Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Υπερβολικη καταναλωση mb με 5g


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   activos

activos

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 10/06/2023 - 20:40

Καλησπερα στην παρεα. Εχω το iphone 14 και εχω σοβαρο θεμα με τα mb με το 5g vodafone. Εφαγε 1 gb μονο για να ανοιξω στο safari το hotmail και να ανοιξω 2-3 email. (Το δοκιμασα γιατι γενικα εχω προβλημα και δεν μου ανοιγει τα mail και κανει συνεχεια loading οπως και τωρα που προσπαθουσε να τα ανοιξω και δεν τα ανοιγε). Μετα μου εφαγε 2 gb κανοντας απλα 2 speedtest στο ookla. Μετα μου εφαγε 100 mb, απλα για να ανοιξω ξανα το hotmail και να δω 1 email, το οποιο το ανοιξε γρηγορα. Να σημειωσω οτι με το iphone xs με 4g ειχα καθε μηνα 1,5 gb και εμπαινα καθε μερα σε mail και αλλας σελιδες και δεν ξοδευα πανω απο 500 mb. Μιλησα με vodafone. Μου ειπαν οτι εκαναν ενα restart/reset στην γραμμη μου αλλα αν δεν χειροτερεψε το προβλημα, τοτε εμεινε ιδιο. Αν και νομιζω οτι χειροτερεψε μιας και παλι δυσκολευετε και τις μισες φορες δεν μπορει να σνοιξει τα mails.κανοντας speedtest με 4g αλλες φορες βγαζει ταχυτητα 500 kbps εως 1,5 mbps και αλλες 16 mbps. Με 5g αλλες φορες 5-6 mbps και αλλες 400 mbps. Τι παιζει εδω τωρα βρε παιδια; Να σημειωσω οτι εχω κλειστα το ανανεωση στο παρασκηνιο και οτι τα πιο πολλα mb μου τα τρωει απο δεδομενα το safari μιας και με τα παραπανω που ανεφερα μεσα σε μια ωρα μου καταναλωσε σχεδον 6 gb.

Τελευταία επεξεργασία από: activos, 10/06/2023 - 20:45


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   activos

activos

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 10/06/2023 - 20:42

Υγ : πατωντας το κουμπι για να δημοσιευσω αυτο το θεμα εκανε 10-15 δευτερολεπτα για να δημοσιευσει αυτο το θεμα με 5g.επισης για να κανω αυτο το post μου εφαγε σχεδον 40 mb. Ειναι φυσιολογικα ολα αυτα;

Τελευταία επεξεργασία από: activos, 10/06/2023 - 20:46


#3   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/06/2023 - 21:38

Υγ : πατωντας το κουμπι για να δημοσιευσω αυτο το θεμα εκανε 10-15 δευτερολεπτα για να δημοσιευσει αυτο το θεμα με 5g.επισης για να κανω αυτο το post μου εφαγε σχεδον 40 mb. Ειναι φυσιολογικα ολα αυτα;


40mb για ένα post δεν γίνεται. Κάτι άλλο τρέχει στο παρασκήνιο. Μπορείς να αλλάξεις από ρυθμίσεις σε 4G αν και κάτι άλλο γίνεται.δοκίμασε και στην λειτουργία δεδομένων να βάλεις χαμηλή κατανάλωση . Αλλάζει κάτι έτσι ;

#4   activos

activos

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 10/06/2023 - 22:54

Το ιδιο κανει ειτε χαμηλη ειτε τυπικη.το παρασκηνιο το εχω κλειστο αλλα ουτως 'η αλλως στις ρυθμισεις μου δειχνει οτι τα mb τα τρωει ολα το safari.Να ρωτησω. Με 5g ενα speedtest με το ookla,ειναι λογικο να χρειαζεται 1,2 gb?βγαζει ταχυτητα 700 mbps κατα μεσω ορο αν παιζει ρολο αυτο

Τελευταία επεξεργασία από: activos, 10/06/2023 - 22:57


#5   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/06/2023 - 09:35

Εγώ κάνω μετρήσεις με το app αλλά και πάλι . 1.2 GB είναι πολλά. Βέβαια δεν κάνω συχνά μετρήσεις .αλλά δουλεύω πολύ ώρα με data .και τόσα δεν έχω καταναλώσει .μήπως αφήνεις καμμία σελίδα σε safari ανοιχτή και ενημερώνεται ; Δες λίγο τι έχεις στο safari . Αφού εκεί εντοπίζεις το πρόβλημα.

#6   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 12/06/2023 - 09:37

Το ιδιο κανει ειτε χαμηλη ειτε τυπικη.το παρασκηνιο το εχω κλειστο αλλα ουτως 'η αλλως στις ρυθμισεις μου δειχνει οτι τα mb τα τρωει ολα το safari.Να ρωτησω. Με 5g ενα speedtest με το ookla,ειναι λογικο να χρειαζεται 1,2 gb?βγαζει ταχυτητα 700 mbps κατα μεσω ορο αν παιζει ρολο αυτο

Εννοείται ότι τόσα θα σου φάει. Το speed test κατεβάσει δεδομένα για να δοκιμάσει την ταχύτητα. Οπότε ναι τα 1,2gb ειναι λογικά


Sent from my iPhone using Tapatalk




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες