Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αλλαγές στο τρόπο διανομής της Apple στην Ελλάδα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
39 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 20/10/2023 - 17:42

Μην με φάτε, αλλά αν υπάρξει η όχι apple στην Ελλάδα που μας ενδιαφέρει η μάλλον τι θα άλλαζε;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   xsiv74

xsiv74

    iPH Addict

  • 658 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 20/10/2023 - 17:47

Σήμερα πάντως η αλυσίδα καταστημάτων Euronics σύναψε νέα συμφωνία και εμπορική πολιτική για όλη την γκάμα των προϊόντων της Apple με την ιSquare. Μεχρι τώρα ότι θέλαμε το παίρναμε μέσω info quest που ανήκει στον όμιλο της  Quest. Η κερδοφορία με margin είναι περίπου 2% . Όχι ότι στα υπόλοιπα προιόντα τεχνολογίας είναι καλύτερη αλλά ας πούμε ότι η διάθεση προιόντων της Apple ταυτόχρονα με τους υπόλοιπους μπορεί να φέρει περισσότερο κόσμο και συμπληρωματικές πωλήσεις στα καταστήματα του δικτύου μας..



#18   supergeorge

supergeorge

    iPH Member

  • 320 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/10/2023 - 17:48

Οι αλλαγές στη τιμή φέτος είναι πανευρωπαϊκά, όχι μόνο στην Ελλάδα..

Οι αλλαγές στις τιμές σε σχέση με τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες, όχι η μείωση σαν απόλυτη τιμή.

Δηλαδή μειώθηκε το καπέλο που έβαζε η quest σε σχέση με τη retail τιμή στη Γερμανία.



#19   NASA

NASA

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/10/2023 - 22:02

Δεν θα μας λείψει.

#20   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 21/10/2023 - 12:16

Μην με φάτε, αλλά αν υπάρξει η όχι apple στην Ελλάδα που μας ενδιαφέρει η μάλλον τι θα άλλαζε;


Sent from my iPhone using Tapatalk


1) Καταρχάς αν υπάρξει επίσημη apple με retail store και online store, οποίος αγοράζει από αυτήν αυτομάτως η Apple είναι και πωλητής εκτός από κατασκευαστής οπότε αλλάζουν όλα στο θέμα εγγύηση ακόμα και με τιμολόγιο.

2) επίσημο service χωρίς μα μου και εγκρίσεις από τα εξουσιοδοτημένα. Μέχρι και αντικατάσταση στη στιγμή θα μπορούν να σου κάνουν.

3) επίσημη αγορά AppleCare από τη χώρα μας.

Αυτά τα βασικά μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή

#21   ElectTheDeaD

ElectTheDeaD

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/10/2023 - 12:21

1) Καταρχάς αν υπάρξει επίσημη apple με retail store και online store, οποίος αγοράζει από αυτήν αυτομάτως η Apple είναι και πωλητής εκτός από κατασκευαστής οπότε αλλάζουν όλα στο θέμα εγγύηση ακόμα και με τιμολόγιο.

2) επίσημο service χωρίς μα μου και εγκρίσεις από τα εξουσιοδοτημένα. Μέχρι και αντικατάσταση στη στιγμή θα μπορούν να σου κάνουν.

3) επίσημη αγορά AppleCare από τη χώρα μας.

Αυτά τα βασικά μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή


Τα οποία μαζί με πολλές απλ υπηρεσίες είναι must.
Γενικότερα το να έχεις οποιοδήποτε θέμα και να προσπαθούν να σε εξυπηρετήσουν άμεσα αντί να μαλώνεις, είναι υπερ αρκετό για να θες να έχεις Apple Store.

#22   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 21/10/2023 - 17:44

1) Καταρχάς αν υπάρξει επίσημη apple με retail store και online store, οποίος αγοράζει από αυτήν αυτομάτως η Apple είναι και πωλητής εκτός από κατασκευαστής οπότε αλλάζουν όλα στο θέμα εγγύηση ακόμα και με τιμολόγιο.

2) επίσημο service χωρίς μα μου και εγκρίσεις από τα εξουσιοδοτημένα. Μέχρι και αντικατάσταση στη στιγμή θα μπορούν να σου κάνουν.

3) επίσημη αγορά AppleCare από τη χώρα μας.

Αυτά τα βασικά μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή

Να προσθέσω επίσης τα:

 

• Καλύτεροι χρόνοι παράδοσης σε συσκευές.

 

• Καλύτερο Trade-In στις συσκευές.

 

• Τα γνωστά Student Discounts που κάνουν.

 

• Χάραξη όπως γίνεται π.χ. στη θήκη των AirPods (για κάποιος μπορεί να είναι μακακία, αλλά έχει το ενδιαφέρον του).

 

• BTO στα Mac/MacBook.

 

Και φυσικά η γενικότερη εμπειρία απο ένα Apple Store..

 

Που να δει κάποιος πόσο εύκολα και γρήγορα γίνονται όλα με έναν Genius σε περίπτωση προβλήματος.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#23   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 21/10/2023 - 18:02

Δεν θελω να ειμαι δυσπιστος και καχυποπτος.
Ειχα την χαρα σε πολλα ταξιδια μου να δω απο κοντα apple stores σε διαφορες Ευρωπαικες πολεις.
Και η αισθηση ειναι αλλο πραγμα να μπαινεις μεσα σε αυτα.

Εκτος των προαναφερθεντων πλεονεκτηματων, μονο που ξερεις πια που να πας και να μην στα ζαλιζουν οπως κανουν καποιοι εδω στην χωρα μας ( και αναφερομαι επωνυμα και δεν με ενδιαφερει - golden hall…) θα ειναι ενα θετικο για ολους εμας που ειμαστε τοσα χρονια σταθεροι στην εταιρεια.

Απλα το θεμα ειναι οπως εχουμε ξαναπει, ποσο «σημαντικοι» σαν αγορα ειμαστε για την Apple.

Αρα εγω προσωπικα κραταω μικρο μηλοκαλαθι….

#24   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/10/2023 - 18:43

Δεν θελω να ειμαι δυσπιστος και καχυποπτος.

Απλα το θεμα ειναι οπως εχουμε ξαναπει, ποσο «σημαντικοι» σαν αγορα ειμαστε για την Apple.

Αρα εγω προσωπικα κραταω μικρο μηλοκαλαθι….


Σύμφωνο σε όλα όσα λες!!!


Καταρχήν όντως η εμπειρία σε αρκετά Apple stores που έχω πάει , είναι μια άλλη αίσθηση , προβολής , εξυπηρέτησης , αλλά και μόνο που είσαι στο original σημείο της Apple.

Όπως έγραψα και πιο πάνω στα stores:
-Έχεις να διαλέξεις μεταξύ όλων των προϊόντων - χρωμάτων της Apple,
-Βέβαια Apple care,
-Ανά διαστήματα γίνονται σεμινάρια στο χώρο για διαφορά θέματα, λειτουργίας του κινητού, φωτογραφίας μέσω της εφαρμογής , δυνατότητες των προϊόντων κτλ.





Sent from my iPhone using Tapatalk

#25   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 21/10/2023 - 18:51

Αρα εγω προσωπικα κραταω μικρο μηλοκαλαθι….


Ως προς το θέμα του Apple Store να μη κρατάς καν.

Τα υπόλοιπα θα πάρουν το δρόμο τους και θα αλλάξει λίγο η κατάσταση "μονοπώλιου" :)


Sent from my Vision Pro using Tapatalk
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#26   axidous

axidous

    iPH Addict

  • 626 μηνύματα
  • Twitter:@axidous
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:axidous

Δημοσίευση 21/10/2023 - 18:53

Παντως εγω ειχα ακουσει πως το πρωτο θα ανοιξει στο ελληνικο , ξερετε εκει που γινονται οι εργασιες 

 

Και μονο το apple care τα προιοντα που δεν υπαρχουν στα καταστηματα μας (βλεπε homepod) θα ειναι μια αλλαγη !



#27   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 21/10/2023 - 19:00

Ως προς το θέμα του Apple Store να μη κρατάς καν.
Τα υπόλοιπα θα πάρουν το δρόμο τους και θα αλλάξει λίγο η κατάσταση "μονοπώλιου" :)
Sent from my Vision Pro using Tapatalk


Νικο ειλικρινα εχω γυρισει σε ολους τους «επισημους και καλα» μεταπωλητες.

Κατ εμε οπως εγραψα παραπανω για τους συγκεκριμενους μεσα στο golden hall δεν εχω και την καλυτερη προσωπικη αποψη, γιατι οι τυποι νομιζουν οτι ειναι καρδιναλιοι.

Isystem κατ εμε και document πιο ανθρωπινη συμπεριφορα.

Για μενα αυτο το μονοπωλιο πρεπει καποια στιγμη να σπασει. Για ολους τους παραπανω λογους αλλα και τις συμπεριφορες.

#28   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 21/10/2023 - 19:24

Δηλαδή δεν καταλαβαίνω σε ένα τέτοιο μαγαζί δεν θα δουλεύουν ντόπιοι πως θα αλλάξει η οποία «συμπεριφορά».. ;λες και τα Apple Store είναι παγκόσμια πρότυπα εργασιακού χώρου.. Στα υπόλοιπα ναι έχω καταλάβει ότι μάλλον θα υπάρχει βελτίωση υπηρεσιών ασ ακούμε για τον καταναλωτή. Δεν έχω εικόνα βέβαια από εξωτερικό δεν έχω πάει..


Sent from my iPhone using Tapatalk

#29   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 21/10/2023 - 19:29

Δηλαδή δεν καταλαβαίνω σε ένα τέτοιο μαγαζί δεν θα δουλεύουν ντόπιοι πως θα αλλάξει η οποία «συμπεριφορά».. ;λες και τα Apple Store είναι παγκόσμια πρότυπα εργασιακού χώρου.. Στα υπόλοιπα ναι έχω καταλάβει ότι μάλλον θα υπάρχει βελτίωση υπηρεσιών ασ ακούμε για τον καταναλωτή. Δεν έχω εικόνα βέβαια από εξωτερικό δεν έχω πάει..
Sent from my iPhone using Tapatalk


Θα δουλεύουν Έλληνες και Ελληνίδες σίγουρα. Σου εύχομαι κάποια στιγμή να σε βγάλει ο δρόμος σου σε ένα apple store για να καταλάβεις από κοντά πόσο διαφορετικά είναι όλα. Από εξυπηρέτηση προσωπικού, χώρου και όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε και πιο πάνω ή εξυπηρέτηση από genius.

#30   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 21/10/2023 - 19:31

Φιλε μου εγω μιλαω για προσωπικη αποψη.
Οταν θεωρεις οτι τα γνωριζεις ολα και επειδη αντιπροσωπευεις την εταιρεια, θεωρεις οτι λες οτι ειναι νομος, καλο ειναι αυτο λιγο να αλλαξει.
Δεν τσουβαλιασα ολους και δεν μιλησα για ολους αν διαβασες πιο πανω.

Εννοιτε παντου υπαρχουν θετικα και αρνητικα.
Αλλα να αρνεισαι να εξετασεις προιον της apple αν και εισαι βαση πολιτικης εταιρειας υποχρεωμενος (και οχι μια φορα) αυτο ειναι πνευμα καρδιναλιου.

Και το κλεινω εδω. Μιλαω για προσωπικη αποψη

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

1 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1), Google (1), tshock