Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

MBP M2 Pro 14'' Review


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 15/06/2023 - 12:05

Είπα και εγώ επιτέλους να κάνω μια μικρή παρουσίαση για το εργαλείο που έχει έρθει 10 μέρες τωρα και δεν εχω γράψει τίποτα!

 

Το πήρα όπως ξέρετε απο amazon.de , συνολικά με έξοδα αποστολής στα 2180. Να πω βεβαια εδώ οτι η ups είχε standard delivery και όχι expedited που ειχα πληρωσει αλλα το άμαζον ανταποκρίθηκε άμεσα και μου καλυψε την διαφορα!

 

Ως χρήστης μακ σχετικά λίγων ετών, έχοντας mac intel based και m1 MBA το οποίο πουλήθηκε για το mac studio πριν 11 μήνες ήξερα πάνω κάτω τι να περιμένω. Ομως ακόμα και έτσι δεν υπάρχει το πόσο πολύ σε εκπλήσσει καθημερινά το λάπτοπ αυτό..

 

1. Μπαταρία... Απο το 100% που το φόρτισα για δοκιμή έως το 30% ( το δουλευω 30-90 όπως το αηφον) κρατάει άνετα 2 μέρες με 7 έως 8 ώρες χρήσης, ενω ακόμα στρώνει. Firefox, messenger , spark , office 2021 (γνησιο) τρέχουν συνέχεια ενω αρκετές φορές χρειάζομαι το teams που πλέον ειναι silicon ready.

2. Soc Usage: Στο ρελαντί ... σαν να οδηγείς φερράρι και να πηγαίνεις με 20% φορτίο στην εθνική οδο..

3. Θερμοκρασίες? ΤΙΠΟΤΑ, μια φορά χτες που έτρεχαν όλα μαζί και το windows updater + macupdater έφτασε τους 52 βαθμούς... Δεν ξερω καν αν θα μπει ποτε το ανεμιστηράκι

4. Πληκτρολόγιο κορυφαίο. Δεν ακούγεται ,στιβαρό , ειναι πολύ άνετο και γρήγορο , ενω η διάταξη qwertz πραγματικα δεν με εχει απασχολήσει καν. Αλλαξα τη ρυθμιση στο settings να λειτουργει ως qwerty και αυτο ηταν.

5. Οθόνη....Οχι μια απλη οθόνη.. ΟΘΟΝΑΡΑ! Στο 30% της φωτεινότητας που το λειτουργω βλέπω τα πάντα και γενικα δεν κουράζομαι .

6. Στιβαρό: πραγματικα στιβαρή κατασκευή, αρκετά ελαφρύ και ευχάριστο - compact.

7. Ηχος - Εικόνα:  Πολυ καλο μικρόφωνο , ηχεία ΚΑΜΠΑΝΑ και κάμερα σε ανάλυση που δουλεύει καλα.

8. Θύρες: Καλύπτομαι πλήρως και με το hdmi και τα type c πλεον αφου πλεον ολα τα στικακια και οι δισκοι μου ειναι τετοιοι. Εχω και το hub της ανκερ που παρέχει τα υπολοιπα οποτε ολα καλα εκτος το οτι καταναλώνει αρκετή ενέργεια με χρήση ethernet. Το Magsafe πολυ γρηγορο -> 30% φόρτιση σε 20 λεπτά φαση και χωρις να ζεσταίνεται.. Τι να πω?

 

Αξίζει 1000% την επενδυση, ήδη πέρα απο τα μαθήματα που κάνω στα ιδρύματα, τρέχει το matlab και τα άλλα προγράμματα σφαίρα (6000 σειρές κώδικα σε 2 λεπτα!) .. Το φοβήθηκα λίγο για διαφορους λόγους αλλα αξιζε τα λεφτά του. Ανεβάζω και ενα screenshot της μπαταρίας να το δείτε σημερα..

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: metallurgy, 15/06/2023 - 12:07


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   axidous

axidous

    iPH Addict

  • 626 μηνύματα
  • Twitter:@axidous
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:axidous

Δημοσίευση 15/06/2023 - 12:13

τελικά και εγώ που έχω το air 2 , με την ethernet καταναλωνει πολυ πραγμα 



#3   ariadgr

ariadgr

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/06/2023 - 14:46


5. Οθόνη....Οχι μια απλη οθόνη.. ΟΘΟΝΑΡΑ! Στο 30% της φωτεινότητας που το λειτουργω βλέπω τα πάντα και γενικα δεν κουράζομαι .

Υπάρχουν αναφορές για eye strain στα M1/M2 laptops

Που δεν εντοπίζεται από όλους τους ανθρώπους

 

https://discussions....hread/254774275

https://forums.macru...or-you.2351254/

https://discussions....hread/253284467

https://forums.macru...y-life.2358174/



#4   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.889 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/06/2023 - 16:44

Καλοδούλευτο και να το καταχαρείς και από εδώ.

Πραγματικά το μηχάνημα είναι κορυφή σε όλα του! Ειδικά για τη μερίδα καταναλωτών που χρειάζεται τη δύναμη πιστεύω ότι είναι μονόδρομος.

Και οι 14 ίντσες είναι η χρυσή τομή!


Sent from my iPad Pro M1 using Tapatalk




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες