Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 15 Pro/Pro Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
564 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ipacbros

ipacbros

    iPH Contributor

  • 1.139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2023 - 18:33

Tο συγκεκριμένο θέμα, αφορά τις εντυπώσεις των νέων iPhone 15 Pro και iPhone 15 Pro Max… πριν και μετά την κυκλοφορία τους!!!!

https://www.apple.com/iphone-15-pro/

Οι πωλήσεις επίσημα ξεκινούν την Παρασκευή 22/9/2023!!!!


Καλές παραλαβές!

Συνημμένα αρχεία



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   parex

parex

    iPH Elite Poster

  • 3.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/09/2023 - 21:34

Απίστευτο φθηνότερα φέτος τα iphone 744aeda6c5e7a92b880a3d978ddc43f6.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3   fdlap

fdlap

    iPH Contributor

  • 996 μηνύματα

Δημοσίευση 16/09/2023 - 07:28

Περίπου 24% ταχύτερα σε 5G ταχύτητες τα 15 προ σε σχέση με τα 14 προ
https://9to5mac.com/...t-in-5g-speeds/

Τελευταία επεξεργασία από: fdlap, 16/09/2023 - 07:29


#4   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.908 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/09/2023 - 07:38

Περίπου 24% ταχύτερα σε 5G ταχύτητες τα 15 προ σε σχέση με τα 14 προ
https://9to5mac.com/...t-in-5g-speeds/

..και ο μέσος χρήστης χρειάζεται ταχύτητα 3G  :D



#5   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/09/2023 - 19:17

Ανέβηκαν και τα πρώτα unboxing...

https://youtu.be/piY...7I7NVXzjas4xSEq



Πρώτες εξωτερικες παρατηρήσεις:
1. Έχει braided καλώδιο φόρτισης,
2. Αφηνει εύκολα δαχτυλιες το σασί,
3. Το action κουμπί πολύ πρακτικό
4. Φορτίζει και φορτίζεται μέσω του νέου Usb-C
5. Οι clear cases είναι must φέτος , ειδικά για Nati & white colour,
6. Το flair στις φωτό δεν έφτιαξε..




.

Τελευταία επεξεργασία από: COSTASK, 19/09/2023 - 19:18


#6   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 19/09/2023 - 21:13

Ανέβηκαν και τα πρώτα unboxing...

https://youtu.be/piY...7I7NVXzjas4xSEq



Πρώτες εξωτερικες παρατηρήσεις:
1. Έχει braided καλώδιο φόρτισης,
2. Αφηνει εύκολα δαχτυλιες το σασί,
3. Το action κουμπί πολύ πρακτικό
4. Φορτίζει και φορτίζεται μέσω του νέου Usb-C
5. Οι clear cases είναι must φέτος , ειδικά για Nati & white colour,
6. Το flair στις φωτό δεν έφτιαξε..




.

το braided καλώδιο είναι σε γενικές γραμμές καλό, μιας και καταλαβαίνω πως θα είναι το ίδιο με αυτά που έβαζαν ήδη σε κάποιες συσκευές (πχ apple mouse, keyboard κτλ) και φαίνονται μακράν καλύτερα με τα παλιά κλασικά καλώδια που έβαζαν στα iphone.

 

Τώρα όσον αφορά το βίντεο, όταν βλέπεις άτομα όπως ο Marques να έχει συγκρατημένη αισιοδοξία για τα pro, που θεωρώ πως δεν γίνεται ιδιαίτερη κριτική από μεριά του (και άλλων πόσων unboxers) τότε θεωρώ πως είναι μάπα το καρπούζι.

 

Θα τρελαινόμουν για το action button κουμπί, γιατί εμένα προσωπικά θα μου χρησίμευε για να έβγαζα φωτογραφίες με τα Pro Camera apps (Halide, Procam κτλ) για να βγάζω φωτογραφίες όταν είμαι έξω στα ταξίδια, γιατί πολλές φορές είτε ξεχνούσα να τα ανοίξω και άνοιγα από βιασύνη το κανονικό camera app, είτε λόγω χρόνου, για να μην χάνω "στιγμές" έβγαζα απ'αυτό.

 

Ωραίο feature και αυτό με την αμφίδρομη επικοινωνία για φόρτιση μικροσυσκευών, αλλά και πάλι, δεν είναι κάτι που θα σου κάνει τη διαφορά...

 

Προσπαθώ να σώσω τα άσωστα και δε μπορώ φέτος. Πλησιάζει η Παρασκευή, μπορώ να έχω day1 συσκευή, και δεν υπάρχει τίποτα που να μπορώ να πιαστώ. Ένα action button κουμπί, 19gr ελαφρύτερο και μια usb-c δε ξέρω κατά πόσο αξίζουν...



#7   ElectTheDeaD

ElectTheDeaD

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/09/2023 - 22:19

το braided καλώδιο είναι σε γενικές γραμμές καλό, μιας και καταλαβαίνω πως θα είναι το ίδιο με αυτά που έβαζαν ήδη σε κάποιες συσκευές (πχ apple mouse, keyboard κτλ) και φαίνονται μακράν καλύτερα με τα παλιά κλασικά καλώδια που έβαζαν στα iphone.

Τώρα όσον αφορά το βίντεο, όταν βλέπεις άτομα όπως ο Marques να έχει συγκρατημένη αισιοδοξία για τα pro, που θεωρώ πως δεν γίνεται ιδιαίτερη κριτική από μεριά του (και άλλων πόσων unboxers) τότε θεωρώ πως είναι μάπα το καρπούζι.

Θα τρελαινόμουν για το action button κουμπί, γιατί εμένα προσωπικά θα μου χρησίμευε για να έβγαζα φωτογραφίες με τα Pro Camera apps (Halide, Procam κτλ) για να βγάζω φωτογραφίες όταν είμαι έξω στα ταξίδια, γιατί πολλές φορές είτε ξεχνούσα να τα ανοίξω και άνοιγα από βιασύνη το κανονικό camera app, είτε λόγω χρόνου, για να μην χάνω "στιγμές" έβγαζα απ'αυτό.

Ωραίο feature και αυτό με την αμφίδρομη επικοινωνία για φόρτιση μικροσυσκευών, αλλά και πάλι, δεν είναι κάτι που θα σου κάνει τη διαφορά...

Προσπαθώ να σώσω τα άσωστα και δε μπορώ φέτος. Πλησιάζει η Παρασκευή, μπορώ να έχω day1 συσκευή, και δεν υπάρχει τίποτα που να μπορώ να πιαστώ. Ένα action button κουμπί, 19gr ελαφρύτερο και μια usb-c δε ξέρω κατά πόσο αξίζουν...

Δεν υπάρχει κάτι κακό στην συσκευή για να «σωθεί» από κάτι.
Η συσκευή είναι όνειρο για όποιον αναβαθμίζεται από Χ/XS/11 και ίσως κάποιο non-pro 12.
Διαφορές που αξίζουν στο επόμενο ή το μεθεπόμενο μοντέλο έχουμε να δούμε 10 χρόνια.

Τελευταία επεξεργασία από: ElectTheDeaD, 19/09/2023 - 22:20


#8   gesvts

gesvts

    iPH Contributor

  • 1.046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 19/09/2023 - 23:23

Τα πρώτα reviews δείχνουν πως τα νέα pro μοντέλα είναι ακόμα πιο θερμά και κρατάνε ακόμα λιγότερο μπαταρία από τα προηγούμενα 14 pro. Βέβαια θα βγούνε updates με διορθώσεις αλλά τα τελευταία 2 χρόνια δεν βλέπω να διορθώνονται τέτοια θέματα.
Τα 13 pro ήταν προς το παρόν τα iPhone με την καλύτερη διάρκεια μπαταρίας, και την μέγιστη αποδοση για μεγάλο διάστημα χωρίς τραγικό thermal throttling.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: gesvts, 19/09/2023 - 23:25


#9   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/09/2023 - 08:42

το braided καλώδιο είναι σε γενικές γραμμές καλό, μιας και καταλαβαίνω πως θα είναι το ίδιο με αυτά που έβαζαν ήδη σε κάποιες συσκευές (πχ apple mouse, keyboard κτλ) και φαίνονται μακράν καλύτερα με τα παλιά κλασικά καλώδια που έβαζαν στα iphone.

 

Τώρα όσον αφορά το βίντεο, όταν βλέπεις άτομα όπως ο Marques να έχει συγκρατημένη αισιοδοξία για τα pro, που θεωρώ πως δεν γίνεται ιδιαίτερη κριτική από μεριά του (και άλλων πόσων unboxers) τότε θεωρώ πως είναι μάπα το καρπούζι.

 

Θα τρελαινόμουν για το action button κουμπί, γιατί εμένα προσωπικά θα μου χρησίμευε για να έβγαζα φωτογραφίες με τα Pro Camera apps (Halide, Procam κτλ) για να βγάζω φωτογραφίες όταν είμαι έξω στα ταξίδια, γιατί πολλές φορές είτε ξεχνούσα να τα ανοίξω και άνοιγα από βιασύνη το κανονικό camera app, είτε λόγω χρόνου, για να μην χάνω "στιγμές" έβγαζα απ'αυτό.

 

Ωραίο feature και αυτό με την αμφίδρομη επικοινωνία για φόρτιση μικροσυσκευών, αλλά και πάλι, δεν είναι κάτι που θα σου κάνει τη διαφορά...

 

Προσπαθώ να σώσω τα άσωστα και δε μπορώ φέτος. Πλησιάζει η Παρασκευή, μπορώ να έχω day1 συσκευή, και δεν υπάρχει τίποτα που να μπορώ να πιαστώ. Ένα action button κουμπί, 19gr ελαφρύτερο και μια usb-c δε ξέρω κατά πόσο αξίζουν...

 

H δική μου άποψη διαφέρει.

Δεν έχω θέμα να κράζω την Apple (αν και όλες οι εταιρίες πλέον την έχουν αντιγράψει και λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο), αναφορικά με τις μικρές αναβαθμίσεις από χρονιά σε χρονιά, αλλά νομίζω στο 15ΡΜ , έδωσε φέτος αρκετά.

Δηλαδή σε ποιό σημείο να ζητήσεις αναβάθμιση , αν ήδη έκανε αλλαγές στα κάτωθι:

 

--Αναβάθμιση επεξεργαστή (όχι έκδοση s , όπως έκανε στο 14),

--Αναβάθμιση RAM,

--Αναβάθμιση επεξεργαστή κάμερας,

--Μικρή αναβάθμιση μπαταρίας,

--Aναβάθμιση εξωτερική με το titanium & το action button,

--Λειτουργία usb-c με δυνατότητα powerbank & ανάποδα,

--Ελαφρύτερο,

--Μεγαλύτερη χωρητικότητα, με ίδια τιμή.

 

Με βάση το γεγονόςς ότι πλέον όλες οι εταιρίες κάνουν μικρές αλλαγές, με σκοπό το κέρδος, νομίζω ότι φέτος ήταν αρκετές....

 

.


Τελευταία επεξεργασία από: COSTASK, 20/09/2023 - 08:50


#10   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 20/09/2023 - 10:26

H δική μου άποψη διαφέρει.

Δεν έχω θέμα να κράζω την Apple (αν και όλες οι εταιρίες πλέον την έχουν αντιγράψει και λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο), αναφορικά με τις μικρές αναβαθμίσεις από χρονιά σε χρονιά, αλλά νομίζω στο 15ΡΜ , έδωσε φέτος αρκετά.

Δηλαδή σε ποιό σημείο να ζητήσεις αναβάθμιση , αν ήδη έκανε αλλαγές στα κάτωθι:

 

--Αναβάθμιση επεξεργαστή (όχι έκδοση s , όπως έκανε στο 14),

--Αναβάθμιση RAM,

--Αναβάθμιση επεξεργαστή κάμερας,

--Μικρή αναβάθμιση μπαταρίας,

--Aναβάθμιση εξωτερική με το titanium & το action button,

--Λειτουργία usb-c με δυνατότητα powerbank & ανάποδα,

--Ελαφρύτερο,

--Μεγαλύτερη χωρητικότητα, με ίδια τιμή.

 

Με βάση το γεγονόςς ότι πλέον όλες οι εταιρίες κάνουν μικρές αλλαγές, με σκοπό το κέρδος, νομίζω ότι φέτος ήταν αρκετές....

 

.

- Η αναβάθμιση του επεξεργαστή γίνεται κάθε χρόνο. Δε ξέρω πλέον αν υπάρχουν τεράστιες διαφορές στη χρήση πχ ενός iphone 12pro - 13pro με ένα 15 pro. Νομίζω αυτό που γινόταν με τον επεξεργαστή σε πολύ προηγούμενα μοντέλα, να υπάρχει μεγάλη και αισθητή διαφορά δεν υπάρχει πλέον.

- Ομοίως και με τη RAM, δε νομίζω πως υστερούσε σε ισχύ το 14pro για να πω πως θα με σώσει η επιπλέον RAM. Η Apple είναι μανούλα στη διαχείριση των tasks.

- Η αναβάθμιση της μπαταρίας είναι μικρότερη των 100mah αν δεν κάνω λάθος. Κοινώς δεν αλλάζει τίποτα.

- Η κάμερα αν δεν κάνω λάθος αναβαθμίστηκε μόνο στο Pro Max. Κάνω λάθος πως έχει μείνει στα απλά pro η ίδια με πέρυσι;

- Η λειτουργία του usb-c κουτσουρεμένη είναι. Θα πρέπει να αγοράσεις καλώδιο ειδικό για τις γρήγορες ταχύτητες. Επίσης προσωπικά με άφηνε αδιάφορο η αλλαγή σε usb-c. Ίσα ίσα σιγά σιγά θα πρέπει να επενδύω πάλι σε καλώδια καινούργια μιας και είχα πάρα πολλά lightning στην οικογένεια.

Επίσης το θέμα ανάποδης φόρτισης βοηθάει μόνο σε κανένα accessory.

- Η μεγαλύτερη χωρητικότητα με την ίδια τιμή αφορά πάλι μόνο στα max μοντέλα.

 

Ξαναλέω, οι ενστάσεις μου είναι στην αναβάθμιση από 14 pro σε 15 pro. Όποιος είναι πολύ πιο πίσω, 2-3 μοντέλα, ναι οκ μαζεύονται οι αναβαθμίσεις και αξίζει να αλλάξει.


Τελευταία επεξεργασία από: YAz, 20/09/2023 - 10:27


#11   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/09/2023 - 10:56

- Η αναβάθμιση του επεξεργαστή γίνεται κάθε χρόνο. Δε ξέρω πλέον αν υπάρχουν τεράστιες διαφορές στη χρήση πχ ενός iphone 12pro - 13pro με ένα 15 pro. Νομίζω αυτό που γινόταν με τον επεξεργαστή σε πολύ προηγούμενα μοντέλα, να υπάρχει μεγάλη και αισθητή διαφορά δεν υπάρχει πλέον.

- Ομοίως και με τη RAM, δε νομίζω πως υστερούσε σε ισχύ το 14pro για να πω πως θα με σώσει η επιπλέον RAM. Η Apple είναι μανούλα στη διαχείριση των tasks.

- Η αναβάθμιση της μπαταρίας είναι μικρότερη των 100mah αν δεν κάνω λάθος. Κοινώς δεν αλλάζει τίποτα.

- Η κάμερα αν δεν κάνω λάθος αναβαθμίστηκε μόνο στο Pro Max. Κάνω λάθος πως έχει μείνει στα απλά pro η ίδια με πέρυσι;

- Η λειτουργία του usb-c κουτσουρεμένη είναι. Θα πρέπει να αγοράσεις καλώδιο ειδικό για τις γρήγορες ταχύτητες. Επίσης προσωπικά με άφηνε αδιάφορο η αλλαγή σε usb-c. Ίσα ίσα σιγά σιγά θα πρέπει να επενδύω πάλι σε καλώδια καινούργια μιας και είχα πάρα πολλά lightning στην οικογένεια.

Επίσης το θέμα ανάποδης φόρτισης βοηθάει μόνο σε κανένα accessory.

- Η μεγαλύτερη χωρητικότητα με την ίδια τιμή αφορά πάλι μόνο στα max μοντέλα.

 

Ξαναλέω, οι ενστάσεις μου είναι στην αναβάθμιση από 14 pro σε 15 pro. Όποιος είναι πολύ πιο πίσω, 2-3 μοντέλα, ναι οκ μαζεύονται οι αναβαθμίσεις και αξίζει να αλλάξει.

 

Έχεις την απόψη σου και σεβαστή , αλλά το σχόλιο μου αφορά μόνο το Ρro Μax (το έγραψα από την αρχή),  οι αναβαθμίσεις έγιναν στους περισσότερος τομείς και όχι απλώς για να λέγαμε: 

--Η φετινή αναβάθμιση του επεξεργαστή και σε ποιο βαθμό είναι αντικειμενικό και μέγεθος μετρήσιμο..

-- Το ίδιο για τη RAM, την μπαταρία, την κάμερα,  είναι μετρήσιμα, ακόμα και για το λειτουργικό της apple. Όλές αυτές πηγαίνουν το κινητό ένα βήμα σημαντικά παραπέρα.. 

-- Oι επιπλέον δυνατότητες action button, φορτισης, αύξηση ελάχιστης χωριτικότητας, βάρους, μπορεί σε κάποιους να μην λένε κάτι , άλλα έγιναν και θεωρώ ότι σε αρκετούς έχουν νόημα...

 

Θεωρώ ότι όταν οι αναβαθμίσεις γίνονται σε τόσους τομείς και είναι ουσίας και όχι επιφανειακές, καλό είναι να λέγονται...

Θα μπορούσαν βέβαια να γίνουν και άλλα: 

πχ. Αύξηση της γρήγορης φόρτισης, ακόμα μεγαλύτερη μπαταρία κτλ.

 

 

 

 

.


Τελευταία επεξεργασία από: COSTASK, 20/09/2023 - 11:03


#12   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/09/2023 - 11:37

Έχεις την απόψη σου και σεβαστή , αλλά το σχόλιο μου αφορά μόνο το Ρro Μax (το έγραψα από την αρχή),  οι αναβαθμίσεις έγιναν στους περισσότερος τομείς και όχι απλώς για να λέγαμε: 

--Η φετινή αναβάθμιση του επεξεργαστή και σε ποιο βαθμό είναι αντικειμενικό και μέγεθος μετρήσιμο..

-- Το ίδιο για τη RAM, την μπαταρία, την κάμερα,  είναι μετρήσιμα, ακόμα και για το λειτουργικό της apple. Όλές αυτές πηγαίνουν το κινητό ένα βήμα σημαντικά παραπέρα.. 

-- Oι επιπλέον δυνατότητες action button, φορτισης, αύξηση ελάχιστης χωριτικότητας, βάρους, μπορεί σε κάποιους να μην λένε κάτι , άλλα έγιναν και θεωρώ ότι σε αρκετούς έχουν νόημα...

 

Θεωρώ ότι όταν οι αναβαθμίσεις γίνονται σε τόσους τομείς και είναι ουσίας και όχι επιφανειακές, καλό είναι να λέγονται...

Θα μπορούσαν βέβαια να γίνουν και άλλα: 

πχ. Αύξηση της γρήγορης φόρτισης, ακόμα μεγαλύτερη μπαταρία κτλ.

 

 

Επιπλέον θέλω να διευκρινήσω ότι με αυτά που αναφέρω δεν είναι πρόταση να πάει κάποιος από το 14ΡΜ στο 15ΡΜ, αλλά είναι οι απόψεις μου σε σχέση με προηγούμενες αναβαθμίσεις πχ. από 13ΡΜ σε 14 ΡΜ, που ήταν εμφανώς πολύ λίγες...

 

Επίσης με την φόρτιση, εκτός των accessories,  μπορείς να φορτίσεις με το τηλ. σου άλλα τηλέφωνα (Apple/ android), που έχουν λιγότερη μπαταρία από εσένα και το ανάποδο.....

 

 

.



#13   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 20/09/2023 - 11:56

Επιπλέον θέλω να διευκρινήσω ότι με αυτά που αναφέρω δεν είναι πρόταση να πάει κάποιος από το 14ΡΜ στο 15ΡΜ, αλλά είναι οι απόψεις μου σε σχέση με προηγούμενες αναβαθμίσεις πχ. από 13ΡΜ σε 14 ΡΜ, που ήταν εμφανώς πολύ λίγες...

 

Επίσης με την φόρτιση, εκτός των accessories,  μπορείς να φορτίσεις με το τηλ. σου άλλα τηλέφωνα (Apple/ android), που έχουν λιγότερη μπαταρία από εσένα και το ανάποδο.....

 

 

.

Μόνο ως λύση απόλυτης ανάγκης διότι άκουσα πως βγάζει 2.5watt, χαμηλότερα στο μισό δηλαδή απ'ότι έβγαζε ο απλός φορτιστής της Apple
 



#14   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/09/2023 - 12:09

Μόνο ως λύση απόλυτης ανάγκης διότι άκουσα πως βγάζει 2.5watt, χαμηλότερα στο μισό δηλαδή απ'ότι έβγαζε ο απλός φορτιστής της Apple
 

4.5 w νομιζω
 



#15   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 20/09/2023 - 12:27

Έχεις δίκαιο. Ξαναείδα το βίντεο και όντως 4.5 watt είναι.

 

Γράψτε λάθος το 2.5



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (2)