Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορα μεταχειρισμενου M1 pro


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 12/08/2023 - 14:37

Καλησπερα,

 

βρηκα σε καλη τιμη macbook m1 pro 32gb/512. Ο πωλητης ηταν Β. Ελλαδα οποτε τον εστειλε με αντικαταβολη και ελεγχο. Καναμε μια βιντεο κληση για να δω καποια πραγματα οπως αν λειτουργουν τα ηχεια, η καμερα, τρεξαμε disk utility-first aid, ειδαμε το πληκτρολογιο. Προσεξα οτι η ημερομηνια που ληγει η εγγυηση ηταν διαφορετικη στο macbook απο αυτη που ελεγε οτι το αγορασε (βασει στοιχειων του macbook η αγορα εγινε 8/2022, ενω βασει της αποδειξης της οποιας δεν εχω δει ακομα μιας και το ειχε πακεταρει ηδη οταν το θυμηθηκα και το ζητησα, ηταν 2/2023). Τελος παντων, ας ειμαι καλοπιστη.. Βρηκα αυτα εδω να τσεκαρω https://www.reddit.c...ing_a_used_mbp/ και με απασχολει περισσοτερο το firmware password γιατι δεν εχω ιδεα τι ειναι και πως ενεργοποιειται. Οκ, μπαινω στο μενου, βλεπω αν ειναι ή οχι και μετα πως βγαινω ; Σε ολα τα βιντεακια στο youtube δειχνει οτι κανουν ξανα καθαρη εγκατασταστη του λογισμικου- και δεν μπορω να περιμενω τοση ωρα στο ταχυδρομειο. Υπαρχει πιο γρηγορος τροπος να βγεις απο αυτο το μενου; Ευχαριστω



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Archimedes

Archimedes

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/08/2023 - 16:22

αν κατάλαβα καλά μπαίνεις σε recovery mode και δεν μπορείς να βγείς; βγάλε screenshot το προβλημά σου...



#3   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 12/08/2023 - 18:52

Δεν το έχω μπροστά μου, απλως είναι κάτι που θέλω να τσεκαρω και βλέπω video στο YouTube για να δω πως γίνεται. Θα είμαι στο ταχυδρομείο για έλεγχο και δεν μπορώ να κάτσω ώρες εκεί, οπότε επειδή δεν έχω ιδέα για firmware password, ουσιαστικά ρωτάω πως μπορώ να δω αν έχει ο υπολογιστής ενώ είμαι στο ταχυδρομείο και άντε να μπορώ να κάτσω 1h max. Ευχαριστώ

#4   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/08/2023 - 06:37

Καλησπερα,

βρηκα σε καλη τιμη macbook m1 pro 32gb/512. Ο πωλητης ηταν Β. Ελλαδα οποτε τον εστειλε με αντικαταβολη και ελεγχο. Καναμε μια βιντεο κληση για να δω καποια πραγματα οπως αν λειτουργουν τα ηχεια, η καμερα, τρεξαμε disk utility-first aid, ειδαμε το πληκτρολογιο. Προσεξα οτι η ημερομηνια που ληγει η εγγυηση ηταν διαφορετικη στο macbook απο αυτη που ελεγε οτι το αγορασε (βασει στοιχειων του macbook η αγορα εγινε 8/2022, ενω βασει της αποδειξης της οποιας δεν εχω δει ακομα μιας και το ειχε πακεταρει ηδη οταν το θυμηθηκα και το ζητησα, ηταν 2/2023). Τελος παντων, ας ειμαι καλοπιστη.. Βρηκα αυτα εδω να τσεκαρω https://www.reddit.c...ing_a_used_mbp/ και με απασχολει περισσοτερο το firmware password γιατι δεν εχω ιδεα τι ειναι και πως ενεργοποιειται. Οκ, μπαινω στο μενου, βλεπω αν ειναι ή οχι και μετα πως βγαινω ; Σε ολα τα βιντεακια στο youtube δειχνει οτι κανουν ξανα καθαρη εγκατασταστη του λογισμικου- και δεν μπορω να περιμενω τοση ωρα στο ταχυδρομειο. Υπαρχει πιο γρηγορος τροπος να βγεις απο αυτο το μενου; Ευχαριστω


Καλημέρα
Δες εδώ αν δε βοηθήσει
https://support.appl.../el-gr/HT204455

#5   Archimedes

Archimedes

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/08/2023 - 11:47

Δεν το έχω μπροστά μου, απλως είναι κάτι που θέλω να τσεκαρω και βλέπω video στο YouTube για να δω πως γίνεται. Θα είμαι στο ταχυδρομείο για έλεγχο και δεν μπορώ να κάτσω ώρες εκεί, οπότε επειδή δεν έχω ιδέα για firmware password, ουσιαστικά ρωτάω πως μπορώ να δω αν έχει ο υπολογιστής ενώ είμαι στο ταχυδρομείο και άντε να μπορώ να κάτσω 1h max. Ευχαριστώ

Απλά το ανοίγεις αν μπεις στα mac os εισαι εντάξη, αν όχι πρεπει να ζητήσεις κωδικό απο πρώην ιδιοκτήτη ή να εχεις την απόδειξη και να πας στην apple. Κατα 99% δεν θα έχει.



#6   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/08/2023 - 14:44

Καλησπέρα,

Σας ευχαριστώ και τους δύο για την βοήθεια!

1) Από το mac os recovery είδα ότι βγαίνεις με restart, οπότε λύθηκε αυτό (ελπίζω)

Πώς μπαίνεις στα mac os; Εννοείς κάνω boot, μετά επιλέγω χρήστη, και μετά μπαίνω στο προφίλ;

#7   Archimedes

Archimedes

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/08/2023 - 20:20

Καλησπέρα,

Σας ευχαριστώ και τους δύο για την βοήθεια!

1) Από το mac os recovery είδα ότι βγαίνεις με restart, οπότε λύθηκε αυτό (ελπίζω)

Πώς μπαίνεις στα mac os; Εννοείς κάνω boot, μετά επιλέγω χρήστη, και μετά μπαίνω στο προφίλ;

Όπως τα λες. Με γεια το νέο μηχάνημα...



#8   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/08/2023 - 22:04

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια :)
Αύριο πάω να τον παραλάβω και θα ενημερώσω

#9   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/08/2023 - 22:38

Γρήγορη ερώτηση: αν η απόδειξη και η ημερομηνία ενεργοποίησης δεν είναι η ίδια είναι red flag; Δεν έχω δει απόδειξη αλλά είπε ότι το αγόρασε πριν 6 μήνες, όμως είδα ότι στο about this Mac έχει εγγύηση έως 17/8/2023 άρα αγοράστηκε πριν 1 χρόνο και ενεργοποιήθηκε πριν 1 χρόνο - 8/2022, οπότε δεν ταιριάζει με την απόδειξη. Υπάρχει περίπτωση να ήταν εκθεσιακό; Δεν μου είπε κάτι τέτοιο

Τελευταία επεξεργασία από: efib, 13/08/2023 - 22:39


#10   Archimedes

Archimedes

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/08/2023 - 22:42

Γρήγορη ερώτηση: αν η απόδειξη και η ημερομηνία ενεργοποίησης δεν είναι η ίδια είναι red flag; Δεν έχω δει απόδειξη αλλά είπε ότι το αγόρασε πριν 6 μήνες, όμως είδα ότι στο about this Mac έχει εγγύηση έως 17/8/2023 άρα αγοράστηκε πριν 1 χρόνο και ενεργοποιήθηκε πριν 1 χρόνο - 8/2022, οπότε δεν ταιριάζει με την απόδειξη. Υπάρχει περίπτωση να ήταν εκθεσιακό; Δεν μου είπε κάτι τέτοιο

η εκθεσιακό ή μεταχειρισμένο αυτό το μηχάνημα έχει 1 χρόνο που βγήκε από το κουτί 



#11   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/08/2023 - 22:46

Ναι, όμως η ημερομηνία στην απόδειξη (βάσει όσων μου έχει πει, γιατί δεν την έχω δει ακόμα )δεν είναι ίδια με την ημερομηνία ενεργοποίησης. Διάβασα ότι αυτό δεν είναι σύνηθες και αποτελεί λόγο για να μην προχωρήσει στην αγορά ο υποψήφιος αγοραστής+ εν προκειμένω, εγώ). Είναι κάτι μεμπτο;

Τελευταία επεξεργασία από: efib, 13/08/2023 - 22:47


#12   Archimedes

Archimedes

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/08/2023 - 22:51

Αν ενεργοποιήθηκε μετά την αγορά θα ήταν εφικτό πχ εγω το πήρα τέλη Μάρτη και το ενεργοποίησα αρχές Απρίλη. Το αντίστροφο δεν γίνεται ή θα σου δώσει πλαστή απόδειξη ή κσθόλου και σου είπε ψέματα. Το μηχάνημα ανοίχτηκε ακριβώς την ημέρα που γράφει. Πρέπει να ελέγξεις αν σου είπε και αλλα ψέματα πριν προχωρήσεις στην αγορά.



#13   Archimedes

Archimedes

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/08/2023 - 22:54

Αν θες στείλε μου πληροφορίες στο πμ για το μηχάνημα και την τιμή που στο προσφέρει για να σου πω τη γνωμη μου αν αξίζει να ασχοληθείς.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες