Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Fiber to the Home - ποια ταχύτητα είναι πραγματικά χρήσιμη;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   RIOTSHIELD

RIOTSHIELD

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/09/2023 - 10:51

Καλημέρα

 

Στην περιοχή μου είναι πλέον διαθέσιμες ταχύτητες internet μέχρι 1Gbps και εξετάζω το ενδεχόμενο αναβάθμισης. Αυτή τη στιγμή έχω 100mbps με τη Nova και το download είναι όπως είναι αναμενόμενο στα 10MB/s.

 

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν αναβαθμίσω σε 500Mbps ή 1Gbps θα δω κάποια ουσιαστική διαφορά στην καθημερινή χρήση, ή έτσι κι αλλιώς θα περιοριστεί το transfer rate από τις συσκευές στο σπίτι. Πχ με ένα speed test που έκανα για την επικοινωνία του iMac M1 με το NAS που έχω στο σπίτι (συνδεδεμένα με Ethernet μέσω του router της Nova Technicolor TG788V V2), η ταχύτητα ήταν περίπου 75Mbps (9MB/s) αρα ακόμα και αν μπορώ να κατεβάζω γρηγορότερα, δεν θα μπορώ να το μεταφέρω εξίσου γρήγορα.

 

Αυτό που δεν ξέρω επίσης είναι κατά πόσο το είδος των καλωδίων Ethernet (cat5, 6, etc) μπορεί να επηρεάσει τις ταχύτητες και αν θα χρειαστεί να κάνω κάποια αναβάθμιση και εκεί προκειμένου να δω διαφορές.

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   agpol07

agpol07

    iPH Contributor

  • 1.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 27/09/2023 - 11:49

Το technicolor έχει 100αρες πόρτες.
Οπότε μόλις αναβαθμίσεις δεν θα έχεις θέμα, αφού τα ρουτερ που δίνουν πλέον οι πάροχοι έχουν 1000αρες πόρτες.

#3   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 27/09/2023 - 12:21

Καλημέρα

Στην περιοχή μου είναι πλέον διαθέσιμες ταχύτητες internet μέχρι 1Gbps και εξετάζω το ενδεχόμενο αναβάθμισης. Αυτή τη στιγμή έχω 100mbps με τη Nova και το download είναι όπως είναι αναμενόμενο στα 10MB/s.

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν αναβαθμίσω σε 500Mbps ή 1Gbps θα δω κάποια ουσιαστική διαφορά στην καθημερινή χρήση, ή έτσι κι αλλιώς θα περιοριστεί το transfer rate από τις συσκευές στο σπίτι. Πχ με ένα speed test που έκανα για την επικοινωνία του iMac M1 με το NAS που έχω στο σπίτι (συνδεδεμένα με Ethernet μέσω του router της Nova Technicolor TG788V V2), η ταχύτητα ήταν περίπου 75Mbps (9MB/s) αρα ακόμα και αν μπορώ να κατεβάζω γρηγορότερα, δεν θα μπορώ να το μεταφέρω εξίσου γρήγορα.

Αυτό που δεν ξέρω επίσης είναι κατά πόσο το είδος των καλωδίων Ethernet (cat5, 6, etc) μπορεί να επηρεάσει τις ταχύτητες και αν θα χρειαστεί να κάνω κάποια αναβάθμιση και εκεί προκειμένου να δω διαφορές.


Αν είχες σημαντική δουλειά με τις ταχύτητες του Ίντερνετ θα το ήξερες ήδη. Θεωρώ τα 100 υπέρ αρκετά που έχεις αλλά εγώ θα έφευγα από Vdsl για την Οπτικη Ινα.

#4   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 27/09/2023 - 20:17

Εγώ είχα 100αρα γραμμή και πέρασα σε 300mbps οπτική ίνα. Και στις δυο περιπτώσεις με Fritz box router. Διαφορά στην ουσία δεν κατάλαβα. Απλά δεν ασχολούμαι πλέον με το πόσες συσκευές δουλεύουν ταυτόχρονα στο σπίτι

Με WiFi 5ghz στο μπαλκόνι 10μ από τονρουτερ με τοίχους και εμπόδια πιάνω 250mbos download και 30 upload


Sent from my iPhone using Tapatalk

#5   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 27/09/2023 - 21:25

Είναι και εγγύηση το Fritz!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#6   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 28/09/2023 - 08:33

Είναι και εγγύηση το Fritz!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Έχω και ένα στο εξοχικο σε παλιά 24αρα γραμμή. Τα καλώδια του ΟΤΕ στην περιοχή είναι εναέρια και παλιά. Το Fritz κουμπώνει στα 14 και πηγαίνει τρένο. Το ρουτερ του ΟΤΕ δεν βγήκε ποτέ από την συσκευασία.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#7   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2023 - 08:17

Έχω και ένα στο εξοχικο σε παλιά 24αρα γραμμή. Τα καλώδια του ΟΤΕ στην περιοχή είναι εναέρια και παλιά. Το Fritz κουμπώνει στα 14 και πηγαίνει τρένο. Το ρουτερ του ΟΤΕ δεν βγήκε ποτέ από την συσκευασία.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Πολύ καλη επιλογή αν έχεις και voip τηλεφωνία δουλεύει με όλους τους παρόχους . Εμένα δεν με βόλεψε στο θέμα συσκευών , οταν φορτωθεί με συσκευές ακόμα και να το υποστηριζει η γραμμή δεν ανταποκρίνεται όπως θα ήθελα .
Όποτε πήρα ένα TP-link και όλα μιλάνε μεταξύ τους καλύτερα. Το βασικό πρόβλημα ήταν η επικοινωνία μεταξύ τους .nas -pc-streaming box και Mac -Time Machine. Δεν ξέρω αν το διόρθωσαν τώρα

#8   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 29/09/2023 - 08:25

Πολύ καλη επιλογή αν έχεις και voip τηλεφωνία δουλεύει με όλους τους παρόχους . Εμένα δεν με βόλεψε στο θέμα συσκευών , οταν φορτωθεί με συσκευές ακόμα και να το υποστηριζει η γραμμή δεν ανταποκρίνεται όπως θα ήθελα .
Όποτε πήρα ένα TP-link και όλα μιλάνε μεταξύ τους καλύτερα. Το βασικό πρόβλημα ήταν η επικοινωνία μεταξύ τους .nas -pc-streaming box και Mac -Time Machine. Δεν ξέρω αν το διόρθωσαν τώρα

Δεν έχω Mac αλλά στο εξοχικο έχω κάμερες συναγερμό αφυγραντηρα κλιματιστικό laptop το οποίο συνδέεται με VPN, ένα mibox. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#9   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 29/09/2023 - 09:39

Πάνω από 40 συσκευές στο σπίτι, ενσύρματης -ασύρματες-αισθητήρες-κάμερες-θερμοστάτης κλπ, δε μου έχει δημιουργήσει κανενα πρόβλημα εδώ και σχεδόν 3 χρόνια


Sent from my iPhone using Tapatalk

#10   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 29/09/2023 - 09:40

Πάνω από 40 συσκευές στο σπίτι, ενσύρματες -ασύρματες-αισθητήρες-κάμερες-θερμοστάτης κλπ, δε μου έχει δημιουργήσει κανενα πρόβλημα εδώ και σχεδόν 3 χρόνια


Sent from my iPhone using Tapatalk



Sent from my iPhone using Tapatalk

#11   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2023 - 07:17

Πάνω από 40 συσκευές στο σπίτι, ενσύρματης -ασύρματες-αισθητήρες-κάμερες-θερμοστάτης κλπ, δε μου έχει δημιουργήσει κανενα πρόβλημα εδώ και σχεδόν 3 χρόνια


Sent from my iPhone using Tapatalk


Εμένα για κάποιο λόγο κόλλαγαν μεταξύ τους ήθελε λίγο χρόνο να πάρουν μπρος στις εντολές . Ενώ τώρα πάνε απευθείας . Δεν ήταν ότι δεν εκτελούσαν αλλα έπαιρνε τον χρόνο του. Και είχα δοκιμάσει τα πάντα. Τες πα όπως βολεύετε κανείς , δεν ταιριάζουν όλα σε όλους . Σε έμενα δεν έκατσε …

#12   christos1414

christos1414

    iPH Contributor

  • 1.662 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 01/10/2023 - 17:57

4K TV + 3 laptops + 2 iPads + Apple TV 4K + COSMOTE TV = 300 Mbps Fiber COSMOTE .
Άψογα !


Sent from my iPhone 12 Pro using Tapatalk Pro




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες