Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Παιδιά θα ήθελα πραγματικά τη γνώμη σας σε ένα θέμα που νομίζω ότι καίει


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   dvass

dvass

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/02/2009 - 21:18

Καλησπέρα στο forum,
θα ήθελα να δείτε ένα post που έκανα σε γνωστό forum του iphone και πέσανε να με φάνε... (Είμαι ειλικρινής)
Θα σας το δώσω στα Αγγλικά γιατί είμαι πολύ ταραγμένος αυτή τη στιγμή (μετά από αυτό που συνέβη) και δεν έχω την διάθεση να το μεταφράσω τώρα...
Διαβάστε το και πείτε μου τη γνώμη σας.... Εγώ απλά ζήτησα την βοήθεια ενός συνάδελφου προγραμματιστή. Είμαι σχετικά καινούργιος στο iphone (από τον Οκτώβριο πέρυσι) και σαφώς δεν γνωρίζω αρκετά πράγματα...

Παραθέτω το κείμενο (δεν είναι και πολύ καλά τα Αγγλικά μου)

"Hello to the forum,

I'm having an iphone 3G 8G, unlocked by carrier (It's a Vodafone one) with 2.2.1(5H11) - Baseband (Modem Firmware: 02.30.03)

I was facing (still I am) a lot of crashes on Basic iphone Apps. (like Stocks, Settings) and Installer,
maybe from Cydia Installed Apps, which won't work with this iphone version.

I did a System Restore (clean) and after ituning and carrier activation I did my QuickPwn 2.2.5 (the one for 2.2.1)

Things got worse after the first look.
Usually Cydia is left installer. Mine was right.

Next I did an Cydia and Installer update (Wi-Fi) and after I added Greek Keyboard and Language and carrier logos (worked fine in my previous usage, again with 2.2.1 )

But again a problem with the carrier logo (didn't come up)
I installed Open SSH(SSL) and I did an FTP Connection with WinSCP. There I found that the Carrier logo was not at the known directory.

Also I found that I couldn't change Wallpaper.
My wallpaper was just LOCKED. (there I found a ".localized" file).

I search for the directory and found that ther was a file "LockBackground.jpg" under "var/mobile/Library" directory which didn't let any Background work.
(there I found also a ".forward" file.

Then I couldn't install any APP even though I did the process with MobileInstallation.
(I found MobileInstallation for 2.2.1 - Worked previously) and changed the file properties to 755.
I noticed that applications don't GO to Application.prohibitedxx directory but to var/mobile/Applications
Why these things happened to me suddently.

The only thing is that Apple asked me for a Carrier Update and said YES. But I found the Directory (they add a .... /private/var/mobile/Library/Carrier Bundles/TMobile_gr.bundle) and changed the contents ... with the Greek one.

Did they changed anything else on the phone?
Please advice me because I'm going to get crazy with this...
It's seriously because I can't install anything else (I can install only from Cydia and Installer).

Thank you in advance,
VAD
Athens, Greece"
------------------------------------------------------------------------------
Αυτό ήταν το κείμενο και έγινε της κακομοίρας....
Αρχικά μου διέγραψαν το πρώτο μύνημα και αφού επέμενα μου έγραψαν...

"Dear zzzzzzz,
You have received a warning at the forum.
Reason:
-------
Piracy - Copyright infringement
Hi dvass,
This forum doesn't condone piracy, so please don't ask for support
for cracked apps here. Otherwise you'll be banned.
Thanks for your understanding
-------
Warnings serve as a reminder to you of the forum's rules, which
you are expected to understand and follow.

All the best,
aaaaaaaaa"
--------------------------------------------------------------------
Πείτε μου σας παρακαλώ που τους έθιξα και που ανέφερα εγώ για πειρατικό λογισμικό.
Απλά είχα βάλει τίτλο που παρέπεμπε σε σπασμένες εφαρμογές (ipas)

και αφού τους απάντησα ότι είναι πολύ δημοκρατικοί γιατί έτσι απλά μου τελειώναν το thread. και θέλανε να με πετάξουν έξω.
------------------------------------------------------------
Τους έγραψα:
"The person above show me the door of the forum democratically....

I wrote him the following lines, just because his manner was not good.

"Dear xxxx0000, I think that you trying to cheat yourself and all the other peoples minds. In this forum people talk for pawned iphones, cracked iphones (that's what they are) which is already illegal and you say that the dozens of cracked apps outhere you find them everywhere are illegal and you wave me from the forum just like this ?

Well I'm sorry but you really cheat yourself.
Sorry but this is the first time on my entire programming life listening such a thing. Thanks...
Cheers"
------------------------------------------------------------------------------
Δεν είναι δυνατόν να γράφουν ότι έχουν το δικαίωμα να πειράζουν τον κώδικα της Apple και να θεωρούνται νόμιμοι.
Προσέξτε καλά το επόμενο....

"Modifications made by pwnagetool, winpwn, quickpwn, or any preceding generation thereof are not illegal under the laws of any country. When you purchase an iphone, you get a license to the software. Under fair use laws, you can modify this software to your liking so long as you do not distribute your modified code. No tool released by the dev team distributes this code, so the entire process is 100% legal.

Cracked apps, however, are definitely illegal, and you can be fined heavily or even face jail time for having them on your website. For this sole reason, we do not condone the discussion of cracked iphone apps.

Before you start bashing the staff of this forum, know what you're talking about.

Thread closed.
-------------------------------------------------------
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ εεε...;

Η απίστευτη προκάλυψη και το μέγα ψέμα. Και ποιός τους λέει ότι μπορούν να το διανείμουν όπως και όποτε θέλουν και αυτό δεν είναι τροποποιημένο ;
Μα και μόνο το σπάσιμο του iphone (jailbraking) δεν είναι τροποποίηση του υλικολογισμικού του δημιουργού;
Εγώ βέβαια γνωρίζω πολύ καλά την διαφορά μεταξύ hacking και cracking...
Αλλά σε αυτούς αρέσει να παίζουν με τις λέξεις και να εμπαίζουν το κόσμο.
Γνωρίζω πολύ καλά τι κάνω και τι κάνουμε όλοι μας φαντάζομαι....
Κανείς δεν θέλει να μπλέξει.
Κανείς προγραμματιστής δεν ρισκάρει αλλά όλοι μας και βλέπουμε άλλους κώδικες και τους χρησιμοποιούμε...
Ας μην κρυβόμαστε...
Απλά μαθαίνουμε νέες μεθόδους και νέες τεχνολογίες...
Και είναι καλό.

Δεν ξέρω ίσως να είμαι λάθος...

Αλλά ας το αφήσουμε τώρα αυτό και αν μπορείτε να μου πείτε τι γίνεται μετά την νέα αναβάθμιση του τηλεπικοινωνιακού φορέα (έγινε ένα update σήμερα ξαφνικά) σε plist αρχικά που δεν μπορεί να αναγνωστεί σαν XML και εκ των υστέρων, τι μπορεί άλλο να άλλαξε, σχετικά με την εγκατάσταση εφαρμογών (κάτι έπαιξε με τα directories);

Ευχαριστώ
VAD
Αθήνα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 08/02/2009 - 22:11

Όντως, αν κατάλαβα καλά, λένε μ*****ς.

Πες μας ποιό forum λες

To hacking και το cr**king το ίδιο πράγμα είναι βασικά. Και τα δύο παράνομα είναι ούτως ή άλλως. Τέσπα δεν έχει νόημα να το συζητάμε.

Όσον αφορά το carrier updates δεν επέφερε κάποια αλλαγή στο iPhone που να σου δημιουργεί πρόβλημα

Στο πρόβλημα σου τώρα. Τα permissions είναι 777 και όχι 755 που έγραψες και επίσης οι εφαρμογές όντως πάνε στον private/var/mobile. Αυτο το applications.prohibited δεν μου φαίνεται για κάτι καλό πάντως αν υπάρχει.


#3   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 08/02/2009 - 22:47

Quote

To hacking και το cr**king το ίδιο πράγμα είναι βασικά. Και τα δύο παράνομα είναι ούτως ή άλλως.


Εδώ κάνεις λάθος. Hacking αποτελεί η μη εξουσιοδοτημένη πρόσβαση και η χωρίς δικαίωμα διείσδυση σε συστήματα ηλεκτρονικών υπολογιστών η οποία καταρχήν δεν γίνεται με σκοπό την δολιοφθορά ή την καταστροφή αλλά για την ικανοποίηση από την παράκαμψη  των συστημάτων ασφαλείας.
Cracking αποτελεί η παράνομη πρόσβαση σε ξένα συστήματα, η αλλαγή των σχετικών κωδικών πρόσβασης και η άρση της προστασίας των προγραμμάτων που καθιστά δυνατή την παράνομη αντιγραφή τους.

Είναι δύο τελείως διαφορετικές έννοιες παρόλο που ο κόσμος τις έχει συσχετίσει και τις θεωρεί μια.

#4   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 08/02/2009 - 22:54

Quote

cr**king αποτελεί η παράνομη πρόσβαση σε ξένα συστήματα, η αλλαγή των σχετικών κωδικών πρόσβασης και η άρση της προστασίας των προγραμμάτων που καθιστά δυνατή την παράνομη αντιγραφή τους.


μόλις περιέγραψες το jailbreak.[αν και οι ορισμοί σου για το hacking και cracking καλύπτουν και οι δύο το jailbreak]
Είναι ή όχι παράνομο?

Προφανώς.

ε, αυτοί τo jailbreak το ονομάζουν hacking ενώ δεν είναι

#5   dvass

dvass

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/02/2009 - 23:13

Καλησπέρα και πάλι,
Το site το ξέρετε όλοι. Είναι το Hackint0sh.
Δεν ξέρω αν είναι αμερικανιές, αλλά οι άνθρωποι είναι στον κόσμο τους....
Μου σβήσανε έστω και αυτά τα δύο post, σαν να ήμουν κανένας εγκληματίας....
Εκτός και να τους πείραξε το.... Athens, Greece.


Όσο αφορά τώρα στο πρόβλημα που έχω.
Έκανες καθόλου update από το iTunes σήμερα ή να το πω καλύτερα σου πέταξε μήνυμα το iTunes για carrier update ?
Εγώ την έφαγα για δεύτερη φορά την "πατάτα".
Λέω μετά την 2.2.1, τι άλλο να κάνουν και να που την "πάτησα"....

Καλά τα λες sepsis, επί του προκειμένου, θα μου επιτρέψεις computeras, επειδή το έχω δουλέψει αρκετά,  οι κύριοι που μου την "είπαν" επικαλούνται το hacking απλώς για να μην τους "μαντρώσουν" στις ΗΠΑ και να κάνουν την δουλειά τους.
Στην ουσία κάνουν το άλλο, που για ευνόητους λόγους το κάθε site, δεν θέλει ούτε καν να το αναφέρει. (το cr....)
Ζούμε σε δύσκολους καιρούς....

Εμένα λοιπόν για κάποιο λόγο, τις εφαρμογές κλπ, τα εγκαθιστά σε ένα directory Applications.Da0znK,
στο ..../private/var/stash

Δεν γνωρίζω ειλικρινά γιατί τις εγκαθιστά εκεί...

Και ενώ εγκαθίστανται εκεί οι από Cydia kai Installer αλλά και οι Basic του iphone, οι άλλες μπαίνουν εκεί που είπες...αλλά με κάποιο hash..   τύπου : b728cc1bb5f32f1fb61d (παράδειγμα) και όχι το όνομα τους....
ΤΙ συμβαίνει ρε παιδιά...θα τρελαθώ.

Φιλικά
VAD  ???

#6   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 08/02/2009 - 23:18

Eστω και αν το hacking είναι κάτι που το έχεις για προσωπική χρήση αυτό δεν το νομιμοποιεί. Παραμένε μια παράνομη πράξη. Το cr**king γιατί θεωρείται διαφορετικό? Επειδή το 'διαδίδεις'? (σύμφωνα με αυτούς) Οχι γιάννης, γιαννάκης. Kαταλαβαίνω την ''λεπτή'' διαφορά όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση, αν θεωρήσουμε το jailbreak ως hack τότε ναι είανι παράνομο γιατί σπας την ασφάλεια ενός συστήματος ώστε ΜΕΤΑ να μπορείς να κάνεις τροποποιήσεις.
Πχ, στο Android μπορείς να κάνεις διάφορες χακιές αλλά στο επιτρέπει η εταιρεία (ουσιαστικά κάνεις development). Αλλά και στο Android υπάρχουν περιορισμοί τους οποίους σπάσανε

Οι εφαρμογές του iPhone καθώς και οι Cydia.app/Installer.app όντως εγκαθίστανται στο /Applications=private/var/stash/Applications. Οι υπόλοιπες εφαρμογές (από AppStore) εγκαθίστανται όντως ως hash στον private/var/mobile/Applications. Είναι λογικό. Εσένα τώρα το πρόβλημα σου είναι ότι δεν σου ανοίγουν οι εφαρμογές?
Βεβαιώσου για το mobile installation, και βάλε τα permissions στα 777
Για τις .app (όπως το Phone.app) βάλε τα permissions στα 775 (ή 755, δεν θυμάμαι καλά)

#7   dvass

dvass

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/02/2009 - 23:45

Είναι 755, αλλά δεν παίζει με τίποτα όμως....
Είμαι σε απόγνωση. Το mobileIstallation είναι εντάξει το έχω ξαναβάλει... είναι για 2.2.1
Είναι αυτό της 23/11/2008 572.640 bytes.
Τi κάνω; Ξανακάνω :QuickPwn;
Μάλλον κάτι έχει παέι στραβά....

VAD


#8   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 09/02/2009 - 00:34

Kάνε ένα restore πάλι κ προσπάθησε ξανά.
Α, για να παίξουν οι σπασμένες εφαρμογές πρέπει να κατεβάσεις μια επίσημη εφαρμογή από το AppStore (free). Το έκανες?

#9   dvass

dvass

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/02/2009 - 03:40

Το έχω κάνει ήδη. Ξενύχτι πάλι απόψε....
Μέχρι τώρα και μετά το QuickPwn και τις βασικές εφαρμογές Cydia, καθώς και δύο εφαρμογές που έχω κάνει buy από Apple Store, όλα δουλεύουν κανονικά. Το μόνο που με τα Ελληνικά κάτι παίζει.
Το Cydia αρχικά δεν βρήκε το repo του ispazio. Το ζητάει όμως ο δικός μας για να χρησιμοποιήσει κάποια repo και δεν μου εγκαθιστά το full greek Package. Μάλλον τα θέλει ένα ένα....
Αλλά το update του carrier  μου το ζητάει πάλι... Εγώ πάντως δεν το κάνω...

Θα ενημερώσω περί του θέματος....

Ευχαριστώ για τις συμβουλές
Φιλικά.
VAD


#10   musifon

musifon

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/02/2009 - 08:30

Εγώ όσες φορές επιχείρησα να περάσω το Instalous και το mobileinstallation (miPatchfirmware 2.2.1 από το MinApps Repository δεν μου δούλεψε. Δοκίμασε να το κατεβάσεις από το Source του Hackulo.us http://cydia.hackulo.us/
Θα σου δουλέψει σίγουρα...


#11   dvass

dvass

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/02/2009 - 21:46

Καλησπέρα και στον musifon,
Θα το δοκιμάσω και αυτό, αν και είμαι σε καλό δρόμο.
Το έχω επαναφέρει σχεδόν...

Αλλά θέλω να μου πείτε, κανείς δεν έχει λάβει ή πάει να λάβει μέσω itunes το carrier update ?
Και να δείτε πως υλοποιείται, αυτή η έκδοση plist.
Δεν είναι άμεσα XML.
Και δεν μετατρέπεται σε DOS για να το δουλέψει κανείς. (το carrier.plist)

Με αυτή την έκδοση δεν υλοποιείται το Greek Carrier Logos, από το MinosApps Repo --> ftp4u/iphone/apt.
Πρέπει να γίνει manual δουλίτσα εκεί. (Mino ?)
Δείτε τι μου κατέβασε το itunes, στο συνημμένο αρχείο.
Η διαφορά είναι στο version.plist σε αντίθεση με το παλιό ResourceRules.plist.

Ευχαριστώ,

VAD


#12   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 09/02/2009 - 21:53

Σύμφωνα με αυτό http://www.iphonehel...ic,2609.0.html, δεν εισάγεται τίποτα σημαντικό πέρα από μια εικόνα

#13   dvass

dvass

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/02/2009 - 00:39

Εντάξει τώρα μην γελιόμαστε δεν είναι η μία γραμμή XML που προστέθηκε στον συγκεκριμένο carrier.
(Όσο αφορά στον αν θα πάρει και η έτερη των τηλεπικοινωνιακών παρόχων, μερίδα από την πίτα, έχει ακουστεί στους κύκλους της εν λόγω εταιρείας από αρχές Δεκέμβρη 2008. Άλλοι κύκλοι λένε πως και η τρίτη θα παίξει μπάλα...)

Τεσπά, για βάλτε τώρα (install) το Greek Carrier Logos, να δούμε έχετε το ωραίο σηματάκι της εταιρειούλας σας ή εμφανίζεται το γενικότροπο της T-mobile....(iphone κλπ) ;

Εγώ πιστεύω ότι έχει φέρει μία γενικότερη μκρή; αναστάτωση στην ησυχία που ξέραμε.

Αυτά ευχαριστώ για την βοήθεια και πάλι.
Φιλικά.
VAD

#14   dvass

dvass

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/02/2009 - 00:52

Και κάτι για την αρχική μου περιπετειούλα με αλλοδαπά forum και την διαφορά Unlocking vs (H)activating (jailbraking), όπως αυτή περιγράφεται από τον γνωστό κύριο Repo --> BigBoss. Διαβάστε λοιπόν:

Author: BigBoss  //  Category: General, Jailbreak

Ξεκινά με αυτό:
Risk Free And Legal:

Jailbreaking is not unlocking! It is risk free. Everything that works before jailbreaking continues to work after. Jailbreaking only adds features. Jailbreaking is risk free and cannot void your warranty. (Σχόλιο: --του είπε κανείς ότι αν πάει στην Vodafone εδώ και πει γεια σας έχω ένα iphone που μόλις το έσπασα, αλλά κάτι δεν πήγε καλά και δεν μου δουλεύει μπορείτε να μου το επισκευάσετε μέσω εγγύησης; - - Τι θα γίνει...; - Μάλλον όχι)

You can simply restore in iTunes at anytime to get back to a factory state. You are not alone, many people are doing it. There are over 1.2 million jailbroken devices now! For understanding of jailbreak vs unlock read my terminology post. Jailbreaking is totally legal and breaks no laws in any country.

και συνεχίζει.....
Here is some general terminology you may hear in reference to iPhone hacking. People often confuse these terms so I will attempt to help clarify them:

Unlocking vs Jailbreaking - Jailbreaking is the process of opening the phone up for installation of 3rd party apps. Unlocking is the process of allowing non-approved SIM cards to be used on your phone. If you have an approved provider, you only need to jailbreak your phone, not unlock your phone.

Activate - The iPhone has two levels of SIM card protection. The first is in the baseband and requires some form of unlock to bypass. The second is in the operating system and requires either iTunes or a hacked lockdownd (hactivation) in order to bypass. Most jailbreak methods will also hacktivate your phone for you to bypass activation. When the phone comes from Apple, it has on it only the option to slide for emergency call. Activating your phone will allow you to see the icons on the home screen. Activation is required for any form of unlocking.

Καλά, είναι φανερό, παίζουν με τις λέξεις.
Είναι λέει νόμιμοι.
Άντε και καλά κρασά....
Δεν λέω στις συζητήσεις μου άρε Ελλαδάρα, γιατί δεν θέλω να με συγκαταλέγουν στους Ελληναράδες, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση, βουρ στον πατσά !!! Και εγώ μαζί σας.
Τολμήστε να τους αποκαλέσετε cr**ers....
Ούτε φίδι στον κόρφο σας.

Τα σχόλια δικά σας για το Αγγλικό κείμενο.


Ευχαριστώ το forum
Φιλικά
VAD


#15   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 10/02/2009 - 07:14

Eγινε update στα carrier logos, dvass


όσον αφορά, τον big boss...κρίμα που λέει βλακείες. Η ίδια η devTeam αναφέρει ότι το jailbreak παραβαίνει όρους της εγγύησης. Τι αλλο να πεις...
Το θέμα είναι ότι έχουν σπάσει κάτι το οποίο πρέπει να ήταν κλειδωμένο. Είτε το λες hack ή crack, αυτό είναι ΄΄παράνομο΄΄...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες