Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τεχνικές προδιαγραφές νέας ή υπό ανακαίνιση κατοικίας για να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις ενός έξυπνου Σπιτιού


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
17 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   ThemisD

ThemisD

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/05/2023 - 09:18

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

 

Σε πρόσφατη ανακαίνιση ισόγειας κατοικίας με προσθήκη ορόφου όπου τα ηλεκτρολογικά έγιναν ουσιαστικά "εξαρχής" τόσο στο ισόγειο όσο και προφανώς στον νέο όροφο, δόθηκε ιδιαίτερη προσοχή ώστε να περνάει από παντού ουδέτερος και έγινε αναζήτηση από τον ηλεκτρολόγο για χρήση όσο το δυνατόν πιο βαθιών κουτιών πριζών και διακοπτών με σκοπό να φιλοξενήσουν έξυπνα ρελεδάκια. Στη περίπτωσή μου προτιμήθηκαν αυτά της sonoff τα οποία και τοποθετήθηκαν σε κάθε κουτί διακόπτη.

 

Το μόνο για το οποίο μετανιώνω είναι ότι πήρα τα διακοπτάκια wifi και όχι Zeegbee

 

Στην προηγούμενη σύντομη ανάρτηση μου ανέφερα πως θα ήταν καλό να εξασφαλιστεί επαρκής χώρος στα κουτιά των επιτοίχιων διακοπτών/πριζών χωρίς να εξηγήσω γιατί.

Οδεύοντας στην matter εποχή όλα δείχνουν πως θα κυριαρχήσουν τα έξυπνα ρελέ (Wi-Fi ή thread) που χωνεύονται πίσω από διακόπτες και πρίζες.

Θα είναι δύσκολο πλέον για τον καθένα να αγνοήσει τα πλεονεκτήματα τους:


1. Είναι αόρατα και πιάνουν ελάχιστο χώρο

2. Δεν καταργούν ή κωλύουν την λειτουργικότητα του κλασικού αναλογικού διακόπτη κάνοντας ταυτόχρονα τον φωτισμό έξυπνο.

3. Για τον προηγούμενο λόγο δεν χρειάζεται να κάνουμε «σεμινάρια» σε επισκέπτες στο σπίτι μας για το πως ανάβουν τα έξυπνα φώτα μας. Η γιαγιάκα μας μπορεί να εξακολουθεί να χρησιμοποιεί τους φυσικούς διακόπτες.

4. Δεν απαιτούν χρήση ή αντικατάσταση μπαταριών.

5. Έχουν αδιάλειπτη τροφοδοσία ενέργειας

6. Λειτουργούν σαν router για να διασπείρουν σε όλο το σπίτι ένα πανίσχυρο Thread δίκτυο (IoT network), δεδομένου πως δεν υπάρχει δωμάτιο στο σπίτι που δεν διαθέτει τουλάχιστον ένα διακόπτη.

7. Συνεργάζονται με πάσης φύσεως αισθητήρες και συμμετέχουν σε όλους τους αμέτρητους αυτοματισμούς που μπορεί να συλλάβει ο νους.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/05/2023 - 11:56

Κατάλαβα... Μόλις μπω και αρχίσω να αδειάζω το σπίτι, θα με πιάσει πανικός όταν θα είναι να ανοίξω τους διακόπτες και τα μπουάτ και δω πως δε θα'χει χώρο :P

Σε λίγο καιρό θα επανέλθω και με φωτογραφίες για να γίνουν αν είναι όσα τα περισσότερα γίνονται από την αρχή, ειδάλλως σε δεύτερο χρόνο στο μέλλον!


Τα κουτιά που μπαίνουν οι πρίζες και οι διακόπτες είμαι by default ένα μέγεθος , εκτός αν βάλεις εργοταξίου . Δεν είχε προβλεφθεί για switch.στον ηλεκτρολόγο πες να σου περάσει ουδέτερο παντού αν δεν έχει ήδη γιατί όλα τα switch θέλουν ουδέτερο ( ναι υπάρχουν και χωρίς αλλά έχει πρέπει να βάλεις πυκνωτή στην λάμπα ) και σίγουρα άλλαξε τον πίνακα . Κατά τα αλλά μην αγχώνεσαι όλα γίνονται . Εμένα όλο το σπίτι ( παρκέ -ξύλο ) δεν είχαν οι διακόπτες ουδέτερο και κατέβασα από τα κουτιά με ατσάλινα , και οι διακόπτες είναι ελάχιστα πιο έξω ( έσκαψα λίγο βέβαια από πίσω ) κατα τα αλλα όλα καλά . Άσε που στάνταρ θα βγουν διακοπτες για HomeKit χωρίς να χρειάζεσαι switch από πίσω

#18   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/05/2023 - 22:27

Κατάλαβα... Μόλις μπω και αρχίσω να αδειάζω το σπίτι, θα με πιάσει πανικός όταν θα είναι να ανοίξω τους διακόπτες και τα μπουάτ και δω πως δε θα'χει χώρο :P

Σε λίγο καιρό θα επανέλθω και με φωτογραφίες για να γίνουν αν είναι όσα τα περισσότερα γίνονται από την αρχή, ειδάλλως σε δεύτερο χρόνο στο μέλλον!


Τα κουτιά που μπαίνουν οι πρίζες και οι διακόπτες είμαι by default ένα μέγεθος , εκτός αν βάλεις εργοταξίου . Δεν είχε προβλεφθεί για switch.στον ηλεκτρολόγο πες να σου περάσει ουδέτερο παντού αν δεν έχει ήδη γιατί όλα τα switch θέλουν ουδέτερο ( ναι υπάρχουν και χωρίς αλλά έχει πρέπει να βάλεις πυκνωτή στην λάμπα ) και σίγουρα άλλαξε τον πίνακα . Κατά τα αλλά μην αγχώνεσαι όλα γίνονται . Εμένα όλο το σπίτι ( παρκέ -ξύλο ) δεν είχαν οι διακόπτες ουδέτερο και κατέβασα από τα κουτιά με ατσάλινα , και οι διακόπτες είναι ελάχιστα πιο έξω ( έσκαψα λίγο βέβαια από πίσω ) κατα τα αλλα όλα καλά . Άσε που στάνταρ θα βγουν διακοπτες για HomeKit χωρίς να χρειάζεσαι switch από πίσω




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες