Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iMessage Activation Problem μετά από ταξίδι


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
52 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   skous

skous

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:skous

Δημοσίευση 02/06/2023 - 18:57

Καλησπέρα

Μετά από ταξίδι στο εξωτερικό (όπου στο αεροπλάνο είχα το κινητό σε flight mode) το που πάτησα Ελλάδα βγήκε το popup που λέει ότι ο πάροχος ίσως χρεώσει για την ενεργοποίηση του iMessage το οποίο μέχρι τότε ήταν κανονικά σε λειτουργία.

Απο τότε, δεν ενεργοποιείται το iMessage στον αριθμό μου (παίζει με τα emails) και είτε είναι στο Waiting for Activation ή βγάζει Unsuccessful Activation. Και έχουν περάσει 2-3 24ωρα.

Cosmote και iPhone 14 pro με κανονική sim.

Κάποια βοήθεια;


Sent from my iPad using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/06/2023 - 21:02

Καλησπέρα

Μετά από ταξίδι στο εξωτερικό (όπου στο αεροπλάνο είχα το κινητό σε flight mode) το που πάτησα Ελλάδα βγήκε το popup που λέει ότι ο πάροχος ίσως χρεώσει για την ενεργοποίηση του iMessage το οποίο μέχρι τότε ήταν κανονικά σε λειτουργία.

Απο τότε, δεν ενεργοποιείται το iMessage στον αριθμό μου (παίζει με τα emails) και είτε είναι στο Waiting for Activation ή βγάζει Unsuccessful Activation. Και έχουν περάσει 2-3 24ωρα.

Cosmote και iPhone 14 pro με κανονική sim.

Κάποια βοήθεια;


Sent from my iPad using Tapatalk


Κλείσε iMessage και FaceTime για 24 ώρες και ξανά προσπάθησε μετά από 24 ώρες να τα ενεργοποιήσεις. Αλλιώς μιλά με apple

#3   stifler

stifler

    iPH Addict

  • 772 μηνύματα
  • Twitter:@stiflerakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:MrJail

Δημοσίευση 03/06/2023 - 10:27

Τα ίδια και εδώ. Είναι μαζικό το θέμα απ ότι λέει η υποστήριξη της Απλ.

δεν ενεργοποιείται κανένα από τα δυο νούμερα μου ότι και αν κάναμε.

Θα μιλήσω ξανά αύριο με υποστήριξη να δούμε.

Επισης επειδή τους κάλεσα δυο φορές , την πρώτη μου έλεγαν να βάλω χρήματα η κάτι τέτοιο στον λογαριασμό μου που δεν γίνεται φυσικά καθώς διαθέτω συμβόλαια και όχι καρτοκινητά .



#4   HuskerDu

HuskerDu

    iPH Addict

  • 605 μηνύματα
  • Twitter:@patsio_thess
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 03/06/2023 - 15:04

To ίδιο θέμα έχω και εγώ με το 13 pro max, ο αριθμός έμεινε στο 'waiting for activation' δυο 24ωρα, βγάλατε άκρη?! Πιο είναι το τηλ της apple support στην Ελλάδα?



#5   ariadgr

ariadgr

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/06/2023 - 15:08

To ίδιο θέμα έχω και εγώ με το 13 pro max, ο αριθμός έμεινε στο 'waiting for activation' δυο 24ωρα, βγάλατε άκρη?! Πιο είναι το τηλ της apple support στην Ελλάδα?

Το πρώτο αποτέλεσμα της αναζήτησης Google λέει 2103009960



#6   stifler

stifler

    iPH Addict

  • 772 μηνύματα
  • Twitter:@stiflerakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:MrJail

Δημοσίευση 03/06/2023 - 17:08

Είναι πολύ ευγενικοί αλλά δεν νομίζω πως θα βγάλεις άκρη .
Την πρώτη φορά που τους κάλεσα μου είπαν να πάρω τον πάροχο μου και να τους πω να μου προσθέσουν υπόλοιπο .
Τους είπα πως έχω συμβόλαιο και μάλλον θα με περάσουν για τρελό αλλά επέμειναν όποτε κλείσαμε το τηλ και το έκανα
Αφού λοιπόν επιβεβαιώθηκα για το προφανές (ότι δεν μπορώ να προσθέσω υπόλοιπο σε συμβόλαιο) τους ξανά κάλεσα . Μου είπαν να μην κλείσω ανοίξω ξανά τους διακόπτες και να περιμένω 24 ώρες (κάτι που προφανώς δεν βοήθησε) και να τους ξανά καλέσω εάν δεν λυθεί .
Εννοείται πως έχω κλείσει διακόπτες πριν τους καλέσω , έχω σβήσει κινητό , ξανά άναψα και άνοιξα διακόπτες , ακόμα και επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου έκανα χωρίς να αλλάξει κάτι .
Είμαι μόνιμα σε κατάσταση που γυρνάει το σηματάκι δίπλα απο το νούμερο αλλά δεν ενεργοποιείται ποτέ .
Είναι δυνατόν ;

Οποίος βρει κάποια άκρη ας ενημερώσει κι εμάς σας παρακαλώ .
iPhone 14 pro max - COSMOTE

#7   rebel1

rebel1

    iPH Enthousiast

  • 460 μηνύματα

Δημοσίευση 03/06/2023 - 17:36

Μου έχει τύχει κι εμένα αρκετές φορές, μετά από ταξίδι κι αλλαγή καρτών, ή κλείσιμο της γραμμής που χρησιμοποιώ Ελλάδα.
Συνήθως φτιάχνει μόνο του μετά από λίγη ώρα.
Έπεσες στην περίπτωση μου φαίνεται.
Βασικά ειδικά η Cosmo που δεν χρεώνει και την ενεργοποίηση, είναι η πιο γρήγορη και στην ενεργοποίηση.... Περίεργο που σου έτυχε τόσες μέρες.
Την επιλογή ζώνης ώρας την έχεις στο αυτόματο;
Κάνε και μια έξοδο log out από το Apple ID και μπες ξανά μην κόλλησε τίποτα κι εκεί

Sent from my iPad using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: rebel1, 03/06/2023 - 17:38


#8   HuskerDu

HuskerDu

    iPH Addict

  • 605 μηνύματα
  • Twitter:@patsio_thess
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 03/06/2023 - 18:01

Τα έχω κάνει όλα, μέχρι και Reset Network settings και έχω και εγώ συμβόλαιο με Cosmote.



#9   drivtheod

drivtheod

    iPH User

  • 175 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/06/2023 - 19:03

Έτυχε και εμένα μετά από αλλαγή esim cosmote λόγω αλλαγής συσκευής , δοκίμασα και εγω apple Hellas και πάροχο δίχως αποτέλεσμα , κλειστά όλα για 2 η 3 24ωρα και ξεκόλλησε από μόνο του

#10   stifler

stifler

    iPH Addict

  • 772 μηνύματα
  • Twitter:@stiflerakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:MrJail

Δημοσίευση 03/06/2023 - 19:14

Εννοείς πως απλά έκλεισες του διακόπτες iMessage FaceTime για 2-3 μέρες και μετά απλά τα άνοιξες και έπαιξαν ;

#11   drivtheod

drivtheod

    iPH User

  • 175 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/06/2023 - 19:18

Ναι ακριβως αυτό σταμάτησα να το βομβαρδίζω με αιτήματα κάθε λίγο και λιγάκι , δεν έμενε και τίποτα άλλο να κάνω , η apple Hellas έλεγε είναι θέμα παρόχου , ο πάροχος είπε θα το περάσει στους τεχνικούς να το δουν , όποτε το παράτησα και απλά έπαιξε και μάλιστα κατευθείαν όταν το ενεργοποίησα πάλι . Ο πάροχος ούτε Φωνή ούτε ακρόαση με πήρε μετά από εφτά μέρες περίπου να με ρωτήσει αν το πρόβλημα υφίσταται ακόμη ή όχι.

#12   skous

skous

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:skous

Δημοσίευση 04/06/2023 - 11:56

Kαι εγω αποφάσισα μιας και δεν εχει βγει ακρη να πετιμενω 3 24ωρα με κλειστους διακόπτες σε iPhone/ipad (το mac ειναι offline) και να ξαναπροσπαθήσω….


Sent from my iPhone using Tapatalk

#13   stifler

stifler

    iPH Addict

  • 772 μηνύματα
  • Twitter:@stiflerakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:MrJail

Δημοσίευση 04/06/2023 - 12:00

Καλά , γενικά υπάρχει πρόβλημα το οποίο παραδέχονται και στο support . Δεν ξέρω αν θα αλλάξει κάτι με αυτά τα άνοιξε κλείσε .
Όταν τους πήρα εγώ προχτές μου είπαν πως είχαν πήξει τα τηλέφωνα τους με το ίδιο θέμα .

#14   skous

skous

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:skous

Δημοσίευση 04/06/2023 - 22:19

Μετα απο 3 24ωρα, τα ιδια πάλι…
Ενω δειχνει να προσπαθεί να ενεργοποιήσει το νούμερο, μετα απο λίγο βγάζει Activation Unsucessfull.

Και εαν κλείσω και ξανα-ανοίξω το iMessage, βγάζει αμέσως «An error occurred during Activation”

#15   stifler

stifler

    iPH Addict

  • 772 μηνύματα
  • Twitter:@stiflerakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:MrJail

Δημοσίευση 05/06/2023 - 16:44

Δοκίμασα κι εγώ ένα 24ωρο κλειστά χωρίς όμως αποτέλεσμα …



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες