Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Επιλογή φωτογραφικής μηχανής


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 24/02/2010 - 02:04

Πολύ καλή και η Olympus. Απλά έχω μια αδυναμία στις Canon: Για αρκετά χρόνια ήθελα να αποκτήσω μια IXUS, και τελικά πρόπερσι πήρα την 80IS. 8 megapixel μπορεί να φαντάζουν λίγα σήμερα, αλλά είναι τέτοια η ποιότητα των φωτογραφιών της, που απλά δεν έχει σημασία...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/02/2010 - 02:06

απο πλαισιο να δεις για να συγκρινεις και τους επεξεργαστες της εικονας που φυσικα ειναι το Α και το Ω

#18   ProSONIC

ProSONIC

    iPH Addict

  • 775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/02/2010 - 02:17

Θα το σκεφτώ καλά .. Και θα προχωρήσω σε σωστή αγορά... Να μείνω ευχαριστημένος .. Εγώ έχω μια αγάπη στην pentax αλλά θα το ψάξω λίγο να δω τη με συμφέρει .. Πάντως η Olympus τα σπάει και αξίζει

#19   spyrakos

spyrakos

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/02/2010 - 21:21

Θα το σκεφτώ καλά .. Και θα προχωρήσω σε σωστή αγορά... Να μείνω ευχαριστημένος .. Εγώ έχω μια αγάπη στην pentax αλλά θα το ψάξω λίγο να δω τη με συμφέρει .. Πάντως η Olympus τα σπάει και αξίζει

για 30 ευρω καλυτερα να παρεις τη sony..

#20   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/02/2010 - 10:06

Να κοιτάξεις περισσότερο το εύρος του φακού. Οι περισσότερες compact σου δίνουν από 30μμ + (αντιστοιχο σε 35mm). Αν την θέλεις για fun δλδ. για παρεούλα, φωτό σε κανά πάρτυ κλπ. εκεί θέλεις κάτι από 28μμ και κάτω.

Προσωπικά θα σου πρότεινα την DSC-W320 της Sony όσον αφορά τιμή/απόδοση.

http://www.dpreview....ony_dscw320.asp
http://www.mdigitalp...roducts_id=4273

Ή την DSC W270 ή την 275 (την 275 ο κοτσόβολος την είχε πριν 3-4 μέρες σε προσφορά 149)

http://www.cameralab...0/verdict.shtml
http://www.katerelos...roducts_id=8101

Πάντως μην περιμένεις κάτι εξαιρετικό για λιγότερο από 150-170 ευρώ. Προσωπικά το ψάχνω 2 εβδομάδες για να πάρω μία compact για να μην κουβαλάω παντόυ την D5000 και με βλέπω να σκάω ένα 250άρι.

Πρίν αποφασίσεις να κοιτάξεις το www.photographyblog.com για reviews, sample images κλπ.

#21   Slumber

Slumber

    iPH User

  • 198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/02/2010 - 11:03

Καθοτι κατοχος d-slr εχω σταματησει να ασχολουμαι με compact μηχανες.
Αλλα για να συνεισφερω και εγω λιγο στην αναζητηση σου απο την so far εμπειρια μου.

Δεν θα επαιρνα ποτε ξανα olympus σε compact. Ειχα παρει την 1η μου ψηφιακη και πραγματικα μετανιωσα για τα λεφτα που εδωσα. Ηταν και απο τα "top" μοντελα της εποχης. Εκτος του οτι η ποιοτητα των φωτογραφιων ηταν μαπα, ειχαν τουλαχιστον τοτε κατι feautures (πχ panorama) που για να σου ειναι διαθεσιμα επρεπε να βαλεις original olympus μνημες. Επαιρνε που επαιρνε απο τις "ακριβες" μνημες (xD) επρεπε να τις πληρωσεις ακομα πιο ακριβες για να παρεις olympus brand.

Αν ηταν να παρω σημερα μια compact θα προσανατολιζομουν προς Pentax και Panasonic. Αλλα κατι απιστευτες Panasonic που ειχα σταμπαρει κανανε 3-4 κατοσταρικα, και προτιμησα να τα επενδυσω σε φακους χεχεχε

Τελος, διαβασα κατι για μπαταριες λιθιου. Προσωπικα θα διαφωνισω λιγο. Η d-slr μου παιρνει ΑΑ μπαταριες. Του κολλητου μου λιθιου (pentax και οι 2 μας). Εχει τυχει αρκετες φορες να ξεμενει αυτος απο μπαταρια και να μην μπορει να κανει τιποτα, ενω εγω μπαινω σε ενα super market και ξεμπερδευω.
Φυσικα, εννοειται οτι εχω σετ απο επαναφορτιζομενες ΑΑ μπαταριες, αλλα για το ενδεχομενο που ξεμενω...δεν παιζει προβλημα. Με λιθιου η τελος παντων "μη κλασσικες μπαταριες περιπτερου" εχεις αυτο το μειον.

Good luck ;)

#22   ProSONIC

ProSONIC

    iPH Addict

  • 775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/02/2010 - 11:23

δηλαδη και η ΑΑ ειναι μεγαλης διαρκειας ...εννοω παντα επαναφορτιζομενες...σας ευχαριστω ολους παιδια... ειδα και μια panasonic απο τα καινουργια μοντελα και θα δω ...δε θα βιαστω... οταν παρω θα βγαλω φωτο εδω να σας την δειξω...




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες