Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Εισαγωγή apple προϊόντος από ΗΠΑ


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Archimedes

Archimedes

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/10/2023 - 18:22

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τι παίζει με τελωνεία και πόσο κοστίζει μια μεταφορική για προιόντα apple. Καθώς έχω έναν καλό φίλο μου στις ΗΠΑ και αναβαθμίζω macbooks και άλλα apple products συχνά θα ήθελα να μάθω τη διαδικασία, αμα συμφέρει και το κοστολόγιο. Εν αναμονή των νέων macbooks και του vision pro που θα αργήσει να έρθει στην Ελλάδα σκέφτομαι πως ήρθε η ώρα να άλλαξω τον τρόπο που τα προμηθεύομαι. 

Όποιος έχει εμπειρία ας γράψει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...  



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/10/2023 - 20:33

Καλησπέρα φίλε. 

 

Δεν ειναι κατανοητο ακριβως τι θελεις να κανεις. Θα στα στελνει ο φιλος απο εκει προς Ελλαδα και με ποιο τροπο (ως δικο του πακετο προσωπικοwink.png η θελεις να τα εισαγεις αν πχ θελεις να τα εμπορευεσαι κιολας; η ειναι για προσωπική χρηση αποκλειστικα; Θα τα λαμβανεις ενα ενα η θελεις να αγοραζεις πιο μαζικα (πχ 3-4 πραγματα ανα αποστολη) 

 

Καποιες συσκευες απο USA εχουν και διαφορες. Για παραδειγμα το iphone παιρνει μονο esim στην Αμερικη και οχι φυσική sim. 

Τα cellular apple watches, ipads, κτλ απ οσο εχει δει / ακουσει / διαβασει δεν ειναι συμβατα με τα δικα μας συστηματα εδω. 

 

Εσυ τι ακριβως θελεις να αγοραζεις απο εκει; Ειναι αλλο να παρεις πχ airpods και αλλο ενα iMac.

 

Εχε υποψιν οτι οι διαδικασιες δασμων / εκτελωνισμου εκτός απο χρονο κοστιζουν και σε χρημα. Μπορεις να βρεις online τα ποσα με τις διακυμανσεις των χρηματων που θα πληρωνεις κατα την εισαγωγη αναλογως της τιμης του προιοντος που εχεις αγορασει. Εκτος το τελωνειο θα επιβαρυνθεις αρκετα και για τα μεταφορικα τα οποια σιγουρα θα θελεις να ειναι με εταιρεια courier για λογους ασφαλειας.

 

Θεωρω πως αν εχεις επαγγελματικη δραστηριοτητα ειναι πιο συμφερον να αγοραζεις χωρις ΦΠΑ ειτε μεσω καταστηματων εδω στην Ελλαδα ειτε στα ευρωπαικα Amazon που λόγω ΕΕ δεν χρειαζονται εκτελωνισμους / εξτρα δασμους κτλ. 

 

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τι παίζει με τελωνεία και πόσο κοστίζει μια μεταφορική για προιόντα apple. Καθώς έχω έναν καλό φίλο μου στις ΗΠΑ και αναβαθμίζω macbooks και άλλα apple products συχνά θα ήθελα να μάθω τη διαδικασία, αμα συμφέρει και το κοστολόγιο. Εν αναμονή των νέων macbooks και του vision pro που θα αργήσει να έρθει στην Ελλάδα σκέφτομαι πως ήρθε η ώρα να άλλαξω τον τρόπο που τα προμηθεύομαι. 

Όποιος έχει εμπειρία ας γράψει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...  


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 28/10/2023 - 20:36


#3   Archimedes

Archimedes

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/10/2023 - 10:22

Καλημέρα, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Τα θέλω καθαρά και μόνο για προσωπική χρήση. Θα μου τα στέλνει φίλος, λογικά ως προσωπικό αντικείμενο εκτός αν υπάρχει άλλος τρόπος για να μειωθεί το κόστος. Λογικά θα παίρνω μαζικά δλδ macbook, airpods και apple watch πχ(για να αποφεύγω τα μεταφορικά). Γνωρίζω πως τα προιόντα έχουν διαφορές κατ' εμε προς το καλύτερο dual esim και mmwave που έχουνε από το iPh 12. Απλά δεν γνωρίζω τίποτα για τις χρεώσεις και αν υπάρχουν κόλπα να γλυτώσω λεφτά.  



#4   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.727 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 29/10/2023 - 14:08

Υπ' οψιν πως στο τελωνειο ανοιγουν δεματα προκειμενου να τελωνιστουν, ακομη και προσωπικα

Εννοειται πως χρεωνουν τα σχετικα

Και οσο περισσοτερα βρουν, τοσο παραπανω το πανε

Και προσεξε μην σε πανε σε παρανομη εισαγωγη, γιατι εκει ειναι ακομη πιο δυσκολα τα πραγματα



#5   Archimedes

Archimedes

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/10/2023 - 18:06

Υπ' οψιν πως στο τελωνειο ανοιγουν δεματα προκειμενου να τελωνιστουν, ακομη και προσωπικα

Εννοειται πως χρεωνουν τα σχετικα

Και οσο περισσοτερα βρουν, τοσο παραπανω το πανε

Και προσεξε μην σε πανε σε παρανομη εισαγωγη, γιατι εκει ειναι ακομη πιο δυσκολα τα πραγματα

Αφού θα δηλώσω τι θα στείλω, η απορία μου είναι πόσο πάει το τελωνείο.

Όταν λες ανοίγουν τι ακριβώς εννοείς; Θα ανοίξουν το κουτί με τον μακ να δούνε αν όντως έχει υπολογιστή μέσα;


Τελευταία επεξεργασία από: Archimedes, 29/10/2023 - 18:08


#6   NASA

NASA

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2023 - 19:17

30 με 35% δασμούς συν 40 ευρώ το ελάχιστο η αμοιβή εκτελωνιστή.
Κοινώς μην ασχολείσαι. Όταν έρχεται ο φίλος σου φέρνει ένα και τέλος.

Τέλος.

#7   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.727 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 29/10/2023 - 21:55

Αφού θα δηλώσω τι θα στείλω, η απορία μου είναι πόσο πάει το τελωνείο.
Όταν λες ανοίγουν τι ακριβώς εννοείς; Θα ανοίξουν το κουτί με τον μακ να δούνε αν όντως έχει υπολογιστή μέσα;


Όχι το κουτί του υπολογιστή
Είναι πιθανό να ανοίξουν το πακέτο
Εννοώ αυτό που έχει τα πράγματα μέσα
Και προς Θεού, μην υπερβαίνουν τα 2.000

#8   Archimedes

Archimedes

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/10/2023 - 09:34

Όχι το κουτί του υπολογιστή
Είναι πιθανό να ανοίξουν το πακέτο
Εννοώ αυτό που έχει τα πράγματα μέσα
Και προς Θεού, μην υπερβαίνουν τα 2.000

Το mac μόνο κάνει 4.000 laugh.png

m3 max είναι αυτό...



#9   Mysths

Mysths

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 31/10/2023 - 19:37

Βρες κάποιον φίλο/γνωστό να κόβεις τιμολόγιο, θα βγαίνει σαν να το παίρνεις από ΗΠΑ.

Μην ασχοληθείς με αγορές από εκεί, βγαίνει πιο φθηνό να πας μέχρι την ΝΥ να το πάρεις και να γυρίσεις.



#10   Archimedes

Archimedes

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 31/10/2023 - 21:32

Βρες κάποιον φίλο/γνωστό να κόβεις τιμολόγιο, θα βγαίνει σαν να το παίρνεις από ΗΠΑ.

Μην ασχοληθείς με αγορές από εκεί, βγαίνει πιο φθηνό να πας μέχρι την ΝΥ να το πάρεις και να γυρίσεις.

Στην οικογένεια κανένας δεν είναι ελεύθερος επαγγελματίας οπότε δεν ξέρω πως λειτουργεί με το τιμολόγιο, δίνω το αφμ και στοιχεία απο φίλο; Τα λεφτά αφαιρούνται άμεσα ή τα επιστρέφει στο τέλος της χρονιάς η εφορία; Κάνουν έλεγχους; δεν πρέπει το κινητό να είναι στην εταιρεία ή σε εργαζομενό της; 






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες