιστάς χωρίς το App Store.
Αυτό γίνεται στο Android από τότε που βγήκε. Ήρθε η ώρα να γίνεται και στο iOS.

#105   frankk

frankk

    iPH Member

  • 325 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2023 - 16:15

Σε εμένα με 12 pro στις Ρυθμίσεις και λογισμικό που πάω εκεί που είναι η beta γιατί μου δείχνει μόνο public?? δε μου βγάζει 17 beta....!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 16

0 μέλη, 12 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (2), Google (2)