Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Homekit - iP Cameras


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
48 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   hrrsppzgl

hrrsppzgl

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/01/2024 - 22:41


Στην νυχτερινή της λήψη πως είναι?


Sent from my Vision Pro using Tapatalk


Ικανοποιημενος είμαι.

3c401cd6e5f3f117923293f6b5e21791.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

#32   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/01/2024 - 22:42

Ευχαριστώ Νικόλα! Είδα πολλά reviews και comparisons στο YouTube και πλέον σε αυτά τα λεφτά η Ε1 δεν έχει αντίπαλο!

Εξαιρετική εικόνα και σε τέρμα σκοτάδι με το night vision. Πολύ παραμετροποιήσιμη μέσα από το app της Aqara. Όταν αναγνωρίζει άτομο/άτομα η κάμερα τα ακολουθεί αυτόματα, πολύ εντυπωσιακό!

Στο HomeKit η εικόνα είναι 1080p (2K στο Aqara app), και δεν έχει το pan & tilt που γίνεται μόνο μέσα από την επίσημη εφαρμογή.

Ωστόσο, ακόμη και σήμερα τα notifications σπάνε μπάλες!! Από τις 7 το πρωί μέχρι αυτή την ώρα που γράφω έχει στείλει πάνω από 200 επειδή βλέπει τη γυναίκα με το παιδί να παίζουν και να κινούνται στο σαλόνι! Παρόλο που έχω βάλει hide notifications στο face recognition από αυτά τα άτομα δε λειτουργεί!

Αν σβήσω εντελώς τα notifications αν τυχόν μπει κανείς στο σπίτι δε θα πάρω πρέφα..!!


Με δεδομένο ότι έχεις συνδεδεμένο το κινητό της γυναίκας σου στην Οικία, δε θα έπρεπε να σου έρχονται ειδοποιήσεις όταν λείπεις μόνο εσύ αλλά όταν λείπετε και οι δυο. Κάπου στις επιλογές εγγραφής θα το βρεις και στις γνωστοποιήσεις. Αλλά γενικά θα πρέπει να παραμένει στο σπίτι μια άλλη συσκευή εκτός του κινητού σου.

Εμένα για παράδειγμα μου σπάνε μπάλες οι γνωστοποιήσεις όταν φεύγει η γυναίκα μου από το σπίτι και μένει η πεθερά με τον μικρό !

#33   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.889 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/01/2024 - 11:22

Νταξει.. Το πούλησες καλά :P

Amazon τελικά ε?

Για τις ειδοποιήσεις στέλνει μόνο μέσω Homekit?

Γιατί απ' ότι διαβάζω έχει κι άλλος κόσμος θέμα.


Sent from my Vision Pro using Tapatalk

Amazon Νίκο ναι. Με απλό shipping, 9 Γενάρη έφυγε από Ιταλία, 12 παρέλαβα Καλαμάτα.

Ειδοποιήσεις μόνο μέσω HomeKit έχω ενεργοποιήσει. Την εφαρμογή της Aqara την έχω μόνο για update της κάμερας.

Κοίτα εδώ τι γίνεται μέσα σε 2-3 λεπτά..!!

Με δεδομένο ότι έχεις συνδεδεμένο το κινητό της γυναίκας σου στην Οικία, δε θα έπρεπε να σου έρχονται ειδοποιήσεις όταν λείπεις μόνο εσύ αλλά όταν λείπετε και οι δυο. Κάπου στις επιλογές εγγραφής θα το βρεις και στις γνωστοποιήσεις. Αλλά γενικά θα πρέπει να παραμένει στο σπίτι μια άλλη συσκευή εκτός του κινητού σου.

Εμένα για παράδειγμα μου σπάνε μπάλες οι γνωστοποιήσεις όταν φεύγει η γυναίκα μου από το σπίτι και μένει η πεθερά με τον μικρό !

Ωπ, έδωσες hint τώρα Δημήτρη. Δεν έχω συνδέσει το iPhone της γυναίκας στο Home.
Μάλλον για αυτό δεν εμφανίζει και την επιλογή να στέλνει notifications όταν δεν είναι κανείς στο σπίτι;

23c3c73c521e7ff51cb9483dbcaffc29.png
f3ccf3a46da0a6fa8cb3121a30549cbe.png


Sent from my iPhone 15 Pro using Tapatalk

#34   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 14/01/2024 - 13:20

Ικανοποιημενος είμαι.

3c401cd6e5f3f117923293f6b5e21791.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk


Μια χαρά είναι.

Εν τω μεταξύ, ήταν ακριβώς αυτό που έψαχνα να δω, μιας και υπάρχει ένα γατί σπίτι πλέον και τη θέλω κυρίως γι' αυτό.

Amazon Νίκο ναι. Με απλό shipping, 9 Γενάρη έφυγε από Ιταλία, 12 παρέλαβα Καλαμάτα.

Ειδοποιήσεις μόνο μέσω HomeKit έχω ενεργοποιήσει. Την εφαρμογή της Aqara την έχω μόνο για update της κάμερας.

Κοίτα εδώ τι γίνεται μέσα σε 2-3 λεπτά..!!


Για να μη νιώθεις μοναξιά :P

Απο ‘κει θα παω και ‘γω να ξεμπερδεύω.


Sent from my Vision Pro using Tapatalk
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#35   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/01/2024 - 13:47

Καλά κι εγώ θα την πάρω την Aqara αλλά μην κάνετε έτσι !! Και η Eufy 99% ίδια είναι με ίδια ποιότητα εικόνας και ίδιους περιορισμούς στο Home app. Και για να λέμε και του στραβού το δίκιο μετά από τόσα χρόνια θα περίμενε κανείς κάποια βελτίωση για νέο προιόν στην ίδια κατηγορία και με ακριβότερη αρχική τιμή, 

 

Βασίλη, όταν φεύγεις από το σπίτι, για την ακρίβεια όταν φεύγει το κινητό σου, το home app μπαίνει σε φάση "συναγερμού" και σε ειδοποιεί. Αυτό που θα ήθελες να κάνει δηλαδή στην απευκταία περίπτωση που είχατε φύγει όλοι απο το σπίτι και ανίχνευε κάποια κίνηση. 

 

Οπότε είτε το απενεργοποιείες αν δε σου φαίνεται χρήσιμο, είτε δηλώνεις και το τηλέφωνο της γυναίκας σου στο home app για να σε ειδοποιεί όταν λείπετε και οι δύο. 

 

False alarms θα έχεις. Αλλά ελάχιστα. Πχ σε εμένα χτυπούσε από τα λαμπάκια του δέντρου τώρα τα Χριστούγεννα όσο λείπαμε. Απλώς το έκανα snooze για μια ώρα ή το αγνοούσα. Από την άλλη όμως θα μπορούσε να ειναι σπίθα ή φωτιά. 

 

Η αλήθεια είναι πως είναι λίγο μυστήριες οι ρυθμίσεις στο home app αλλά με λίγες δοκιμές θα το βρεις.

 

Επίσης μην ξεχάσεις να απενεργοποιήσεις στο κινητό της γυναίκας σου την ειδοποίηση για την αλλαγή κατάστασης των καμερών !!! SOS !!!  :ph34r:  B) Όχι απο το δικό σου κινητό αλλά από το δικό της. Θα με καταλάβεις !!! 

 

 

**** Ενδεχομένως η λειτουργία συναγερμού να ήταν ενεργοποιημένη στο app της aqara πριν περάσεις την κάμερα από το app αυτό στο home app και ίσως πρέπει να το απενεργοποιησεις από εκεί, αν σκοπεύεις να το απενεργοποιήσεις. 


Τελευταία επεξεργασία από: DiS, 14/01/2024 - 13:55


#36   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.889 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/01/2024 - 09:37

Μια χαρά τώρα, πρόσθεσα τη σύζυγο στο Home app, έβαλα και τα notifications στο when nobody is at home, και τώρα που είμαι στη δουλειά δεν έχει έρθει ούτε ένα! 

 

Απενεργοποίησα και την ειδοποίηση για την αλλαγή κατάστασης της κάμερας στο iPhone της.  :ph34r:


Τελευταία επεξεργασία από: billviper, 15/01/2024 - 09:38


#37   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 15/01/2024 - 12:52

Απενεργοποίησα και την ειδοποίηση για την αλλαγή κατάστασης της κάμερας στο iPhone της.  :ph34r:

Αυτό από που γίνεται να το έχω στα υπόψιν;



#38   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.889 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/01/2024 - 11:46

Αυτό από που γίνεται να το έχω στα υπόψιν;

cbf9d7527399a0df86ea63da29cc1c3b.png


Sent from my iPhone 15 Pro using Tapatalk

#39   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.889 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 19/01/2024 - 08:44

Με την Aqara E1 έχω το εξής θέμα, η κάμερα είναι περασμένη στο HomeKit. Μέσα από το iPhone / iPad ανοίγει κανονικά και βλέπω μέσω Home app.

 

Από τον Mac mini M2 ενώ φαίνεται το thumbnail όταν ανοίγω το Home app, όταν πατάω μέσα στην κάμερα μου βγάζει error.

 

Όλες οι συσκευές είναι updated στα latest firmware. Έχουν γίνει πολλαπλά reboots.

 

Το έχει αντιμετωπίσει άλλος;

 

Screenshot-2024-01-18-at-09-31-59.png

Screenshot-2024-01-18-at-09-32-10.png



#40   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/01/2024 - 09:37

καλημέρα 

με eufy και MacOs 14.2.1 εγώ δεν εχω κανένα πρόβλημα δείχνει κανονικά.Για αρχή κάνε κανένα reboot.



#41   Serpent

Serpent

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Economist_GR

Δημοσίευση 31/01/2024 - 13:34

Καλησπέρα σας!! Εχω την eufy security indoor cam c120 και την εχω βαλει σε εναν διαδρομο εκτος σπιτιου σε κλειστο χωρο. Κοντα στην καμερα υπαρχει μπουατ ρευματος και μπορω να παρω ρευμα αλλα δεν υπαρχει καποια μπριζα. Πως μπορω να συνδεσω απευθειας την καμερα στο ρευμα? Υπαρχει καποιος μετατροπεας απο usb σε ac/dc πριν το συνεσω απευθειας με τα καλώδια του ρευματος ??



#42   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 31/01/2024 - 22:16

Καλησπέρα σας!! Εχω την eufy security indoor cam c120 και την εχω βαλει σε εναν διαδρομο εκτος σπιτιου σε κλειστο χωρο. Κοντα στην καμερα υπαρχει μπουατ ρευματος και μπορω να παρω ρευμα αλλα δεν υπαρχει καποια μπριζα. Πως μπορω να συνδεσω απευθειας την καμερα στο ρευμα? Υπαρχει καποιος μετατροπεας απο usb σε ac/dc πριν το συνεσω απευθειας με τα καλώδια του ρευματος ??


Από το μπουάτ να βγάλεις μια εξωτερική πρίζα το έχεις σκεφτεί ; Και να βάλεις εκεί την πρίζα της .

#43   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 31/01/2024 - 23:56

Με την Aqara E1 έχω το εξής θέμα, η κάμερα είναι περασμένη στο HomeKit. Μέσα από το iPhone / iPad ανοίγει κανονικά και βλέπω μέσω Home app.

Από τον Mac mini M2 ενώ φαίνεται το thumbnail όταν ανοίγω το Home app, όταν πατάω μέσα στην κάμερα μου βγάζει error.

Όλες οι συσκευές είναι updated στα latest firmware. Έχουν γίνει πολλαπλά reboots.

Το έχει αντιμετωπίσει άλλος;

Screenshot-2024-01-18-at-09-31-59.png
Screenshot-2024-01-18-at-09-32-10.png


Εγώ δε μπορώ να δω τις εικόνες που ανέβασες, αλλά αν εννοείς πως ανοίγεις το home app, και ενώ βλέπεις στην αρχή το thumbnail πως δουλεύει η κάμερα και μετά όταν πατάς να μπεις δεν δουλεύει, τότε αυτό συμβαίνει επειδή δεν υπάρχει κάμερα και μικρόφωνο στο Mac mini.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#44   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.889 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/02/2024 - 09:48

Εγώ δε μπορώ να δω τις εικόνες που ανέβασες, αλλά αν εννοείς πως ανοίγεις το home app, και ενώ βλέπεις στην αρχή το thumbnail πως δουλεύει η κάμερα και μετά όταν πατάς να μπεις δεν δουλεύει, τότε αυτό συμβαίνει επειδή δεν υπάρχει κάμερα και μικρόφωνο στο Mac mini.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ακριβώς αυτό συμβαίνει! Ρώτησα και στο Reddit και η απάντηση που πήρα ήταν να συνδέσω AirPods και θα λειτουργήσει. Όπως κι έγινε. Όταν όμως αποσυνδέω τα AirPods το πρόβλημα παραμένει. 

Και η Aqara δεν έχει app για macOS.



#45   Serpent

Serpent

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Economist_GR

Δημοσίευση 01/02/2024 - 10:00

Από το μπουάτ να βγάλεις μια εξωτερική πρίζα το έχεις σκεφτεί ; Και να βάλεις εκεί την πρίζα της .

Ναι εννοειτε το σκεφτηκα αλλα στο σημειο που ειναι θα φαίνεται υπερβολικά άσχημο.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες