Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Bluetooth battery drain


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   cretan

cretan

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2024 - 13:11

Καλησπέρα, το έχω αναφέρει και στο γενικό θέμα περί iOS17 αλλά δεν πήρα απάντηση, ίσως χάθηκε στην πλειάδα των post.
Αντιμετωπίζω το εξής περίεργο θέμα: σε iPhone 14pro (iOS 17.3) έχω μεγάλη κατανάλωση όταν χρησιμοποιώ το Bluetooth, είτε για να ακούσω μουσική από τα AirPods είτε το συνδέσω σε ηχείο ή ακόμα και στο iPod mini μου. Δλδ μιλάμε για πτώση 5-10% στη μισή ώρα, είναι φυσιολογικό; Το παρατήρησα απ την αρχή του ios17 και περίμενα μπας και αλλάξει τίποτα με την τελευταία αναβάθμιση.
Αντιμετωπίζει κάνεις κάτι αντίστοιχο; Είναι φυσιολογικό;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 24/01/2024 - 14:51

Σε γενικές γραμμές το Bluetooth είναι αρκετά ενεργοβόρο. Ειδικά εάν έχεις συνδεδεμένα πολλές συσκευές. Πχ εάν φοράς ρολόι και ακουστικά τότε το Bluetooth είναι πάνω σε 2 συσκευές. Εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι διότι δεν κοιτάω την μπαταρία όποτε δεν μπορώ να σου πω ποσό πέφτει σε εμένα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3   cretan

cretan

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2024 - 16:24

Έχω συνδεδεμένο ρολόι, μόνο με αυτό δεν βλέπω καμία φοβερή κατανάλωση. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν κάνω airplay ή αναπαραγωγή από ηχεία Bluetooth. Ήθελα γνώμες και από άλλους χρήστες αν τους τρώει τόσο πολύ μπαταρία


Sent from my iPhone using Tapatalk

#4   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 24/01/2024 - 17:18

Έχω συνδεδεμένο ρολόι, μόνο με αυτό δεν βλέπω καμία φοβερή κατανάλωση. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν κάνω airplay ή αναπαραγωγή από ηχεία Bluetooth. Ήθελα γνώμες και από άλλους χρήστες αν τους τρώει τόσο πολύ μπαταρία


Sent from my iPhone using Tapatalk

Με αυτή την χρήση λογικό μου φαίνεται να έχει τέτοια κατανάλωση.


Sent from my iPad using Tapatalk

#5   cretan

cretan

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/01/2024 - 16:02

Και επανέρχομαι γιατί τελικά βρήκα την αιτία του προβλήματος …
Αρχικά περιόρισα τις πιθανές αιτίες που η μπαταρία εξαντλούνταν τόσο γρήγορα όταν άκουγα μουσική… υπεύθυνο το Tidal. Όταν το επιβεβαίωσα δοκίμασα πολλά (μέχρι Και επανεγκατάσταση του iOS 17.3), Αλλά εκεί αντιμετώπισα ένα νέο πρόβλημα: μετά την εγκατάσταση του Tidal, δεν μπορούσα να κάνω εισαγωγή (login) στο λογαριασμό μου. Ενώ ρώτησα και το support γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό, απάντηση ικανοποιητική δεν πήρα. Ψάχνοντας λίγο παραπέρα ανακάλυψα ότι το ad blocker που χρησιμοποιώ (controlD) μπλόκαρε μία υπηρεσία του Tidal (ήταν σε λίστα σαν διαφήμιση). Μόλις έκανα override τον κανόνα αυτό, ως διά μαγείας το Tidal συνδέθηκε κανονικά και το πιο σημαντικό; Πλέον διορθώθηκε και το battery drain!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#6   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 27/01/2024 - 17:49

Και επανέρχομαι γιατί τελικά βρήκα την αιτία του προβλήματος …
Αρχικά περιόρισα τις πιθανές αιτίες που η μπαταρία εξαντλούνταν τόσο γρήγορα όταν άκουγα μουσική… υπεύθυνο το Tidal. Όταν το επιβεβαίωσα δοκίμασα πολλά (μέχρι Και επανεγκατάσταση του iOS 17.3), Αλλά εκεί αντιμετώπισα ένα νέο πρόβλημα: μετά την εγκατάσταση του Tidal, δεν μπορούσα να κάνω εισαγωγή (login) στο λογαριασμό μου. Ενώ ρώτησα και το support γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό, απάντηση ικανοποιητική δεν πήρα. Ψάχνοντας λίγο παραπέρα ανακάλυψα ότι το ad blocker που χρησιμοποιώ (controlD) μπλόκαρε μία υπηρεσία του Tidal (ήταν σε λίστα σαν διαφήμιση). Μόλις έκανα override τον κανόνα αυτό, ως διά μαγείας το Tidal συνδέθηκε κανονικά και το πιο σημαντικό; Πλέον διορθώθηκε και το battery drain!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πάντα μαθαίνουμε κάτι. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση


Sent from my iPhone using Tapatalk




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες