Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

xGPS (Offline GPS with Google Maps)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
180 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   arxondas1

arxondas1

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/02/2009 - 15:12

Γεια σας παιδια.

Πως κατεβαζουμε τους χαρτες θα πει κανεις? Αυτο το zip αρχειο που λετε δεν εχει μεσα .exe αρχειο να τρεξει.
Πως γινετε λοιπον ?

Ευχαριστω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   darkie

darkie

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/02/2009 - 16:49

Quote

Γεια σας παιδια.



Πως κατεβαζουμε τους χαρτες θα πει κανεις? Αυτο το zip αρχειο που λετε δεν εχει μεσα .exe αρχειο να τρεξει.

Πως γινετε λοιπον ?



Ευχαριστω


μέσα από το πρόγραμμα μπορείς να πας στην επιλογή maps->manage maps
ή από το .jar που δόθηκε στις προηγούμενες σελίδες.

#63   darkie

darkie

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/03/2009 - 21:44

Κυκλοφόρησε η έκδοση 1.2 (τη δοκιμάζω τώρα).
Οι Χάρτες και οι directions διαγράφονται αυτόματα με το που ξεκινάει το πρόγραμμα επειδή δεν είναι συμβατά.

#64   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 03/03/2009 - 01:20

xGPS 1.2 Released



Please note that this version will delete any existing downloaded maps on your device!

Info: http://xgpsdev.xwaves.net/

xgpsdev.xwaves.net/wp-content/uploads/screen-12-2.jpg' alt='Posted Image' />


New features:

    *Routes manager”. Using this function you can compute and save routes for offline use. It let you choose places and addresses as starting and ending point. Please notice that there is currently no support for routes with more than one starting and one ending points. It’s due to a Google limitation and we are working on it.
    * Wireless Transfer of your map files. No longer do you have to dig around your iPhones directory to find your map file or put it in the right place. Simply download your maps from your computer and wirelessly push them to the xGPS program on your iPhone. It’s that easy!
    * Google Terrain Maps are now supported and added as another option for maps. All your hikers, bikers, and adventurers can enjoy this!
    * GPS Information. Access your GPS’s Lat/Long specs as well as Altitude and Speed of your unit and sent it by email.
    * English Voice instructions are now supported. Now included is the ability to receive verbal commands on your next turn as you approach it.
    * Night Mode for all you road warriors traveling across the country all all hours of the night! A new, easy view for the eyes when driving at night!
    * Access your GPX traces on your computer using a normal web-browser using the Wireless Transfer feature.

Fixes:

    * Bookmarks for saved directions now work correctly. Save all the bookmarks you want in an improved way.
    * GPX logging now works correctly. Save GPX data into multiple logs. Logs will be saved per calculated trips, and now adds the proper end carriage. Go ahead, track yourself and improve open maps!
    * Current Location and Recompute Itinerary now work correctly. For those areas where it didnt work before, i.e. USA, your location status now works. There is no more “you have to have a hard address”. Plot your destination and roll out.
    * Wrong Way indicator can now be hidden, should you feel adventurous during your routing, or need to make an extra stop!
    * Map Manager on the iPhone Stability.
    * Overall program stability and performance upgrades.

#65   ioanniskar

ioanniskar

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:ioanniskar

Δημοσίευση 03/03/2009 - 10:51

Χάρτες κατεβάζουμε από το xGPS μόνο; Δεν είναι συμβατοί πλέον από το xgpsmanager.jar ή ισχύουν ακόμη;

Edit:
Τελικά το καινούριο manager είναι εδώ

#66   jazzman

jazzman

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2009 - 11:58

παιδιά το Manager  το δοκίμασε κανένας .....παίζει ,,,,,το Link  που βάλατε πιο πάνω είναι αξιόπιστο ;στο site  τους δεν μπορώ να βρώ κανένα Link

#67   blashyrkh

blashyrkh

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/03/2009 - 14:44

Ρε παιδια, εχω το 1.1 εκδοση και δουλευει καλα (αν και οι χαρτες ειναι τεραστιοι!!!) υπαρχει τροπος να κατεβασω πιο μικρους?? Εκανα αναβαθμιση σε 1,2 και θελω να ρωτησω πως μπορω να κατεβασω χαρτες γιατι θα παω εξωτερικο και δεν παιζει να κανω roaming!!!!
ευχαριστω!

#68   steliossm

steliossm

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Twitter:@steliossm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:steliossm

Δημοσίευση 03/03/2009 - 14:49

Quote

παιδιά το Manager  το δοκίμασε κανένας .....παίζει ,,,,,το Link  που βάλατε πιο πάνω είναι αξιόπιστο ;στο site  τους δεν μπορώ να βρώ κανένα Link


το δοκιμασα εγω, για win ολα καλα, με τη τριτη προσπαθεια κατεβασα και χαρτη ( οι προηγουμενες δυο εβγαζαν σφαλμα ), ο χαρτης ειναι πολυ πολυ μικροτερος και σε ζουμ 0, για ολη τη Θεσ/νικη μαζι με Σινδο, Ωραιοκαστρο, Θερμη, Ασβεστοχωρι μονο 22ΜΒ
δεν δοκιμασα ακομη να περιπλανηθω με το iphone η αληθεια ειναι, οποτε δεν μπορω να πω εαν δουλευει η εφαρμογη

#69   ioanniskar

ioanniskar

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:ioanniskar

Δημοσίευση 03/03/2009 - 15:21

Quote

παιδιά το Manager  το δοκίμασε κανένας .....παίζει ,,,,,το Link  που βάλατε πιο πάνω είναι αξιόπιστο ;στο site  τους δεν μπορώ να βρώ κανένα Link


Το link που έδωσα πιο πάνω είναι αξιόπιστο αφού το βρήκα μέσα στο site του xGPS.

Το δοκίμασα εγώ σε Mac. Πλέον δεν είναι αρχείο java αλλά κανονική εφαρμογή οπότε τρέχει πολύ πιο γρήγορα, τους κατεβάζει πιο γρήγορα και είναι αρκετά μικρότεροι οι χάρτες.(Βέβαια δεν μπορούν να είναι τόσο μικροί όσο στα navigators, μιας και δεν υπάρχουν κωδικοποιημένες πληροφορίες για το πού υπάρχουν δρόμοι και που κτίρια, αλλά είναι απλές φωτογραφίες.)

Δεν μου έβγαλε κανένα σφάλμα ενώ με το προηγούμενο είχα πάντα σφάλματα και έλειπαν πάντα κάποια κομμάτια του χάρτη. Επιπλέον μπορείς να κατεβάσεις πολλά επίπεδα ζουμ και όχι μόνο ένα όπως με το προηγούμενο αλλά και να περάσεις μέσω Wifi τους χάρτες στο iPhone χωρίς SSH.

Ακόμη όταν ανοίγεις την εφαρμογή σε πηγαίνει κατευθείαν στον χάρτη που φόρτωσες χωρίς να χρειάζεται να σε εντοπίσει...κάτι που δεν μου το έκανε στο προηγούμενο.

Θα επανέλθω και με δοκιμές για τις φωνητικές οδηγίες. Όπως λένε στο site τους πρέπει να έχεις επιλεγμένη γλώσσα Αγγλικά για να σου δίνει φωνητικές οδηγίες. Άντε όποιος (ή καλύτερα όποια) έχει καλή φωνή να επικοινωνήσει μαζί τους για να βάλουν και ελληνικές οδηγίες στην επόμενη έκδοσή. 8)

#70   endorfin

endorfin

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2009 - 17:24

Παιδιά, εγώ όταν είμαι offline και ζητάω να υπολογίσει μια διαδρομή μου ζητάει internet. Τελικά τι παίζει με αυτό, γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει; Όταν είναι offline μπορεί να δουλέψει κανονικά, υπολογίζοντας διαδρομές και επανυπολογίζοντας, αν χρειαστεί;

#71   jazzman

jazzman

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2009 - 18:04

παιδιά το xgps manager  το software  είναι πολύ καλύτερο απο το προηγούμενο
Οι χάρτες κατεβαίνουν σφαίρα  αλλά όταν θέλεις να τους στείλεις στο i phone  κάνει κάτι χρόνια ....

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα έξω προσπαθώ να τον βάλω τον χάρτη μέσα να δω τι παίζει
Πάντως έχω την εντύπωση πως με το update του προγράμματος μπορείς να περάσεις παραπάνω απο 2 χάρτες εφόσον τους δίνεις και ονομασία ........

#72   iHacker

iHacker

    iPH User

  • 144 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2009 - 19:41

ole στα screenshot έχει την Ρώμη :P

#73   steliossm

steliossm

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Twitter:@steliossm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:steliossm

Δημοσίευση 03/03/2009 - 20:25

κατεβασα 25μβ σε 5 λεπτα και τα εστειλε στο iphone σε λιγοτερο απο 1 λεπτο
μεχρι στιγμης, σε δοκιμη, δινει πολυ καλες γραπτες οδηγιες για τη διαδρομη
οσον αφορα φωνητικες οδηγιες? αυριο στο δρομο το τεστ

#74   darkie

darkie

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/03/2009 - 20:58

Η δρομολόγηση χρειάζεται internet, οπότε υπολογίζουμε πως θα πάμε κάπου πριν ξεκινήσουμε και σώζουμε τη διαδρομή.
Αυτο συμβαίνει επειδή χρησιμοποιούνται οι χάρτες του google σε μορφή εικόνας.

#75   takos

takos

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/03/2009 - 00:18

Παιδιά το έκανα install μέσο Cydia έβαλα χάρτη αλλα έχω ένα πρόβλημα
όταν είμαι online δεν μπορεί να μου βρει directions , βάζω μια διεύθυνση και μου λέει (NO DRIVING DIRECTION CAN BE COMPUTED USING YOUR QUERY)
Γιατί;

Edit: Greeklish to Greek

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες