Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * - - - 2 ψήφοι

Macbook Air M3


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
40 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/03/2024 - 09:59

καλημερα σας παιδια.προσφατα εγινα κατοχος του παραπανω μηχανηματος καθως προερχομαι απο macbook pro 2010 και πραγματικα εχω χαθει μεσα στο sonoma και στην 14.4(απιστευτο μηχανημα εχω παθει σοκ!!!!)

 

αρχικα να ρωτησω

 

1)πως θα κανω το παντ να μετακινει παραθυρα με 3 δαχτυλα οπως ειχα τον παλιο μου δεν θυμαμαι καν

2)μπορω να βαλω widget στην οθονη κλειδωματος και να αλλαξω και το χρωμα της ωρας απο ασπρο που το εχει?

3)το εικονιδιο του βαιμπερ πως θα το βγαλω απο την γραμμη εργαλειων πανω χωρις να σβηνει την εφαρμογη?

4)μπορω να εχω widgets μονιμα στην οθονη χωρις να κανω κλικ στην ωρα για να τα δω?

5)οταν τελειωνετε με την χρηση του το απενεργοποιειται η απλα κλεινετε το καπακι και τελος?

 

σορρυ για το σεντονι αλλα μεχρι να το μαθω αυτο αισθανομαι οτι θα μου παρει καιρο  :)



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   josuts

josuts

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 16/03/2024 - 14:14

καλημερα σας παιδια.προσφατα εγινα κατοχος του παραπανω μηχανηματος καθως προερχομαι απο macbook pro 2010 και πραγματικα εχω χαθει μεσα στο sonoma και στην 14.4(απιστευτο μηχανημα εχω παθει σοκ!!!!)

 

αρχικα να ρωτησω

 

1)πως θα κανω το παντ να μετακινει παραθυρα με 3 δαχτυλα οπως ειχα τον παλιο μου δεν θυμαμαι καν

2)μπορω να βαλω widget στην οθονη κλειδωματος και να αλλαξω και το χρωμα της ωρας απο ασπρο που το εχει?

3)το εικονιδιο του βαιμπερ πως θα το βγαλω απο την γραμμη εργαλειων πανω χωρις να σβηνει την εφαρμογη?

4)μπορω να εχω widgets μονιμα στην οθονη χωρις να κανω κλικ στην ωρα για να τα δω?

5)οταν τελειωνετε με την χρηση του το απενεργοποιειται η απλα κλεινετε το καπακι και τελος?

 

σορρυ για το σεντονι αλλα μεχρι να το μαθω αυτο αισθανομαι οτι θα μου παρει καιρο  :)

πανω κατω τα ιδια με σενα εχω :)  προσφατα κ εγω αγορασα το μαψμπουκ 16 ιντσων του 2023.Μετα απο 10-11 χρονια που ειχα μακ κ επεστρεψα κ εχω χαθει κ ψαχνομαι συνεχως μεχρι ζαλαδας :blush:



#3   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/03/2024 - 22:25

πανω κατω τα ιδια με σενα εχω :)  προσφατα κ εγω αγορασα το μαψμπουκ 16 ιντσων του 2023.Μετα απο 10-11 χρονια που ειχα μακ κ επεστρεψα κ εχω χαθει κ ψαχνομαι συνεχως μεχρι ζαλαδας :blush:

Μου βγήκανε τα μάτια να βλέπω βίντεο σχεδόν την μισή μερα και κατάφερα και έφτιαξα μερικά από αυτά που έψαχνα.
Η αλήθεια είναι ότι είχα να κάνω ανμποξιγκ μακμπουκ από το 2010 που είχα πάρει τον προ και τώρα μου φαίνεται λες και ανακάλυψα τον κόσμο με τον air M3

#4   josuts

josuts

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/03/2024 - 16:31

Μου βγήκανε τα μάτια να βλέπω βίντεο σχεδόν την μισή μερα και κατάφερα και έφτιαξα μερικά από αυτά που έψαχνα.
Η αλήθεια είναι ότι είχα να κάνω ανμποξιγκ μακμπουκ από το 2010 που είχα πάρει τον προ και τώρα μου φαίνεται λες και ανακάλυψα τον κόσμο με τον air M3

εχεις κανα λινκ για τα βιντεο που ειδες για να το κοιταξω κ εγω αν δεν σου κανει κοπο? ευχαριστω!



#5   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 18/03/2024 - 10:10

εχεις κανα λινκ για τα βιντεο που ειδες για να το κοιταξω κ εγω αν δεν σου κανει κοπο? ευχαριστω!


Πατα MacBook Air M3 Sonoma στο YouTube και θα κουραστείς να βλέπεις

#6   imob

imob

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 18/03/2024 - 10:35

Παιδιά η Apple από τώρα και για ποσά χρόνια ακόμη πιστεύετε θα υποστηρίζει το πρώτο M1 chip;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#7   petran17

petran17

    iPH Enthousiast

  • 372 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 18/03/2024 - 12:22

καλημερα σας παιδια.προσφατα εγινα κατοχος του παραπανω μηχανηματος καθως προερχομαι απο macbook pro 2010 και πραγματικα εχω χαθει μεσα στο sonoma και στην 14.4(απιστευτο μηχανημα εχω παθει σοκ!!!!)

 

αρχικα να ρωτησω

 

1)πως θα κανω το παντ να μετακινει παραθυρα με 3 δαχτυλα οπως ειχα τον παλιο μου δεν θυμαμαι καν

2)μπορω να βαλω widget στην οθονη κλειδωματος και να αλλαξω και το χρωμα της ωρας απο ασπρο που το εχει?

3)το εικονιδιο του βαιμπερ πως θα το βγαλω απο την γραμμη εργαλειων πανω χωρις να σβηνει την εφαρμογη?

4)μπορω να εχω widgets μονιμα στην οθονη χωρις να κανω κλικ στην ωρα για να τα δω?

5)οταν τελειωνετε με την χρηση του το απενεργοποιειται η απλα κλεινετε το καπακι και τελος?

 

σορρυ για το σεντονι αλλα μεχρι να το μαθω αυτο αισθανομαι οτι θα μου παρει καιρο  smile.png

Καλοριζικο το νεο μηχανημα! Ποιο ακριβως μοντελο πηρες και με τι specs?

Ειμαι πολυ κοντα και εγω στην αποκτηση ενος Macbook Air M3..

Γενικα ευχαριστημενος απο το μηχανημα? Για τι χρηση το πηρες?

 

Σχετικα με τα ερωτηματα σου, μιας και εχω ηδη ενα iMac M1 εδω και ενα χρονο με Sonoma.

Τα περισσοτερα εχουν λυση. Μερικα τα εχω κανει , μερικα τα εχω δει και εγω σε βιντεο στο τρελο ψαξιμο που εχω ριξει.

1) Στις ρυθμισεις του Mousepad ψαξε και στα Advanced. Μερικα ειναι κρυμμενα επισης στο Accessibility -> (Mousepad)

2) Σιγουρα γινεται. Το χρωμα το εχω αλλαξει και εγω.

3) Δεν το εχω ψαξει, δεν εχω θεμα που υπαρχει εκει. Αν ελειπε παλι ακομα καλυτερα. :)

4) Σιγουρα γινεται. Απλα συρε τα απο την περιοχη των Widgets στο desktop. Τα Widgets υπαρχουν και καπου στα settings επισης.

5) Απο αυτα που εχω διαβασει και εγω, Αν το χρησιμοποιεις συχνα, απλα κλεινεις το καπακι. Αν προκειται να μην το χρησιμοποιησεις για μερα++ τοτε ναι το shutdown ειναι προτιμοτερο.



#8   josuts

josuts

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/03/2024 - 13:43

Πατα MacBook Air M3 Sonoma στο YouTube και θα κουραστείς να βλέπεις

Σε ευχαριστω.Εχω ομως το macbook pro m3 16 inch 2023smile.png



#9   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 18/03/2024 - 18:54

Παιδιά η Apple από τώρα και για ποσά χρόνια ακόμη πιστεύετε θα υποστηρίζει το πρώτο M1 chip;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Θεωρώ δεδομένο μέχρι το 2025 στο χαλαρό.



#10   imob

imob

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 18/03/2024 - 20:19

Θεωρώ δεδομένο μέχρι το 2025 στο χαλαρό.

 

Μου φαίνεται πολύ λίγο μέχρι του χρόνου ουσιαστικά..

Είμαι με ένα macbook pro mid 2015 και σκέφτομαι κάποια στιγμή για αλλαγή.

 

Γι'αυτό σκέφτομαι ποιο θα υποστηρίζει τα επόμενα χρόνια.

 

Εσύ ποιο θα πρότεινες από τα M;



#11   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 18/03/2024 - 20:25

Ήδη το Sonoma έχει κρατήσει εκτός αρκετά παλαιότερα μηχανήματα όπως μπορείς να δεις και εδώ

Μη ξεχνάς πως το Μ1 έχει παρουσιαστεί το 2020 και ήδη βαδίζουμε στον 4ο χρόνο από τα πρώτα Apple Silicon. Τώρα αν θελήσει να υποστηρίξει τα δικά της chip παραπάνω, τότε καλοδεχούμενο.

Τώρα δε ξέρω τι θέλεις, τι ανάγκες έχεις και τι μπορείς να δώσεις. Πρακτικά το καινούριο πάντα υποστηρίζεται περισσότερο. Τώρα αν εσύ θέλεις απλά πράγματα πάρε και ένα Μ2. Τα Μ1 μπήκανε πολύ δυνατά αλλά όπως προείπα πηγαίνουμε στον 4ο χρόνο από τότε που παρουσιάστηκαν. Θεωρώ πως θα πάνε έως το τέλος του 2025, με το τότε λειτουργικό, και θα αρχίσουμε να τζογάρουμε για την παρουσίαση του 2026 και μετά.



#12   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 19/03/2024 - 10:28

Καλοριζικο το νεο μηχανημα! Ποιο ακριβως μοντελο πηρες και με τι specs?

Ειμαι πολυ κοντα και εγω στην αποκτηση ενος Macbook Air M3..

Γενικα ευχαριστημενος απο το μηχανημα? Για τι χρηση το πηρες?

 

Σχετικα με τα ερωτηματα σου, μιας και εχω ηδη ενα iMac M1 εδω και ενα χρονο με Sonoma.

Τα περισσοτερα εχουν λυση. Μερικα τα εχω κανει , μερικα τα εχω δει και εγω σε βιντεο στο τρελο ψαξιμο που εχω ριξει.

1) Στις ρυθμισεις του Mousepad ψαξε και στα Advanced. Μερικα ειναι κρυμμενα επισης στο Accessibility -> (Mousepad)

2) Σιγουρα γινεται. Το χρωμα το εχω αλλαξει και εγω.

3) Δεν το εχω ψαξει, δεν εχω θεμα που υπαρχει εκει. Αν ελειπε παλι ακομα καλυτερα. :)

4) Σιγουρα γινεται. Απλα συρε τα απο την περιοχη των Widgets στο desktop. Τα Widgets υπαρχουν και καπου στα settings επισης.

5) Απο αυτα που εχω διαβασει και εγω, Αν το χρησιμοποιεις συχνα, απλα κλεινεις το καπακι. Αν προκειται να μην το χρησιμοποιησεις για μερα++ τοτε ναι το shutdown ειναι προτιμοτερο.

ευχαριστώ παρά πολύ!το πήρα αρχικά γιατί είχα μείνει με τον MacBook pro 2010 15" και οκ τα έβγαλε τα λεφτά του τόσα χρόνια πια και άρχισε να πεθαίνει κάθε που ήθελα να ανοίξω μια εφαρμογή και παρόλα τα γιατρικά που του είχα κάνει δεν μου έδινε παρπανω το καημένο (φυσικά έμεινε στην οικογένεια το αξίζει  :P ) όποτε χρειαζόμουν μια καλή αναβάθμιση για να μπορέσω να έχω πάλι μακμπουκ για αλλά τόσα χρόνια...

πήρα τον μ3 τον 13,3' και τον δουλεύω τυπική χρήση δηλαδή σερφάρισμα-μειλ-μυνηματα-βιντεο κτλ.

δεν δουλεύω κάποιο πρόγραμμα βαρύ για να δω τι κάνει αυτό το μικρό τερατάκι αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω πάθει πλάκα με την ταχύτητα με τα χρώματα με την μπροστινή κάμερα γενικά καταλαβαίνεις ότι όταν αλλάζεις μακμπουκ μετά από 14 χρόνια όλα σου φαίνονται διαστημικά αχαχαχαχ.

 

ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου να είσαι καλά θα τα κοιτάξω!



#13   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 19/03/2024 - 10:28

Παιδιά η Apple από τώρα και για ποσά χρόνια ακόμη πιστεύετε θα υποστηρίζει το πρώτο M1 chip;
Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν σκεφτείς πως υποστήριξε τους Intel για μια 7ετία, το 2027-28 είναι δεδομένο.

Αν και θεωρώ πως επειδή μιλάμε για δικά της και πιο δυνατά Chip, μπορεί να το τραβήξει για επιπλέον χρόνια.

Προσωπικά το καλοκαίρι πήγα σε M1 Pro και δεν το μετάνιωσα στιγμή.

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 19/03/2024 - 10:31

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#14   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 22/03/2024 - 11:07

Στην δεκαετία πιστεύω θα τα υποστηρίξει άνετα! Το MacBook Air M1 8GB/512GB που έχω δεν το έχω νιώσει να κολλάει πουθενά! Και ούτε πιστεύω θα πέσει η απόδοση του για τουλάχιστον 2-3 χρόνια σίγουρα θα γίνει ποιο απαιτητικό το OSX αλλά όχι στο σημείο που να to κολλάει. Τώρα για Μ2 και Μ3 τι να λέμε τώρα; 

Το σίγουρο είναι ότι εγώ θα το αλλάξω όταν δεν θα το υποστηρίζει άλλο η μηλομαμα η εάν πάθει κάποια μηχανική ζημιά που δεν μπορεί να διορθωθεί... 

 

Το καλό με τα Mackbook Air M3 στα 256GB βασική έκδοση βάλανε ξανά τα δύο nand μνήμης 128+128GB κάτι που δεν το είχανε κάνει στο M2 Mackbook Air βασική έκδοση με 1 nand chip 256GB, και οι ταχύτητες τον δίσκων Read Write σε τεστ πάτωσαν σε σχέση με τα M1 που είχαν βασική έκδοση 256 GB με τα δύο nand μνήμης 128+128GB.  Στα τότε M2 έπρεπε να πας αναγκαστικά στα 512 GB για να πάρεις τα δύο nand 256+256GB για να έχεις της εφάμιλλες read wrtie ταχύτητες που είχαν τα M1 μηχανήματά! Ευτυχώς που για μια φορά η μηλομαμα άκουσε τα παράπονα από youtubers και πελάτες και το διόρθωσε στο M3. Αλλά δεν μας έκανε το χατήρι να μας δώσει έστω 12GB βασική έκδοση στα M3 και μείναμε στα 8GB... 8GB εν έτει 2024 είναι λίγα... :(


Τελευταία επεξεργασία από: Darkoulis, 22/03/2024 - 11:09

Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#15   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 23/03/2024 - 08:56

μπορεί κάποιος να μου προτείνει μια θήκη μεταφοράς γιατί έχω την τσάντα της THULE αλλά φοβάμαι να το βάλω μέσα να μην κάνει γρατσουνιές όπως είχε κάνει στον προηγουμενο μου όποτε αν το έχω μέσα σε θήκη θα μπορώ να το βάζω και μέσα στην τσάντα άνετα χωρίς άγχος μετά  :D



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες