Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τεχνικές προδιαγραφές νέας ή υπό ανακαίνιση κατοικίας για να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις ενός έξυπνου Σπιτιού


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
17 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 02/05/2023 - 10:07

Αν και δεν είναι το κατάλληλο topic, λέω να την κάνω την ερώτηση μου στον γκουρού Vrachami!
Σε νέο σπίτι που πάει για ανακαίνιση, τι εργασίες πιστεύεις πως πρέπει να γίνουν «εσωτερικά» για να έχουμε αναμονές για ότι χρειαστεί μελλοντικά για smart home; (Για να γλιτώσουμε μελλοντικές εργασίες) Σκεφτόμουν αν πρέπει να αφήσω στα μπουάτ μέσα τίποτα συσκευές που είτε παρέχουν energy monitoring, είτε λειτουργεί ως switch, αν χρειάζεται έξτρα καλωδίωση εκτός από ρεύμα ας πούμε για την τέντα για να ανεβαίνει και να κατεβαίνει, αν είναι να μπει κάποιος θερμοστάτης θα δουλέψει απευθείας αν αντικαταστήσω αυτόν που υπήρχε ή θα πρέπει να τραβηχτεί κάποιο καλώδιο, όπως επίσης αν μπούμε κάμερες αν χρειάζονται καλωδιώσεις έξτρα και στις απλές και σε τύπου ring έξω από την πόρτα..

πολύ δύσκολο έργο, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι μια πρόχειρη συζήτηση με εγκαταστάτη που το "κατέχει" αλλά γενικότερα αν δεν έχεις και εσύ κάποιο συγκεκριμένο πλάνο στο μυαλό σου, δε μπορείς να ζητάς υλοποιήσεις στον αέρα.

Στα κουτιά διακλάδωσης μέσα να αφήνεις εξοπλισμό που μπορεί να χρειαστεί αντικατάσταση είναι λίγο άκυρο, γιατί στο πρώτο πρόβλημα θα πρέπει να σκάβεις τοίχους, εκτός και αν κάνεις ψευδοροφές, και μπορείς να αφήσεις επισκέψιμο σημείο στην οροφή. Πάλι δεν είναι πολύ όμορφο για το σπίτι.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αφήσεις μια αναμονή ουδετέρου και στους διακόπτες, αν βάλεις smart να μπορείς να αγοράσεις χωρίς ιδιαίτερους περιορισμους, αν ξέρεις ποια κυκλώματα φωτισμού θα δουλεύουν αλερετουρ, και εκεί να δεις με τους διακόπτες που κυκλοφορούν σημερα που μπορείς να βάλεις τον smart και πολλά άλλα.

Κάμερες θα βάλεις? θα χρειαστείς? αν τα ξέρεις απο πριν, καλό ειναι να περάσεις καλώδια...τι κάμερες θα βάλεις? αν υποστηρίζουν ΡοΕ χρειάζεσαι ένα καλώδιο, χρειάζεσαι άλλο εξοπλισμό, που θα πάει το καταγραφικό κτλ κτλ.... 

πολλές συζητήσεις που γενικότερα σε ένα φόρουμ (και για θέμα ασφαλειας) καλό είναι να τις αποφεύγεις :) 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 02/05/2023 - 10:31

πολύ δύσκολο έργο, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι μια πρόχειρη συζήτηση με εγκαταστάτη που το "κατέχει" αλλά γενικότερα αν δεν έχεις και εσύ κάποιο συγκεκριμένο πλάνο στο μυαλό σου, δε μπορείς να ζητάς υλοποιήσεις στον αέρα.

Στα κουτιά διακλάδωσης μέσα να αφήνεις εξοπλισμό που μπορεί να χρειαστεί αντικατάσταση είναι λίγο άκυρο, γιατί στο πρώτο πρόβλημα θα πρέπει να σκάβεις τοίχους, εκτός και αν κάνεις ψευδοροφές, και μπορείς να αφήσεις επισκέψιμο σημείο στην οροφή. Πάλι δεν είναι πολύ όμορφο για το σπίτι.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αφήσεις μια αναμονή ουδετέρου και στους διακόπτες, αν βάλεις smart να μπορείς να αγοράσεις χωρίς ιδιαίτερους περιορισμους, αν ξέρεις ποια κυκλώματα φωτισμού θα δουλεύουν αλερετουρ, και εκεί να δεις με τους διακόπτες που κυκλοφορούν σημερα που μπορείς να βάλεις τον smart και πολλά άλλα.

Κάμερες θα βάλεις? θα χρειαστείς? αν τα ξέρεις απο πριν, καλό ειναι να περάσεις καλώδια...τι κάμερες θα βάλεις? αν υποστηρίζουν ΡοΕ χρειάζεσαι ένα καλώδιο, χρειάζεσαι άλλο εξοπλισμό, που θα πάει το καταγραφικό κτλ κτλ.... 

πολλές συζητήσεις που γενικότερα σε ένα φόρουμ (και για θέμα ασφαλειας) καλό είναι να τις αποφεύγεις :)

Καλησπέρα Νίκο! Εγώ έχω κάποια πράγματα στο μυαλό μου, αλλά το δικό μου μυαλό είναι φτωχό, και για αυτό ζητάω συμβουλές λόγω εμπειρίας. Αυτό με τον ουδέτερο ας πούμε, δεν το γνώριζα και μου το πρότειναν συγκεκριμένα και εχθές, οπότε ήδη μπήκε στο πρόγραμμα για να ενημερώσω τον ηλεκτρολόγο.

Τα μπουάτ ας πούμε είναι άμεσα προσβάσιμα και δε χρειάζεται κανένα σκάψιμο τοίχου σε μεταγενέστερο χρόνο. Το πολύ πολύ να χρειάζομαι λίγο απ'το χρώμα του τοίχου για το καπάκι του.

Για το θέμα του θερμοστάτη ας πούμε δε γνωρίζω πράγματα, οπότε δεν ξέρω αν θα έπρεπε να προσέξω να έχει συγκεκριμένες καλωδιώσεις από τώρα.

Όσον αφορά τις κάμερες, έλεγα να γλυτώσω το θέμα καταγραφικού και τραβήγματος καλωδίων γιατί θα μου κάνει τη ζωή δύσκολη και σκεφτόμουν αν γίνεται να παίξω με ασύρματες κάμερες και iCloud storage.



#3   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/05/2023 - 11:04

Καλησπέρα Νίκο! Εγώ έχω κάποια πράγματα στο μυαλό μου, αλλά το δικό μου μυαλό είναι φτωχό, και για αυτό ζητάω συμβουλές λόγω εμπειρίας. Αυτό με τον ουδέτερο ας πούμε, δεν το γνώριζα και μου το πρότειναν συγκεκριμένα και εχθές, οπότε ήδη μπήκε στο πρόγραμμα για να ενημερώσω τον ηλεκτρολόγο.
Τα μπουάτ ας πούμε είναι άμεσα προσβάσιμα και δε χρειάζεται κανένα σκάψιμο τοίχου σε μεταγενέστερο χρόνο. Το πολύ πολύ να χρειάζομαι λίγο απ'το χρώμα του τοίχου για το καπάκι του.
Για το θέμα του θερμοστάτη ας πούμε δε γνωρίζω πράγματα, οπότε δεν ξέρω αν θα έπρεπε να προσέξω να έχει συγκεκριμένες καλωδιώσεις από τώρα.
Όσον αφορά τις κάμερες, έλεγα να γλυτώσω το θέμα καταγραφικού και τραβήγματος καλωδίων γιατί θα μου κάνει τη ζωή δύσκολη και σκεφτόμουν αν γίνεται να παίξω με ασύρματες κάμερες και iCloud storage.


Συμφωνώ απόλυτα με τον @Nikkos78. Ο ουδέτερος είναι σημαντικός. Σκοπός είναι να υπάρχει εύκολα προσβάσιμο ρεύμα σε όλα τα δωμάτια και στους εξωτερικούς χώρους του σπιτιού. Ο θερμοστάτης δεν νομίζω να θέλει κάποια αλλαγή.
Επίσης στο βαθμό που είναι εφικτό, καλό θα ήταν να υπάρχει ενσύρματο δίκτυο σε κάθε δωμάτιο.
Τέλος Θα πρότεινα να υπάρχει αρκετός χώρος πίσω από τα κουτιά των πριζών/διακοπτών.
 


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 02/05/2023 - 19:06

Big things have small beginnings

#4   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 02/05/2023 - 11:04

οι θερμοστάτες οι περισσότεροι, λειτουργούν με μπαταρία, και στέλνουν μόνο μια επαφή τύπου ξεκίνα-σταμάτα. δε χρειάζονται πολλά πολλά. Δεν ξέρω αν θα χρειαστεί ρεύμα για να λειτουργεί ο θερμοστάτης που θα αγοράσεις, αλλά και πάλι θα θέλει dc ή 220Vac? θα πρέπει να το ξέρεις απο τώρα αν είναι ή αφήνεις και καλώδια παροχής 220VAC για το θερμοστάτη χώρου. Ο θερμοστάτης χώρου θα είναι μόνο για θέρμανση χώρου ή θα έχει και 2η έξοδο για θερμοσίφωνα (σε περίπτωση ηλιακού με 3πλής ενέργειας boiler). 

Οι κάμερες οι ασύρματες, καλές είναι, αλλα και αυτές πρέπει να πάρουν ρεύμα από κάπου. Οπότε το καλώδιο δε το γλυτώνεις, εκτός αν βάλεις με μπαταρίες.

Εμένα η άποψή μου για τέτοιες δουλειές είναι καλώδια παντού, και ασύρματη σύνδεση για ό,τι κινείται μόνο :) 

Αν κάνεις ανακαίνιση και θα πέσει καλέμι στο σπίτ, κάτον μια και καλή :)



#5   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 02/05/2023 - 17:21

Σε νέο σπίτι που πάει για ανακαίνιση, τι εργασίες πιστεύεις πως πρέπει να γίνουν «εσωτερικά» για να έχουμε αναμονές για ότι χρειαστεί μελλοντικά για smart home; (Για να γλιτώσουμε μελλοντικές εργασίες) Σκεφτόμουν αν πρέπει να αφήσω στα μπουάτ μέσα τίποτα συσκευές που είτε παρέχουν energy monitoring, είτε λειτουργεί ως switch, αν χρειάζεται έξτρα καλωδίωση εκτός από ρεύμα ας πούμε για την τέντα για να ανεβαίνει και να κατεβαίνει, αν είναι να μπει κάποιος θερμοστάτης θα δουλέψει απευθείας αν αντικαταστήσω αυτόν που υπήρχε ή θα πρέπει να τραβηχτεί κάποιο καλώδιο, όπως επίσης αν μπούμε κάμερες αν χρειάζονται καλωδιώσεις έξτρα και στις απλές και σε τύπου ring έξω από την πόρτα..



#6   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 02/05/2023 - 20:43

οι θερμοστάτες οι περισσότεροι, λειτουργούν με μπαταρία, και στέλνουν μόνο μια επαφή τύπου ξεκίνα-σταμάτα. δε χρειάζονται πολλά πολλά. Δεν ξέρω αν θα χρειαστεί ρεύμα για να λειτουργεί ο θερμοστάτης που θα αγοράσεις, αλλά και πάλι θα θέλει dc ή 220Vac? θα πρέπει να το ξέρεις απο τώρα αν είναι ή αφήνεις και καλώδια παροχής 220VAC για το θερμοστάτη χώρου. Ο θερμοστάτης χώρου θα είναι μόνο για θέρμανση χώρου ή θα έχει και 2η έξοδο για θερμοσίφωνα (σε περίπτωση ηλιακού με 3πλής ενέργειας boiler).
Οι κάμερες οι ασύρματες, καλές είναι, αλλα και αυτές πρέπει να πάρουν ρεύμα από κάπου. Οπότε το καλώδιο δε το γλυτώνεις, εκτός αν βάλεις με μπαταρίες.
Εμένα η άποψή μου για τέτοιες δουλειές είναι καλώδια παντού, και ασύρματη σύνδεση για ό,τι κινείται μόνο :)
Αν κάνεις ανακαίνιση και θα πέσει καλέμι στο σπίτ, κάτον μια και καλή :)


Οκ, δε γνωρίζω από θερμοστάτες. Το σπίτι τώρα έχει έναν αναλογικό με ροδέλα, τον κλασικό. Μόλις ξεκινήσω την ανακαίνιση και τον ανοίξω θα ενημερώσω για το τι καλώδια έχει. Δίπλα είναι και ο πίνακας. Στο σπίτι υπάρχει boiler και ανοίγει με ασφαλεια από τον πίνακα, αλλά υπάρχει και ηλιακός θερμοσίφωνας στην ταράτσα. Στο μυαλό μου εγώ είχα για απλό θερμοστάτη χώρου, και δε γνώριζα για αυτά που λες για την περίπτωση του ηλιακού.
Όσον αφορά τις κάμερες, έλεγα να μπούν στα μπαλκόνια, όποτε θεωρώ πως μπορούν να πάρουν και ρεύμα σχετικά εύκολα αν χρειαστεί. Αυτή τη στιγμή εχω ένα καταγραφικό με 2 κάμερες για την πυλωτή για να βλέπουν είσοδο και πάρκινγκ.
Οκ κάποια βασικά πράγματα θα τς κάνω, αλλά αν χρειάζεται όλο το σπίτι καλέμι, λογικά δε θα το κάνω, για να μη ξεσκίσω όλο το σπίτι. Θα προσπαθήσω να στήσω και ένα rack κάπου (ή στην αποθήκη ή στο πατάρι) μπας και τα κάνω όλα νοικοκυρεμένα, αλλά όλα θα εξαρτηθούν από την πορεία των εργασιών διότι βιάζομαι να μπω μέσα πριν τον Ιούλιο αν είναι δυνατόν.

#7   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 02/05/2023 - 22:29

ιδέες υπάρχουν πολλές.

α. στα φωτιστικά στην οροφή μπορείς να έχεις 4 καλώδια, εκτός από τα βασικά και απαραίτητα, να στέλνεις και ένα καλώδιο με μόνιμη παροχή ρεύματος έτσι ώστε βάζοντας έναν έξυπνο διακόπτη χωνευτό τύπου sonoff, εχεις ένα έξυπνο φως με απλούς διακόπτες, χωρίς πολλά πολλά, είναι ευκολο στην αντικατασταση ή στις εργασίες αν χρειαστεί.

β. στα δωμάτια όπως λέει και ο @vrachamis εχω περάσει 2πλό καλώδιο δικτύου σε μια πρίζα διπλή και στην άλλη άκρη τα τερματίζω όλα σε ενα mini patch panel και διαλέγω αν θα έχω δίκτυο ή τηλέφωνο σε κάθε πρίζα, με μικρά patchcords ανάλογα με το που θα τα συνδέσω, στο switch για δίκτυο ή στο phone για τηλέφωνο.

γ. η ιδέα για ένα κεντρικό σημείο να καταλήγουν όλα τα καλώδια δικτύου απ' όλο το σπίτι είναι πολύ βολικό είτε φτιάξεις rack, είτε απλά για να μαζεψεις όλα τα μπλιμπλίκια που θα χρειαστείς να δουλεύουν χωρίς να είναι σκόρπια τριγύρω. βάζεις και ένα μικρό UPS και τα έχεις όλα προστατευμένα και σε συνεχόμενη λειτουργία.

δ. με τους έξυπνους θερμοστάτες δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία γιατί μου φαίνεται ότι είναι λίγο σα μπάλωμα σε κακές μονώσεις στο σπίτι. Εγώ επέλεξα έναν απλό χρονοθερμοστάτη, εβδομαδιαίου προγραμματισμού της Μίζενς, και του έιχα ρυθμίσει το πρόγραμμα να δουλεύει σε υψηλή θερμοκρασία όταν είμαστε στο σπίτι και σε χαμηλή θερμοκρασία το βράδυ από τις 12 μέχρι τις 6 το πρωί. Η διαφορά στη θερμοκρασία καλό είναι να είναι μέχρι 3 βαθμούς Κελσίου, παραπάνω η ενέργεια που απαιτείται για την αναπλήρωση της θερμοκρασίας συνήθως κάνει το σύστημα ενεργοβόρο. Αυτά πάντα επηρρεάζονται από πολλές παραμέτρους, αλλά το βασικότερο είναι οι σωστές μονώσεις.

ε. ηλιακός θερμοσίφωνας είναι ένα αλλο μεγάλο κεφάλαιο. Για εμένα που έκανα εγκατάσταση από την αρχή σε καινούριο σπίτι, παρήγγειλα το μπόιλερ να έχει κυάθιο και για 2ο θερμοστάτη, και στη θέση του έχω βάλει θερμοστοιχείο με καλώδιο μέχρι τον πίνακα παροχής του σπιτιού και εκεί έχω βάλει θερμοστάτη ρυθμιζόμενο τύπου ράγας, έχω ένδειξη θερμοκρασίας νερού στον ηλιακό, και ρυθμίζω πότε θα ανάβει με το ρεύμα, μέχρι ποια θερμοκρασία να λειοτουργεί, και με επιλογή να ζεσταίνει νερό και από το καλοριφέρ όταν είναι αναμμένο. Καλωδιώσεις, ηλεκτροβάνες, θερμοστάτες και όλα αυτά πρέπει να έχεις ένα πλάνο από την αρχή για να ξέρεις τι χρειάζεται και πως θα τα συνδέσεις όλα μαζί.



#8   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/05/2023 - 23:35

Στην προηγούμενη σύντομη ανάρτηση μου ανέφερα πως θα ήταν καλό να εξασφαλιστεί επαρκής χώρος στα κουτιά των επιτοίχιων διακοπτών/πριζών χωρίς να εξηγήσω γιατί.

Οδεύοντας στην matter εποχή όλα δείχνουν πως θα κυριαρχήσουν τα έξυπνα ρελέ (Wi-Fi ή thread) που χωνεύονται πίσω από διακόπτες και πρίζες.

Θα είναι δύσκολο πλέον για τον καθένα να αγνοήσει τα πλεονεκτήματα τους:


1. Είναι αόρατα και πιάνουν ελάχιστο χώρο

2. Δεν καταργούν ή κωλύουν την λειτουργικότητα του κλασικού αναλογικού διακόπτη κάνοντας ταυτόχρονα τον φωτισμό έξυπνο.

3. Για τον προηγούμενο λόγο δεν χρειάζεται να κάνουμε «σεμινάρια» σε επισκέπτες στο σπίτι μας για το πως ανάβουν τα έξυπνα φώτα μας. Η γιαγιάκα μας μπορεί να εξακολουθεί να χρησιμοποιεί τους φυσικούς διακόπτες.

4. Δεν απαιτούν χρήση ή αντικατάσταση μπαταριών.

5. Έχουν αδιάλειπτη τροφοδοσία ενέργειας

6. Λειτουργούν σαν router για να διασπείρουν σε όλο το σπίτι ένα πανίσχυρο Thread δίκτυο (IoT network), δεδομένου πως δεν υπάρχει δωμάτιο στο σπίτι που δεν διαθέτει τουλάχιστον ένα διακόπτη.

7. Συνεργάζονται με πάσης φύσεως αισθητήρες και συμμετέχουν σε όλους τους αμέτρητους αυτοματισμούς που μπορεί να συλλάβει ο νους.
Big things have small beginnings

#9   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 03/05/2023 - 13:37

@Vrachamis, καλά τα λες, αλλά αν κάτσεις να το σκεφτείς καλά, το κουτί στον τοίχο είναι δύσκολο στις περισσότερες περιπτώσεις να έχει πολύ χώρο, λόγω τοιχοποιίας, λόγω υλικών, λόγω καλωδιώσεων που προσπαθούν να περάσουν από τις ίδιες σωληνώσεις οι ηλεκτρολόγοι.

Δυσκολο είναι να βάλεις και μόνιμη παροχή ρεύματος στο ταβάνι εκεί που θα μπει το φωτιστικό, θα πρέπει να γίνει η εγκατάσταση από την αρχή γιατί το ταβάνι, μια φορά το φτιάχνεις και δεν ασχολείσαι πάλι.

Αλλά γλυτώνεις παάααρα πολλά από τα υπόλοιπα υλικά που θα χρειαστείς για να λειτουργήσεις smart στο τέλος το ίδιο φωτιστικό. Με έναν smart διακόπτη στην ροζέτα του φωτιστικού, δε χρειάζεσαι ιδιαίτερες καλωδιώσεις στο υπόλοιπο σπίτι, δε χρειάζεσαι περισσότερο από ένα smart διακόπτη στους τοίχους.

Το κακό είναι ότι θα πρέπει να το ξέρεις απ' την αρχή, και να τα κάνεις όλα τα φώτα έτσι :)

Στο επόμενο σπίτι που θα φτιάξω :) 



#10   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 03/05/2023 - 17:38

Κατάλαβα... Μόλις μπω και αρχίσω να αδειάζω το σπίτι, θα με πιάσει πανικός όταν θα είναι να ανοίξω τους διακόπτες και τα μπουάτ και δω πως δε θα'χει χώρο :P

 

Σε λίγο καιρό θα επανέλθω και με φωτογραφίες για να γίνουν αν είναι όσα τα περισσότερα γίνονται από την αρχή, ειδάλλως σε δεύτερο χρόνο στο μέλλον!



#11   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 04/05/2023 - 06:09

Κατάλαβα... Μόλις μπω και αρχίσω να αδειάζω το σπίτι, θα με πιάσει πανικός όταν θα είναι να ανοίξω τους διακόπτες και τα μπουάτ και δω πως δε θα'χει χώρο :P

Σε λίγο καιρό θα επανέλθω και με φωτογραφίες για να γίνουν αν είναι όσα τα περισσότερα γίνονται από την αρχή, ειδάλλως σε δεύτερο χρόνο στο μέλλον!

Μην φοβηθείς να κανείς εκτεταμένες εργασίες και μάλιστα με πρόβλεψη και ανοχή για παραπάνω πράγματα.
Οι εργασίες αποκαταστάσης μετά θα γίνουν έτσι και αλλιώς και δεν θα παίξει ρόλο στο βάψιμο πχ, αν περάσεις μια η δέκα καινούργιες γραμμές.
Είναι όμως κάτι που θα βρεις μπροστά σου στο όχι μόνο μακρινό μέλλον είτε ζήσεις εσυ είτε το εκμεταλλευτείς.


Sent from my iPad using Tapatalk

#12   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/05/2023 - 09:09

Κατάλαβα... Μόλις μπω και αρχίσω να αδειάζω το σπίτι, θα με πιάσει πανικός όταν θα είναι να ανοίξω τους διακόπτες και τα μπουάτ και δω πως δε θα'χει χώρο :P

Σε λίγο καιρό θα επανέλθω και με φωτογραφίες για να γίνουν αν είναι όσα τα περισσότερα γίνονται από την αρχή, ειδάλλως σε δεύτερο χρόνο στο μέλλον!

Τα κουτιά που μπαίνουν οι πρίζες και οι διακόπτες είναι by default ένα μέγεθος , εκτός αν βάλεις εργοταξίου . Δεν είχε προβλεφθεί για switch.στον ηλεκτρολόγο πες να σου περάσει ουδέτερο παντού αν δεν έχει ήδη γιατί όλα τα switch θέλουν ουδέτερο ( ναι υπάρχουν και χωρίς αλλά έχει πρέπει να βάλεις πυκνωτή στην λάμπα ) και σίγουρα άλλαξε τον πίνακα . Κατά τα αλλά μην αγχώνεσαι όλα γίνονται . Εμένα όλο το σπίτι ( παρκέ -ξύλο ) δεν είχαν οι διακόπτες ουδέτερο και κατέβασα από τα κουτιά με ατσάλινα , και οι διακόπτες είναι ελάχιστα πιο έξω ( έσκαψα λίγο βέβαια από πίσω ) κατα τα αλλα όλα καλά . Άσε που στάνταρ θα βγουν διακοπτες για HomeKit χωρίς να χρειάζεσαι switch από πίσω

Τελευταία επεξεργασία από: Giorgio2112, 04/05/2023 - 09:16


#13   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 04/05/2023 - 11:41

Smart Wi-Fi Wall Switch MSS510EU Touch Version (meross.com)

 

αν δουλεύουν όσο αξιόπιστα φαίνονται και στο site, είναι η καλύτερη λύση, χωρίς άλλο hub, μόνο με apple tv ή homepod, και εισαι έτοιμος.

 

Αλλά και πάλι η καλύτερη λύση είναι να βάζεις τον διακόπτη στο φωτιστικό, γιατί οι διακόπτες για τα φώτα στο σπίτι είναι πάντα περισσότεροι από τα φώτα :) 

ΑΛΛΑ απαιτείται να υπάρχει μόνιμη παροχή ρεύματος στο φωτιστικό εκτός από τα 3 καλώδια που υπάρχουν στανταρ. Αν ανοίξεις και δουλειές για ταβάνι ή αν το φτιάχνεις απ' την αρχή είναι η απλούστερη λύση.



#14   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 05/05/2023 - 06:01

Smart Wi-Fi Wall Switch MSS510EU Touch Version (meross.com)
.

Αυτός εκτός από την κλασική καλωδίωση 2 καλωδίων {φάσης - ουδέτερου} θέλει και τρίτο καλώδιο (επιπλέον ουδέτερο} όπου αυτός θα έρχεται κατευθείαν από τον πίνακα και όχι από αυτόν που πηγαίνει στο φωτιστικό ;
Υποστηρίζονται άραγε και διακόπτες A/R και κομιτατερ ;


Sent from my iPad using Tapatalk

#15   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 05/05/2023 - 06:51

αλερετουρ και κομιτατέρ δεν ξέρω αν έχει η meross, έχει η sonoff αλλά θέλουν η μεταξύ τους καλωδίωση να είναι "απομονωμένη" από άλλα κυκλώματα ή αν θυμάμαι καλά, στον τελευταίο διακόπτη που θα μπει πριν το φωτιστικό θα πρέπει να έχεις έξτρα καλωδιο να έχει συνέχεια τάση στον διακόπτη για να μπορέσει να λειτουργήσει.

Ουσιαστικά η sonoff μπορείς να έχεις κύκλωμα αλερετούρ με έναν εξυπνο διακόπτη (χωνευτό πίσω από τον κανονικό) αλλά θέλει μόνιμη παροχή ρεύματος για να λειτουργήσει. Γίνεται αλλά δεν είναι το συνηθες στις εγκαταστάσεις, και αν δεν υπάρχει πρίζα κάτω απ' τον διακόπτη για να πάρεις ρεύμα μπορεί να δυσκολευτείς λίγο στην υλοποίηση.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες