Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με Cydia


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ermisblue

ermisblue

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2009 - 11:36

Γειά σε όλους. Αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα με το Cydia,
Πρόβλημα 1: Ανοίγω το Cydia και φορτώνει κανονικά αλλά δεν μου εχει βγάλει τίποτα καινούργιο εδώ και δύο μήνες. Όταν πατάω refresh κάνει updating και μετά κλείνει το Cydia μόνο του. Κατάφερα να το ανανεώσω κανά δυό φορές σβήνοντας και επαναεγκαθηστώντας ένα απο τα δύο sources που έχω περάσει χειροκίνητα το xsellize και το Greek repository (ανανεώνεται και κλείνει το Cydia κάνω respring και όταν ανοίξω το Cydia ανοίγει και ανανεώνεται) αλλά εδώ και 3 εβδομάδες δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει. Δεν ξέρω τι καινούριο έχει βγεί και τι έχω χάσει.
Πρόβλημα 2: Εχθές σύνδεσα το iPhone στο macbook pro μου άνοιξε το iTunes και μου έβγαλε ένα update για παροχό δεδομένων (Cosmote) το έκανα instal και μπήκε απλά με έναν απλό συγχρονισμό, αλλά μου έφυγε το σήμα της Cosmote το πράσινο που έιχε μπεί μέσο Cydia κτλ. Πήγα να το ξαναβάλω απο το Cydia και το Greek repository Greek carrier logos και αρχίζει το κατεβάζει και πάει να το εγκαταστήσει και μου βγάζει ένα error (size missmatch) μου κλείνει το Cydia το ξαναανοίγω πάω να το ξαναβάλω πατάω install και είναι downloading 25,9 και resuming at 25,3 αλλά όταν πατάω confirm κάνει το ίδιο.
Η ίδια κατάσταση και με το installous από το Greek repository.

Έχω ένα iPhone 3g  με 2.20 (το πρόβλημα το είχα απο τη 2.1... ξαφνικά όχι από την αρχή) έκανα update ελπίζοντας ότι θα λυθεί το πρόβλημα αλλά τίποτα. Δοκίμασα πολλά και έκανα αμέτρητα respring και reboot. Please help.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/02/2009 - 14:27

Για το πρώτο τρέξε το terminal και πάτα ένα 'apt-get update'
Αν δεν φτιάξει κάτι, πάτα 'apt-get remove cydia' κ 'apt-get install cydia'
Πρέπει να είσαι online φυσικά

Για το logo απ'όσο ξέρω υπάρχει αυτό το πρόβλημα αλλά δεν έχει λυθεί απ'όσο ξέρω

#3   ermisblue

ermisblue

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2009 - 17:51

Δοκίμασα με το  terminal του iphone αλλά δεν έγινε τίποτα. Όταν έγραψα apt-get update μου βγάζει
E:Could not open lock file /var/lib/apt/lists/lock - open (13 Permission denied)
E:Unable to lock the list directory
Όταν έβαλα apt-get remove cydia μου βγάζει
E:Could not open lock file /var/lib/dbkg/lock - open (13 Permission denied)
E:Unable to lock the administrator directory (/var/lib/dpkg/), are you root?

Μάλλον κάνω κάτι λάθος γιάτι δεν ξέρω πολλά από terminal, μήπως πρέπει να χρησιμοποιήσω το terminal του mac, αλλά δεν ξέρω ακριβώς πώς, μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε να το κάνω βήμα βήμα.

Thanks

#4   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/02/2009 - 17:53

πρέπει να κάνεις login σαν root. Οπότε ΠΡΙΝ δώσεις τις εντολες παραπάνω που σου πα θα γράψεις τα εξής:
root
και μετά
alpine (αυτό δεν θα το βλέπεις)

#5   ermisblue

ermisblue

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2009 - 18:53

Συγνώμη αλλά είμαι άσχετος και δεν καταλαβαίνω.
Που πρέπει να κάνω login? Στο terminal του iPhone? Δεν ξέρω πως.


#6   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/02/2009 - 18:58

μα σου είπα τι θα γράψεις. Δεν είναι δύσκολο

#7   ermisblue

ermisblue

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2009 - 19:15

Ok το έκανα. Update δεν έκανε μου έβγαλε failed to folk κάτι τετοιο και έκανα απεγκατάσταση και εγκατάσταση μετά. Αλλά το cydia δεν ανανεώθηκε. Τι ημερομηνία έχει το τελευταίο update?

Thanks πάντος και συγνώμη αν κούρασα.

#8   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/02/2009 - 19:37

Τωρα για ημερομηνία δεν γνωρίζω. Καλύτερα να μου πεις το ακριβές error που βγάζει. Μήπως βγάζει error σε repositories?

#9   ermisblue

ermisblue

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2009 - 20:31

Δεν βγάζει κάποιο  error ανοίγω το cydia κανει updating database στη αρχική οθόνη, όταν τελειώσει παω στο  changes δεν βλέπω κάτι καινούριο πατάω refresh κάνει updating database και μετα κρασάρει και με βγάζει στο springboard.Κατα τα άλλα το cydia δουλευει μια χαρά, αυτά που είχα απο πριν μπορώ να τα εγκαταστήσω.

Tέλος πάντος για να μην σε κουράζω άστο δεν πειράζει μπόρει να φτιάξει την επόμενη φορά που θα κάνω restore και update στη 2.2.1. Ευχαριστώ πάντος.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες