Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iphone restore


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
22 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   imortal

imortal

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2010 - 23:15

έκανα μια χαζομάρα και έκανα restore από ένα iphone που είχα και ήταν demo και μου τα πέρασε όλα και το screensaver. Υπάρχει κάποιος τρόπος να επαναφέρω το iphone 3g στα factory defaults αλλά να έχει το jailbreak ?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 14/03/2010 - 23:18

έκανα μια χαζομάρα και έκανα restore από ένα iphone που είχα και ήταν demo και μου τα πέρασε όλα και το screensaver. Υπάρχει κάποιος τρόπος να επαναφέρω το iphone 3g στα factory defaults αλλά να έχει το jailbreak ?

κανεις restore περνωντας του την 3.1.3 και μαετα κανεις jb με το redsn0w

και για να μην ψαχνεις τι και πως οριστε:


1)κατεβαζεις απο εδω το redsn0w http://rapidshare.co...w-win_0.9.4.zip (αποθηκευση στην επιφανεια εργασιας)
2)κατεβασε απο εδω το firmware 3.1.2 http://www.iphonehel...are-ipsw-files/ (αποθηκευση στην επιφανεια εργασιας)
3)κανε back up το κινητο σου,μετα κανε restore για να ειναι καθαρο το κινητο
4)αφου τα εκανες ολα αυτα εισαι ετοιμος.
5)ανοιγεις το redsn0w πατας εκει που λεει browse και επιλεγεις την 3.1.2 μετα θα πατησεις next και θα σε καθοδηγησει μονο του.οταν σου βγαλει κατι επιλογες θα πατησεις μονο install cydia και τιποτε αλλο.
6)καλοριζικο το jb.

#3   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2010 - 23:22

έκανα μια χαζομάρα και έκανα restore από ένα iphone που είχα και ήταν demo και μου τα πέρασε όλα και το screensaver. Υπάρχει κάποιος τρόπος να επαναφέρω το iphone 3g στα factory defaults αλλά να έχει το jailbreak ?

διεγραψε τα manually εαν δεν θες να κανεις ολα τα παραπανω... ειναι πιο ευκολο.. ποσα πραγματα.. εχει.. :)

#4   imortal

imortal

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/03/2010 - 08:06

διεγραψε τα manually εαν δεν θες να κανεις ολα τα παραπανω... ειναι πιο ευκολο.. ποσα πραγματα.. εχει.. :)



Το sreensaver είναι που μου τη σπάει πιο πολύ πως θα το σβήσω?

#5   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/03/2010 - 08:21

Εάν έχεις το ifile κοίταξε μήπως μπορείς να το βρεις από εκει.. Λογικά κάπου στη library θα είναι .. Δεν το έχω ξανασυναντησει.. Να σου πω την αλήθεια.. Αλλιώς θα πρέπει να ακολουθήσεις την συμβουλή του Παρη για restore..

#6   imortal

imortal

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/03/2010 - 08:41

κανεις restore περνωντας του την 3.1.3 και μαετα κανεις jb με το redsn0w

και για να μην ψαχνεις τι και πως οριστε:


1)κατεβαζεις απο εδω το redsn0w http://rapidshare.co...w-win_0.9.4.zip (αποθηκευση στην επιφανεια εργασιας)
2)κατεβασε απο εδω το firmware 3.1.2 http://www.iphonehel...are-ipsw-files/ (αποθηκευση στην επιφανεια εργασιας)
3)κανε back up το κινητο σου,μετα κανε restore για να ειναι καθαρο το κινητο
4)αφου τα εκανες ολα αυτα εισαι ετοιμος.
5)ανοιγεις το redsn0w πατας εκει που λεει browse και επιλεγεις την 3.1.2 μετα θα πατησεις next και θα σε καθοδηγησει μονο του.οταν σου βγαλει κατι επιλογες θα πατησεις μονο install cydia και τιποτε αλλο.
6)καλοριζικο το jb.


Μια χαζή ερώτηση αν κάνω restore στην 3.1.3 θα μπορώ να έχω jailbreak?

#7   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/03/2010 - 08:46

Ναι φυσικά ακολούθησε τον οδηγό του Παρη είναι πολύ αναλυτικός και σου έχει και το προγραμμα που θα χρειαστείς από την στιγμή που έχεις ελληνικό 3g δεν θα έχεις πρόβλημα..
Προσοχή σε αυτό που σου λέει για την 3.1.2 στο redsnow..

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 15/03/2010 - 08:48


#8   chestil

chestil

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/03/2010 - 12:57

[quote name='DINFUN' date='15 March 2010 - 07:46 AM' timestamp='1268635610' post='138821']
Ναι φυσικά ακολούθησε τον οδηγό του Παρη είναι πολύ αναλυτικός και σου έχει και το προγραμμα που θα χρειαστείς από την στιγμή που έχεις ελληνικό 3g δεν θα έχεις πρόβλημα..
Προσοχή σε αυτό που σου λέει για την 3.1.2 στο redsnow..
[/quot

Έχω το ίδιο πρόβλημα , χρειαζομαι restore στο iphone (firmware 3.12)και αν το κανω μεσο itunes θα μου βαλει την 3.13 πραγμα που δεν θελω βεβαιως λογο jailbreak .Τι να κάνω? Ευχαριστώ

#9   chestil

chestil

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/03/2010 - 13:05

Έχω το ίδιο πρόβλημα , χρειαζομαι restore στο iphone (firmware 3.12)και αν το κανω μεσο itunes θα μου βαλει την 3.13 πραγμα που δεν θελω βεβαιως λογο jailbreak .Τι να κάνω? Ευχαριστώ
[/quote]
Ξέχασα να αναφέρω βεβαίως οτι έχω το 3gs όχι το 3g

#10   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 16/03/2010 - 13:23

[quote name='chestil' date='16 March 2010 - 12:05 PM' timestamp='1268737500' post='139399']
Έχω το ίδιο πρόβλημα , χρειαζομαι restore στο iphone (firmware 3.12)και αν το κανω μεσο itunes θα μου βαλει την 3.13 πραγμα που δεν θελω βεβαιως λογο jailbreak .Τι να κάνω? Ευχαριστώ
[/quote]
Ξέχασα να αναφέρω βεβαίως οτι έχω το 3gs όχι το 3g
[/quote]
εφοσον εχεις συσκευη 3GS δεν μπορεις να κανεις τιποτα.εαν ομως εχει κρατησει τα απιτουμενα αρχεια SHSH on file για την 3.1.2 μπορεις να κανεις downgrade χρησιμοποιωντας τον οδηγο που υπαρχει στην ενοτητα κοσμος και ειναι αυτος: http://www.iphonehel...gnature-server/
σε καμια περιπτωση μην ακολουθησεις τον οδηγο πιο πανω που εχω γραψει γιατι ειναι MONO για κατοχους συσκευων 3G.για να ελεγξεις εαν εχεις τα αρχεια SHSH ανοιξε το cydia και δες τι γραφει με πρασινα γραμματα και στειλε να σου πουμε τι μπορεις να κανεις και τι οχι.

#11   chestil

chestil

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2010 - 08:05

[quote name='Paris1986' date='16 March 2010 - 12:23 PM' timestamp='1268738637' post='139411']
Ξέχασα να αναφέρω βεβαίως οτι έχω το 3gs όχι το 3g
[/quote]
εφοσον εχεις συσκευη 3GS δεν μπορεις να κανεις τιποτα.εαν ομως εχει κρατησει τα απιτουμενα αρχεια SHSH on file για την 3.1.2 μπορεις να κανεις downgrade χρησιμοποιωντας τον οδηγο που υπαρχει στην ενοτητα κοσμος και ειναι αυτος: http://www.iphonehel...gnature-server/
σε καμια περιπτωση μην ακολουθησεις τον οδηγο πιο πανω που εχω γραψει γιατι ειναι MONO για κατοχους συσκευων 3G.για να ελεγξεις εαν εχεις τα αρχεια SHSH ανοιξε το cydia και δες τι γραφει με πρασινα γραμματα και στειλε να σου πουμε τι μπορεις να κανεις και τι οχι.
[/quote]
Δυστυχώς δεν μπορω να το ανοίξω για να ελέγξω το cydia αφού κολλάει στο μήλο . Δοκίμασα να κάνω hard reset (άνοιγμα με πατημέτο το home button)αλλά και πάλι παραμένει στο μήλο . Συνδέοντας το με το pc πατώντας πάλι το home button για να το αναγνωρίσει το itunes μου αναφέρει οτι χρειάζεται restore . 'Εχω καμια ελπίδα? Ευχαριστώ

#12   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2010 - 08:13

Νομίζω πως το τελευταία ήταν η χαριστική βολή.. Κανε το ίδιο δηλαδή παρημενο το home και συνδεσε το να το δει το iTunes .. Μετά κλεισε το iTunes και τρεξε το blackra1n.. Εάν δεν γίνει τίποτα .. Έχει κολλήσει από κάποια εφαρμογή .. εάν γνωρίζεις από winscp.. Μπες και διέγραψε ότι προσπαθησες να εγκαταστησεις τελευταία.. Θα πρέπει να έχεις openssh από cydia.. Αλλιώς restore στην 3.1.3 για να έχεις τουλάχιστον normal συσκευή.

#13   chestil

chestil

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2010 - 10:08

Νομίζω πως το τελευταία ήταν η χαριστική βολή.. Κανε το ίδιο δηλαδή παρημενο το home και συνδεσε το να το δει το iTunes .. Μετά κλεισε το iTunes και τρεξε το blackra1n.. Εάν δεν γίνει τίποτα .. Έχει κολλήσει από κάποια εφαρμογή .. εάν γνωρίζεις από winscp.. Μπες και διέγραψε ότι προσπαθησες να εγκαταστησεις τελευταία.. Θα πρέπει να έχεις openssh από cydia.. Αλλιώς restore στην 3.1.3 για να έχεις τουλάχιστον normal συσκευή.

Δυστυχώς αναγκάστηκα να κάνω restore με την 3.13 και έτσι κάνω υπομονή μέχρι νεοτέρας για το jailbreak... και πάλι ευχαριστώ

#14   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 17/03/2010 - 10:15

Δυστυχώς αναγκάστηκα να κάνω restore με την 3.13 και έτσι κάνω υπομονή μέχρι νεοτέρας για το jailbreak... και πάλι ευχαριστώ

εαν σε παρηγορει εκανα και εγω χθες βραδυ restore εν γνωση μου φυσικα χωρις να αντιμετωπιζω κανενα απολυτως προβλημα...τωρα καθομαι και απολαμβανω την clean συσκευη μου...ειναι λιγο δυσκολη η προσαρμογη αλλα θα τα καταφερουμε...

#15   imortal

imortal

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2010 - 11:52

προσπαθησα να κανω restore στη 3.1.3 και μου κολουσε ασυστολα. Δεν μπορουσε να δει καθολου το itunes σταματουσε στη οθονη με το σημα του usb&itunes και δεν εφτιαχνε τιποτα,το εβγαζα το καλωδιο το εβαζα καιεφτιαχνε παντα το ιδιο >:( τι dfu mode προσπαθησα τι hard reset παντα το ιδιο. Μετα απο πολυ κοπο και διαβασμα εβγαλα το usb cable απο την μπροστηνη θυρα του pc και την εβαλα στις πισω. Ολα δουλεψαν ως δια μαγειας τελεια. Τωρα εχω το 3g μου κανονικα και με jailbreak με το redsnow καιμου διχνει το iphone 3.1.3. Για αυτο ποτε στην μπροστινη θυρα usb διοτι δεν παιρνει αρκετη τροφοδοσια για να κανεις τετοια πραγματα :rolleyes:

Τελευταία επεξεργασία από: imortal, 17/03/2010 - 11:54


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες